I když jsme posedlí uměle vytvořenými divy, technologickým pokrokem a rostoucí urbanizací, nic se nevyrovná výtvorům matky přírody.
Rozlehlé jeskynní systémy, divoké pouštní krajiny i úchvatné vodopády, to vše nám připomíná, jak nepatrné místo zaujímáme v příběhu Země. A dokonce i přesto, že se naše znalosti o vzniku světa stále zdokonalují, některé krajiny nás i dnes naprosto vyvádějí z míry.

Skrytá pláž, souostroví Marieta, Mexiko
Pst, nikomu o této pláži neříkejte! Rádi bychom ji měli jen sami pro sebe.
Poloha této nádherné skryté pláže vyvolává divoké a romantické představy, a tak si vysloužila také název playa del amor neboli pláž lásky. Zamilovaní snílci z celého světa vždy toužili mít tuto pláž se zlatým pískem, jemně omývanou křišťálově modrou vodou, sami pro sebe a díky její odlehlé a skryté poloze je velká šance, že by se jim tyto sny mohly splnit.
Jak se k ní dostat? K této utajené pláži, kterou lze spatřit z výšky ukrytou v mělkém kráteru pod převisy z kavernózního vápence a hustou džunglí, se dostanete pouze dlouhým vodním tunelem, spojujícím pláž s Tichým oceánem, kterým proplavete nebo proplujete na kajaku.
Jak tento přírodní div vznikl? Veškeré zásluhy o vznik tohoto divu nelze připisovat výhradně matce přírodě. Předpokládá se, že se při testech vojenských bomb, které provedla mexická vláda na počátku 20. století, vytvořily na ostrovech Marieta celé série kráterů, jeskyní a neobvyklých skalních útvarů. Jednou z nich byla i nádherná Skrytá pláž.

Jezero Bajkal, Sibiř, Rusko
Voda, kam až oko dohlédne.
Tento přírodní div patří do knih rekordů. Jezero Bajkal, největší sladkovodní jezero na světě (objemem vody), se táhne stovky a stovky kilometrů odlehlou sibiřskou divočinou, v délce 636 km a šířce 79 km, abychom byli přesní. Statistické údaje o jezeře jsou mimořádné: obsahuje zhruba 20 procent světových zásob nezmrzlé povrchové sladké vody; má více vody než všechna Velká jezera v Severní Americe; noří se do světově rekordní hloubky 1 642 m; stejně jako je považováno za nejstarší jezero na planetě, protože se jeho stáří odhaduje na 25 milionů let. Voda vypadá křišťálově čistá, ale trochu studená.
Přestože zimní teploty v jezeře klesají až téměř na -20 °C a celá hladina se pokrývá silnou ledovou pokrývkou, v létě bývají teploty mnohem příjemnější a břehy jezera zaplavují davy turistů toužících se vykoupat v panenské vodě, jež údajně prodlužuje život.
Přesto si myslíme, že je zde příliš chladno, abychom se svlékli. Pak zvažte vycházku po některých úsecích kolem jezera. Výšlap na vrchol poloostrova Svjatoj nos (Svatý nos) vám poskytne úchvatný 360° výhled na jezero a okolí.

Údolí Lauterbrunnen, Švýcarsko
Je těžké uvěřit, že toto údolí nebylo vytvořeno pomocí počítačové animace. S takovým množstvím úžasných zajímavostí na jediném místě byste si ho ani nedokázali vymyslet. Jsme tu, abychom vám zaručili, že přesně takto údolí Lauterbrunnen vypadá.
Údolí je poseté více než 72 vodopády, jako je třicetimetrový vodopád Staubbach (Staubbachfall), jeden z nejvyšších v Evropě. Najdete zde také svěží alpské louky, strmé skalní stěny, závratné horské vrcholy a několik pomalu se pohybujících ledovců.
Údolí je takový druh lokality, kde můžete provozovat téměř každý alpský adrenalinový sport, na který si vzpomenete. Vybírat lze z bohaté nabídky aktivit.
Svezte se některou z kabinových lanovek, jež putují mezi horskými vrcholy, nebo se jen posaďte na některém z piknikových míst na louce a obdivujte výhled. V okolí vesnic v údolí najdete mnoho krátkých turistických tras, jež nevyžadují přemíru adrenalinu.

Ledovcové jeskyně Mendenhall, Aljaška, USA
Nikdy jsme si nedokázali představit, že by bylo možné zkoumat místa pod ledovcem.
A realita je dokonce ještě krásnější než jakékoli představy. Musíte však být rychlí, pokud chcete tento přírodní jev zažít na vlastní kůži; globální oteplování již způsobilo, že ledovec Mendenhall začal v posledních šedesáti letech nepřekonatelným tempem ustupovat. Pokud tento vývoj nezastavíme, ledové jeskyně brzy zmizí.
Štěstí přeje odvážným a v tomto případě přeje také vytrvalým a dobrodružným povahám. Abyste se dostali pod ledovec, musíte nejprve přeplout na kajaku část jezera Mendenhall a poté vyrazit pěšky po stezce West Glacier, jež vás zavede k jeskyním. Zkušený průvodce vám ukáže, kudy se vydat, a najde cestu s nejmenším dopadem na životní prostředí. Odměnou vám bude výhled, který naprosto vynahradí vynaloženou námahu.
Každý den nemůžete říct, že jste stáli obklopeni světélkujícím modrým ledem a těšili se pohledem na ledovcové bystřiny, vířící a zurčící kolem vás.

Národní park Plitvická jezera, Chorvatsko
Na jezera je skutečně hezký pohled.
Příroda určitě ví, jak se postarat o dobrou podívanou, nemyslíte? Tato soustava 16 terasovitých jezer s třpytivě čistou vodou, jež padá v kaskádách z jednoho jezera do druhého, má malebnou polohu mezi stromy v rozlehlém lese největšího národního parku Chorvatska. Lidé mohou obdivovat nádhernou přírodu díky příjemné sérii dřevěných chodníčků a lávek. To zní jako skutečně civilizovaný způsob pěší turistiky.
Není těžké pochopit, proč je park jedním z nejoblíbenějších přírodních divů Evropy – můžete se procházet po chodníčcích na březích průzračně čistých jezer, přes úseky prýštící vody, a dokonce přímo za některými vodopády nebo pod nimi.
Je možné se v jezerech koupat? V okolí jezer, pod nimi či nad nimi, ale ne v nich. Koupání je zde zakázané, ale můžete nastoupit do některé z bezplatných lodí parku, jež nabízejí zase jiný pohled na jezera a vodopády. Lodě plují od horních jezer k dolním a začínají v největším plitvickém jezeře Kozjak, dlouhém přibližně čtyři kilometry. Nenechte si ujít pohled na Veliki slap (Velký vodopád), který je se svými 78 metry nejvyšší v Chorvatsku.

Pamukkale, Turecko
Toto není žádný národní poklad ukrytý stranou hlavních turistických tras, vezmeme-li v úvahu davy turistů.
Je pravda, že tento působivý svah tvořený oslnivě bílými travertinovými terasami je největší turistickou atrakcí Turecka. Nenechte se tím však odradit. A tady je náš tip: přenocujte poblíž teras a prohlédněte si je hned ráno, než začnou přijíždět autobusy plné turistů.
Terasy vznikají usazováním uhličitanových minerálů z teplé vody tekoucí z termálních pramenů výše. Na okrajích teras se vytvořila jezírka, v nichž se lidé koupou již tisíce let. Říkáte „tisíce let“?’ Ano. V místech minerálních pramenů postavili starověcí Řekové město Hierapolis, aby využívali příznivé účinky teplé minerální vody na lidské zdraví. Pozůstatky tohoto starobylého města můžete obdivovat nad terasou s jezírky. Kombinace těchto divů vytvořených člověkem a přírodních krás je důvodem, proč místo tak oblíbené.
Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.