Byl to přesně rok, kdy jsem tuhle neuvěřitelně překrásnou zemi navštívila poprvé a věděla jsem, že to určitě není naposledy. Netušila jsem ale, že to bude hned za rok. Island na mě udělal takový dojem, že nebyl týden, kdy bych na něj nevzpomínala. Na to, jak místní žijí ve spojení s přírodou, na desítky vodopádů, na lávová pole, ledovce, ledovcové zátoky, roztomilé papuchalky, pobíhající islandské koně…je toho tolik! Krása Islandu se slovy těžko popisuje. Myslím, že Island se musí zažít.

Laugavegur trek
Jeden z nejkrásnějších treků světa, který člověka zavede do islandského vnitrozemí. Trvá 4 – 5 dní, podle toho, jak zdatní turisté jste. Trek vede od oceánu na sever. Přes průsmyk kolem sopky Eyjafjallajökull, kolem nejnovějších útvarů na zemi, kráterů Magni a Modi, pokračuje přes Thórův les k jezeru Álftavatn a končí v Duhových horách. Pro mě to byl nejkrásnější čas strávený na Islandu. Jen já, krosna a příroda. O každodenní plán bylo postaráno. Každý den ujít pár desítek kilometrů, postavit stan, uvařit večeři, vyspat se a ráno znova. Každá část treku je úplně jiná a krajina se mění přímo před očima.
Západní Island
Na zbytek dní jsme měli půjčené auto, a tak jsme mohli prozkoumávat krásy západního Islandu. Okouzlil mě poloostrov Snaefellsnes, na jehož konci stojí sopka Snæfellsjökull pokrytá ledovcovou čepicí. Na jižní části poloostrova jsou černé útesy s kontrastními plážemi se zlatým pískem. Kolem útesů poletují hejna ptáků. Severní část je jiná, více hornatá. Zastávku jsme si udělali třeba u hory Kirkjufell, která je zároveň asi nejfotografovanějším místem Islandu.
Západní fjordy
Cesta na západní fjordy, nebudu lhát, je tak trochu zdlouhavá. Ono projet všemi fjordy není úplně rychlé a cesta se tak pěkně prodlouží. Cestu nám zpříjemnilo pozorování tuleňů, líně se povalujících na pobřeží nebo plavajících v zátokách. Doporučuji také zastávku ve Výzkumné stanici polárních lišek v Sudavíku. Mají tam venkovní výběh s malými liščaty.
Ísafjörður
První větší zastávka na západních fjordech byla ve městečku Ísafjörður. Nevynechejte procházku městem, a až vám bude zima, zastavte se v jedné z několika útulných kavárniček. Pokud chcete mít celý fjord a město jako na dlani, je dobré si udělat výlet do okolních hor. Místní vám s plánováním výletů ochotně poradí.
Nejsevernější bod naší islandské cesty
Nejsevernější místo, které jsme navštívili, byly 600 m vysoké útesy za Bolungarvíkem. Dál už byl jen oceán a o 400 km severněji Grónsko. Je odtud skvělý výhled na poloostrov Hornstrandir. Bylo tam takové ticho, že jsme mohli poslouchat šustění peříček ptáků, kteří poletovali všude kolem nás.
Poloostrov Reykjanes
Tenhle turisty opomíjený poloostrov na jihozápadě ostrova rozhodně stojí za návštěvu. Stačí rychle projet kolem turistické Modré laguny směrem na jih, kde není skoro nic. Jen sopečné kopce, opuštěné útesy, lávová pole a geotermální oblasti. Je tu cítit síra, všude to bublá a kouří. Turistů jsme tu moc nepotkali a takové nocování “na konci světa“, pod majákem v Garðuru, také není k zahození. Podle místních je to navíc jedno z oblíbených míst k pozorování polární záře.
Z Islandu jsem se tento rok vrátila opět plná dojmů, vzpomínek a skvělého pocitu, že se tam musím zase vrátit, protože je tam stále spoustu míst, které jsem zatím neměla čas prozkoumat.
Pokud chcete dobít energii, utéct od životního stereotypu a dostat se do úplně jiného světa, s návštěvou Islandu neotálejte. Bude to pro vás zážitek na celý život.
Autorka Barbora Fialová je online marketérka, cestovatelka a fotografka. Více informací naleznete na webu fijalka.cz.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Islandu? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Island.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.
Booking.com