Tipy na první návštěvu Bangkoku

©

Thajské hlavní město může přivodit vašim smyslům šok. Vedro, vlhkost a pětihodinový časový posun dokážou člověka docela snadno odrovnat. Jakkoliv únavné se může cestování po Bangkoku zdát, vynaložená námaha se bezezbytku vrátí v hloubce zážitků, které si odtud přivezete. Buddhistickými chámy posetá thajská metropole za to bezpochyby stojí...

Přinášíme vám pět tipů, jak si první návštěvu Bangkoku co nejvíce užít: 

VLAKEM MÍSTO TAXÍKU

Mezinárodní letiště Suvarnabhumi se nachází 30 km východně od Bangkoku. Taxík do centra tu seženete v jakoukoli denní či noční hodinu. Velmi dobře funguje i veřejná doprava: rychlodráha City Line vás doveze do centra za 25 minut. Lístek stojí 45 bathů/ 30 korun.

Co se týká dopravy po městě, vzhledem k častým dopravním zácpám je efektivním prostředkem nadzemní dráha BTS  Skytrain. Jednotlivé lístky se kupují z automatu, je proto dobré zásobit se dostatkem drobných mincí. Alternativně si můžete pořídit předplatní kartu (160 bahtů/ 110 korun na den). Během objevování Bangkoku si nenechte ujít svezení hlučným tuk-tukem či lodí po řece Čao Praja, jejíž kanály poskytují vítaný únik z chaotických ulic Bangkoku. 

Doprava v Bangkoku

BANGKOK Z PTAČÍ PERSPEKTIVY

Bangkok je městem nádherných panoramat. Pokud to rozpočet dovolí, poohlédněte se po hotelu s výhledem. Třeba z 30-patrové výškové budovy hotelu Pathumwan Princess Hotel máte díky celoplošným oknům celé město jako na dlani. Řekněte si o pokoj v co nejvyšším patře!

Bangkok z ptačí perspektivy
Díky široké nabídce ubytování se v Bangkoku dá přespat téměř s jakýmkoli rozpočtem. Nejlevnější hostely se nachází v okolí batůžkářské Mekky na třídě Khao San. Lůžko ve sdíleném pokoji seženete už za 300 bahtů/ 200 korun na noc, mnoho klidu si tam ale neužijete. Mnoho hostelů se také nachází v okolí Čínské čtvrti, tam je ale potřeba vybírat. Z vlastních zkušeností můžu doporučit třeba hostel Lub D.

Pokud se snažíte ušetřit, rozhodně doporučuji hostely rezervovat online – cena bude v naprosté většině nižší, než co vám bude nabídnuto na recepci.

Bangkok hotel

DO CHRÁMU JEDINĚ ZAHALENÍ

Hlavním lákadlem Bangkoku jsou chrámy – nenechte si ujít především nablýskaný Královský palác a Wat Pho, ve kterém je uložena téměř padesát metrů dlouhá socha ležícího Buddhy.

Při návštěvě chrámů buďte oblečeni velmi decentně, v žádném případě v šortkách a s hlubokým výstřihem. Kolena i ramena by měla být zahalena, často je lepší si s sebou brát tenké tričko s dlouhým rukávem nebo případně šátek. 

Bangkok chrám

Pro Evropana a zejména Čecha může být až překvapivé, jak důležitou roli Thajci náboženství v každodenním životě přikládají. Téměř 95 procent obyvatel Thajska tvoří vyznavači buddhismu. Na ulici běžně potkáte buddhistické mnichy, jejich oranžové róby svítí krásně do okolí. Chovejte se k nim uctivě a mějte na paměti, že mniši a novici nikdy nesmějí přijít do přímého kontaktu se ženou.

Bangkok výzdoba

NENECHAT SE NAPÁLIT

Thajská metropole je čtvrtým nejvíce navštěvovaným městem na světě: jen vloni sem zavítalo šestnáct milionů turistů. Tento trh je lákadlem i pro podvodníky, kteří ne neúnavně snaží z neinformovaných cizinců vytáhnout peníze.

Bangkok chrámy

Trable většinou začínají skrze náhodné setkání. Řidiči tuk-tuků vám mohou například tvrdit, že je Královský palác dnes zavřený, a že vás místo toho povozí po městě – často za velmi směšnou částku nebo “zdarma“. Místo památek je ale další zastávkou některý z luxusních obchodů. Prodej předražených šperků nebo obleků patří mezi nejčastější podvody. 

Pozor i na taxikáře, kteří nechtějí používat taxametr. Raději si vystupte a najděte si jiné taxi. Už vůbec nedoporučuji ptát se na jakékoli doporučení ohledně restaurace nebo ubytování: pokud si ovšem nechcete návštěvu Bangkoku ozvláštnit pobytem na nějakém velmi pochybném místě.

Bangkok královský palác

CHUTĚ A VŮNĚ THAJSKA

Thajsko je rájem pro milovníky jídla místní rozmanitá kuchyně je známá po celém světě. Hlavní město poskytuje dostatek příležitostí, kde se o tom přesvědčit a uspokojit zvědavé chuťové pohárky. Na pouliční stánky narazíte doslova na každém kroku. 

Bangkok - jídlo v Chinatown

Velkou koncentraci tržišť, stánků a restaurací najdete v labyrintu uliček Čínské čtvrti, zejména podél ulice Sampeng (Soi Wanit 1). Mají tam mimo jiné báječnou kokosovou zmrzlinu a spoustu dalších pochoutek, díky kterým pochopíte, že láska k Thajsku prochází žaludkem. 

Bangkok a jídlo
Bangkok a báječné jídlo

Autorka Veronika Tomanová článku a fotografií je blogerka o cestování. Navštívila přes třicet zemí, nebojí se cestovat sólo a jejím cílem je inspirovat ostatní, aby překonali hranice komfortní zóny.  Na jejím blogu si můžete přečíst o com, co vidět v Bagkoku nebo se propojit přes Facebook

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Bangkoku? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Bangkok. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Veronika Tomanová

Předchozí článek

Na audienci u Aoraki - Mount Cook

Další článek

TOP 10 nejzajímavějších zemí pro rok 2017

Související články

Články

Co nedělat v Thajsku – 8 užitečných tipů

Chystáte se do Thajska? Jako zkušení cestovatelé víte, že byste měli při poznávání cizí země nejen dodržovat zákony, ale také ctít kulturní a náboženské zvyky. Čtěte tipy a triky, na co si dát pozor a jak si Thajsko co nejvíce užít. Nerezervujte ubytování se snídaní Jezte prostě na ulici. Co se týká hostelu, snídaně většinou zahrnuje džus z krabice, toastový chleba a kávu. Možná i mléko a cornflakes. Ale co takhle si sednout spolu s místními na plastovou židli a objednat si rýžovou polévku s vejcem, kokosové palačinky nebo sladké…

Články

Jak procestovat svět velmi levně

Jsme dva: Lukáš (29) a Nikol (26) a vydali jsme se cestovat napříč JV Asií. Byl to takový náš společný sen, jenže znáte to, pořád jsme si namlouvali milion důvodů, proč to vlastně nejde. Máme přeci dobrou práci, hezký byt, auto, a tak to bylo pořád dokola a náš sen stále v nedohlednu. Osud nám ale přál, a tak jsme se jednoho dne rozhodli, že vyrazíme a aby naše cesta měla nějaký smysl a poslání, budeme v každé zemi pracovat jako dobrovolníci. Co je to vlastně dobrovolničení? Pod pojmem dobrovolničení si můžeme představit spoustu věcí. Zaměříme se ale na dobrovolničení spojené s cestováním. Stručně řečeno se jedná o formu práce, za kterou dostanete ubytování zdarma a ve většině případů i stravu. Existuje spousta webových stránek na kterých…

Články

Do Thajska musí každý a každý se tam rád vrací

V životě každého cestovatele nastane chvíle, kdy navštíví Thajsko. A nemusí nutně plánovat pobyt v téhle zemi, prostě ho sem zanese letadlo ve chvíli, kdy poutník pokračuje do některé z okolních zemí. Vždyť Thajsko se může pochlubit jedním z největších letišť světa, vzdušný přístav Suvarnabhumi ročně poslouží 42 milionům cestujících. Já bych ale doporučil tuhle zemi do svého cestovatelského plánu zahrnout cíleně a hned na začátku. Je to totiž stát, který stojí za to navštívit. A začít s prohlídkou můžete přímo v Bangkoku Věřte, že to je jedno z nejpřívětivějších měst na světě, a to i přesto, že se tu se železnou pravidelností odehrávají vojenské státní převraty. Bydlení se dá sehnat za pár bahtů, tak se nazývá místní měna (její mezinárodní kód je THB). Guesthousů je po…

Články

Snění mezi hongkongskými mrakodrapy

Nedokážu přesně říci proč, ale o tom městě se mi dodnes zdává. Snad kvůli mrakodrapům, asijským bistrům, hektičnosti, moderním ulicím střídajícím se se špinavými zapadlými uličkami. Hongkong mám pořád v hlavě i srdci. A to jsem v něm strávil pouhé tři dny. Dodnes, když si uvařím čaj Liu Bao, tak přestože vůbec netuším, odkud tahle odrůda čaje pochází, spolehlivě mě přenese do Hongkongu. Přesně tento čaj jsem totiž po celý krátký pobyt v Hongkongu popíjel.   Domy sahající do nebe V Hongkongu jsem se zastavil při návratu z dvouměsíčního pobytu v Laosu,…