Příroda, příboj a kultura - 7 největších zajímavostí v novozélandském Northlandu

LP

Novozélandský Northland, to je rodinná zábava na slunci, kvetoucí železnec ztepilý (pohutukawa) a delfíni skotačící v půvabných zátokách. Jsou to pláže nedotčené výstavbou a davy návštěvníků. Jsou to nádherné pozůstatky dávných pralesů damaroní jižních (kauri), které kdysi tvořily hustou pokrývku nejvyšších částí krajiny. A je to místo, kde silně rezonují dějiny, místo prvních osad Maorů i Evropanů. Northland je nepochybně kolébkou národa – zde je sedm našich oblíbených zajímavostí a aktivit.

V maorské kultuře je tento pevninský výběžek, u nějž se setkává Tasmánské moře s Tichým oceánem, místem, kde duše opouštějí zemi © Nazar Abbas Photography / Getty Images

Konec silnice u mysu Cape Reinga

U mysu Reinga, kde se setkávají vody Tasmánského moře a Pacifiku, dosahují za bouřlivého počasí vlny výšky až deseti metrů. Tento efektní mys znamená doslovný i metaforický konec cesty: právě zde končí silnice State Hwy 1, ale v maorské tradici zde také duše zemřelých opouštějí svět – a proto jde o nejposvátnější místo na celém Novém Zélandu (jehož maorský název zní Aotearoa).
 

Rybaření je jen jednou z mnoha činností, kterým se můžete věnovat na pláži Ninety Mile Beach, kde se písečné duny setkávají s mořem © RenataAphotography / Getty Images

Písek a příboj na Ninety Mile Beach

Je-li Cape Reinga odrazovým můstkem pro duše, je poloostrov Aupouri obrovským skokanským prknem. Ninety Mile Beach na západním pobřeží je nepřerušovaný pás lemovaný vysokými písečnými dunami. Na konci pláže leží rázovité město Ahipara, jehož přímočaří obyvatelé se druží se surfaři, sandboardery a čtyřkolkáři z řad návštěvníků.
 

Hlavním lákadlem Bay of Islands v novozélandském Northlandu je jachting a další vodní sporty © Ruth Lawton Photography / Getty Images

Voda a dějiny v zálivu Bay of Islands

Bay of Islands patří k nejvyhledávanějším letním destinacím na Novém Zélandu. Obrovskými turistickými magnety jsou zdejší tyrkysové vody a 150 nezastavěných ostrovů. Hlavními místními atrakcemi jsou jachting, rybaření na otevřeném moři, kajakářství, potápění či lodní výlety ve společnosti velryb a delfínů, ale jde rovněž o místo mimořádného historického významu … čtěte dál.
 

Areál smlouvy z Waitangi (Waitangi Treaty Grounds) je místo, kde maorští náčelníci v roce 1840 podepsali první smlouvu s Britskou korunou © vale_t / Getty Images

Rasové vztahy v areálu smlouvy z Waitangi

Právě v zálivu Bay of Islands v roce 1840 podepsalo prvních 43 maorských náčelníků spornou smlouvu o suverenitě s Britskou korunou. Dnes areál slouží jako nijak nepřikrášlovaný památník maorské i koloniální kultury a historie. V ceně vstupného je prohlídka s výkladem, kulturní představení a vstupné do Muzea Waitangi, Whare Rūnanga (vyřezávaného domu setkávání) a Domu smlouvy.
 

Waipoua je největším pozůstatkem kdysi rozsáhlých lesů damaroní jižních (kauri) na severním Novém Zélandu © RnDmS / Getty Images

Ekologičtí obři v lese Waipoua

Nádherná rezervace je největším pozůstatkem rozsáhlých lesů damaroní jižních (kauri), které kdysi rostly v celé zemi. Kauri – jež dosahují výšky až 60 metrů a jejichž kmen má přes 5 metrů v průměru – jsou úchvatné na pohled a patří k národním pokladům. V rámci smlouvy z Waitangi se o les stará místní iwi (kmen) Te Roroa, jenž tu provozuje návštěvnické centrum, kavárnu a tábořiště.
 

Mořská rezervace Poor Knights se řadí mezi deset nejlepších potápěčských lokalit na světě © apsimo1 / Getty Images

Potápěčská radost na Ostrovech chudých rytířů

Barvité podmořské scenerie spolu se dvěma vyřazenými plavidly námořnictva vytvářejí u Ostrovů chudých rytířů (Poor Knights Islands) dokonalé potápěčské hřiště. Subtropický proud z Korálového moře sem přináší jedinečné druhy tropických a subtropických ryb a činí z něj jednu z nejlepších potápěčských lokalit na světě. Voda je průzračná a podmořské útesy se strmě svažují k písčitému dnu, kde vytvářejí bludiště kleneb, jeskyní, tunelů a puklin. Běžná jsou zde hejna ryb, úhořů a rejnoků (v sezoně i manty obrovské).
 

Mangawhai se proslavil především surfařskou pláží u severního cípu rozsáhlého ústí řeky © Nazar Abbas Photography / Getty Images

Chytit vlnu v Mangawhai Heads

Surfařská pláž u severního cípu rozsáhlého říčního ústí v Mangawhai je skutečný poklad a ve vrcholné surfařské sezoně se velké plážové parkoviště rychle zaplní. Obec sama je typicky novozélandsky uvolněné plážové městečko. Další výpravu za přírodou můžete podniknout na kajaku: po chvilce plavby přes ústí řeky dorazíte do rezervace mořských ptáků, jen si dejte pozor, abyste se vyhnuli hnízdícím ohroženým kulíkům novozélandským a rybákům australským.

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.


 

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Nejlepší doba k návštěvě Ománu

Další článek

Miami - pár tipů, jak si jej opravdu užít

Související články

Články

Poznejte Nový Zéland, cestujte obytným vozem

Máte sen a chtěli byste naplánovat cestu na Nový Zéland? Proč tuto zemi nezkusit procestovat v karavanu? Nejen že si tímto způsobem znatelně snížíte cestovatelské náklady, ale hlavně dostanete možnost být svým vlastním pánem a prozkoumat jinak odlehlá místa, kde byste ubytování hledali jen opravdu těžko. To už je pak jiné dobrodružství! Jaké jsou benefity pronájmu  karavanu typu self-contained? Jak již bylo zmíněno, touto možností si výrazně snížíte náklady. Ubytování na Novém Zélandu je opravdu drahé. Noc ve vlastním obytným voze Vás vždy vyjde na méně, než kdybyste přespávali nejen v hotelech ale i dokonce v obyčejných hostelech.…

Články

Na návštěvě u Hobitů - Nový Zéland

Pohádková vesnička a neslavnější filmové místo Pána Prstenů. Pojďme se na chvíli společně zatoulat do smyšleného světa. Do světa Hobitů! Co je vlastně Hobbiton a jak vznikl?  Když se řekne Nový Zéland všem se pravděpodobně vybaví jeho jedinečná příroda, která hrála nemalou úlohu ve slavné trilogii Pána Prstenů nebo Hobita. To ve svém názvu nese i nejslavnější místo Nového Zélandu právě z hlediska těchto filmů. Hobbiton, nebo česky…

Články

Nový Zéland - putování tam a zase zpátky

"Mami, mám pro tebe jednu dobrou a jednu špatnou zprávu," oznámila jsem doma v březnu 2017. "Na to Bali nakonec nejedu, to máš radost, že? Ale poletím ještě dál, jen si musím počkat 9 měsíců." Moje maminka je z mých cest vždycky nervózní, takže zaměnu letu na Bali za Nový Zéland nepřijala s nadšením. Prý by radši 9 měsíců čekala na něco jiného... Zato já jsem se už nemohla dočkat. Země Pána Prstenů a Hobita je skoro na dosah ruky. Jen se 275x vyspat a už se poletí. “Země dlouhého bílého oblaku”, jak jí přezdívají původní obyvatelé Maorové (v původním jazyce Aotearoa), byla na mém cestovatelském žebříčku na jeho samém vrcholku. Zpáteční letenka…

Články

Trekování pod dohledem Mt. Cook, Nový Zéland

Mt. Cook (3 724 m), nejvyšší hora Nového Zélandu, pokrytá ledovcem, je vhodná pro výstup spíše zkušených a vybavených horolezců, avšak hluboko u jejího úpatí se klikatí údolí řeky Hooker (Hooker Valley), které nabízí údajně nejkrásnější jednodenní trek na Zélandu. Zvládnout se dá prakticky v jakékoli kondici, pro ty aktivnější se pak najdou i náročnější horská dobrodružství v okolí. Procházka na nedělní odpoledne Výchozím bodem do Hooker Valley je buď přímo vesnice Aoraki/Mt. Cook, nebo vhodnější parkoviště White Horse Hill, kde najdete i vybavený kemp (10 NZD/os.). Trasa od parkoviště k ledovcovému jezeru Hooker a zpět stejnou cestou, měří 10 km a průměrnému chodci by měla trvat…