TOP 10 nejzajímavějších zemí pro rok 2017

©

Stalo se již tradicí, že Lonely Planet vytipuje a představí kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, ale rádi vám vybrané destinace postupně představíme. Nejprve Best in Travel 2017 prezentuje 10 zemí, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2017.

KANADA

Druhá největší země na světě, posílená vlnou pozitivity, kterou spustil energický premiér Justin Trudeau, s dynamickými městy, jež vévodí světovým žebříčkům kvality života, a s pověstí vše zahrnující a dokonale kultivované země, oslaví v roce 2017 stopadesáté výročí získání nezávislosti v dobrém zdraví i náladě. Dlouhá oslava 150. narozenin Kanady slibuje spoustu dobrosrdečnosti a vstřícnosti k zahraničním návštěvníkům. A vzhledem ke slabému kanadskému dolaru, který stlačuje ceny dolů, by měli mít turisté ze zámoří dostatek peněz na vzrušující kombinaci jídla a záhadně nedoceněného vína.

Kanadské jezer
Tyrkysové ledovcové jezero Lake Moraine - Kanada, Banff National Park © Justin Foulkes / Lonely Planet

KOLUMBIE

Desítky let občanské války a násilné kriminální činy způsobily, že kolumbijská razítka v cestovním pasu kdysi mělo pouze nejtvrdší jádro cestovatelů. Po rychlém přesunu do dnešního dne se ty ztracené roky zdají jen jako oblak prachu ve zpětném zrcátku Kolumbie. V zemi sice nenajdete žádné divy světa, ale kolumbijská směsice živé kultury, přírody a pohostinnosti vytváří bohatou tapiserii utkanou srdečnými lidmi. Od dramatického obratu uplynulo více než deset let a tento jihoamerický klenot dokonce očekává návštěvu hlavy katolické církve. Až papež František políbí v roce 2017 kolumbijskou půdu, bude to první papežská návštěva tohoto andského národa za 30 let.

Kartagena, Kolumbie
Cartagena - město na karibském pobřeží Kolumbie, je pokladnicí koloniální architektury © DC Kolumbie / Getty Images

FINSKO

Finsko bylo téměř osm set let pod cizí nadvládou, nejprve Švédska, pak Ruska. Nezávislost získalo až v roce 1917. Finové se s nadšením připravují na stoleté výročí vyhlášení samostatnosti a v každé provincii se plánují nějaké akce. Očekávat můžete vše od koncertů pod širým nebem přes společné kulinářské zážitky a večery v sauně po výstavy starých cestovatelských plakátů. Vznikl dokonce i nový národní park o rozloze 11 tisíc hektarů v oblasti Hossa, posetý borovými lesy a protkaný řekami. Země také v tomto roce hostí Mistrovství světa v krasobruslení (ISU World Figure Skating Championships) a Mistrovství světa v klasickém lyžování (Nordic World Ski Championships), a tak nastal ten pravý čas na objevování jedinečné kultury a krajiny Finska.

Finsko sport
Běh na lyžích je způsob života ve Finsku © Kanada stock / Shutterstock

DOMINIKA

Místní žertují, že je Dominika jediný ostrov v Karibiku, který by Kryštof Kolumbus poznal, kdyby vstal z hrobu. Stačí pohled na pravěké kapradiny a opuštěné pobřeží a pochopíte, co tím myslí. Díky skutečnosti, že nemá zářivě bílé písečné pláže, unikal ostrov desítky let unifikaci, budování rekreačních středisek a odlesňování, které postihly ostatní části Karibiku. Jedinými mrakodrapy, které zde můžete vidět, jsou kokosové palmy. V roce 2018 však Dominika otevře svá první velká řetězcová střediska. Dláždí tak cestu pro novou éru cestovního ruchu, které ostrov hledí vstříc s určitými obavami.

Dominica fauna
Dominika je rájem pro kolibříky a dalších volně žijících živočichů © gydytojas © Getty Images

NEPÁL

Dokonce ani přírodní katastrofy nedokážou srazit Nepál na kolena na dlouho. Ničivé zemětřesení v roce 2015 způsobilo po celé zemi rozsáhlé škody, nejpozoruhodnější však je, kolik se toho zachovalo, nikoli množství škod. Rozpadly se mnohé význačné chrámy, ale jiné prošly katastrofou téměř neporušené, jen tu a tam s nějakým odpadlým kachlíkem. Závažnému poškození unikly celé oblasti, včetně nejoblíbenějších turistických tras. Nepál má všechny schopnosti potřebné k opravě památek a infrastruktury, ale to, co skutečně potřebuje, jsou finanční prostředky. Když ho dnes navštívíte a utratíte peníze ve prospěch místních lidí, pomůžete celé zemi, aby se rychleji zvládla vypořádat s následky katastrofy a znovu postavila na nohy.

Nepál lodě
Lodě na jezeře Pokhara v Nepálu, které leží v blízkosti tří nejvyšších hor světa © Jacek Kadaj / Getty Images

BERMUDY

Bermudy, zámořské území Spojeného království v Atlantiku, bývají často mylně považovány za karibské ostrovy. Ti, kteří toto souostroví znají, možná tento omyl nevyvracejí proto, aby si je udrželi pro sebe o něco déle. Bermudy leží 1 070 kilometrů od pobřeží Severní Karolíny a z většiny větších měst na východním pobřeží USA se k nim dostanete zhruba za dvě hodiny. Stačí tedy chvíle a ocitnete se v zemi, kde se mísí britský vliv s ostrovním kouzlem. V červnu budou Bermudy pořádat jachtařský závod Pohár Ameriky (America’s Cup), kde budou titul obhajovat Spojené státy. Díky mírnému podnebí a příznivým větrům jsou Bermudy ideální lokalitou pro tento závod – stejně jako pro vaši další cestu.

Bermudy Crystal Cave
Crystal Cave na Bermudách nabízí návštěvníkům procházku geologické historie © Russ Hamilton / Shutterstock

MONGOLSKO

V roce 2017 Mongolsko uvede do provozu zbrusu nové letiště u hlavního města. Tento špičkový, supermoderní projekt symbolizuje rychlou modernizaci země. Z hospodářského vzestupu země nejvíce těží Ulánbátar, z jehož siluety dnes vystupují k obloze výškové budovy ze skla a oceli. V centru nové výstavby je komplex Shangri-La (Šangri-la), postavený za 500 milionů amerických dolarů a otevřený v roce 2016, který tvoří hotel o 290 pokojích, kino IMAX a Hard Rock Café. Mimo hlavní město najdete úžasnou mongolskou krajinu, v níž se skví úchvatné jezero Chövsgöl núr, Modrá perla Asie. V roce 2015 bylo jezero spojeno s Ulánbátarem zpevněnou silnicí, jež zkrátila dobu jízdy o deset hodin.

Mongolsko hory
Národní park Gorkhi-Terelj je jen jedním z vrcholných scenérií Mongolska © GML / Getty Images

OMÁN

Omán je v tuto chvíli esem v arabském balíčku karet. S větším množstvím letů než kdy předtím a se špičkovými hotely, jež se všude objevují jako houby po dešti, to vypadá, že je sultanát připravený úspěšně rozehrát svou hru. Luxusní ubytování, včetně oceněné dvojice hotelů Six Senses na poloostrově Musandam a Alila v pohoří Al-Hadžar, nabízí již dlouho, ale brzy budou uvedena do provozu také okázalá zařízení řetězců Anantara, Kempinski a dalších zvučných jmen. Horečná výstavba však pokračuje dál – v roce 2017 by měl být otevřen Majarat Oman, futuristický tematický park pro rodiny s dětmi, za 120 milionů amerických dolarů.

Omán mešita
Velká mešita Sultan Qaboos v Ománu je velmi působivá © Ahmed Al-Shukaili / Getty Images

MYANMAR

Země, dříve známá jako Barma, prochází již dlouho významnými změnami, ale po zvolení první civilní vlády za půl století se zraky všech upírají do budoucnosti. Nikdo nepředstírá, že jsou veškeré problémy Myanmy pryč, ale věci se začínají hýbat tím správným směrem a nejuzavřenější země jihovýchodní Asie je opět připravená přijímat turisty. Návštěva se neobejde bez překonávání různých překážek, ale odměnou vám bude okno do vytrácející se Asie, kde potíže při cestování patří k její přitažlivosti a kde život plyne klidným tempem, blížícím se rytmu zpěvu mnichů a klášterních zvonů.

Myanmar temple
Buddhistické chrámy roztroušené na pláni Bagan v Myanmar jsou odpověďí na Angkor Wat © Ikunl / Getty Images

ETIOPIE

Exotická Etiopie má svůj vlastní kalendář (kde jinde si můžete užívat sluníčka 13 měsíců?), písmo, jazyk, kuchyni, náboženství i kávu. A bez ohledu na to, zda se vydáte na túru Simienskými horami, abyste spatřili zvířata, která se nikde jinde na světě nevyskytují, podniknete výstup ke kostelu vytesanému do skály v Tigraji, nebo budete brázdit poklidnou hladinu jezera Tana, abyste navštívili starobylý klášter, budete uchváceni krásou zdejší krajiny. V roce 2017 bude Etiopie díky novým linkám leteckých společností přístupnější než kdy předtím, a tak jako jedni z prvních naskočte na palubu.

Ethiopie
Kněz na krkolomné cestě nahoru k jednomu jeskynních kostelů v Etiopii  © Philip Lee Harvey / Lonely Planet


Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Tipy na první návštěvu Bangkoku

Další článek

Život je lepší v Brooklynu