Téměř neznámé levné zážitky z celého světa

© Pixabay

Levné cestování neznamená nutně stravování se instantními nudlemi či kradmé okukování žádaných atrakcí, do nichž si nemůžete dovolit koupit drahou vstupenku. Na cestovatele, kteří sledují rozpočet, čeká obrovské množství nevídaných možností, jen je objevit. Jediné, co potřebujete, je pořádně hledat.

Požádali jsme domovské přispěvatele Lonely Planet, aby vám nabídli několik nekonvenčních a méně známých aktivit, které vám nezruinují peněženku a pomohou vám dostat se pod kůži řadě báječných světových měst. S jejich odbornými radami poznáte víc za méně peněz.

PortoPorto je krásné už na první pohled, ale ponořte se do jeho pestrých uliček, a objevíte hotový paralelní vesmír pouličního umění © ESB Professional / Shutterstock

Odhalte městské umění v Portu

V opuštěných budovách po celém Portu žijí kvanta pouličních umělců, takže vyrazte do ulic a seznamte se s paralelní populací města. V ulicích, jako je Rua das Flores a Rua da Restauração, objevíte zajímavá díla vytvořená na zakázku, ale pravá zábava je pátrat po poněkud více guerillových kouscích. K nim patří ptáci, které vytvořil Costah, žirafy od Chei Krew či zářící karikatury od YouthOne.

Další úspora: Po dopoledni či odpoledni stráveném šlapáním po městě si dejte denní nabídku v místních institucích, jako je Casa Expresso (Praça Carlos Alberto 73) či Sai Cão (Rua Bonjardim 635), kde se občerstvíte téměř zadarmo.

Užívejte si přírody, aniž opustíte San Juan

Jardín Botánico v Rio Piedras nabízí osvěžující přestávku mezi průzkumem Starého San Juanu a poleháváním na zlatavých městských plážích a je báječným místem, kde si oddychnout od městského ruchu.

Botanická zahrada působí v městském prostředí velmi útěšně. Na impozantní rozloze 113 hektarů najdete spoustu vodopádů, jezírek a cestiček. Žijí tu stovky původních živočišných druhů a více než 30 000 rostlin. Zahrada je otevřena od pondělí do pátku od 6 do 18 hodin a vstup je zdarma.

Další úspora: Ti, kdo mají rádi rockové karaoke, večery s filmovou klasikou, arkádové počítačové hry a televizní stěny z osmdesátých let, by měli vyhledat výstřední bar El Local v Santurce – je to nálevna, v níž se zastavil čas a kde najdete skutečně levné pití a uvolněnou atmosféru. 

LondýnSocha římského císaře Traiana drží stráž před pozůstatky Londýnské zdi © chrisdorney / Shutterstock

Potulujte se římským Londýnem

Londýn se zrodil téměř před 2000 lety coby římská osada a působivé upomínky na jeho původ můžete objevovat zdarma během pěší prohlídky. Město bylo založeno na severním břehu Temže, obehnáno mohutným opevněním a zabíralo zhruba stejnou rozlohu jako dnešní Square Mile (City).

Úchvatné úseky původních zdí uvidíte u stanice metra Tower Hill, odkud se táhnou dál na sever podél tepny London Wall, na západ přes ikonický komplex Barbican Estate (barbecana znamená latinsky „opevnění“) a do Noble Street. Odtud je to už jen kousek na východ do Guildhall Art Gallery, kde si můžete prohlédnout pozoruhodně zachovalé rozvaliny římského amfiteátru.

Další úspora: Vynechte tradiční umělecké galerie a místo nich si (zdarma) prohlédněte efektní pouliční umění, které krášlí většinu východolondýnské čtvrti Shoreditch.

První čtvrtek v měsíci v Kapském Městě nasávejte umění, vychutnávejte jídlo a… nasávejte

Začalo to jako akce, která měla místní povzbudit k tomu, aby se po setmění přestali bát v ulicích Kapského Města, ale „první čtvrtek“ se z původní kulturní procházky s návštěvami galerií postupně změnil na pořádný mejdan před víkendem – a účast je samozřejmě zdarma. Projděte si galerie a obchody a pak se přidejte k davům, které v ulicích centra jedí, pijí a veselí se.

Parkují tu pojízdné restaurace, takže se během chůze můžete občerstvovat, a vše můžete spláchnout zdarma díky řadě ochutnávek vína a piva.

Další úspora: V pátek odpoledne nabízí Beerhouse na Long Street několika šťastlivcům pivo zdarma – na jejich Twitteru zkuste získat heslo.

SoulHráči v Soulu se chystají na virtuální vítězství © Chung Sung-Jun / Getty Images

Vypusťte svého geeka při sledování počítačových sportovních utkání v Soulu

Je-li návštěva zápasu FC Barcelona jednou z věcí, kterou byste neměli vynechat ve Španělsku, zahrát si elektronickou sportovní hru (eSports) má podobnou váhu v Soulu – a vyjde mnohem levněji. Do eSportovních arén míří davy, aby na velkých obrazovkách sledovaly, jak spolu hráči virtuálně bojují.

Ti, kdo o této subkultuře mnoho nevědí, budou překvapeni masovou podporou sportu; mnohé týmy mají velké sponzory a v Jižní Koreji je několik televizních kanálů, které přenosy z her vysílají 24 hodin denně. Za vstupenky na běžné „utkání“ dáte od nuly do 5700 wonů (zhruba 4 EUR).

Další úspora: Zamiřte do Soulského lesa, v jehož jedné části můžete krmit jelínky za 1000 wonů (zhruba 0,76 EUR).

Z pobřežní promenády objevte jiný Dubaj

Dubaj není vůči chodcům zrovna nejpřívětivější, ale přidejte se k místním, kteří se procházejí, běhají či jezdí na kole po přímořském tahu v luxusní čtvrti Džumejra (Jumeirah Corniche), a záhy objevíte zcela novou tvář metropole, která nevyrostla živelně. Čtrnáctikilometrová dřevěná promenáda s cyklostezkou vede od letoviska Dubai Marine Beach Resort poblíž mešity Džumejra k proslulé plachtě budovy Burdž al-Arab a míjí nízkopodlažní obytné čtvrti i větrné pláže, u nichž řádí kitesurfeři.

Za vstup na promenádu a veřejné pláže se neplatí, celou délku zvládnete za necelé tři hodiny, ale výpravu si můžete rozložit na celý den.

Další úspora: Vynechte drahé výletní plavby a místo toho nasedněte na Dubajský trajekt (Dubai Ferry), který nabízí devadesátiminutovou plavbu z ultramoderní Mariny do dubajského Starého Města za pouhých 50 dirhamů (zhruba 12 EUR).

Hongkong plážeMísto drahých večeří si uspořádejte vlastní grilování na pláži © Loic Lagarde / Getty Images

Prchněte před městským chaosem Hongkongu a dopřejte si levné grilování na pláži

Panenské pláže se zlatým pískem neleží daleko od betonové džungle centra Hongkongu. Zvláště jedna z nich, Shek O, se stala oblíbeným místem pořádání plážových večírků s grilováním. Můžete si přinést vlastní potraviny a pití a pronajmout si vlastní zastřešené místo na grilování přímo na břehu za pouhých 200 HKD (zhruba 22 EUR).

Kromě toho nabízí Lam Au BBQ Store v Shek O Village all-inclusive grilovací balíčky zhruba za 160 HKD (asi 18 EUR) na osobu. V ceně je dřevěné uhlí, dva nápoje a různé maso a zelenina.

Další úspora: Za pouhých 2,30 HKD (asi 0,25 EUR) se návštěvníci mohou povozit po Hongkongu tramvají – jde o nejvíce nostalgický dopravní prostředek ve městě, protože zde byl zaveden na začátku 20. století.

Najděte tajnou newyorskou zahradu

Mezi klidnými ulicemi s alejemi ve stejnojmenné brooklynské čtvrti najdete malý a skrytý Cobble Hill Park. Zabírá jen polovinu bloku, ale až sem dorazíte, budete si připadat, jako byste objevili tajnou zahradu.

Park tvoří dokonale upravené trávníky, křoviny a cestičky obklopené pestrobarevnými městskými domy, díky nimž celá oblast působí jako obrázek památkově chráněného města někde v Evropě či Latinské Americe. Cobble Hill Park, který se rozkládá podél Clinton Street mezi Verandah Place a Congress Street, je přístupný denně od úsvitu do soumraku.

Další úspora: Toužíte-li po aktivnějším odpoledni, zamiřte k Brooklyn Bridge Park Pier 2, kde jsou k dispozici venkovní hřiště na házenou, basketbal a bocce, bezplatné cvičební lekce, vyjížďky na kajacích a za mírný poplatek také plocha pro kolečkové brusle. 

SingapurYip Yew Chongova nástěnná malba Thian Hock Keng, Singapur © Yew Chong Yip

V Singapuru se vraťte do minulosti

Díky avantgardní architektuře, nádherným muzeím i elegantnímu MRT (metru) působí Singapur jako město budoucnosti. Stále tu však existují portály, jimiž se lze vrátit k jeho starobylým kořenům.

Místní malíř (občanským povoláním účetní) Yip Yew Chong tráví víkendy malováním historických výjevů, které nabízejí fascinující pohled na dobu dávno minulou. Příkladem je 44metrová nástěnná malba, zachycující dojemným způsobem příběhy prvních čínských a malajských přistěhovalců. Najdete ji na vnější straně zadní zdi chrámu Thian Hock Keng. 

Další úspora: Zamiřte na vyhlídkovou plošinu ION Sky v 56. podlaží nákupního centra ION. Mezi 15. a 18. hodinou nabízí závratný výhled na Singapur zcela zdarma!

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Žralok obrovský není mýtus, ale obrovské puntíkaté stvoření

Další článek

Sedm dní v klášteře Hemis

Související články

Články

5 tipů pro Bangkok: Jak ušetřit peníze a nenechat se okrást

Thajsko je levná země, a proto je škoda platit víc, než musíte. Zejména, když se jedná o podvod nebo záměrně napálené ceny pro turisty. Těm se nevyhnete, ale s využitím následujících rad omezíte v hlavním městě toto riziko na minimum. Nejezte na Khao San Road Khao San Road ve dne patří prodejcům levného oblečení a suvenýrů, v noci se promění v jednu velkou party zónu plnou prodavačů kyblíků s alkoholickým mixem a promotérů všeho druhu. Rozhodně to ale není místo pro skvělou večeři. Nudle s chutí maggi si dáte jen jednou a svých…

Články

Benátky levně

Navzdory pověsti hřiště pro světovou elitu jsou Benátky v řadě ohledů hřištěm překvapivě dostupným. Po krásném Velkém kanále (Canal Grande) se můžete projet levným vodním autobusem, za sklenku prosecca dáte v zastrčeném baru 1,50 EUR a řada typických benátských zážitků je naprosto zdarma. Výhodně do baziliky Za řadu nejvýznamnějších památek ve městě nedáte vůbec nic. Vstup do třpytivého interiéru baziliky svatého Marka (Basilica di San Marco) je zdarma. Tento architektonický skvost, postavený roku 828, je obložený drahocenným mramorem ze Sýrie, Egypta a Palestiny a je tu více než 8500…

Články

Tipy na první návštěvu Bangkoku

Thajské hlavní město může přivodit vašim smyslům šok. Vedro, vlhkost a pětihodinový časový posun dokážou člověka docela snadno odrovnat. Jakkoliv únavné se může cestování po Bangkoku zdát, vynaložená námaha se bezezbytku vrátí v hloubce zážitků, které si odtud přivezete. Buddhistickými chámy posetá thajská metropole za to bezpochyby stojí... Přinášíme vám pět tipů, jak si první návštěvu Bangkoku co nejvíce užít:  VLAKEM MÍSTO TAXÍKU Mezinárodní letiště Suvarnabhumi se nachází 30 km východně od Bangkoku. Taxík do centra tu seženete v jakoukoli denní či noční hodinu. Velmi dobře funguje i veřejná doprava: rychlodráha City Line vás doveze…

Články

TOP 10 cenově nejvýhodnějších destinací pro rok 2018

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset míst, která lákají šetrné cestovatele. 1. Tallinn, Estonsko Estonské hlavní město je kompaktní, pohledné a neuvěřitelně výhodné. Zdarma a po svých můžete prozkoumávat jedno z nejpůvabnějších historických center ve východní Evropě, levně se ubytovat v hostelu, penzionu či v soukromí a vychutnávat si výhled na Balt a nádherné městské panorama…