V červenci jsem vyměnila klíče od svého brooklynského bytu za Toyotu 4-Runner z roku 1996, pojmenovanou láskyplně Raketa, abych se s partnerem vydala na jízdu z New Yorku do Argentiny. Inspirovala nás Panamerická dálnice, vedoucí z Aljašky až na nejjižnější cíp Argentiny, a lákala nás svoboda otevřené silnice.

Nejlepší způsob, jak poznat zemi zblízka, nabízí jízda autem. Některé z našich nejoblíbenějších zážitků a nejmalebnějších jízd vznikly z nutkání prozkoumat dlouhou prašnou silničku, která není vidět v mapách Google, a z možnosti navštívit odlehlou vesnici obtížně dostupnou hromadnou dopravou.
Itinerář výpravy se řídil naší zvědavostí, ale potřebovali jsme auto, které by bylo schopné úspěšně zvládnout náročný a rozmanitý terén napříč Amerikou. Značné množství času jsme strávili zvažováním typu vozidla, které nás bude provázet: obytný vůz nebo něco ještě zvláštnějšího, například zrenovovaný školní autobus či sanitka. Nakonec si nás získala odolnost a kultovní status třetí generace Toyoty 4-Runner; pohon všech čtyř kol nám na cestě pomůže a cena vozu nás nezruinuje.
Hodně času jsme věnovali také debatám o tom, kde a jak budeme spát. Možnosti se zdály nekonečné: v autě, ve střešním stanu, v kempu, hotelu, Airbnb či v hostelech. Během etapy v USA a Kanadě, kde je cena ubytování i životní náklady vyšší, jsme se drželi stanování v národních parcích a příležitostného hostelu či hotelu. Jakmile jsme překročili hranice do Mexika − a po zbytek cesty −, náklady se výrazně snížily a my jsme si užívali ubytování v hotelech, hostelech a Airbnb.
Zvládli jsme téměř 50 000 km terénu a projeli nespočet velkolepých tras. Zde je sedm nejkrásnějších úseků napříč Amerikou, které byste neměli vynechat.

Icefields Parkway, Kanada
Icefields Parkway neboli kanadská dálnice č 93 je jednou z nejmalebnějších silnic na světě, která nabízí více než 144 mil (232 km) dobrodružství a ohromující přírodní krásy mezi národními parky Banff a Jasper.
Vine se kanadskými Skalnatými horami a vy míjíte hřmící vodopády, zářivá tyrkysová jezera, stovky prastarých ledovců a občas provoz zastaví „medvědí zácpa“. Dávejte pozor, zda na silnici nepotkáte ovci tlustorohou, soba karibu, či dokonce grizzlyho. Přestože se úsek dá projet za jeden den, dopřejte si jich víc, abyste si mohli vychutnat množství vyhlídek a pěších tras.

Dálnice 12, Utah
Jižní Utah oplývá úchvatnou krajinou a jedněmi z nejkrásnějších národních parků v Americe; je těžké vybrat jen jednu výjimečnou trasu.
Dálnice č. 12, které vede mezi národními parky Capitol Reef a Bryce Canyon, se vine přes národní les Dixie a národní pamětihodnost Grand Staircase-Escalante a nabízí nespočet příležitostí prozkoumat americký Divoký západ. Sledujte dramatické proměny scenerie, jak se „národní trasa“ táhne zdánlivě nekonečnými kaňony, tunely v horách a zatáčkami kolem vysokých skalních útvarů z červeného pískovce.

Highway 1, Baja California Sur, Mexiko
Povedený silniční výlet vyvolává výrazný a nezapomenutelný pocit nostalgie. Vůně slané mořské vody, která proniká suchým pouštním vzduchem, chuť rybích tacos zapíjených ledovým pivem, odraz palety zářivě tyrkysových odstínů oceánu v otevřeném okně, to vše zahrnuje touha vyrazit po dálnici č. 1 státem Baja California Sur.
Tento malebný úsek, který se tulí ke Kalifornskému zálivu (Cortézovu moři), se vine mexickou vyprahlou pouštní krajinou posetou kaktusovými porosty a plážemi s bílým pískem. Jízda autem vám poskytuje svobodu objevovat tajné pláže a tábořit v palapas (plážových přístřešcích z došků).

Carretera a Pastoruri, Peru
V horském pásmu Cordillera Blanca v peruánských Středních Andách se rozkládá národní park Huascarán. Mohutné zasněžené hory, ledovce a zářivá jezera lákají cestovatele z celého světa, ale jedním z dobrodružství, která v této oblasti nesmíte vynechat, je jízda po silnici Carretera a Pastoruri.
Carretera a Pastoruri vede přímo přes národní park Huascarán k rychle roztávajícímu ledovci Pastoruri. Dlouhá šotolinová silnice, odbočující z dálnice 3N, protíná rozlehlé dno údolí. Cestou uvidíte chovatele dobytka, ptáky vznášející se ve výškách a bublající horké prameny. Nejpozoruhodnější úsek stoupá serpentinami 4800 metrů k přístupu na ledovec.

Salar de Uyuni, Bolívie
Seznam nejúchvatnějších amerických cest by nebyl kompletní bez výpravy přes největší solnou pláň na světě. Nekonečný desetikilometrový horizont bílé soli v jihozápadní Bolívii (sedm hodin z La Pazu) přenese cestovatele na jinou planetu.
Odlehlá a pustá krajina Salar de Uyuni je ztělesněním snů fotografů i dobrodruhů. V období dešťů (od prosince do dubna) se na povrchu hromadí voda, která proměňuje rozlehlou pláň v reflexní sklo a vytváří neuvěřitelný zrcadlový efekt. Při průzkumu planiny toho můžete objevit spoustu: barevné laguny, horké prameny, kaktusový ostrov, a dokonce i opuštěný vlakový hřbitov.

Route 23, San Pedro de Atacama, Chile
Poté, co opustí bolivijskou Salar de Uyuni, pokračuje většina suchozemských cestovatelů přes severochilskou poušť Atacama. Je to jako z jiné planety: marťanská krajina chilské krajiny nejednomu vyrazí dech (ale možná za to může nadmořská výška). Silnice Route 23 vás povede kamenitou a prašnou pouští s množstvím rozmanitých geologických útvarů, barvitých lagun, sopek, horkých pramenů a gejzírů s oblaky páry. Oblast je domovem řady jedinečných živočichů.

Route 7, Patagonie, Chile
Chilská silnice Route 7 neboli Carretera Austral nabízí seznámení s divokou geografickou rozmanitostí Patagonie během jediné dobrodružné trasy. Mezi městem Puerto Montt v severním Chile a obcí Villa O’Higgins v jižním Chile vede přes 620 mil (1000 km) „jižní dálnice“, u níž můžete prozkoumávat sopky, visuté ledovce, zasněžené hory, husté lesy a fjordy.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.