Poznávat cizí země očima místních

©

Cestovat, objevovat neznámé kraje, ochutnávat exotického kuchyně, sdílet kulturní rozdíly jsou touhy nejednoho z nás. Někdo si za svými tužbami kráčí, jiný naopak ještě bezradně překračuje z nohy na nohu. To, jestli se rozhodneš opustit bezpečný přístav domova a vydáš se za hranice prahu svého obydlí, je jenom na tobě. Pokud už ale vyrazíš do dalekých krajin, cestuj tzv. s místními. Odliš se od běžného turisty a staň se cestovatelem.

Co se skrývá za cestováním s místními?

A jaký je rozdíl mezi turistou a cestovatelem? Věř, že odpovědi na tyto otázky spolu úzce souvisí. Turista je někdo, kdo pracuje, poctivě šetří a čeká na své volno v práci, aby vyrazil do nějaké destinace. Nejčastěji s cestovkou, protože sám se třeba bojí. Obvykle zná svůj program den po dni, navštíví turistická místa, které mu doporučil knižní nebo i fyzický průvodce. Bude pravděpodobně jíst v drahých restauracích a s místními neprohodí víc než “Ahoj”.

Cestuj s místními_1

Naopak, cestovatel nechce strávit návštěvu země v resortu, jíst evropské jídlo a domorodcům se obloukem vyhýbat. Jeho cílem je splynout s davem, poznat kulturu, kuchyni i zvyklosti krajiny skrze místní. Rád se potkává s lidmi, kteří v navštívené zemi žijí a znají ji. Díky radám objevuje skrytá území, kam turista nevkročí. O těchto místech se totiž v průvodcích nepíše.

Celý příklad krásně vystihuje i citát od neznámého autora: Turisté neví kde všude byli, cestovatelé neví kam se vydají.” Zajímavou myšlenku prohlašuje i The Beach: “Mnoho lidí cestuje tisíce mil aby se koukali na televizi a vychutnávali si stejného komfortu jaký mají doma. Jaký to má smysl?” My se však na smysl neptáme, pojďme se rovnou podívat, jak se k místním co nejvíce přiblížit a vychutnat si putování jako cestovatel.

Cestuj s místními_2Stopování

Zvednout palec nahoru a stopnout si první auto udaným směrem, to je pro někoho nepředstavitelný hazard, pro jiného pak životní styl. Máš-li dostatek času, pak stopování je příjemný způsob, jak se zdarma přepravit z bodu A do bodu B a ještě si povykládat s řidičem. Osvěžíš si cizí jazyky a dozvíš se zajímavé příběhy daného národa. Obvykle ti zastaví bývalí stopaři, takže nouze o cestovatelské příhody taky nehrozí. Ani kamioňáci nebývají suchaři. Já jsem se tak prospala v korbě českého náklaďáku na hranicích Německa s Francií. Není výjimkou ani pozvání na jídlo, dostaneš se tak možná i k místní kuchyni.

Dnešní doba umožnila sdílet postřehy a recenze na různá stoperská místa, kde někdo někdy stál a zkoušel své štěstí na dálnici. Mrkni se na portál HitchWiki, kde v přehledné mapě najdeš tento feedback předchozích stopařů.

Cestuj s místními_3

Couchsurfing

Pokud jsi zběhlý cestovatel, tak o couchsurfingu jsi už jistě slyšel. Nicméně, pro ostatní uvádím kratičké představení této komunity. Pokud se zaregistruješ na portálu, vytvoříš svůj profil, nahraješ pěkné fotky, tak můžeš začít poptávat anebo i nabízet možnost přespání. Stejní nadšenci jako jsi ty zde zadarmo nabízí svůj gauč na přespání u sebe doma.

Není to ale hotel bez placení, měl bys na oplátky svému hostiteli věnovat čas. Sdílej své zážitky, rodnou kulturu, bav se s hostitelem nebo mu dokonce uvař národní české jídlo. Malým dárečkem taky neurazíš. Vhodné jsou pohlednice, magnetky na ledničku či nějaká česká cukrovinka. Avšak vše leží na domluvě mezi vámi dvěma, možná dostaneš klíče od bytu a hostitele uvidíš jednou. 

Cestuj s místními_4

Přes couchsurfing cestují jednotlivci, páry i celé skupiny. Osobně mám dobrou zkušenost se severní Itálií, řeckým Rhodosem a Marokem. Kromě Maroka jsem cestovala sama a poznala na 12 různých hostitelů. Nikde se mi nic nestalo a měla jsem jedinečnou možnost se vyptat na realitu země - politika, ekonomie, názory na život, apod.

Cestuj s místními_5

Locals4friends

Projekt je podobný výše zmíněnému couchsurfingu. Přesto se v několika věcech odlišuje. Snahou není mít mraky couchsurferů (zde nazývaných lokálové) ve velkých městech, ale zaplnit zelenými tečkami celou mapu daného státu.

Jak to celé vlastně funguje? Nejprve se zaregistruješ na stránkách L4F, necháš si ověřit email, a pak už zakládáš svoji aktivitu. V tom je podstatný rozdíl L4F oproti couchsurfingu. Hostitelé tak nabízejí víc než jen přespání. Svým návštěvníkům dávají možnosti si připadat více jako domorodec.  Jedeš poznávat dálavy a ještě si přídavkem zkusíš nějakou nabízenou aktivitu. Jednou je to procházka do přilehlých míst, jindy ochutnávka domácí kuchyně, ale může to být i něco méně tradičního. I projížďka ve starém harley je na L4F. Co nabídneš svým hostům u tebe doma? Neboj se kreativity a zapoj se.

Cestuj s místními_6

Další zajímavostí pro nás občany ČR je fakt, v projektovém týmu máme českou zakladatelku Martinu Balázsovou. Spolu se s Italy Antoniem Cannelim a Andreem Fazio se snaží získat povědomí o jejich projektu už od roku 2012, kdy byla spuštěna betaverze stránek.

Co dál?

To už je na tobě. Můžeš mixovat všechny výše zmíněné varianty, nebo se připojit do skupiny digitálních nomádů a potkávat se v coworkingových centrech daleko za hranicemi. Zkusit také můžeš službu airbnb, kde si najdeš ubytování. Velice často bydlíš v pronájmu přímo s majitelem. Opět skvělá příležitost sdílet rozdílné národní kultury, zlepšit si jazykové schopnosti a navázat nová přátelství. Uznej, není život cestovatele pestřejší než turisty?

Cestuj s místními_7

Autorka článku a fotografií - Hanka Šormová - se po pracovní návštěvě Malty shlédla v životě digitálních nomádů. Opouští svět IT a vydává se na svou nomádskou stezku. Její příběhy, postřehy, přehled přednášek a promítání můžeš sledovat na www.nanomadskestezce.cz

Chystáte další cesty, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace k vybraným destinacím? V e-shopu najdete tištěné průvodce!

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Hana Šormová & Na nomádské stezce

Předchozí článek

Fototip – barvami ověnčené výhledy na Leh

Další článek

Milujete kávu a italské zákusky? Kouzlo starých časů a římských kaváren

Související články

Články

Báječná dobrodružství v zemi syrové krásy

Západní Island má všechno, co dělá tuto zemi jedinečnou – ledovce zahalené do mraků, rozeklaná lávová pole, burácející vodopády… a to vše jen dvě hodiny jízdy z Reykjavíku. A přesto zůstává tento region stále do značné míry mimo turistické radary. V roce 2016 se to možná trochu změní, protože nedávno byla pro veřejnost otevřena uměle vybudovaná ledová jeskyně Into the Glacier v ledovci Langjökull. Dá se očekávat, že v této aréně živlů brzy vyroste nová turistická infrastruktura. Přestože se Západní Island prostírá jen dvě hodiny jízdy od hlavního města Islandu (úhledného malého Reykjavíku), turisté jej většinou míjejí bez povšimnutí. Tento rozlehlý a rozmanitý region má to nejlepší z neobyčejné islandské přírody: ledovce zahalené do mraků, rozeklaná lávová pole protkaná gigantickými…

Články

I nenaplánovaná Paříž vás odzbrojí svojí bezprostředností

Mám rád ty momenty, kdy dorazím někam na místo a nemám vůbec žádný plán. Nevím, kde budu jíst, nevím, kde budu spát (ideálně, když to nevím jen dopoledne, odpoledne začínám být trochu nervózní) nevím, kam se podívám. A musím říct, že se mi to stává docela často, protože někdy nemám čas a někdy záměrně některé věci neplánuji. Když jsem před pár lety vyrážel poprvé do Paříže, bylo to podobné. Věděl jsem jen, že budu cestovat s rodinou a dcera měla tenkrát asi dva roky, takže kočárek byl naprosto nezbytný. Čekala mě tedy zcela nová zkušenost a já byl trochu nesvůj, že nemám plán, protože to tentokrát nebylo jen o mně. Chtěl jsem, abychom si návštěvu Paříže užili všichni. Hned po příjezdu se ukázalo, že jakýkoliv plán by byl stejně zbytečný, protože nám po čtyřhodinovém čekání na letišti ve Vídni nepřistál na letišti Orly v Paříži jeden celý kufr. Navíc cestou z letiště jsme zjistili, že stávkují řidiči autobusů, takže dostat se do centra, kde jsme měli bydlet, nebylo…

Články

Couchsurfing aneb jak na to?

Možná jste toto slovo již někdy slyšeli a pokud ne, rád vám vysvětlím co si pod tímto cizím názvem představit. Couchsurfing znamená v českém překladu doslova „serfovat gauč“. Jedná se o sociální síť, kde miliony lidí na celém světě nabízí své ubytování jiným lidem, cestovatelům, turistům, rodinám a to zcela zdarma! Je jedno jestli je vám dvacet nebo padesát. Couchsurferem se může stát téměř každý. A jak to celé vlastně funguje?  Stačí se zdarma zaregistrovat na internetových stránkách couchsurfing.com a následně vyplnit svůj osobní profil v anglickém jazyce, který doplníte o ty nejkrásnější fotografie, které máte ve své sbírce. Můžete si vybrat, jestli chcete být zrovna couchsurfer (hledáte ubytování)…

Články

10 možností, jak levně poznat Dubaj

Dubaj s jeho pětihvězdičkovými hotely dominujícími siluetě města a nakupováním, kterému se věnují novinové titulky, je místem zábavy pro bohaté a slavné. Chcete bezplatné nápoje, lodní projížďku téměř zdarma a nejlepší výhledy na celé město? Tady je návod, jak na to. Trocha místních znalostí vám totiž v Dubaji zpřístupní spousty levných zážitků. Mnohé z nich můžete najít na obou březích zálivu Creek – ve čtvrtích Bur Dubai a Deira, kde byl založen původní malý obchodní přístav Dubaj.  Gurmánské jídlo téměř zadarmo Dubaj jako tavicí kotlík světových kultur je…