Top 10 cenově nejvýhodnějších destinací podle Best in Travel 2019

©

10 míst, která nabízejí cenově dostupné dobrodružství

1. Jižní část Údolí Nilu, Egypt

Jižní část Nilského údolí je doslova vlajkovou lodí Egypta při návratu do žebříčků popularity mezi cestovateli a jeho s máločím srovnatelná historická hodnota představuje vynikající cestovní plán pro rok 2019. Pro začátek stojí za zmínku, že významné starověké památky, lemující Nil mezi Luxorem a Asuánem, jsou přístupné jen za pár dolarů. Pokud se sem vydáte v rámci plavby lodí, pravděpodobně budete mít jídlo i pozemní dopravu v ceně balíčku, nicméně ani pro samostatné cestovatele není nijak složité si zde obstarat vše potřebné a za rozumnou cenu, s výjimkou několika velkých chrámů a hrobek, které jsou ale historickými skvosty a rozhodně stojí za nějaký ten dolar navíc. Zvážíte-li další skutečnosti, jako například velmi dobré spojení z Evropy, nebo opět pomalu stoupající zájem turistů, mohl by rok 2019 být stále ještě vhodnou dobou pro dobrodružnou plavbu po Nilu, či výpravu do pouště. 

Jižní část údolí Nilu, Egypt
Abu Simbel – jedna z úžasných starověkých památek jižního Egypta © Anton_Ivanov / Shutterstock

2. Łódź, Polsko

Ambiciózní post-industriální město Łódź, třetí největší v Polsku, prochází obdobím velmi rychlých změn. Kombinuje rekonstrukci průmyslových prostorů s odvážnými architektonickými projekty - bývalé továrny a další podobné prostory se mění v kulturní, nákupní a zábavní zóny. Komplex EC1 je stále ve výstavbě a pokračují v něm naplánované úpravy. Přibylo zde nové planetárium, obrovské vědecké a technologické naučné centrum i řada výstavních prostor. V budově obchodního a zábavního centra Manufaktura sídlí mimo jiné Muzeum umění MS2, můžete se tu svézt na zip lině, anebo si zajít na umělou pláž. Nezapomeňte také navštívit pozoruhodnou vlakovou stanici Fabryczna, která je doslova architektonickým skvostem.

Lodž, Polsko
Slunné ráno na třídě Piotrkowska v Łódźi © Avillfoto / Shutterstock

3. Národní park Great Smoky Mountains, USA

Navzdory tomu, že mezi cizinci je tento park o dost méně populární, než mezi Američany, tak rozhodně nejde o nějaké tajemství – ostatně ročně sem zamíří na 10 milionů návštěvníků. Tento park, který se rozprostírá na hranicích států Severní Karolína a Tennessee, je volně přístupný, což znamená, že kochání se překrásnými výhledy z Clingmans Dome nebo zkoumání pozůstatků starých vesnic v údolí Cades Cove vás nebude stát o nic víc, než “jen” se tam dostat. Park také nabízí jedny z nejlepších turistických stezek na východ od Mississippi. Úspěšně se zotavil z požárů v roce 2016 a ikonická stezka Chimney Tops Trail je téměř úplně obnovena, takže zkrátka ideální čas na trochu dobrodružství v kouzelné přírodě národního parku, které navíc vaši peněženku zcela nevyprázdní.

Národní park Great Smoky Mountains, USA
Západ slunce v průsmyku Newfound Gap v národním parku Great Smoky Mountains © SeanPavonePhoto / Getty Images

4. Maledivy

Nezávislé cestování na Maledivách zažívá poměrně boom, jelikož zde vyrostl dostatek levných míst, kde se dá na ostrovech ubytovat. Dobrá, nehovoříme o cenách jako třeba v jihovýchodní Asii, ale faktem je, že ostrůvků, které se ubránily velkým rezortům, ale fungují na nich menší guesthousy vedené místními lidmi, stále přibývá. Návštěvníkům umožňují vyhnout se předraženému ubytování v mezinárodních sítích luxusních hotelů a naopak se dostat blíž k tomu, co může být nazýváno tradiční maledivskou kulturou. Cena se většinou pohybuje kolem 90 USD za noc a stravování, samozřejmě je možné si domluvit i potápění, šnorchlování a další aktivity. Populární jsou mezi nezávislými cestovateli zejména ostrovy Maafushi, Rasdhoo, Thoddoo a Dhigurah, ale o přízeň návštěvníků bojuje i mnoho dalších, a nabídka napříč nádhernými atoly se stále rozšiřuje.

Maledivy
Mešita Masjidhul Faarooq a místní trh na ostrově Maafushi, Maledivy © Rafael Dias Katayama / Shutterstock

5. Houston, USA

Přestože výlety na oběžnou dráhu jsou zatím poněkud neúměrně drahou zábavou, tak město, které je výchozím bodem pro lety na Měsíc, by vůbec nemuselo být špatné pro malou oslavu 50. výročí onoho “velkého skoku pro lidstvo”. Skvělé místo na začátek by mohla být například muzejní čtvrť (Museum District), kde se nachází 19 muzeí, všechna v takové vzdálenosti, že se dají obejít pěšky. Navíc, 10 z nich je vždy zdarma a ostatní nabízejí speciální dny s volným vstupem. Ve vzkvétající čtvrti EaDo (East Downtown) můžete vidět doslova celé open-air galerie na pomalovaných zdech a pokud vás tento druh umění zajímá, určitě se tu chvíli projděte a užijte si krásně barevné ulice města. Tak, jak je rozmanitý celý Houston, tak různorodá je také zdejší kulinářská scéna, a to jak do pestrosti, tak do kvality. Doporučit můžeme například návštěvu Čínské čtvrti ležící na západní straně Houstonu, kde najdete restaurace Mala Sichuan a Crawfish & Noodles, velmi populární a oceňované mezi odbornou veřejností.

Houston, USA
Panorama Houstonu za slunného dne © SeanPavonePhoto / Getty Images

6. Argentina

V uplynulých letech se cestovatelské náklady v Argentině poměrně zvyšovaly, ale země hledá různé způsoby, jak turisty povzbudit k návštěvě, například některými zvláštními úsporami. Zahraniční návštěvníci, kteří platí za ubytování mezinárodní kreditní kartou, dostanou zpět 21 % DPH, a na některé národy mají zvláštní úlevy na poplatcích za víza. Dalším důvodem, proč se do Argentiny vydat v roce 2019, je zatmění slunce, které bude viditelné v severní část země. A to vše samozřejmě na pozadí úchvatných horských scenérií, průzračných jezer a s kapkou některého ze světově proslulých vín, nebo třeba výletem do pulsující metropole Buenos Aires.

Argentina
Argentinské horské scenérie jsou téměř nepřekonatelné © Nido Huebl / Shutterstock

7. Bangladéš

Navzdory všemu, co může nabídnout, se Bangladéš tváří velmi skromně a nenápadně. Osmá nejlidnatější země světa je domovem rozličných, živoucích měst, najdete tu nejdelší pláž v Asii (a nově se objevující surfařské oblasti) v Cox's Bazar, nebo třeba mangrovové lesy a divoké tygry v národním parku Sundarbans. Bangladéš byl vždy levnou batůžkářskou destinací, kde lokace světového kulturního dědictví Unesco teprve čekají na své objevení. Může to být například jakýsi skanzen pod širým nebem, zbytky města Bagerhat na soutoku asijských veletoků Gangy a Brahmaputry, nebo třeba ruiny buddhistického chrámového komplexu Paharpur. Všude jinde zatím návštěvníci zůstávají spíše raritou, a to dodává Bangladéši punc “země neznámé”, který je v okolních státech už čím dál tím těžší najít.  

Bangladéš
Pevnost Lalbagh v hlavním městě Dháka, Bangladéš © Ashik Masud / Getty Images

8. Albánie

Albánie funguje už nějaký čas jako hraniční země Evropy. Její velký potenciál sice není patrný na první pohled, ale pravdou je, že ukrývá nádherné pláže, jedinečnou historii a není zatím zatížena davy turistů jako sousední Černá Hora na severu nebo Řecko na jihu. Kulinářské bohatství země stojí především na široké nabídce místních druhů ovoce a nabízí osobité stolování. Přestože její archeologické památky, jako například Apollonia či Butrint, a také jedinečná směs balkánských, středomořských a italských kulturních vlivů nejsou ničím neznámým, zůstává Albánie místem, kde si můžete vyrazit mezi úchvatné horské scenérie, pobýt v malých, tradičních vesnicích, které mají stále své rustikální kouzlo, anebo prozkoumat zajímavé hlavní město Tirana, a to vše za mnohem méně peněz, než byste nechali ve většině ostatních evropských zemí. 

Albánie
Vydejte se do Albánie za památkami bez davů a nádhernými plážemi © Landscape Nature Photo / Shutterstock

9. Ekvádor

Chtěli byste vidět to nejlepší z Jižní Ameriky, ale nemáte moc času? Pak se vydejte do Ekvádoru. Najdete tu zelené podhůří And s výhledem na vysoké vrcholy, barevná koloniální města, amazonský deštný prales i pláže na březích Tichého oceánu. Na celkem malou zemi tu funguje skvělá síť veřejné dopravy - autobusy jsou rychlé, levné a jezdí často, takže téměř kamkoli vám cesta zabere maximálně půl dne. Ekvádor má jedny z nejlepších pláží v celé Jižní Americe, dostanete se na ně ve městech severně od Guayaquilu. Ačkoli se tato místa rychle mění, tak lokality jako Canoa a Mompiche mají stále v nabídce úžasná zákoutí podél pláží, kde můžete zakempovat na pár dolarů na noc. 

Ekvádor
Zažijte Amazonii… třeba v Ekvádoru © Jonne Seijdel / 500px

10. Slovinsko

Tento kout Evropy je skvělou volbou pro každého, kdo by rád viděl to nejlepší z našeho světadílu, ale nemá tolik času ani finančních prostředků, aby jej procestoval celý. Ve Slovinsku si můžete za jediný den prohlédnout námořní městečka s italským nádechem, procházet se alpskými průsmyky a povečeřet na romantickém nábřeží v srdci Lublaně. Na druhou stranu, proč spěchat? Slovinsko je zemí outdoorových aktivit dostupných za daleko příjemnější částky, než byste museli zaplatit za stejné aktivity v ostatních alpských zemích. Je to země světově oceňovaných restaurací a vinařství i dosud málo navštěvovaných městeček a vesnic v podhůří. Cestování po zemi je snadné a levné, mnohé silnice a vlakové tratě nabízejí vskutku překrásné výhledy. V létě přijíždí mnohohlavé skupiny turistů zejména do oblasti jezer Bled a Bohinj, ale není problém se vypravit i jinam a objevovat neznámá, ale přesto kouzelná místa této balkánské země.

Slovinsko
Modrá hodinka na jezeře Bled, Slovinsko © Csilla Zelko / 500px 


Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Fototrip do barevné Oaxacy

Další článek

Jak vypadá život v tradiční vesnici v Thajsku?

Související články

Články

Top 10 regionů podle Best in Travel 2019

10 regionů, které očekávají vaši návštěvu 1. Piedmont, Itálie Tento vnitrozemský, severozápadní kout Itálie - bývalá ochranná pevnost z období savojské dynastie, jedna ze základen italského vlastenectví a oblast, ze které vzešel pokrok italského průmyslu 20. století - je schopen upozornit na své silné stránky, ale ne vždy je tak úspěšný také…

Články

Top 10 měst podle Best in Travel 2019

10 měst, na která se zaměřit tento rok 1. Kodaň, Dánsko Dánské hlavní město je stále trendy a jednoduše nezastavitelné ve svém rozvoji. Restaurace Noma, pyšnící se dvěma michellinskými hvězdami a nabízející tradiční severskou kuchyni v moderním hávu, má gurmánské šéfkuchaře, kteří neustále přicházejí s novými a neotřelými nápady, vlastní…

Články

Top 10 zemí podle Best in Travel 2019

10 států připravených upoutat pozornost cestovatelů 1. Srí Lanka Srí Lanka rozhodně prožívá svou chvíli na (rovníkovém) výsluní a změny se tu dějí v rychlém sledu. Nezávislí cestovatelé Srí Lanku dávno znají a obdivují její neskutečný mix náboženství a kultur, chrámy, které čas jen málo poznamenal, bohatou a dobře dostupnou divokou přírodu, a v posledních…

Články

TOP 10

Best in Travel 2019 je každoroční očekávané uvedení doporučených destinací z celého světa pro následující rok, které by se měly objevit na seznamu přání každého cestovatele. Lonely Planet jako přední cestovatelská autorita představuje svůj výběr nejlepších deseti zemí, měst, regionů a destinací, které odborníci cestovatelům doporučují navštívit v roce 2019. Lonely Planet tímto představuje svou unikátní každoroční sbírku těch nejlepších destinací, trendů, tipů na výpravy i zážitky pro příští rok, akorát v tak dlouhém předstihu, abyste si své cesty mohli v klidu naplánovat. Neuvěřitelně pestrý ostrov Srí Lankaje zde označen za číslo jedna mezi vyhledávanými cestovatelskými cíli pro rok 2019, vedle toho Německo se umístilo na druhé příčce, a v těsném závěsu je pak Zimbabwe na místě třetím. Dánská "metropole pohody" Kodaň, je oceněna prvním místem mezi městy, neboť se může…