Podruhé na Islandu

©

Byl to přesně rok, kdy jsem tuhle neuvěřitelně překrásnou zemi navštívila poprvé a věděla jsem, že to určitě není naposledy. Netušila jsem ale, že to bude hned za rok. Island na mě udělal takový dojem, že nebyl týden, kdy bych na něj nevzpomínala. Na to, jak místní žijí ve spojení s přírodou, na desítky vodopádů, na lávová pole, ledovce, ledovcové zátoky, roztomilé papuchalky, pobíhající islandské koně…je toho tolik! Krása Islandu se slovy těžko popisuje. Myslím, že Island se musí zažít.

Hora Kirkjufell
Laugavegur trek

Jeden z nejkrásnějších treků světa, který člověka zavede do islandského vnitrozemí. Trvá 4 – 5 dní, podle toho, jak zdatní turisté jste. Trek vede od oceánu na sever. Přes průsmyk kolem sopky Eyjafjallajökull, kolem nejnovějších útvarů na zemi, kráterů Magni a Modi, pokračuje přes Thórův les k jezeru Álftavatn a končí v Duhových horách. Pro mě to byl nejkrásnější čas strávený na Islandu. Jen já, krosna a příroda. O každodenní plán bylo postaráno. Každý den ujít pár desítek kilometrů, postavit stan, uvařit večeři, vyspat se a ráno znova. Každá část treku je úplně jiná a krajina se mění přímo před očima.

Stará rybářská vesnice - Západní Island

Západní Island

Na zbytek dní jsme měli půjčené auto, a tak jsme mohli prozkoumávat krásy západního Islandu. Okouzlil mě poloostrov Snaefellsnes, na jehož konci stojí sopka Snæfellsjökull pokrytá ledovcovou čepicí. Na jižní části poloostrova jsou černé útesy s kontrastními plážemi se zlatým pískem. Kolem útesů poletují hejna ptáků. Severní část je jiná, více hornatá. Zastávku jsme si udělali třeba u hory Kirkjufell, která je zároveň asi nejfotografovanějším místem Islandu.

V islandském vnitrozemí

Západní fjordy

Cesta na západní fjordy, nebudu lhát, je tak trochu zdlouhavá. Ono projet všemi fjordy není úplně rychlé a cesta se tak pěkně prodlouží. Cestu nám zpříjemnilo pozorování tuleňů, líně se povalujících na pobřeží nebo plavajících v zátokách. Doporučuji také zastávku ve Výzkumné stanici polárních lišek v Sudavíku. Mají tam venkovní výběh s malými liščaty.

Vodopád Hraunfosaur

Ísafjörður

První větší zastávka na západních fjordech byla ve městečku Ísafjörður. Nevynechejte procházku městem, a až vám bude zima, zastavte se v jedné z několika útulných kavárniček. Pokud chcete mít celý fjord a město jako na dlani, je dobré si udělat výlet do okolních hor. Místní vám s plánováním výletů ochotně poradí.

Islandský kostelík

Nejsevernější bod naší islandské cesty

Nejsevernější místo, které jsme navštívili, byly 600 m vysoké útesy za Bolungarvíkem. Dál už byl jen oceán a o 400 km severněji Grónsko. Je odtud skvělý výhled na poloostrov Hornstrandir. Bylo tam takové ticho, že jsme mohli poslouchat šustění peříček ptáků, kteří poletovali všude kolem nás.

Útesy a pláže na Islandu

Poloostrov Reykjanes

Tenhle turisty opomíjený poloostrov na jihozápadě ostrova rozhodně stojí za návštěvu. Stačí rychle projet kolem turistické Modré laguny směrem na jih, kde není skoro nic. Jen sopečné kopce, opuštěné útesy, lávová pole a geotermální oblasti. Je tu cítit síra, všude to bublá a kouří. Turistů jsme tu moc nepotkali a takové nocování “na konci světa“, pod majákem v Garðuru, také není k zahození. Podle místních je to navíc jedno z oblíbených míst k pozorování polární záře.

Islandské vnitrozemí

Z Islandu jsem se tento rok vrátila opět plná dojmů, vzpomínek a skvělého pocitu, že se tam musím zase vrátit, protože je tam stále spoustu míst, které jsem zatím neměla čas prozkoumat.

Pokud chcete dobít energii, utéct od životního stereotypu a dostat se do úplně jiného světa, s návštěvou Islandu neotálejte. Bude to pro vás zážitek na celý život.

Duhové hory na Islandu

Autorka Barbora Fialová je online marketérka, cestovatelka a fotografka. Více informací naleznete na webu fijalka.cz.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Islandu? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Island.
   
Island LP

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Barbora Fialová

Předchozí článek

Milujete kávu a italské zákusky? Kouzlo starých časů a římských kaváren

Další článek

Je čas vyrazit po světě na kole…

Související články

Články

TOP 10 evropských destinací, které byste měli navštívit v roce 2017

Evropa nabízí neuvěřitelné množství rozmanitých cestovatelských zážitků, a tak může být rozhodování, kam se vypravit, skutečně náročné. Naštěstí vám autoři průvodců Lonely Planet připravili seznam nejlepších míst, která byste si v roce 2017 měli zařadit do svých plánů. Záhřeb, Chorvatsko Návštěvníci Chorvatska obvykle zamíří přímo na pobřeží Jaderského moře užívat si radostí, které nabízí, ale za pozornost rozhodně stojí i vzkvétající chorvatské hlavní město, ležící ve vnitrozemí. Kosmopolitní a odvážný Záhřeb (Zagreb) vás upoutá svou opojnou směsicí brutalistické…

Články

TOP video výběr Best in Europe 2017

Evropa nabízí velké množství cestovatelských zážitků, a tak může být rozhodování, kam se vypravit, skutečně náročné. Připravili jsme pro vás seznam nejlepších míst, kam byste se v roce 2017 měli určitě vypravit...

Články

Couchsurfing aneb jak na to?

Možná jste toto slovo již někdy slyšeli a pokud ne, rád vám vysvětlím co si pod tímto cizím názvem představit. Couchsurfing znamená v českém překladu doslova „serfovat gauč“. Jedná se o sociální síť, kde miliony lidí na celém světě nabízí své ubytování jiným lidem, cestovatelům, turistům, rodinám a to zcela zdarma! Je jedno jestli je vám dvacet nebo padesát. Couchsurferem se může stát téměř každý. A jak to celé vlastně funguje?  Stačí se zdarma zaregistrovat na internetových stránkách couchsurfing.com a následně vyplnit svůj osobní profil v anglickém jazyce, který doplníte o ty nejkrásnější fotografie, které máte ve své sbírce. Můžete si vybrat, jestli chcete být zrovna couchsurfer (hledáte ubytování)…

Články

Snowmobiling a lyžování na islandském ledovci

Island, sen snad každého cestovatele. Panoramaticky fotogenická země Severu je naprosto skvostná, pokud zrovna nesoptí sopka a vše je zahaleno v černém oblaku sopečného prachu. Ledovce jsou atrakce pro odvážné Krásy islandské pevniny jsou nejkřehčími a nejúchvatnějšími vzpomínkami v mém cestovním diáři, ale ne každý ví, že i přes léto se zde můžete vyřádit na lyžích. Jako nadšená lyžařka, která se s lyžemi na nohou prakticky narodila, jsem touto informací byla naprosto uchvácená.…