Tipy na jarní destinace - kam se vydat v březnu

©

Je tady březen, jaro se pomalu začíná rozlévat po severní polokouli a mnoho míst, přes léto hojně navštěvovaných, se probouzí ze svého zimního spánku - chladného, mimosezonního období. Navíc s jedním velkým bonusem, a sice že ona (přílišná) hojnost návštěvníků dosud nedorazila… Mezitím na jižní polokouli rtuť teploměru naopak klesá čím dál tím níž a láká dobrodruhy na mimosezonní slevy a zážitky plné napětí.

Ať už je vaším snem se vykoupat na nádherné pláži, plavit se ke zřídka navštěvovaným atolům, nebo si zaskákat v bludišti trampolín v podzemí, tak vyrazte právě teď - březen je vděčným měsícem, kdy můžete tohle všechno zažít.

Kam na jaře_San DiegoPobřeží u San Diega je ideální pro lenošení, ale také pozorování velryb© DOUGBERRY / Getty Images

Za odpočinkem

Říká se, že ostrov Antigua má tolik pláží, že můžete každý den v roce vyzkoušet jinou. Vydáte-li se sem v březnu, ještě před hlavní turistickou sezónou, budete navíc odměněni příjemnými teplotami a možností mít dlouhé úseky vyhřátého písku jen a jen pro sebe. Klidné bílé pláže nabízí také San Diego. O trochu menší soused celoročně přelidněného LA může být jeho příjemnější alternativou, a navíc v březnu je zde také velká šance pozorovat velryby plejtvákovce při jejich dlouhém tažení pobřežními vodami.

Ti, kteří jsou vyznavači spíše aktivního odpočinku, by měli zamířit do starobylého města Anuradhapura na Srí Lance. Návštěvníci tu mohou na kole brázdit stezky mezi starověkými památkami, které nesměle vykukují ze stinného přítmí. Posvátnou atmosférou je to tu doslova prodchnuté. Poněkud více světské tužby táhnou lidi v březnu na zvlněné svahy jižně od Adelaide, kde právě začíná vinobraní. Vinařství na poloostrově Fleurieu nejsou zatím tolik známá, ale nabízí pestrý repertoár skvělých vinic a samozřejmě jejich produktů. A aby byl estetický zážitek z tohoto koutu světa dokonalý, nezapomeňte navštívit některé ze zdejších malebných městeček, například Willunga nebo až kýčovitý Victor Harbor.

Kam na jaře_Sapa
Březen je ideální pro trekování mezi nádhernými rýžovými terasami v okolí města Sapa © Nina Lishchuk / Shutterstock

Za putováním

Pokud se ocitnete na jihovýchodním pobřeží Myanmaru, pak neváhejte, najměte si loď a vydejte se do vod dosud neobjevených masovým turismem, kde si spokojeně existuje izolované souostroví Myeik (nebo Mergui). Přes 800 ostrůvků ukrývá zcela nenarušené pláže, původní pralesy, kde je možné s velkou dávkou štěstí zahlédnout tygra nebo slona, a rybářské vesnice Mokenů, myanmarských „mořských cikánů“. Podobně nádherný a fascinující zážitek vás čeká také u břehů Chile. Březen je totiž skvělým obdobím k návštěvě Velikonočního ostrova s jeho ikonickými, obřími sochami Moai a tajemnými starobylými tradicemi.

Pro ty, kteří dávají přednost pevné půdě pod nohama, je skvělým tipem Bright v Austrálii, vyhlášená lokalita s více než 240 km cyklostezek a příjemnými teplotami pro aktivní sport. Otestujte svou vytrvalost na horských trasách oblasti High Country ve Victorii, nebo se projeďte v klidu a zvolna mezi bývalými zlatokopeckými městečky. Pro outdoorové nadšence je i náš další tip, neboť březnové podmínky přejí také návštěvě severního Vietnamu, třeba se základnou ve městě Sapa a prozkoumáním okolních vesnic horských etnik. Skvěle to pak může doplnit vyjížďka tradiční dračí lodí po smaragdových vodách zátoky Halong Bay.

Kam na jaře_IndieIndický stát Madhya Pradesh je domovem několika tygřích rezervací © AMAN WILSON / GettyImages

Za divokou přírodou

Výpravu do samého srdce Číny, rozmanité provincie Sichuan, je také ideální naplánovat na brzké jaro, kdy krajinu zdobí barevné květiny a rozkvetlé hrušně. Pokud se sem vydáte, rozhodně nevynechejte přísně střežený poklad této provincie – pandu velkou. Do Giant Panda Breeding Research Base v Chengdu se můžete jít na pandy podívat a mnohé se o nich naučit, anebo zkuste štěstí přímo v Jiǔzhàigōu National Park, kde je možné pandy pozorovat ve volné přírodě. Stejně ikonické, ale mnohem hrozivější by pravděpodobně bylo setkání se „Šér Chánem“ v některé z lesních rezervací indického státu Madhya Pradesh. Právě ty sloužily jako inspirace Rudyardu Kiplingovi při psaní Knihy džunglí. Setkání s tygry bengálskými sice nejsou moc častá, ale jarní období, kdy zdejší vegetace teprve začíná bujet, a vládne proto dobrá viditelnost, k tomu dává nejlepší podmínky.

Březen jakožto počátek jara také nabízí některé opravdu úchvatné scenérie, například vodopády Iguazu, které oddělují Argentinu a štíhlý výběžek Brazílie. Vodopádem po skončení zimy hřmí ohromný průtok vody, a přitom se okolními lesními stezkami můžete projít nerušeně a téměř o samotě – davy turistů se tu začnou objevovat až o pár měsíců později. Na opačné straně rovníku byste našli karibské ostrovy Trinidad a Tobago, bohatě zalité slunečním žárem. Jejich strmé útesy a podmořský život zvou ke šnorchlování a přírodní rezervace Tobago Main Ridge Forest Reserve, rozkládající se na zdejším horském hřebeni, ožívá mnoholičnými tóny ptačího zpěvu.

Kam na jaře_lyžeLyžařská sezóna zdaleka nemusí v březnu končit © gevision / Shutterstock

Za dobrodružstvím

A je to tady... Začínají se objevovat typické známky přicházejícího jara v severním Walesu – skotačivá jehňata na pastvinách, poupata narcisů deroucí se z vlhké půdy na povrch a rozdovádění dospěláci, kteří se s jekotem a za skřípění karabiny po ocelovém laně řítí střemhlav do hlubokého údolí. Během březnové návštěvy Walesu přichází skvělá příležitost spojit poklidné pěší výlety do přírody s některými adrenalinovými aktivitami, které tento region nabízí, jako třeba rafting na divoké vodě, zipliny nebo trampolínový svět v sítích natažených skrze temnoty jeskyní bývalých dolů). Pokud je ale libo trochu adrenalinu s exotickou příchutí, čeká na vás v Costa Rice. V březnu zde vládne sušší období a je tak ideální dobou pro sportovní aktivity, ať už jsou to náročné výstupy na sopky, ziplinové a visuté stezky vysoko v korunách stromů (včetně nejdelší zipliny v Latinské Americe), anebo třeba surfing, pro který jsou tu skutečně perfektní lokality.

Na severní polokouli signalizuje březen příchod jara, což ovšem neznamená, že by končila lyžařská sezóna, obzvlášť ve vysokohorských alpských rezortech, jako je například rakouské Tyrolsko, kde se na ledovcích a severně orientovaných sjezdovkách lyžuje až do dubna. A navíc už bez největšího návalu sjezdařů. Pokud preferujete raději spršku mořské vody než tu sněhovou, zamiřte v březnu přesně na opačnou stranu zeměkoule, do novozélandské pobřežní oblasti Bay of Islands. Nejlépe si toto bludiště vychutnáte na palubě plachetnice, nebo aspoň mořského kajaku. Nevyhovuje vám snad stísněnost kajuty? Snadná pomoc -  skočte rovnou do vln a budete-li mít štěstí, setkáte se tváří v tvář se zdejšími obyvateli, delfíny skákavými.

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Největší zajímavosti Peru jako na dlani

Další článek

Tak trochu jiný velký evropský roadtrip - 1. část

Související články

Články

Nejlepší destinace v USA, které byste měli navštívit v roce 2018

Cestovatelský tým odborníků Lonely Planet důkladně prozkoumal Spojené státy a vybral deset nejlepších dosud přehlížených, revitalizovaných a nadpozemských lokalit, které v roce 2018 skutečně stojí za návštěvu. Přírodními divy počínaje a podmanivým pobřežím a nadějně se rozvíjejícími městy konče, tyto destinace letos slibují velké věci. Inspirovali jste se a rozhodli vyrazit na cestu? Redwood Coast, Kalifornie Na kalifornském Redwoodském pobřeží ztratíte pojem o čase (i mobilní signál). Filmoví nadšenci možná poznají úchvatné prostředí z hollywoodských trháků, jako je Jurský park, E. T. Mimozemšťan a Hvězdné války. Ale působivou nádheru kalifornských sekvojových lesů, starých dva…

Články

Festival Holi - aneb trochu barevnější svátek jara

Světově proslulý Holi festival, jehož podstatou je vítání jara, je jednoznačně rozpustilá pestrobarevná taškařice. Láska je v popředí tohoto spontánního dovádění a symbolizuje láskyplné city v té nejčistější podobě, akorát ji slavící projevují prazvláštním způsobem. Všichni na sebe hází plné hrsti barevné směsi, čím barevnější a sytější, tím samozřejmě lepší! Jedinci i davy propadají neskonalé euforii veselí, jsou báječně naladění a hrají všemi barvami. Představte si, že na severu Indie v regionu Braj tyto radovánky trvají celý týden a jeden den mají ženy právo vzít na muže hole a symbolicky jim vyprášit kožichy! Ti se ovšem chytře ukrývají pod ochrannými…

Články

Kohoutí ostrov

Na Kohoutí ostrov, který se nachází v Jihočínském moři, už jsme slyšeli pět mnoho chvály. Rozhodli jsme se proto, že vezmeme stan a pojedeme zjistit, zda si takovou chválu opravdu zaslouží… Za dávných dob se kolem ostrova Wanzhou často zvedaly divoké vlny, se kterými si jen málokteří rybáři dokázali poradit, někteří se dokonce ani nevrátili z moře zpět. Jednoho dne zde proplouval taoistický mnich, který zpozoroval, že vzdouvající vlny vypadají jako obrovské stonožky útočící na rybářské…

Články

Kam se v únoru vydat za kulturou?

Novoroční oslavy již pominuly, ale to není důvod k tomu, abychom se přestali veselit. Vždyť právě únor zrovna přináší všechny barvy a šílenosti karnevalové sezóny. Hlavními tahouny karnevalových rejů není nikdo jiný, než Brazílie, Haiti a samozřejmě Benátky. Pokud ale máte všech bláznivých radovánek už dost, nebo byste zkrátka raději zvolnili, máme pro vás v nabídce i poklidnější činnosti, jako například plavbu po mírných kambodžských vodách, anebo návštěvu Benátek…