Srí Lanka: nirvána pro milovníky pláží

©

Srí Lanka naprosto zaplaví všechny vaše smysly. Vzduch je prosycen vůní jasmínu, jídlo je notně kořeněné a krajina naprosto překrásná; zářivě zelená rýžová pole, lesy pohupujících se palem a hory zvrásněné čajovými plantážemi jsou okouzlující. Ale pro mnoho lidí se Srí Lanka dá shrnout do jednoho prostého slova: pláž.

Ať už jste jakýkoli plážový typ, tady najdete dokonalé pláže lemované palmami. Můžete si rezervovat hýčkání v některém z elegantních butikových hotelů u pláže, potápět se u zářivých korálových útesů, učit se surfovat v mírných písečných úžinách nebo se jen tak procházet, dokud nenajdete vlastní malý, neobjevený koutek ráje.

Tady je náš průvodce po nejlepších plážích Srí Lanky.

Tangalla

Kokosově zbarvené pláže kolem Tangally, obklopené klidnými azurovými vodami, jsou nesporně našimi oblíbenými místy na Srí Lance. Samotná Tangallla vyznačuje hranici mezi pohlednicově dokonalými tropickými zátokami, které jsou typické pro jihozápadní pobřeží, a dlouhými, vlnami bičovanými plážemi, které najdete v jihovýchodním cípu ostrova.

Mirissa

Rozbijte kokos, vklouzněte do hamaky a houpejte se ve vánku. Ze všech větších plážových resortů na Srí Lance je pro mnoho návštěvníků Mirissa tím největším favoritem. Obecně řečeno, tady je to spíše o posezení a vegetování než o čemkoliv jiném, ale pokud potřebujete dávku adrenalinu, pak je Mirissa také vhodnou základnou pro vodní safari s výlety za velrybami, největšími žijícími tvory na Zemi.

Arugam Bay

Krásná Arugam Bay je rozhodně nejlepším surfařským místem na Srí Lance. A i když nepatříte mezi surfaře, je tu spousta dalších lákadel: krokodýly oplývající mangrovové mokřiny a národní parky plné slonů. Ale popravdě, pravděpodobně si bohatě vystačíte se zábavou na pláži.

Uppuveli

Během temných let občanské války bylo východní pobřeží nepřístupné a jeho krásné pláže byly jen námětem povídaček. Mír přinesl nové možnosti pro šílené hledače slunce a úchvatná Uppuveli se rychle prosadila jako nejlepší místo, kam vkročit. Pláž je dobrá, ale opravdovou atrakcí jsou zářivé korálové zahrady u Pigeon Island jen kousek od nedaleké pláže Nilaveli (která by sama o sobě určitě také vyhrála nějakou plážovou soutěž krásy).

Bentota

Vzhledem k tomu, že zdejší pláž je obklopena velkými hotelovými resorty, mohli byste předpokládat, že bude přeplněná… Ale to byste se pletli. S božskými butikovými hotely, kouzelným pásem zlatého písku a téměř bez dalších turistů v dohledu je jedním z nejlepších míst k relaxaci.

Unawatuna

Těžko ji můžete považovat za neobjevenou, ale oblíbenost Unawatuny má svůj důvod. Voda je tu klidná jako na jezeře, kavárny na pláži podávají lahodné jídlo a najdete tu právě tolik aktivit, aby to nebyla nuda. Musíme říct, že většina návštěvníků Unawatuně naprosto propadne.

Další rady

Líbí se vám, co jste zatím slyšeli, ale potřebujete ještě trochu přesvědčování? Následující přehled vám může pomoci s rozhodováním.

  • Nejlepší pro šnorchlování: ostrov Pigeon u pláže Nilaveli nabízí průzračné vody, mělké útesy, pestrobarevné ryby a potápění i šnorchlování skvělé pro začátečníky i zkušené.
  • Nejlepší pro pozorování velryb: velryby lze vidět podél celého pobřeží Srí Lanky, ale nejlepší základnou je Mirissa, kde jsou velryby jen kousek od pobřeží.
  • Nejlepší pro vlastní rozmazlování: pláž Bentota nabízí skvělou sbírku butikových hotelů. Až budete hotovi s tím, jak se necháte rozmazlovat, samotná pláž také není špatná.
  • Nejlepší pro děti: Unawatuna a Uppuveli jsou nejklidnější a nejbezpečnější pro plavání.


Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Napište nám, třeba příští článek bude ten váš.
Napsal: Stuart Butler

Předchozí článek

Nezadržitelný trend poshtelů. Víte, o co jde?

Další článek

Cestování po ostrovech u pobřeží Kambodže

Související články

Články

10 možností, jak levně poznat Dubaj

Dubaj s jeho pětihvězdičkovými hotely dominujícími siluetě města a nakupováním, kterému se věnují novinové titulky, je místem zábavy pro bohaté a slavné. Chcete bezplatné nápoje, lodní projížďku téměř zdarma a nejlepší výhledy na celé město? Tady je návod, jak na to. Trocha místních znalostí vám totiž v Dubaji zpřístupní spousty levných zážitků. Mnohé z nich můžete najít na obou březích zálivu Creek – ve čtvrtích Bur Dubai a Deira, kde byl založen původní malý obchodní přístav Dubaj.  Gurmánské jídlo téměř zadarmo Dubaj jako tavicí kotlík světových kultur je…

Články

Havaj: jaký ostrov zvolit napoprvé

Máte v plánu vyrazit na Havajské ostrovy, ale nemáte ponětí, kde začít? Váháte, jestli vybrat jeden z ostrovů, nebo obrazit všechny? Ať už na Havaji vyrazíte kamkoliv, čekají vás fantastické pláže, přátelské tváře, dobré jídlo. Ale každý ostrov má své specifické kouzlo. O´ahu je nabitý energií, Maui je tím nejlepším pro plážové povaleče, Kaua´i uchvátí tyčícími se útesy na břehu moře, nejmladší Big Island zase ohromí krajinou vytvořenou…

Články

5 nejlepších pláží Albánské riviéry

Albánské divoké pobřeží ozvláštňují tradiční vesnice usídlené v izolovaných zátokách a zlaté pláže svírající tyrkysovou mořskou hladinu. Mnoho českých cestovatelů pořád na Albánii při svých letních plánech zapomíná, za plážovými zážitky míří spíše do Chorvatska, Itálie, Francie, Turecka nebo Řecka. Jenže malá balkánská země zvolna ožívá a nápad jet se válet na albánské pláže už nezní tak bláznivě jako dříve. I když v hospodě mezi přáteli s tím určitě trochu rozruchu vzbudíte... Albánská riviéra má navzdory změnám v posledních letech stále velké kouzlo. Okolo pobřeží sice přibyly hotely, restaurace a prázdninové domy, ale přesto se nebudete o místo na plážích přetlačovat s houfy zahraničních turistů. To spíše narazíte na rodinku z Tirany, která si sem přijela na jeden den dobít…

Články

Nejlepší místa na světě, kde říct „ano“

Jakmile se rozhodnete strávit zbytek života s někým jedinečným, stojí před vámi rozhodnutí, které vám může připadat ještě důležitější. Kde se vyslovit? Našli jsme deset skvělých míst, kde to jde skoro samo. 1. Bagan, Myanmar (Barma) Východy slunce jsou obecně velice romantické, ale ty v Baganu jsou opravdu kouzelné. Bagan, od 9. do 13 století hlavní město království Pagan, byl kdysi místem 10 000 buddhistických klášterů, chrámů a pagod. Dnes je planina kolem Baganu stále poseta více než dvěma tisícovkami…