Thajské hlavní město může přivodit vašim smyslům šok. Vedro, vlhkost a pětihodinový časový posun dokážou člověka docela snadno odrovnat. Jakkoliv únavné se může cestování po Bangkoku zdát, vynaložená námaha se bezezbytku vrátí v hloubce zážitků, které si odtud přivezete. Buddhistickými chámy posetá thajská metropole za to bezpochyby stojí...
Přinášíme vám pět tipů, jak si první návštěvu Bangkoku co nejvíce užít:
VLAKEM MÍSTO TAXÍKU
Mezinárodní letiště Suvarnabhumi se nachází 30 km východně od Bangkoku. Taxík do centra tu seženete v jakoukoli denní či noční hodinu. Velmi dobře funguje i veřejná doprava: rychlodráha City Line vás doveze do centra za 25 minut. Lístek stojí 45 bathů/ 30 korun.
Co se týká dopravy po městě, vzhledem k častým dopravním zácpám je efektivním prostředkem nadzemní dráha BTS Skytrain. Jednotlivé lístky se kupují z automatu, je proto dobré zásobit se dostatkem drobných mincí. Alternativně si můžete pořídit předplatní kartu (160 bahtů/ 110 korun na den). Během objevování Bangkoku si nenechte ujít svezení hlučným tuk-tukem či lodí po řece Čao Praja, jejíž kanály poskytují vítaný únik z chaotických ulic Bangkoku.
BANGKOK Z PTAČÍ PERSPEKTIVY
Bangkok je městem nádherných panoramat. Pokud to rozpočet dovolí, poohlédněte se po hotelu s výhledem. Třeba z 30-patrové výškové budovy hotelu Pathumwan Princess Hotel máte díky celoplošným oknům celé město jako na dlani. Řekněte si o pokoj v co nejvyšším patře!
Díky široké nabídce ubytování se v Bangkoku dá přespat téměř s jakýmkoli rozpočtem. Nejlevnější hostely se nachází v okolí batůžkářské Mekky na třídě Khao San. Lůžko ve sdíleném pokoji seženete už za 300 bahtů/ 200 korun na noc, mnoho klidu si tam ale neužijete. Mnoho hostelů se také nachází v okolí Čínské čtvrti, tam je ale potřeba vybírat. Z vlastních zkušeností můžu doporučit třeba hostel Lub D.
Pokud se snažíte ušetřit, rozhodně doporučuji hostely rezervovat online – cena bude v naprosté většině nižší, než co vám bude nabídnuto na recepci.
DO CHRÁMU JEDINĚ ZAHALENÍ
Hlavním lákadlem Bangkoku jsou chrámy – nenechte si ujít především nablýskaný Královský palác a Wat Pho, ve kterém je uložena téměř padesát metrů dlouhá socha ležícího Buddhy.
Při návštěvě chrámů buďte oblečeni velmi decentně, v žádném případě v šortkách a s hlubokým výstřihem. Kolena i ramena by měla být zahalena, často je lepší si s sebou brát tenké tričko s dlouhým rukávem nebo případně šátek.
Pro Evropana a zejména Čecha může být až překvapivé, jak důležitou roli Thajci náboženství v každodenním životě přikládají. Téměř 95 procent obyvatel Thajska tvoří vyznavači buddhismu. Na ulici běžně potkáte buddhistické mnichy, jejich oranžové róby svítí krásně do okolí. Chovejte se k nim uctivě a mějte na paměti, že mniši a novici nikdy nesmějí přijít do přímého kontaktu se ženou.
NENECHAT SE NAPÁLIT
Thajská metropole je čtvrtým nejvíce navštěvovaným městem na světě: jen vloni sem zavítalo šestnáct milionů turistů. Tento trh je lákadlem i pro podvodníky, kteří ne neúnavně snaží z neinformovaných cizinců vytáhnout peníze.
Trable většinou začínají skrze náhodné setkání. Řidiči tuk-tuků vám mohou například tvrdit, že je Královský palác dnes zavřený, a že vás místo toho povozí po městě – často za velmi směšnou částku nebo “zdarma“. Místo památek je ale další zastávkou některý z luxusních obchodů. Prodej předražených šperků nebo obleků patří mezi nejčastější podvody.
Pozor i na taxikáře, kteří nechtějí používat taxametr. Raději si vystupte a najděte si jiné taxi. Už vůbec nedoporučuji ptát se na jakékoli doporučení ohledně restaurace nebo ubytování: pokud si ovšem nechcete návštěvu Bangkoku ozvláštnit pobytem na nějakém velmi pochybném místě.
CHUTĚ A VŮNĚ THAJSKA
Thajsko je rájem pro milovníky jídla místní rozmanitá kuchyně je známá po celém světě. Hlavní město poskytuje dostatek příležitostí, kde se o tom přesvědčit a uspokojit zvědavé chuťové pohárky. Na pouliční stánky narazíte doslova na každém kroku.
Velkou koncentraci tržišť, stánků a restaurací najdete v labyrintu uliček Čínské čtvrti, zejména podél ulice Sampeng (Soi Wanit 1). Mají tam mimo jiné báječnou kokosovou zmrzlinu a spoustu dalších pochoutek, díky kterým pochopíte, že láska k Thajsku prochází žaludkem.
Autorka Veronika Tomanová článku a fotografií je blogerka o cestování. Navštívila přes třicet zemí, nebojí se cestovat sólo a jejím cílem je inspirovat ostatní, aby překonali hranice komfortní zóny. Na jejím blogu si můžete přečíst o com, co vidět v Bagkoku nebo se propojit přes Facebook.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Bangkoku? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Bangkok.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.