Podzim v New Yorku

©

Pokud se mě zeptáte, které období je nejlepší pro návštěvu New Yorku, bez velkého přemýšlení odpovím: podzim. Každé období má něco do sebe. Každý měsíc v roce nabízí něco navíc, co okoření vaši návštěvu metropole. Ale je to právě podzim, který má podle mého názoru tu správnou kombinaci příjemných teplot, zajímavých svátků a akcí, doplněnou kontrastem melancholického tajemna ulic velkoměsta a barevností spadaného listí. Podzim sluší New Yorku nejvíc.

Období podzimu přitom pro mě dlouho patřilo k tomu nejméně oblíbenému. Jeho příchod znamenal konec prázdnin, školu, pochmurné deštivé počasí a předzvěst měsíců krátkých studených dní. Zvlášť ty listopadové jsem většinou přetrpěla v depresivní náladě a v těšení se na první advent.

Podzim NY_1
A bylo to právě v polovině září, když jsem poprvé přistála na letišti JFK v New Yorku. Když jsem pak ještě začátkem listopadu seděla u stolečku kavárny v Central Parku, bylo příjemných osmnáct stupňů a listí na stromech zářilo všemi odstíny žluté, červené a hnědé, podruhé jsem se zamilovala. V New Yorku jsem doslova vzala podzim na milost. Našla si v něm zvláštní krásu do dokonalosti vyzdviženou právě největším parkem na Manhattanu.

Není to však jenom proměnlivá tvář městské zeleně, která dělá z podzimu ideální období pro návštěvu New Yorku. Jsou to také akce, které se během tří podzimních měsíců ve městě konají.

Podzim NY_2

Připomínkové září

Hned na začátku září si město připomíná výročí z těch smutnějších. Okolí „bazénů“, které vznikly na místě bývalých „Dvojčat“ má vůbec zvláštní stísněnou atmosféru… Když tudy procházíte, máte dokonce pocit, že lidé mluví tišeji a pohybují se pomaleji.

Pokud od 14. – 24. září zavítáte do italské čtvrti Little Italy, přivítá vás bujaré veselí, pouliční stánky s občerstvením a všudypřítomná dobrá nálada, kterou je tradiční Festival The Feast of San Gennaro proslavený. Ulicemi čtvrti tou dobou procházejí i různá náboženská procesí.

Podzim NY_3

V říjnu račte vstoupit do otevřených dveří! S kostlivcem i bez

12. října se slaví Den objevení Ameriky Kryštofem Columbusem. Celý španělsko – latinský svět slaví tzv. Día de Hispanidad. V New Yorku se konkrétně u této příležitosti konají hned dva průvody po Páté avenue. New York průvody miluje, tak se připravte na opravdu zábavnou podívanou.

Den otevřených dveří se letos koná o druhém říjnovém víkendu a zahrnuje vstupy do více jak 250 budov ve všech pěti obvodech New Yorku. Dveře otevírají i galerie a art studia v Chelsea.

Podzim NY_4
Koncem října se pak mnohé domy a předzahrádky promění v upíří doupata, keře zdobí pavoučí sítě a na typických schodech řadových městských domů se objeví žluto oranžové dýně.

Svátek Halloween sice v Čechách není tak oblíbený, ale tady jím žijí malý i velcí. Už dva roky žasnu, co všechno se dá na dané téma vymyslet, a jak mnozí neváhají investovat čas a nemalé finance do všelijakých dekorací. Setkala jsem se i s lidmi, kteří na období Halloweenu promění celý dům na jedno velké zombie doupě, s upíry a dalšími strašidelnými kreaturami. Kostlivec v houpacím křeslem před televizí místo pána domu, nás snad už příště ani nepřekvapí!

Podzim NY_5

V tomto období vám město a jeho obyvatelé rozhodně ukáží svoji hravou a kreativní tvář.

 

Tady jsou 4 místa, která byste měli během Halloweenského víkendu navštívit

Upper East Side

Překvapivě je to právě tato „snobská“ čtvrť, kde najdete největší koncentraci tematicky nazdobených domů. Můj tip: Zajeďte linkou metra 6 až k 96. ulici. Pak procházejte postupně od 95. po 91. ulici mezi Lexington a Pátou avenue. Ulice jsou během Halloweenské noci uzavřeny pro dopravu a věřte mi, budete mít na co koukat. Nejenom na ty krásné domy a byty, které mimochodem také stojí za vidění.

Podzim NY_6Greenwich Village

Halloween v New Yorku by nebyl tím, čím je bez tradičního karnevalového průvodu. Právě do Greenwich Village míří turisté i místní. Držte se tedy při sobě, ať se neztratíte!

Podzim NY_7
Governors Island

Letos poprvé v historii města se můžete až do konce října podívat i na Governors Island, malý ostrůvek mezi Manhattanem a Brooklynem, který sloužil jako vojenská obranná pevnost. V rámci oslavy Halloweenu se tam pořádá výstava vydlabaných dýní od newyorských umělců. Rozhodně bude na co se dívat, nehledě na to, že právě z Governors Islandu jsou jedny z nejlepších výhledů na Manhattan a Sochu Svobody (Ano, i sochu!). My si tuhle akci nenecháme v žádném případě ujít, stejně tak jako dvě výše uvedené.

Podzim NY_8
East Village a jeho Psí Halloween

Nejen milovníci psů neopomenou navštívit tradiční soutěž o nejlepší psí převlek. Populární soutěž a průvod se koná na Tompkinském náměstí v srdci East Village.

Podzim NY_9

Listopadové díkůvzdání

V listopadu pak Američané slaví pro ně snad nejdůležitější svátek – Den Díkůvzdání. V New Yorku je tento den spojen s největší a rozhodně i nejslavnějším průvodem Macy´s Thanksgiving Day Parade.

Obrovské tematické balony jsou taženy ulicemi New Yorku od 77. ulice na Upper West Side, přes 6 avenue až k obchodnímu domu Macy´s na 34. ulici. Balony s populárními postavičkami se pravidelně obměňují. Průvod provázejí hudební a taneční produkce a vystoupení školních kapel. V televizi jsem průvod viděla mnohokrát, ale věřte, že na živo je nesrovnatelně lepší!

Podzim NY_10

Veřejným tajemstvím je pak samotná příprava na průvod, která probíhá již noc předem na Upper West Side. Mnozí Newyorčané si z toho udělali tradici a večer před Díkůvzdáním si jdou prohlédnout balony zblízka a nahlédnout do zákulisí příprav snad nejslavnějšího průvodu v Americe.

Ještě váháte, zda je podzim tím pravým obdobím na návštěvu New Yorku?

 
Podzim NY_11
Více informací o New Yorku a notnou dávku inspirace a tipů na zajímavá místa najdete na www.pohlednicezcest.cz.
 

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se New Yorku? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet New York. 

LP New York
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Lenka Wooten & PohledniceZCest

Předchozí článek

Putování po Müritz - Nationalpark

Další článek

Co, kdy a jak, když vyrážím s báglem na měsíc do Vietnamu? - I. část

Související články

Články

Ze západu na východ ‒ tři státy USA, tři kultury

Přemýšlíte, že se vydáte do „země splněných snů“? Který z padesáti států USA zvolit, pokud zrovna nemáte tři měsíce dovolené k návštěvě alespoň jedné třetiny? Já jsem se při své druhé, tentokrát čistě cestovatelské návštěvě rozhodla pro tak trochu tradičně netradiční trojici. Kalifornie, Nové Mexiko a Boston. Spojené státy jsou v dnešní době turisticky lehce dosažitelnou destinací. Z Evropy se při troše plánování a sledování cen dají sehnat letenky za relativně dobrou cenu. Čím více na západ se budete ubírat, tím cena letenek pochopitelně poroste, a to hlavně v sezóně. Nezapomeňte také zažádat o tzv. ESTA,…

Články

Tak trochu jiná Florida - sever

Věděli jste, že to nejkrásnější z Floridy se neukrývá na městských plážích Miami, ani na přeplněné, ale ikonické silnici spojující střed Miami s 200 kilometrů vzdáleným ostrovem Key West v Karibiku? Ne snad, že by Miami a Key West nestáli za to, ale pokud chcete uniknout davům z celého světa, které touží spolu s Disneym Worldem a Cape Canaveral, vidět právě tyto turistické atrakce, vydejte se na sever: za krásnou nedotčenou přírodou, kde pobíhají volně medvědi a na aligátora narazíte v téměř v každé…

Články

TOP video US destinací pro rok 2017

Každý rok odborníci Lonely Planet vybírají tipy na TOP americké destinace, které nesmíte na svých cestách po USA vynechat. Zde tedy doporučení pro rok 2017.. Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se USA? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet USA poznáváme.  Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími…

Články

Když do New Yorku, tak určitě i do Queensu

Newyorský Queens byl dlouho přehlíženou čtvrtí. Zastiňoval ho samozřejmě Manhattan, menší, ale nejslavnější z pěti částí New Yorku. Přesto se ale Queens v posledních letech drápe na výsluní. Jako houby po dešti tu rostou butikové hotely i pivovary, rozrůstá se umělecká scéna a spousta věcí se děje i okolo pobřeží. Z toho vyplývá jediné – jestli vyrážíte do New Yorku, navštivte i Queens. Queens je největší z newyorských čtvrtí. Žije tu přes dva miliony lidí, ale mnohem zajímavější než velikost populace je její etnická pestrost. V Queensu se skutečně sešli lidé ze všech koutů světa – tady je to opravdový tavicí kotlík. Chcete čísla? V Queensu najdete přes stovku různých národností, lidé…