TOP 10 měst pro rok 2018

©

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset měst, která slibují báječné zážitky.

1. Sevilla, Španělsko

Během posledních deseti let se Sevilla proměnila. Metropole, dříve proslulá dopravními zácpami, spala na velmi zašlých vavřínech, ale pozvolna rozkvetla ve velkoměsto plné jízdních kol a tramvají a snaží se oživit svého uměleckého ducha. A proměna neproběhla bez povšimnutí. Andaluské hlavní město bude v roce 2018 hostit 31. ročník Evropských filmových cen a svůj půvab představila v televizním fantasy seriálu Hra o Trůny. Umělecké renesanci dodávají lesk oslavy čtyřstého výročí narození barokního mistra Bartolomého Estebana Murilla. Součástí oslav jsou jedinečné expozice, které bude možné v roce 2018 navštívit. 

Sevilla, Španělsko
Sevillská půlkruhová Plaza de España s kolonádami se objevila v několika filmech, včetně Hvězdných válek a Lawrence z Arábie
© LucVi / Shutterstock

2. Detroit, USA

Po desetiletích zanedbávání Detroit znovu žije. Jako by si dal pořádnou dávku kofeinu a přetéká nekonvenčními myšlenkami. Zahájili to mladí kreativní lidé, kteří začali až neuvěřitelně velké množství opuštěných budov přetvářet na lihovary, cykloservisy či galerie. To nastartovalo novou vlnu veřejných stavebních děl, jako je čerstvě zprovozněná hokejová a basketbalová aréna v širším centru či tramvajová rychlodráha Qline, která umožňuje hladký přístup k nejvýznamnějším místům ve městě. A to není vše: tři nové parky prodlouží poříční stezku (díky novým 43 stanicím systému sdílení kol v širším centru ideální k jízdě na kole) a v bývalém parukářství a na zanedbaném parkovišti rostou avantgardní hotely. 

Detroit, USA
Artdecové mrakodrapy v centru Detroitu, městě, které se po letech zanedbávání vrací ve velkém stylu
© Reese Lassman / EyeEm / Getty Images

3. Canberra, Austrálie

Trestuhodně přehlížená Canberra nabízí na tak malé město velkou dávku zajímavostí. Téměř na každém rohu narazíte na národní poklady a vyrojily se celé nové módní čtvrti, přetékající gastronomickými a kulturními lákadly. Tento rok bude Canberra na malebném stadionu Manuka Oval poprvé hostit tzv. Testovací zápas v kriketu, později v roce 2018 se Australský válečný památník stane dějištěm oslav stého výročí uzavření příměří. A je příznačné, že Canberra prosadila, že rokem 2018 počínaje se slaví jako státní svátek Den smíření, jenž symbolizuje toleranci a bratrství mezi domorodými i nedomorodými Australany. 

Canberra, Austrálie
Národní muzeum Austrálie v Canbeře je umístěno na břehu jezera Burley Griffin © National Museum of Australia / VisitCanberra
 

4. Hamburk, Německo

Jeho dokončení trvalo jistě déle než poslech celého Wagnerova cyklu oper o Prstenu, ale úchvatný koncertní stánek Elbphilharmonie za 790 eur stál za každý rok prodlení. Prosklená horní část září jako křišťálové plachty, základna odráží cihlovou estetiku nedaleké přístavní oblasti HafenCity, kde je radost se procházet. Lákavě přístupný Hamburk se odtud táhne do všech směrů od obrovského přístavu a Labe. O překvapení tu není nouze: poříční plážové bary, které jsou v provozu kromě zimy stále, noční zábava, jež patří k nejlepším v Evropě, a kouzlo nízké zástavby, která nadchne cestovatele, již desítky věží města používají jako orientační body. 

Hamburg, Německo
Slavný kanál na Deichstrasse v Hamburku © Lena Serditova / Shutterstock Royalty Free

5. Kao-siung, Tchaj-wan

Rozlehlé umělecké centrum a hudební komplex o rozloze 100 000 metrů čtverečních, prostranství s nádhernými banyány a promenády na dosah mořských vln, to vše nabízí příjemné nábřeží v Kao-siungu – výstavní skříň tchajwanské experimentální architektury z celého světa. K tomu ještě přibude efektní přístaviště výletních lodí pro ty, kdo dávají přednost mořskému přístupu do přístavního města. Se zbytkem města a památkami spojuje oblast elegantní systém železnice s 36 stanicemi. Na předměstí Siao-kang směrem do vnitrozemí si turisté mohou prohlédnout Tchajwanskou úžinu z nového ostrova Skywalk 88m 'Eye of the Mountain' připomínající, že voda je všudypřítomná. Kao-siung přetéká nabídkou zajímavostí: navštivte jej dříve, než to dojde zbytku světa.

Kao-siung, Tchaj-wan
Většina pagod a chrámů u kaosiungského Lotosového jezera byla postavena ve 20. století, což se týká i Jarního a Podzimního pavilonu z roku 1953
© Fabio Nodari / Moment RF/ Getty Images

6. Antverpy, Belgie

Antverpy, kdysi nejvýznamnější severoevropské město, patří dnes k nejvíce střeženým tajemstvím. Neoficiální hlavní město Flander přetéká historickými skvosty, pyšní se špičkovou uměleckou a designérskou scénou a v roce 2018 představí své kulturní bohatství oslavou zlatého věku baroka. Barokní Antverpy 2018, inspirované nejslavnějším zdejším obyvatelem, Rubensem, představí vlámské mistry společně s novodobými talenty prostřednictvím rozsáhlého programu, jenž bude zahrnovat průvody, koncerty, pouliční umění, multimediální show a workshopy. Obyvatelé Antverp však k tvořivosti pobízet nepotřebují: město, zvláště bývalé doky, přetéká novými bary, restauracemi se sezonní nabídkou i architektonickými díly, nad nimiž se tají dech.
Antverpy, Belgie
Antverpy při západu slunce a jeho hlavní výškové budovy a katedrála © MarioGuti / Getty Royalty Free

7. Matera, Itálie

Matera, půvabný shluk medově zbarvených domů nad roklí, vypadá úchvatně. To je však jen část kouzla: pod povrchem se táhne labyrint jeskynních obydlí, kostelů a klášterů, které jsou staré přes 9000 let – je to tedy jedno z nejstarších živoucích měst na světě. Matera, zrekonstruovaná téměř z trosek, nyní ze svého kamenného půvabu úspěšně těží: hotely, restaurace a bary tvoří infrastrukturu elegantní stejně jako zdejší zdi vytesané do skal. Před tím, než v roce 2019 převezme žezlo Evropského hlavního města kultury, chystá Matera řadu zajímavých akcí. Vydejte se sem dřív, než se podzemní destinace octne v záři reflektorů.

Matera, Itálie
Materu v italském kraji Basilicata charakterizují zchátralé tunely, uličky a kamenná obydlí, která se tisknou ke svahům
© bluejayphoto / iStockphoto / Getty Images

8. San Juan, Portoriko

San Juan je místem, kde se staré setkává s novým, kde se koloniální minulost hladce snoubí s moderní urbanistikou. Starý San Juan je obezděná enkláva s dlážděnými ulicemi, náměstími se stromy, historickými kostely a pevnostmi. Moderní San Juan za hradbami přetéká nástěnnými malbami a jeho šiky muzeí a galerií jsou v čele dynamické umělecké scény. Otevírají se nové, nápadité restaurace, které svou nabídkou „z farmy na talíř“ lákají jak labužníky, tak běžné strávníky. Bujný noční život – taneční kluby, salonky, bary, kasina – patří k místním lákadlům už dlouho, což lze říci i o zdejších překrásných plážích. V září 2017 udeřil na Portoriko hurikán Maria, nejhorší bouře, která ostrov postihla za 89 let. Přestože se San Juanu hněv hurikánu nevyhnul, není pochyb, že město se znovu postaví na nohy a bude stejně jako okouzlující jako předtím. 

San Juan, PortorikoDlážděnými koloniálními uličkami starého San Juanu je radost se toulat
© mikolajn / iStockphoto

9. Guanajuato, Mexiko

Od těžby stříbra na stříbrné plátno: co se týče půvabu, malé Guanajuato v centrální mexické vrchovině míří daleko výš, než by vás vzhledem k jeho poloze a velikosti napadlo. Díky bohatství, které mu přinesly zdejší stříbrné žíly, se úchvatná městská krajina zdobných kostelů, krásných náměstí a pestrých domů rozrostla po celém svěžím údolí, v němž Guanajuato leží. Krása, na jejímž vzniku se podílela příroda stejnou měrou jako člověk, přilákala producenty z Pixaru, kteří město použili jako předlohu pro animovanou Říši mrtvých ve filmu Coco.

Guanajuato, Mexico
Přepestré Guanajuato, které založili v 16. století Španělé jako důlní město, je dnes součástí kulturního dědictví UNESCO
© Robert Powais / 500px
 

10. Oslo, Norsko

Po mnoho let zastiňovali norskou metropoli stylovější skandinávští sousedé. Nicméně Oslo se spolu s celou zemí chystá na mimořádnou událost: v roce 2018 oslaví milovaný královský pár padesáté výročí sňatku. Můžete očekávat spousty fanfár a pompy, ale i pestrý program akcí – občanských, gastronomických i kulturních. A jako bonus slaví v témž roce význačná osloská Opera (Operahuset) desáté výročí speciální sezonou koncertů a představení. Lepší rok k návštěvě si opravdu vybrat nemůžete. 

Oslo, Norsko
Čisté diagonály Opery Oslo patří k dominantám města od roku 2007 a jsou důkazem jeho vášně pro novátorskou architekturu
© Mats Anda / Moment RF

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

TOP 10 regionů pro rok 2018

Další článek

TOP 10 zemí pro rok 2018

Související články

Články

TOP 10 cenově nejvýhodnějších destinací pro rok 2018

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset míst, která lákají šetrné cestovatele. 1. Tallinn, Estonsko Estonské hlavní město je kompaktní, pohledné a neuvěřitelně výhodné. Zdarma a po svých můžete prozkoumávat jedno z nejpůvabnějších historických center ve východní Evropě, levně se ubytovat v hostelu, penzionu či v soukromí a vychutnávat si výhled na Balt a nádherné městské panorama…

Články

TOP 10 regionů pro rok 2018

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset regionů, které se nám objevily na seznamu přání. 1. Belfast a Causeway Coast, Severní Irsko Za poslední dvě desetiletí se Belfast výrazně změnil. Město, které kdysi hlídali těžkooděnci a sužovalo je sektářské násilí, je plné módních čtvrtí přetékajících bary, restauracemi a vůbec podniky, z nichž si vybere každý. Ze sešlých doků je dnes živá čtvrť…

Články

TOP 10 zemí pro rok 2018

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset zemí, které byste měli v roce 2018 navštívit. 1. Chile Chile je šlachovitý pás země, oddělené od zbytku Jižní Ameriky (a světa vůbec) mohutnými Andami na východě, nekonečným Pacifikem na západě, vyprahlou pouští Atacama na severu a neprostupnou divokou krajinou Patagonie na jihu. Obyvatelé země, ať už žijí v nejextrémnějších podmínkách, nebo…

Články

Nejlepší cestovatelské destinace Lonely Planet pro rok 2018

Best in Travel 2018 z Lonely Planet je napjatě očekávané uvedení doporučených destinací z celého světa pro příští rok, jež by se měly objevit na seznamu přání každého cestovatele. Přední cestovatelská autorita na světě představuje svůj výběr nejlepších deseti zemí, měst, regionů a destinací, které odborníci Lonely Planet cestovatelům doporučují navštívit v roce 2018. Vytouženou nejvyšší příčku na seznamu nejlepších zemí pro rok 2018 zaujímá Chile, zatímco Sevilla byla oceněna jako nejlepší město na světě, které byste v příštím roce měli navštívit. Tomuto španělskému městu šlape na paty americký Detroit a často přehlížené australské hlavní město Canberra. Z regionů…