TOP 10 destinací, kde získáte nejvíc v roce 2017

©

Stalo se již tradicí, že Lonely Planet vytipuje a představí kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, ale rádi vám vybrané destinace postupně představíme. Jako další Best in Travel 2017 prezentuje 10 destinací, kde získáte nejvíc a které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2017.

NEPÁL

Nepál se pomalu vzpamatovává z ničivého zemětřesení a krize způsobené vážným nedostatkem pohonných hmot, kvůli nimž bylo cestování po zemi problematické. V současné době zůstává báječnou destinací pro cestovatele s omezeným rozpočtem, kteří si mohou projít nejlepší ze světoznámých trekingových tras a poznávat nedoceněnou divokou přírodu za méně než 50 USD na den. Množství návštěvníků se pomalu obnovuje a dozrál čas na návrat do velkolepých nepálských hor. Kamkoli dorazíte, dostane se vám vřelého přivítání, protože vaše návštěva přinese obcím tolik potřebné příjmy, aby se znovu postavily na nohy.

Nepál

NAMIBIE

Hodnota namibijského dolaru, pevně navázaného na jihoafrický rand, vůči mnoha jiným měnám již několik let klesá, a tak dnes máte výbornou příležitost tuto nádhernou zemi poznat. A na co se můžete těšit? Na pozorování zvířat v národním parku Etosha, pěší túry neuvěřitelně krásnou přírodou v úchvatném kaňonu řeky Fish a surfování na písku na obrovských dunách v oblasti Sossusvlei. Raději se vyhněte období jihoafrických a evropských školních prázdnin, zejména koncem prosince a v lednu, abyste měli výhodnější ceny letenek. Letecké spojení je zpravidla přes Johannesburg, můžete také využít sezonních charterových letů z německého Frankfurtu, které provozuje společnost Condor. Úžasně modrá obloha, stejně jako noci plné hvězd, jež zůstávají v paměti mnoha návštěvníků Namibie nejdéle, vás nebudou stát ani cent.

Namibie

PORTO, PORTUGALSKO

Porto je evropské město, jemuž se stále daří unikat pozornosti cestovatelů. Zdá se to téměř neuvěřitelné vzhledem k úžasné poloze Porta na řece Douro a k vynikajícím, cenově dostupným možnostem stravování a ubytování – a to nezmiňujeme množství levných nabídek leteckých společností z celé Evropy a přímých letů z New Yorku, díky nimž je cesta výhodnější než kdykoli předtím. Druhé největší město Portugalska má několik levných muzeí, historické tramvaje a oblázkovou pláž, vzdálenou jen hodinu cesty po břehu řeky. Vinné sklepy, plné úžasné atmosféry, nabízejí levné prohlídky a ochutnávky, stejně jako jednodenní výlety na vinice. Zdejší typický sendvič Francesinha obsahuje steak, šunku, klobásu a sýr, je politý báječnou tomatovou omáčkou a dokáže vás zasytit na celý den. A jako bonus často bývá více než dostatečně velký pro dva strávníky.

Porto, Portugalsko

BENÁTKY, ITÁLIE

Město v laguně je skutečně nevšední a každý den ho zaplavují davy cestovatelů, kteří doufají, že si ho budou moci prohlédnout, aniž by museli vyloupit banku. Tradičně se doporučuje ubytovat se v Mestre, nebo dokonce v Trevisu a každý den zajet do Benátek vlakem, ale tato kombinace vám neumožní večerní procházky po městě nebo návštěvu zdejších osterie (barů). Dnes však řada místních obyvatel pronajímá své byty a pokoje prostřednictvím Airbnb a podobných společností, a tak se můžete ubytovat přímo v Benátkách a ještě ušetřit peníze. V případě ubytování přímo ve městě, stranou největších davů turistů a s kuchyní k dispozici, si můžete alespoň některá jídla připravit sami, vyhnout se výdajům za každodenní cestování do města a zpět a být první ve frontě u největších benátských atrakcí.

Benátky, Itálie

DEBRECÍN, MAĎARSKO

Debrecín, druhé největší město v zemi a srdce Maďarska, leží stranou pozornosti, zastíněné Budapeští. Město, dnes spojené sítí evropských nízkonákladových aerolinií se sedmi zeměmi, se otvírá zahraničním návštěvníkům. Debrecín má bohaté dějiny, stejně jako rozvíjející se moderní uměleckou scénu a v létě jeho ulice ožívají řadou festivalů. Ve skutečnosti je méně známý kvůli své poloze na okraji maďarských pust (maďarsky puszta = východní step). Oblast s pasoucími se stády krav a s národním parkem Hortobágy stále vévodí romantickým obrazům tradičního Maďarska. Toto je část Evropy, kde toho můžete hodně podniknout a cítit se jako světový průkopník – neobvyklá kombinace v této části světa.

Debrecín, Maďarsko

BELIZE

Belize bývá často považováno za jednu z dražších středoamerických zemí, ale podívejme se na něj z jiného úhlu. Můžete se zde potápět nebo šnorchlovat, jako byste byli v Karibiku, a prohlížet si mayské ruiny jako Caracol, které se ukrývají hluboko v džungli, jaká může být pouze ve Střední Americe. A nečeká vás žádné dlouhé cestování: Belize je stejně velké jako Wales nebo Massachusetts. Blízkost Belize k Mexiku a Karibiku zajistila živou scénu mimořádně levného pouličního občerstvení, jež vám umožní bez problémů si pochutnávat na dobrých a dostupných jídlech i s omezeným rozpočtem. Ano, na ostrově Ambergris Caye jsou drahá rekreační střediska, ale vydejte se na jih do Placencie a Hopkinsu, kde najdete poklidné pláže, které si teprve razí cestu do map.

Belize moře

MAROKO

Stabilní, přístupné a stále exotické Maroko nabízí intenzivní zážitky z orientu bez velkých výdajů. Jednoduše neexistuje země ležící tak blízko k západní Evropě (a tak snadno dostupná), která zůstává tak strhujícím způsobem odlišná od evropského kontinentu. Marrákeš, který by si žádný návštěvník země neměl nechat ujít, nabízí větší výběr možností ubytování než kdykoli předtím. I přes davy turistů si zachovává svou nadčasovou směsici čilého ruchu a přátelské atmosféry. As-Sawíra (anglicky Essaouira), jež kdysi bývala jen doplňkem výletu do Marrákeše, má dnes přímé letecké spojení s Londýnem a Paříží. Renesanci zažívá i přístavní město Tanger, v němž vznikají nové hotely a jehož kdysi zchátralá historická čtvrť se postupně renovuje.

Maroko v noci
RUSKO

Vzhledem k lákavému kurzu rublu k jiným významným měnám, který měl v době psaní tohoto článku, nijak nepřekvapuje, že množství návštěvníků Ruska stoupá. Je současnost ideální dobou k návštěvě? Záleží na tom, co budete dělat. Prohledávání nabídek špičkových moskevských hotelů vás pravděpodobně nepřesvědčí, že jde o finančně výhodné období, ale zkuste něco jiného: vzhledem k nízkým cenám letenek máte báječnou příležitost poznávat Transsibiřskou magistrálu, k níž se snadno dopravíte letadlem. Další možností je návštěva nadčasových zajímavostí Petrohradu (Sankt Petěrburgu). Sledujte pohyby směnných kurzů, ale dokonce i tehdy, kdyby se karta obrátila a kurz se stal pro zahraniční návštěvníky nevýhodným, vezměte v úvahu ještě jednu skutečnost. V roce 2018 země zažije obrovský nápor návštěvníků – a nezanedbatelné zvýšení cen – kvůli konání Mistrovství světa ve fotbale (FIFA World Cup), a tak byste svou návštěvu Ruska neměli neodkládat.

Rusko

HORNÍ POLOOSTROV MICHIGANU, USA 

Pokud nejste ze Spojených států, možná budete marně pátrat v paměti, kde se nachází. Možná si budete lámat hlavu i v případě, že jste Američan, ale z jiné části USA. V každém případě se připravte na místně oslavovaný region se zajímavostmi, jež se mohou měřit s národními poklady. Horní poloostrov (Upper Peninsula of Michigan) oplývá úžasnými přírodními krásami a městy a vesnicemi ve stylu obrázků Normana Rockwella. Protože jde o destinaci hlavně pro obyvatele Středozápadu USA, ceny jsou rozumné, turistů je poměrně málo a atmosféra oblasti je neformální a uvolněná. Může se pochlubit historickými majáky, stovkami kilometrů pláží a břehů jezer, lesy, jež patří k nejstarším v zemi, a více než 300 vodopády, od malých až po naprosto velkolepé. Mimořádnou přitažlivost má pro návštěvníky ostrov Mackinac, který je zcela bez aut. Na tomto ostrově o rozloze deset kilometrů čtverečních vás čeká spousta osobitých obchodů a nádherné výhledy.

Horní poloostrov Michiganu, USA

POLOOSTROV BELLARINE, AUSTRÁLIE

Poloostrov Bellarine (Bellarine Peninsula) je oblíbenou destinací obyvatel Melbourne, kteří v něm již po několik generací nacházejí poklidné (rozuměj: ospalé) místo k odpočinku od ruchu města. Dnes je poloostrov součástí australského státu Victoria a má několik lákavých atrakcí, jež se hodí k jeho nadčasovým plážím a historickým městům, jako je Queenscliff a Portarlington. Jack Rabbit Winery a Flying Brick Cider Co patří k novějším destinacím, jež přitahují pozornost, stejně jako cyklistická trasa vedoucí v místech bývalé železniční trati, skalní jezírka umožňující zkoumání mořského života, šnorchlování a surfování. Na poloostrov Bellarine se dostanete lodí ze známějšího poloostrova Mornington. Představuje také praktické místo, kde strávit pár dnů před další cestou na Great Ocean Road.

Bellarine poloostrov, Austrálie

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Austrálie - země divokých tvorů II. část

Další článek

Opravdoví nomádi na poušti Merzouga

Související články

Články

TOP 10 nejzajímavějších regionů pro rok 2017

Stalo se již tradicí, že Lonely Planet vytipuje a představí kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, ale rádi vám vybrané destinace postupně představíme. Jako další Best in Travel 2017 prezentuje 10 regionů, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2017. CHOQUEQUIRAO, PERU Choquequirao, ukryté za hlubokým údolím řeky Apurímac, bylo poslední útočiště, kam se inkové uchýlili před conquistadory (španělskými dobyvateli). Naleziště vyhledává stále více cestovatelů. V roce 2017 (nebo později kvůli byrokratickým překážkám) by měla začít fungovat kabinová…

Články

TOP 10 nejzajímavějších měst pro rok 2017

Stalo se již tradicí, že Lonely Planet vytipuje a představí kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, ale rádi vám vybrané destinace postupně představíme. Jako další Best in Travel 2017 prezentuje 10 měst, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2017. BORDEAUX, FRANCIE Městu Bordeaux se dříve říkalo „Spící kráska“, ale – přestože párkrát zamáčklo budík – již je vzhůru a připravené k akci. Nová vysokorychlostní železniční trať LGV Sud-Oest (LGV Sud Europe Atlantique), jež má být dokončena v polovině roku 2017, bude spojovat město s evropskou sítí…

Články

TOP 10 nejzajímavějších zemí pro rok 2017

Stalo se již tradicí, že Lonely Planet vytipuje a představí kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, ale rádi vám vybrané destinace postupně představíme. Nejprve Best in Travel 2017 prezentuje 10 zemí, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2017. KANADA Druhá největší země na světě, posílená vlnou pozitivity, kterou spustil energický premiér Justin Trudeau, s dynamickými městy, jež vévodí světovým žebříčkům kvality života, a s pověstí vše zahrnující a dokonale kultivované země, oslaví v roce 2017 stopadesáté výročí získání nezávislosti v dobrém…

Články

TOP 10 destinací v Asii pro příštích 12 měsíců...

Nedokážete se rozhodnout, do které části Asie se v následujících dvanácti měsících podívat? Autoři průvodců Lonely Planet navštívili nejúžasnější asijská města, putovali parnými, vlhkými džunglemi a koupali se v četných asijských mořích, aby našli místa, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. Byl to obtížný úkol, ale… Výsledkem je seznam nejlepších klasických destinací, jež cestovatelům nabízejí osvěžující změnu, oblastí, v nichž se stále něco děje, stejně jako míst ležících stranou vyšlapaných cest, o kterých jste pravděpodobně dosud neslyšeli. Pokračujte tedy ve čtení, abyste zjistili, kam byste se měli vypravit. 1. Hokkaidó, Japonsko  I když se Hokkaidó dostalo na světové mapy hlavně kvůli svému dokonalému prašanu, má návštěvníkům co nabídnout po celý rok. Na tomto nejsevernějším ostrově Japonska vás okouzlí úchvatná horská krajina, jež láká k cestování pěšky, na kole nebo na motocyklu, horské vesnice, v nichž…