Proslulý středeční trh v Le Moule na Guadaloupe

© Shutterstock

Pokud máte v plánu podívat se na malý francouzský department v Karibiku ‒ ostrov Guadaloupe a náhodou vám vyjde návštěva města Le Moule na středu, neváhejte a vyrazte na proslulý „le Marché“.

Trh v Le Moule

Začíná v 15.00 před školou L´ecole Amédée Adélaide na třídě Général de Gaulle. Zatímco běžně zde projíždějí auta, aby se napojila na hlavní silnici do Pointe Pitre nebo Sant Francois, středeční odpoledne patří čerstvým surovinám. A je zde doslova šrumec. Jakožto milovník jídla si nikdy při své návštěvě známých tuto událost nenechám ujít. 

Trh v Le Moule_1

Je libo trochu salsy?

I přes lehkou nepřízeň počasí jsem tentokrát vyrazila něco po čtvrté hodině. Z jedné strany byla dopravní komunikace před školou jako vždy ohraničena železným zábradlím, které známe převážně z hudebních koncertů a místo jednoho policisty tu tentokrát hlídala i policistka. Takže od mé poslední návštěvy před pár měsíci se přece jen něco změnilo, pomyslela jsem si, když jsem již měla odpolední trh na dohled. Odněkud hrála moje oblíbená kubánská salsa, až jsem měla chuť popadnout za ruku prvního mladého černocha, který šel kolem a začít s ním tancovat. Tím pádem bych se stala jednoznačně středem pozornosti, a to nejen kvůli světlé barvě pleti.

Trh v Le Moule_2

Banány, punch, ananas

S nadšením a úsměvem na rtech jsem se procházela a užívala si, že při náhodném zaslechnutí rozhovoru již rozumím více než jen „bonjour“. V podstatě stejný průzkum dělám i při sobotní návštěvě zeleninového trhu ve svém rodném městě ‒ chodím sem a tam a porovnám ceny mrkve, byť se ve výsledku liší jen o dvě koruny. Tady je to ale jiné. Užívala jsem si, že mohu nahlédnout pod pokličku místního kreolského obyvatelstva. Kochala jsem se pohledem na několik druhů ještě neoddělených banánů, na pestrobarevné skleněné láhve s nápisem Punch de Guadeloupe nebo na postup při zpracovávání cukrové třtiny. Navíc jsem si mohla vybírat z nepřeberného množství čerstvých ananasů a ostatních místních specialit a do toho jsem stihla nenápadně pozorovat, co kupují místní.

Trh v Le Moule_3

Je parle français…

Vzhledem k tomu, že jsem byla na trhu již potřetí, rozhodla jsem se, že budu komunikovat a nakupovat pouze ve francouzštině, abych uplatnila, co jsem získala při soukromých hodinách francouzštiny v Čechách. Neuvědomila jsem si ale, že když dám najevo jakoukoliv, byť jen malou znalost francouzštiny, místní mě rozhodně nebudou šetřit. Což se mi potvrdilo vzápětí, když jsem zjistila, že pro mě není problém si o danou věc říct, ale o to horší je přeložit si, kolik mám za ni zaplatit. Nebylo výjimkou, že kvůli své snaze lépe zapadnout mezi kreolské obyvatelstvo, jsem korunové sumy platila papírovými bankovkami a prodavači poté horko těžko sháněli po kapsách a u svých sousedů mince na vrácení pro jednu Evropanku.

Trh v Le Moule_4
Mluvit pouze francouzsky jsem nevzdala ani při nakupování „quiche a formage“, ačkoliv se mě prodavačka opakovaně ptala, jaký že si dám a já jí neustále odpovídala, že chci jeden quiche, protože a formage jsem napoprvé řekla příliš potichu. Zarputile jsem odpovídala pouze francouzsky, i když nade mnou prodavačka zjevně zlomila hůl a zeptala se pro jistotu anglicky.

Trh v Le Moule_5

Po návratu do domu svých hostitelů jsem nadšeně vyprávěla o tom, jak mi oči přecházely při pohledu na čerstvé ovoce a jiné místní speciality, včetně například živých krabů. V jedné ruce jsem držela kilo banánů a ve druhé dvě manga. V tu chvíli zpozorněl i otec rodiny a zeptal se mě, proč kupuji manga, když rostou u sousedů a stačí se jen zeptat a jít si natrhat... Inu, člověk se učí celý život a na cestách dvojnásob!

Trh v Le Moule_6

Autorka Markéta Matoušková o sobě: "Jsem fyzioterapeutka s vlastní praxí, která miluje cestování - poznávání nových lidí, kteří se mnou žijí společně na planetě. Mám ráda nová místa a miluji jídlo a s tím společné hodování v cizích krajích, podporuji alternativní přístupy v rámci cestování, např. barefoot sandály. Věřím v dobro a o své zážitky a poznatky, které by mohly posloužit mnoha dalším lidem, se ráda dělím na svém blogu

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Markéta Matoušková

Předchozí článek

Výlet do japonského horského městečka Takajamy

Další článek

Fototip – žulový maják Bektau-ata

Související články

Články

Národní park Chiloé – přírodní klenot Chile

Ostrov Chiloé má osobitou pověst - místní rybáři zde žijí svým způsobem odtrženi od zbytku Chile, poměrně moderní a civilizované země a návštěvníci tu tedy mohou najít pořádnou porci historie, tradic a folkloru. Stejnojmenný národní park je pak nádhernou ukázkou bujícího a místy až neprostupného deštného pralesa a nedotčené a drsné přírody vůbec. Uvítání v Chile Národní park Chiloé se stal vlastně hned naším prvním cílem po příletu do Chile, nepochybně jedné z nejrozmanitějších zemí planety. Po celodenním, přesto nečekaně komfortním přejezdu autobusem ze Santiaga do Puerto Montt míříme dalším spojem do hlavního města ostrova, Castra. Jediný…

Články

Tři města, která stojí za to vidět v Peru

Země Inků je pro každou dobrodružnou duši jedním z nejvyhledávanějších cílů. Peruánská krajina je jako supermarket – můžete si vybrat, jaké dobrodružství podstoupíte: zda zamíříte k zaledněným andským vrcholům, vydáte se přes rozlehlé pobřežní pouště nebo do vlhkých deštných pralesů Amazonské nížiny. My se však dnes vydáme do měst, která stojí za to v Peru vidět! Lima – vstupní brána do jiného světa Hlavní město Peru – Lima, je pro většinu cestovatelů vstupní branou nejen do země, ale hlavně do úplně jiného světa. Tedy pokud nejste z Peru, Bolívie nebo jiné země Jižní Ameriky, kteří v tomto světě žijí a vše, nad čím my Evropané a jiné národnosti „valíme bulvy“,…

Články

Jak jsem mrzla v Brazílii: proč je zima v São Paulu horší než v Praze

Jsem ten typ člověka, který má rád teplo nebo klidně i takové to lepivé vedro…během ledna, když teplota u nás klesne k nule nebo pod ní, vidím se na pláži v Karibiku nebo aspoň v Záhřebu. Brazilské teplíčko jsem si rychle oblíbila. Do São Paula jsem odletěla na konci prosince, tedy uprostřed léta. Žabky, tady pod slavnou značkou havaianas, jsem nesundala z nohou. Skoro každý den pár kapek příjemného horkého deště a děti ve školce jsme dvakrát denně mazaly opalovacím krémem. U vás v Evropě je ale větší zima Pro Brazilce…

Články

Výšlap na La Soufriére na ostrově Guadaloupe

Před odletem na francouzský department v Karibiku ‒ ostrov Guadeloupe – jsem věděla, že chci vylézt na nejvyšší aktivní sopku na ostrově. La Soufriére se díky své výšce pyšní také privilegiem být nejvyšší sopkou celých Malých Antil Když mi Aurélien, můj francouzský kamarád, kterého jsem poznala díky couchsurfingu, oznámil, že vyrazíme v pět hodin ráno z parkoviště u obchodu Leader Price v Le Moule, zděsila jsem se. Co naplat, musela jsem vstát z postele již ve čtyři a s čelovkou si v domě svých hostitelů chystat věci na cestu.…