Rozvoj eko-gramotnosti v Indonésii

©

Indonésie oplývá jedinečným přírodním bohatstvím – činnými sopkami, deštnými pralesy, korálovými útesy, nerostnými surovinami, oblastmi s úžasnou biodiverzitou jak v moři, tak na souši. Denně jsme ovšem svědky toho, jak je místní příroda konfrontována se světovou poptávkou po zdejších surovinách a ruku v ruce s rozvojovým hospodářstvím hnaným obrovskou masou lidí, konkrétně s 250 miliony obyvatel bez ekologického povědomí.

Ekologie a ochrana životního prostředí jsou v současnosti v ústředí pozornosti lidí, kterým není svět kolem nás lhostejný. Byla jsem velmi mile překvapena, že jsem na Bali objevila organizaci,  v níž mí krajané srdcem tvoří bohulibé projekty. Už jste slyšeli o organizaci green.books.org? Ne? Tak si to poslechněte!

Eko-gramotnost_1

Před čtyřmi lety tři mladíci, ekologičtí nadšenci z České republiky založili ekologickou iniciativu, jejímž hlavním záměrem bylo rozdávat dětem v Indonésii knihy o ekologii. Vzbudit v nich zájem o čtení a potažmo je přimět k lásce a ochraně životního prostředí, pečovat o místní přírodu, jež je v současnosti vystavena globálnímu znečišťování, masovému využívání přírodních zdrojů, v popředí pozornosti je nyní vypalování a devastace deštných pralesů (jistě víte o případu s palmovým olejem).

Eko-gramotnost_2

Z dobrého skutku se vykrystalizovaly Eko-knihovny

S batohem plných knih objížděli místní ostrovy, aby tak přispěli k  místní vzdělanosti dětí i dospělých. Tato ekologická aktivita začala spontánně, když Petr Hindrich, nadšený environmentalista, vozil v batohu knížky o přírodě dětem na Sumbu, Borneo, Lombok a na další indonéské ostrovy. Po několika letech strávených na tomto tropickém souostroví se utvrdil v tom, že zárodek (environmentálních) eko-problémů pochází z nevědomosti místních a jejich vztahu k přírodě. Místní kultura totiž nezná četbu jako takovou, děti nevlastní knížky, ani si nečtou, protože jedna kniha stojí tolik, kolik je týdenní mzda jednoho rodiče! Pro nás naprosto nepředstavitelné, že? Proto si tento blahobyt" vlastnit knihy nemohou rodiny dovolit. Z finančního hlediska je pro obyčejné Indonésany mít doma knížky luxus. 

Eko-gramotnost_3
Proti neduhům současné doby se Petr rozhodl těmto problémům čelit skrz prevenci, a to soustavnou výchovu nejmladší generace, a proto v roce 2014 spolu s partou podobně smýšlejících přátel založili organizaci green-books.org, jejíž cílem je zvyšovat ekologické povědomí především mezi dětmi. Z poskytovaní knih o přírodě se stal instantní úspěch. Z nuly se vyhoupl počet míst sdružující naučné knihy na zázračných 63 a z obyčejných míst se staly Eko-knihovny! Nejvíce organizátory těší samotný zájem místních o tyto eko-knihy, za týden přijdou organizaci minimálně dvě žádosti o knižní dotaci.  

Eko-gramotnost_4

Green Gurus jsou naděje budoucnosti na poli ekologické vzdělanosti

V současné době se z green-books.org stává sofistikovaná online platforma, v níž probíhá vyškolování tzv. Green Gurus, kteří projevují skutečný zájem o přírodu jako celek, vášeň na poli environmentální výchovy a ochotu sdílet vlastní vědomosti s dětmi sdružujících se kolem místních Eko-knihoven. Tito nadšení environmentální edukátoři budují síť influencerů v komunitách, jež jsou si vědomi problémů životního prostředí a věří, že se tyto problémy dají změnit prevencí a důslednou výchovou dětí a mládeže. 

Eko-gramotnost_5

Zakladatelé nyní pracují na sborníku tzv. Eko-aktivit, díky nímž se děti názorně seznámí s aktuálními problémy, které devastují naší Zemi. Témata Eko-aktivit jsou: síť života (vše je propojeno), odpadky, potrava, voda, energie, změny klimatu, doprava, služby ekosystémů, biodiverzita, znečištění, spotřeba (konzumní způsob života), zdraví a obydlí. (Formy Eko-aktivit jsou: vyprávění příběhů, malování/kreslení, výroba předmětů (up-cycling), zpívaní, tvůrčí psaní, pohybové hry, naučné hry, divadelní představení, loutkové divadlo, sběr odpadků, sázení stromů, příprava jídla, kompostování, pěstování rostlin, pozorování přírodních jevů, sledování naučných pořadů a výlety do přírody.)

Eko-gramotnost_7

Eko-centra a principy udržitelnosti

Principiálně jde o zvyšování ekologické gramotnosti v Indonésii. Vizí je, že se Eko-knihovny postupem času stanou Eko-centrem pro celou místní komunitu pro získávání zdrojů informací a literatury  o udržitelném způsobu života (permakultura, alternativní zdroje energie, organické zemědělství, zero waste, třídírna odpadů, přírodní medicína, jóga, pozitivní psychologie).

Eko-gramotnost_8

Zní to náramně, hudba budoucnosti na záchranu budoucích generací a obrovský přínos pro životní prostředí. Čím více se dozvídám o detailech fungování, plánech do budoucna, přesvědčení o zacílení na děti a jejich výchovu a zápalu pro to, co dělají, jsem opravdu vděčná, že někdo něco tak užitečného dělá. No klobouk dolů, pánové! To, co jste dokázali za pár let je neuvěřitelné.

 
Eko-gramotnost_9

Gramotnost místních dětí je zapotřebí, podpořte ji

Nyní si vytyčili další metu, zásobit dalších 15 Eko-knihoven a propojit děti - třídy z vyspělých zemí s lokálními dětmi na základě sponzorství Eko-knihoven jehož záměrem je prohloubit interakci dětí z odlišných kultur, zvýšit povědomí o fauně a floře v jiných částech světa a odlišném klimatickém pásmu, díky mezinárodní komunikaci si uvědomí provázanost ekosystémů na Planetě Zemi.

Máte-li rádi přírodu, děti, literaturu, jste ekologičtí fanatici” a milovníci Indonésie a s jejich aktivitami jste nadšení, můžete se nyní zapojit do kampaně na podporu nových Eko-knihoven. Znáte to sami, úsměvy a radost dětí nic nevynahradí a podělit se o své bohatství s druhými, kteří to opravu potřebují, je pocitově velmi příjemné a povznášející. Úspěchy české neziskovky můžete průběžně sledovat na FB Green Books anebo na jejich domovské stránce gree-books.org, kde najdete detailní informace.

Eko-gramotnost_10

Autorka článku - Alexandra Kroppová  je světoběžnice a blogerka, jejíž aspirací je sdílení vlastního osobního příběhu:„Cesta životem snovým a smysluplným, okořeněná inspirací a motivací pro druhé k žití plnohodnotných dní”, který se krok za krokem odvíjí na stránkách www.samanacestach.cz a www.facebook.com/samanacestach. Na svých cestách se věnuje především dobrovolničení, v průzoru jejího hledáčku jsou hlavně děti, udržitelný rozvoj a ekologie. Fotografie k článku z Galerie green-books.org.

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

 

Napsal: Alexandra Kropp

Předchozí článek

Gurmánův průvodce po Rusku

Další článek

Po stopách Buddhy v Lumbini

Související články

Články

Gili - tři malé ostrovy kousek od Bali

Tyto tři malé ostrovy s celkovou rozlohou 15 km2 najdete mezi Bali a Lombokem. Od Bali se nacházejí asi jen 35 km. Kdo má rád pláže s bílým pískem a tyrkysově modré moře, neměl by Gili ostrovy vynechat. Sice se už i z těchto ostrůvků Gili stalo turistické místo, ale i tak jde ještě pořád o malý kus ráje. A najdete tu mnohem hezčí pláže, než ty na Bali. Na své si zde přijdou jak baťůžkáři, tak lidé co dávají přednost pohodlí a luxusu. Jak se tam dostanete Na Gili jezdí nespočet rychlých lodí z jihu Bali a to ze Sanuru nebo Seranganu. Další možností je přístav Padang Bai a nově se tam dostanete i z Amedu na východě Bali. Záleží, v jaké části Bali zrovna jste. Pozor – rychlé lodě jezdí pouze na Gili Trawangan a Gili Air, na Gili…

Články

10 indonéských zázraků přírody, které musíte vidět

Indonésie tvořená více než 17 000 ostrovy – v rozpětí od flíčků s několika palmami po obří masy typu Sumatry – představuje rozmanitost přírody na bezmála dvou milionech čtverečních kilometrů kolem rovníku a táhnoucích se od Indického oceánu k Pacifiku. Z bujné džungle se tyčí sopečné vrcholy, podmořský svět se předvádí v nejlepších potápěčských lokalitách na světě a překvapivá fauna sahá od obrovských plazů po elegantní obyvatele lesů. Varan komodský, největší světový ještěr, na odlehlé pláži v národním parku Komodo © Velvetfish / Getty Images Národní park Komodo Sluncem spalované holé Komodo se výrazně liší od svěžejších indonéských ostrovů a zdejší nejproslulejší živočišný druh je stejně ojedinělý a překvapivý. Varan komodský je…

Články

Bali - perla mezi ostrovy Indonésie

V září letošního roku jsme se rozhodli navštívit další destinaci jihovýchodní Asie, tentokrát v poslední době velmi oblíbené Bali. Nyní, s odstupem času zhruba dvou měsíců, vás seznámím s těmi nejsilnějšími dojmy, které ve mně tento kouzelný ostrov zanechal. Usnadní vám naplánovat si svůj výlet do téhle exotické destinace tak, abyste si ho maximálně užili. Bali je jednou z 33 provincií indonéského souostroví. Je nejzápadnějším ostrovem Malých Sund, ležícím mezi Jávou a Lombokem, které oddělují Indický oceán na jihozápadě a Tichý oceán na severovýchodě. Hlavní město je Denpasar na jihu ostrova se zhruba půl milionem obyvatel a nachází se zde i jediné mezinárodní…

Články

Učitelem na Lomboku

Lombok. Jeden z tisíce ostrovů Indonésie, ležící hned vedle oblíbeného Bali. Přestože jsou od sebe vzdálené jen čtyři hodiny plavby trajektem, rozdíl je na první pohled ohromný. Zatímco Bali je doslova turisty přeplněno, Lombok si na turisty teprve zvyká a pomalu se učí anglicky. A tomu přispívá i česká organizace KINTARI, která pomáhá provozovat školy a díky dobrovolníkům učí angličtinu místní děti i dospělé. Výuka začíná Je ráno. Kuta, ve které bydlíme u místního učitele Edyho, se teprve probouzí. Nasedáme na skútr a vyrážíme do školy. Jakmile prokličkujeme skrz početné stádo vodních buvolů vedené místním pastevcem, odbočujeme z asfaltky na prašnou neupravenou cestu a noříme se mezi chýše místních obyvatel…