Prohlédněte si revitalizované nábřeží ve městě Malakka (Melaka)

©

Sungai Melaka (česky řeka Malakka) se vine malajsijským městem Malakka (Melaka) již několik staletí, ale teprve s otevřením okázalých nových nákupních center na nábřeží a butikových hotelů s výhledem na malebné mosty a nástěnné malby na domech řeka díky kreativnímu městskému plánování skutečně ožívá.

Město Malakka (Melaka), jež se nachází na jihozápadním pobřeží Malajsie, je pravděpodobně nejhistoričtější metropolí v zemi. Historická část města, rozpadající se budovy z koloniálního období v čínské čtvrti a okolí, byla v roce 2008 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Prospěch z toho má i řeka Sungai Melaka.

Best in Asia_Melaka_1
Vyhlídková loď společnosti Melaka River Cruise pluje po řece Sungai Melaka kolem nástěnných maleb ©Simon Richmond/Lonely Planet

Vyfotografujte si pouliční umění na nábřeží

Počátkem 15. století byla Malakka jedním z nejmocnějších obchodních center a tavicím kotlíkem malajské islámské kultury. Pro evropské koloniální mocnosti se stala významným cílem, bojovali o ni Portugalci, Nizozemci i Britové a všichni se zde snažili zanechat své stopy. Výsledkem je fascinující město, které stojí za vidění. Nedávno přispěli ke kráse Malakky i místní radní, když vydali stamiliony ringgitů na revitalizaci říčních břehů, úpravu znečištěné vody a obnovu starých lávek pro pěší.

Průčelí domů na nábřeží pokryly přitažlivé nástěnné malby. Dnes dolů na řeku shlíží zakladatel Malakky Paramešvara, stejně jako princezna Hàn Lìbǎo (Chan Li-pao) z dynastie Ming. Další oblíbenou malbou, jež se hojně objevuje na Instagramu, je pohádkový obraz města ve stylu art deco, který vytvořil výtvarník Fritilldea. Pokrývá boční zeď starého skladu, v jehož prostorách dnes mimo jiné sídlí zajímavá galerie Zheng He Duo Yun Zuan, zaměřující se na čínské umění.

Best in Asia_Melaka_2
Detail nástěnné malby od malajsijského umělce Fritilldey, Malakka ©Simon Richmond/Lonely Planet

Historická lekce z vodní hladiny

Vítr do plachet začaly cítit i lodní společnosti. Kryté lodě společnosti Melaka River Cruise přepravují návštěvníky, pevně třímající v rukou své fotoaparáty, proti proudu řeky z přístaviště Muara poblíž Námořního muzea, kde kotví replika portugalské galeony Flor de la Mar z 16. století.

Trasa 45minutové plavby vede kolem krvavě červených budov z nizozemského období, které stojí u úpatí Bukit St. Paul (kopce svatého Pavla), dále kolem přestavěných godowns (starých skladů) v čínské čtvrti a k vesele barevným tradičním dřevěným domkům v Kampung Morten (Mortenově vesnici). Lodě pak proplouvají kolem mangrovů, než dorazí ke svému severnímu přístavišti Taman Rempah.

Cestující si také všimnou nadzemní jednokolejné dráhy, vrhající stín na nábřeží. Tento kontroverzní projekt se potýkal s množstvím technických problémů a v roce 2011 byl provoz dráhy ukončen. V roce 2017 by měl být údajně obnoven. Dopravu zajišťují také vodní taxíky, které jezdí po trase mezi komplexem Customs, Immigration and Quarantine u ústí řeky a autobusovým nádražím Melaka Sentral a cestou využívají pět nových přístavních hrází.

Best in Asia_Melaka_3
Vyhlídková loď míjí galerii Zheng He Duo Yun Zuan ve městě Malakka, Malajsie
©Simon Richmond/Lonely Planet

Projděte se mezi tradičními domy ve vesnici Kampung Morten

Malajskou vesnici Kampung Morten ohraničuje na obou stranách ostrá zatáčka řeky. Krásný soubor 85 domků, většinou postavených v tradičním stylu, nese jméno J. F. Mortena, britského komisaře, který původním obyvatelům půjčoval peníze, aby si mohli koupit pozemky.

Nejlepší způsob, jak se něco o vesnici dozvědět a seznámit se s některými z jejích obyvatel, je přidat se k organizované prohlídce, která je zdarma a začíná u domu Villa Sentosa. Tento okouzlující světle zelený dům byl domovem čtyř generací jediné rodiny a je pravděpodobné, že vás jeden z členů této rodiny po něm provede a ukáže vám rodinné památky, včetně starých fotografií, keramiky z období dynastie Ming, předmětů patřící ke svatebnímu obřadu a sto let starého výtisku koránu.

Když zajdete za roh, nemůžete minout dům Rumah Merdeka se státní vlajkou namalovanou na střeše a s vlaječkami 14 malajsijských států a teritorií, jež jsou připevněné na hnědém tyčkovém plotě.

Best in Asia_Melaka_4Dům Rumah Merdeka se státní vlajkou na střeše, Kampung Morten ©Simon Richmond/Lonely Planet

Najděte si výhodné nabídky v nákupních centrech a na trzích

Hned v dalším zákrutu řeky sousedí s vesnicí Kampung Morten nová nákupní galerie The Shore. Sídlí v ní luxusní singapurský obchodní dům Tangs a Swiss-Garden Hotel & Residences, dále zahrnuje akvárium a vyhlídkovou plošinu na střeše Sky Tower, z níž se otvírá nepřekonatelný výhled na centrum města a meandrující řeku Sungai Melaka z ptačí perspektivy. Vzrušujícím zážitkem je pohled z balkonu se skleněnou podlahou, který nabízí úžasné možnosti fotografování.

Dále po proudu, na druhém břehu řeky, než je The Shore, stojí v místech bývalé hlavní melacké tržnice další nové nákupní centrum. Otevření nákupního střediska Vedro je naplánováno na rok 2017. Čtyřpatrová budova se zahradou a restaurační částí na střešní terase bude mít úžasnou fazetovou skleněnou fasádu. O něco dále se na nábřeží za budovou Discovery Cafe nachází sklad, kde se o víkendech pořádá bleší trh Trash & Treasure. Nezbytné je nemilosrdné přehrabování a přebírání, protože se tu nabízejí staré časopisy, vývěsní štíty obchodů, jízdní kola i ručně dělané kožené předměty bok po boku s nejrůznějšími kuriozitami z minulého století.

Best in Asia_Melaka_5
Starožitnosti a retro zboží na prodej na bleším trhu Trash & Treasure vedle Sungai Melaka ©Simon Richmond/Lonely Planet

Ubytujte se u řeky

Poblíž řeky najdete spousty možností ubytování. Bridge Loft nabízí jednoduše vyzdobené pokoje ve třech starých domech s obchody v přízemí, poblíž hezké lávky pro pěší. Registrace probíhá v kavárně v č. 5, kde hosté také mohou dostat snídani. Quayside Hotel, který má praktickou polohu u konečné stanice lodí Melaka River Cruise poblíž ústí řeky, nabízí prostornější, stylovější pokoje a větší pohodlí v rozlehlé budově podobné skladu; některé mají balkon s výhledem na řeku. Posadit se ven na balkon a kochat se pohledem na řeku můžete také v 1825 Gallery Hotelu, jehož název se vztahuje k datu dokončení domů, v nichž sídlí. Pokoje jsou zařízené s elegancí typickou pro jihovýchodní Asii se směsicí originálních architektonických prvků a se současným uměním.

Pokud se rozhodnete pro pokoj s výhledem na řeku, neměli byste zapomínat, že voda, v níž se v noci tak nádherně odrážejí barevná světla města, také přitahuje nejvíce otravných komárů. Vezměte si proto repelent nebo oblečení zakrývající paže a nohy.

Best in Asia_Melaka_6
Výhled na Sungai Melaka z balkonu 1825 Gallery Hotelu, město Malakka ©Simon Richmond/Lonely Planet

Příjezd a odjezd

Z Mezinárodního letiště Kuala Lumpur jezdí časté přímé autobusy na autobusové nádraží Melaka Sentral (2 hodiny).
Napsal:

Předchozí článek

Kitzbühel - pět skvělých aktivit v alpinském ráji

Další článek

Thajsko s batohem za tři týdny - kompletní plán a tipy na cestu

Související články

Články

Praktické: Co se vyplatí vědět při výletu na pevninskou Malajsii

Chystáte se podniknout cestu po pevninské Malajsii? To je dobrá volba. Malajsie nabízí mix krásných ostrovů s vynikajícími destinacemi pro potápění, panenské deštné pralesy, čajové plantáže i koloniální města. Ať už rady na cestu čerpáte z tištěných průvodců či blogů, těchto pár bodů stojí za to si před odjezdem připomenout. Na Langkawi je možné dostat se letecky nebo lodí z Malajsie i Thajska. Cestovat po Kuala Lumpur se dá téměř zdarma Hromadná doprava v KL je levná. Při prozkoumávání centra ale za ni nemusíte zaplatit ani ringgit. Fialové autobusy, které operují na čtyřech různých linkách, vás vezmou po nejdůležitějších…

Články

Výlet do japonského horského městečka Takajamy

Takajama (v Hepburnově přepisu Takayama), ležící v ústraní v hornaté oblasti Hida ve středním Japonsku, je místem, kde japonské dějiny a tradice hrají v 21. století významnou roli. Působivě zachovalé čtvrti, slavnostní průvod, který se zde pořádá již od počátku 17. století, rušné ranní trhy a lidová vesnice, to vše vypráví příběh o časech dávno minulých. Když k tomu přidáte muzea, prodej řemeslných výrobků a místní speciality, jež lákají k ochutnání (od hovězího masa po miso na listech magnolie), návštěva Takajamy za cestu z Tokia skutečně stojí. Tradiční japonská rikša v Takajamě © red mango / Shutterstock Nahlédněte do minulosti Takajama byla…

Články

Západně od Žluté řeky - cesta provincií Gānsù

Nikde nikdo. Žádné zvuky jakéhokoli druhu, opravdu, pouze neviditelný vítr bičující osamocený skalní útvar v dálce. Je těžké říci, jak je daleko. Slunce září na jasně modré nebeské klenbě, takže vše v periferním vidění získává rozmlžený, vybledlý efekt. Když stojíte uprostřed pouště v jedné z nejodlehlejších čínských provincií, cítíte se jako ve snu, daleko od všeho. Gānsù (v českém přepisu Kan-su) je jedna z nejméně zalidněných provincií Číny. I když je její hlavní město Lánzhōu (Lan-čou) – s 3,6 milionu obyvatel – více než rušné, hlavním důvodem k návštěvě této provincie jsou její odlehlé pustiny. Působivá odlehlá pustina v provincii Gānsù ©WanRu Chen/Getty   Dlouhá…

Články

Best in Asia 2017 video

Gansu, China