Putování po jižním Vietnamu

©

Oblíbili jste si Jihovýchodní Asii, anebo se stále ještě nemůžete rozhodnout, do které destinace se vydat na svou cestovatelskou dovolenou? Pak je pro vás putování po jižním Vietnamu to pravé. Pojďte se nechat unést veškerými půvaby a kouzly této zajímavé oblasti.

Ulice městečka Hoi An

Navštívit můžete historické památky, přímořská letoviska, vrchoviny poseté čajovými plantážemi, metropole, ale také úrodné oblasti rozvětvené řeky. Pochutnat si pak můžete na vynikajících čerstvých pokrmech s bylinkami připravené přímo před vámi a osvěžit se můžete vynikající vietnamskou studenou kávou s kondenzovaným mlékem nebo nápojem z cukrové třtiny s limetou. Zní to lákavě? Tak pojeďte…

Císařský komplex v Hue

Ve stopách císařů

Město Hue bylo až do roku 1945 královským městem a také hlavním městem Vietnamu. I přes zdlouhavé válečné konflikty, které celé město doslova zničily, se nakonec podařilo Hue a jeho hlavní dominanty zrenovovat. Díky tomu lze dnes navštívit citadelu, jež sloužila jako opevnění a chránila Purpurové zakázané město, kde žila císařská rodina. Nejkrásnější jsou však císařské hrobky, které lze navštívit na jihu města Hue nedaleko Parfémové řeky. Jedná se o areály plné soch, překrásných okrasných zahrad, chrámů a rybníčků.

Exterier císařských hrobek v okolí Hue

Letoviska s nádechem historie

Vietnam má díky svému dlouhému pobřeží i překrásná letoviska, kde se dá trávit dovolená u moře. Vyhlášenými letovisky jsou města Danang a Hoi An. Kromě nekonečných písečných pláží nabízejí i kulturní bohatství. Danang je vyhlášený těžbou mramoru a výrobou překrásných soch a nábytku z této suroviny. Prohlédnout si je je možné v rámci výletu na Mramorové hory, kde se nachází mnoho významných chrámů, ale z kopců se naskýtají i překrásné výhledy na okolí a moře.

Jeden z mnoha Budhů na Mramorové hoře

Nejlepší výhled na město samotné je však z chrámu Chùa Linh Ứng, kde se nachází nejvyšší socha Buddhy ve Vietnamu. Pravá historie však dýchne na každého cestovatele v městečku Hoi An, které by se dalo nazvat asijskými Benátkami. Městečko je plné malebných domů, obchodů a chrámů, v samém centru se nachází i říčka, po které plují lodičky a tím uvozují romantickou a pohodovou atmosféru. Ve městě se také nachází trh, kde se servírují tradiční vietnamské speciality za výhodné ceny.

Benátky připomínající Hoi An


Kdo je milovník jídla, zcela jistě ocení i návštěvu města Nha Trang, pro Vietnamce top destinace u moře. Nha Trang je město protkané vynikajícími pouličními stánky a restauracemi. Ať už to jsou křepelčí vajíčka či medúzová polévka, fantazii se zde meze nekladou. A vyhládne vám určitě, obzvláště pokud se vydáte k věžím Po Nagar, které zde postavili Čampové.

Skryté tradiční tržiště na Deltě Mekongu

Vysočina posetá fóliáky

Pokud si na vedro nepotrpíte příliš dlouho, zajeďte se ochladit do nadmořské výšky 1500 m.n.m do města Da Lat. Díky příjemnému klimatu se jedná o vhodné místo pro celoroční pěstování zeleniny, bylin, květin a některých druhů ovoce. Tyto plodiny se pěstují ve fóliovnících, které jsou snad na každém kopci. Kde nejsou fóliáky, je zeleň, ale ne jen tak ledajaká, jedná se o kávovník. Vietnam je totiž druhým největším producentem a zároveň exportérem kávy na světě. A věřte, že jakmile ochutnáte vietnamskou kávu s kondenzovaným mlékem, už nikdy nebudete chtít jinou.

Foliová plantáž ve městě Da Lat

Úrodný poklad jižního Vietnamu

Da Lat však není jedinou úrodnou oblastí Vietnamu. Spadá sem i údolí řeky Mekong. Háje s cukrovou třtinou, zeleninová políčka, ovocné sady a lesy kokosových palem, přesně tak barevná a bohatá je Delta Mekongu již po několik generací. Největším lákadlem jsou zcela jistě plovoucí trhy na řece Mekong, kterých se tu koná denně hned několik. Je to překrásný zážitek, ale nejlevnější ovoce a zeleninu koupí člověk někde u silnice při vyjížďkách kolem řeky.

Dopravní tepna v Mekongu
Delta Mekongu je ideální místo pro dobrodružství, člověk se u řeky a na jejích mostech snadno ztratí, ale jedině tak si otevře dveře k úžasným a nevšedním zážitků a pozná to pravé a autentické putování po jižním Vietnamu.   

Jedno z mnoha přístavišť na Mekongu
Autoři článků a fotografií - Pavel Zrzavý a Martina Libřická jsou cestovatelé a dobrodruzi, kteří se vydali na cestu kolem světa. Více o návštěvě Vietnamu se dozvíte na jejich blogu Naše cesta kolem světa

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Vietnamu? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Vietnam. 

Vietnam, Kambodža, Laos a severní Thajsko LP
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Martina & Pavel - Naše cesta kolem světa

Předchozí článek

Tchaj-wan na kole I. – Co potřebujete vědět před cestou

Další článek

Ze západu na východ ‒ tři státy USA, tři kultury

Související články

Články

Putování po severním Vietnamu

Severní Vietnam může být jednou z nejzajímavějších destinací Jihovýchodní Asie, kterou kdy navštívíte. Ať to jsou už levné letenky do země, vynikající čerstvé a levné jídlo, zajímavý venkov, překrásná příroda, divoké projížďky na skútru, případně milí obyvatelé, Vietnamci, ke kterým máme tak blízko, a přitom nám jsou stále trochu vzdálení. Důvodů, proč se vydat na putování po severním Vietnamu je zkrátka hodně. Trocha chaosu v hlavním městě Příjezd do hlavního města Hanoj může být ze začátku mírně šokující. Doprava je totiž poněkud hustší, neboť snad každý Vietnamec vlastní skútr či menší motorku, a občas se stává, že kromě silnice jezdí i po chodníku. Ale je to chaos, který si každý cestovatel brzy zamiluje…

Články

Průzkum Srí Lanky prostřednictvím chuťových buněk

Miluji jídlo a veškeré aktivity spojené se stolováním. V jakémkoli průvodci nejprve nalistuji stránku s názvem Jídlo a pití, abych věděla, na co se můžu v dané destinaci těšit. Pokud vám nevadí ostrá jídla, rýži můžete jíst každý den a nejste na nic alergičtí, máte vyhráno a po gurmánské stránce si Srí Lanku jistě užijete. Podle mě jsou to totiž tři hlavní předpoklady, aby člověk nebyl závislý pouze na ovoci. Tedy pokud také upřednostňujete stravování v místních zapadlých podnicích namísto luxusních restaurací na pláži, kde bez problémů seženete evropská jídla. Je pravdou, že tento typ stravování s sebou nese úskalí v podobě jazykové bariéry a při objednávce pokrmů občas dojde k nedorozumění. Pokud jste však ranní ptáčata, můžete posnídat například v obležení místních dělníků, pro které budete středem pozornosti. Typická jednoduchá ovocná snídaně na Srí Lance   Rýže, kokos, chilli Nejčastějším pokrmem, který seženete kdekoli, je rice and curry. Jedná se o levné, jednoduché a předvídatelné jídlo. V klasickém rice and curry byste měli vždy nalézt maledivské ryby. Tuto zajímavou směs čehosi s chutí ryby jsem…

Články

Nezapomenutelný Peking

Komunistický režim je v Pekingu stále znatelný, ale to neznamená, že tu nezažijete skvělé věci, nepoznáte skvělé lidi a ještě skvělejší místa. Naštěstí je Peking stále městem, kde cítíte tu pravou a nefalšovanou Čínu. Možná je to tím, že turisty tady nepotkáte na každém rohu. Na pár dní celebritou Jelikož Peking není přecpaný turisty, můžete si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké je to být celebritou. Často budete součástí vtipných a neobvyklých situací. Lidé se s vámi budou chtít fotit a je úplně normální, že vás popadnou, odtáhnou před svůj fotoaparát a na památku si vycvaknou…

Články

Jak chutná ratan? Treking v Laosu ‒ 2. část

Každý den jsme ušli skoro dvacet kilometrů v džungli severního Laosu. Navštívili jsme několik etnických kmenů. Sbírali jsme potravu a vařili v bambusu. Postavili jsme si přístřešek a přespali na vrcholu kopce daleko od moderních měst. Byl to cestovatelský zážitek, na který nikdy nezapomeneme. Vyrážíme! V sedm hodin ráno jsme nasedli v „plné polní“ na korbu přistaveného džípu, po cestě vyzvedli vodu a maso a za hodinu vystupovali kdesi u pěšinky směřující ještě hlouběji do zeleně. Byla mlha a vše se třpytilo kapkami ranní rosy. První den nebyl tak náročný, většinu cesty jsme šli podél řeky…