Slovensko se v posledních letech lyžařsky překotně vyvíjí. Tamější střediska nabízejí vyžití nejen na lyžích, ale i relaxaci i zábavu. A co nás při reportážních cestách SNOW tour bavilo nejvíc?
Tatranská Lomnica – nejprudší sjezdovka a snídaně na Lomničáku
Téměř každé středisko má nějaké svoje „nej“. V případě Tatranské Lomnice to je nejvýše položený apres-ski bar na Slovensku a nejprudší sjezdovka, která vede z Lomnického sedla. Budete-li pokračovat po jejích červených a modrých úsecích až do údolí, najedete slušných 5,5 km. Černá sjezdovka je jen asi desetinou celého areálu, ostatní tratě jsou spíše mírné. Nad střediskem se majestátně tyčí Lomnický štít (2 634 m), kam vás už bez lyží vyveze unikátní visutá kabinová lanovka. Výhled na Vysoké Tatry si můžete ochutit třeba typickými brynzovými haluškami z kavárny Dedo. Nepočítejte ale, že se lanovkou svezete, kdykoli se vám zachce – je potřeba rezervace, nejlépe několik dní dopředu. V Tatranské Lomnici je i Ski Muzeum, kde můžete okouknout třímetrové lyže, nebo kavárna Humno, kde jsou vystavené lyže Veroniky Zuzulové, hokejové rukavice Mariana Hossy nebo kalhotky Paris Hiltonové.
Více o středisku najdete naTatranská Lomnica
Štrbské pleso – po sněhu na lyžích i na raftu
Štrbské pleso tvoří s Tatranskou Lomnicí a Hrebienkom lyžařský resort Vysoké Tatry, takže na všechna střediska vám platí i stejný skipas. Sjezdovky v horní části Soliska jsou široké, jen je občas okoření nějaký ten terénní zlom. V hezkých dnech počítejte s mraveništěm lyžařů, naopak na vedlejší příjemně zvlněné sjezdovce Furkota bývá volněji. Na Štrbském plese najdete u skokanských můstků i funpark s atrakcemi jako snowtubing, ale i sjíždění kopce na nafukovacích pytlích nebo na velkém raftu, kdy vás instruktor odstrčí do prudkého rovného koryta. Letošní novinkou má být zábavná zóna s překážkami, umístěná v dolní části sjezdovek s vlastním lanovým vlekem.
Více o středisku najdete na Štrbské Pleso
Jasná – opravdový premiant
Jasná v Nízkých Tatrách je svými 46 kilometry sjezdovek československou královnou středisek a v loňské sezóně se stala i dějištěm Světového poháru v alpském lyžování. Sjezdovky jsou tu opravdu velmi sportovní, čímž se liší od pohodovějších center ve Vysokých Tatrách. Jasná samozřejmě láká značný počet lyžařů, což znamená dosti zalidněné sjezdovky, zejména v hezkých dnech. Tipem pro ostřejší carvery je sjezdovka Pretekárská na severní straně, kde se odehrává i večerní lyžování. Novinkou na jižní straně Chopku letos bude nová 15místná kabinková lanovka, která povede z Krupové na Kosodrevinu s pokračováním až na vrchol Chopku, takže už nebude nutné vyjíždět dosavadními vleky. Zážitková večeře v restauraci Von Roll, kam vás vyveze ratrak, nebo ranní Fresh Track, kdy v omezeném počtu lyžařů brázdíte sjezdovky ještě před jejich otevřením pro veřejnost pak dokreslují image střediska z top 10 zimních destinací střední Evropy.
Více o středisku najdete na Jasná
Donovaly – ze sjezdovky do spřežení
Donovaly leží na rozhraní Nízkých Tater a Malé Fatry a mají dvě lyžařské lokality – Novou Hoľu a Záhradiště se zcela odlišným posláním. Sportovnější lyžaři budou směřovat své oblouky spíše na červenou sjezdovku z Nové Hoľe, kam je vyveze kabinkovo-sedačkový telemix, při dobrých sněhových podmínkách je tu i oficiální freeridová zóna. Záhradiště a její dětské parky se naopak hemží méně zdatnějšími a malými lyžaři. Lákadlem pro náročnější v této části je poměrně velký snowpark s několika big airy a také měřený obří slalom, který ve slovenských střediscích není úplně běžný. Jedinečný je pak dětský Funpark, který se svou rozlohou 12 500 m2 a celkem devíti pojízdnými pásy řadí vůbec mezi největší skiparky svého druhu v Evropě.
Za zmínku stojí i psí a koňská spřežení, která tu mají dlouhou tradici – šestice psů či pár koní s vámi po zasněžené cestě oběhnou kolečko kolem Záhradiště.
Více o středisku najdete na Donovaly
Vrátna – vábnička pro zkušené
Vrátna dolina v Malé Fatře je jedním z mála slovenských lyžařských středisek, které je relativně blízko k českým hranicím. Jeho sjezdovky jsou spíše ostřejšího rázu, ale nechybí ani dětský park. Je tu sympatický pestrý výběr tratí v různých lokalitách, takkže se návštěvníci rovnoměrně rozprostřou podle svých chutí a dovedností na Pasekách, Poludňovém Grúni a Chlebu. Červená sjezdovka Paseky je prý jednou z nejoblíbenějších slovenských sjezdovek – tvoří ji dlouhý a dostatečně široký padák, jenž se na malý okamžik promění v krátké „náměstíčko“, než se znovu zlomí do strmého sklonu. Pravou horskou atmosféru s výhledem do nitra Malé Fatry má Poledňový Grúň, kam žádné masy návštěvníků nemíří. Co tamním sjezdovkám chybí do šířky, to nabírají na sklonu, takže je ocení spíše zkušenější lyžaři. Totéž platí o černém hangu v lokalitě Chleb, který je obsluhovaný kabinkovou lanovkou a nabízí i oficiální vyžití freeriderům i skialpinistům. Celkový podíl černých tratí ve Vrátné činí 27%, ještě více než v Jasné.
Více o středisku najdete na Vrátna dolina
Bachledová – z lyží na bobovou dráhu
Ski areál Bachledová v Bielanských Tatrách je naopak jedním z nejvzdálenějších od českých hranic. Sjezdovky se rozpínají po severním i jižním svahu Spišské Magury, čímž tvoří klasickou lyžařskou houpačku a díky převážně mírně skloněným tratím rodinně přívětivou. Tomu odpovídají i doplňkové aktivity jako snowtubing nebo bobová dráha, která je netradičně umístěná u horní stanice sedačkové lanovky. Stejně jako na Štrbském plese i v Bachledce můžete zkusit adrenalin na raftu. Zatímco ale na Štrbském plese jedete padák šusem rovně dolů, v Bachledce se v průběhu jízdy několikrát otočíte i s celým raftem. Tajným tipem pro milovníky dlouhých oblouků je v horní části areálu „schovaná“ sjezdovka Furmanec I., která je nejširší zdejší sjezdovkou a v kombinaci s konstantním profilem bez zatáček se přibližuje i typicky alpské mírnější dálnici.
Více o středisku najdete na Bachledová
Malinô Brdo – šířka nade vše
Lyžařské středisko Malinô Brdo je vzdáleno necelých 8 minut z města Ružomberok, což je zároveň jednou z jeho hlavních výhod. Z průmyslové kotliny se zvedá kabinková lanovka, která se po chvíli náhle vyhoupne do zcela jiné krajiny, jejíž horský ráz udávají hory kolem a zejména samotný vrchol Malinô Brdo. Právě odtud se spouští jedna z nejširších slovenských sjezdovek – trať Hlavná. Do šířky má až 90 metrů a připomíná tak spíš než sjezdovku lyžařské náměstí. Kromě šířky areál láká také „na délku“, konkrétně na 3,9 km dlouhou sjezdovku, která vede z nejvyššího bodu až k nástupní stanici kabinkové lanovky v Hrabovu, jejíž spodek vede lesem a je tak pochopitelně o třídu užší. V horní části areálu nechybí snowpark s vlastní pomou a pro nelyžaře snowtubing.
Více o středisku najdete na Malinô Brdo
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se lyžování na Slovensku? Najdete je na snow.cz.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.