Podívejte se na neuvěřitelně detailní snímky papuchalků z ostrovů Saltee

LP

Irská amatérská fotografka Clodagh Blake, která žije v Tipperary a od roku 2012 podniká každoroční výpravu na ostrovy Saltee ležící poblíž irského pobřeží, pořídila několik opravdu skvělých snímků papuchalků, kteří zde žijí. Její fotografie papuchalků se zobáky plnými ryb dokonale zachycují, jak se malí barevní ptáci vzorně starají o svá mláďata.

Papuchalčí rodiče se v obstarávání potravy pro svá mláďata střídají. © Clodagh Blake

 

Na ostrovy Great a Little Saltee, které spadají pod irské hrabství Wexford, připlouvali často v minulosti především pašeráci, piráti a vikinští námořníci, kteří jim také dali jméno. Větší z dvojice ostrovů, Great Saltee, o rozloze téměř 100 hektarů, dnes vlastní rodina Neale, která jej koupila ve 40. letech 20. století. Rodina nabízí povolení pro jednodenní výlety na ostrov, ovšem jak říká Clodagh, hlavním faktorem takové výpravy – 5 km dlouhé plavby z přístavu Kilmore Quay – je samozřejmě počasí. Majitelem menšího ostrova Little Saltee je Patrick Grattan Bellew, poslední žijící potomek Henryho Grattana z Grattanského parlamentu. Menší ostrov veřejnosti přístupný není, zejména kvůli nebezpečnému pobřeží, kde je obtížné přistát.

Na ostrovech každoročně hnízdí kolem 2000 papuchalků. © Clodagh Blake

 

Na ostrovy Great a Little Saltee, které spadají pod irské hrabství Wexford, připlouvali často v minulosti především pašeráci, piráti a vikinští námořníci, kteří jim také dali jméno. Větší z dvojice ostrovů, Great Saltee, o rozloze téměř 100 hektarů, dnes vlastní rodina Neale, která jej koupila ve 40. letech 20. století. Rodina nabízí povolení pro jednodenní výlety na ostrov, ovšem jak říká Clodagh, hlavním faktorem takové výpravy – 5 km dlouhé plavby z přístavu Kilmore Quay – je samozřejmě počasí. Majitelem menšího ostrova Little Saltee je Patrick Grattan Bellew, poslední žijící potomek Henryho Grattana z Grattanského parlamentu. Menší ostrov veřejnosti přístupný není, zejména kvůli nebezpečnému pobřeží, kde je obtížné přistát.


Clodagh je vášnivou milovnicí divoké přírody, a už od dětství měla neustále v rukou různé knihy o zvířatech. Ráda navštěvuje Great Saltee mezi dubnem a koncem července, kdy na ostrovech hnízdí a rozmnožuje se na 2000 papuchalků. Ostrov je jednou z nejdůležitějších evropských ptačích rezervací, je zde evidováno více než 220 ptačích druhů. Mimo jiné tu svá mláďata vyvádějí kavčata, terejové, alky a alkouni, racci a buřňáci severní. Na ostrovech Saltee hnízdí papuchalkové severní, kteří se tu shromažďují ve velkých hejnech a po dvojicích obývají podzemní nory poblíž vrcholků útesů, přičemž každý pár přivádí na svět pouze jedno mládě.

Papuchalk severní přilétající ke břehům ostrova Great Saltee © Clodagh Blake

 

Rodiče se střídavě starají o vejce nebo již vylíhlé mládě a často vylétají z hnízda, aby nachytali dostatek potravy. Mají jazyky poseté drobnými trny, které jim pomáhají udržet v zobáku několik malých ryb najednou. Clodagh pořídila několik pozoruhodných záběrů, na nichž je krásně vidět, jak papuchalci na ostrovech Saltee loví drobné rybky pro své mladé. „Vždy říkám, že pro fotografování divoké zvěře musíte mít velkou trpělivost,“ vysvětluje Clodagh, jak se jí daří zachytit tak úžasné záběry. Navzdory svému zjevnému talentu má fotografka běžné zaměstnání a focení divočiny se raději věnuje jen jako koníčku, aby si jej mohla naplno užít.

Papuchalk severní byl v roce 2015 zařazen na seznam ohrožených druhů. © Clodagh Blake

 

Bohužel, v roce 2015 klasifikoval Mezinárodní svaz ochrany přírody papuchalky severní jako zranitelný druh. V roce 2018 uvedla asociace ochranářských spolků BirdLife International ve své studii o stavu ptáků, že tomuto druhu hrozí vyhynutí. Nebezpečí jim hrozí mimo jiné i od větších ptáků, kteří loví mladé papuchalky. „Rackové jsou velkou hrozbou," říká Clodagh, „viděla jsem je se potulovat kolem papuchalčích kolonií a vyčkávat, až budou moct některého neopatrného papuchalka popadnout a odnést."

Papuchalkové mají na jazyku ostnaté výčnělky, které jim pomáhají udržet v zobáku větší množství ryb. © Clodagh Blake

 

Zatímco příroda takto zkrátka funguje, Clodagh trápí jiná věc – nadměrný rybolov, který nepříznivě ovlivňuje kolonie papuchalků na mnoha místech. Jakožto horlivá ekoložka sleduje s obavami ohrožení ptáků plastovým odpadem a rybářskými sítěmi v oceánech. „Jednou jsem viděla papuchalka se zobákem plným plastových sáčků nebo tereje, který za sebou vlekl kus sítě z rybářského člunu,“ říká. „Je to opravdu hrůza a velmi smutné, na něco takového koukat.“
Další informace k výpravě na ostrovy Saltee Islands za papuchalky najdete zde a facebookový profil Clodagh Blake naleznete zde.
 

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

10 nejlepších dobrodružství v Peru

Další článek

Krásy Mexika

Související články

Články

10 nejlepších přírodních zázraků Islandu

Neuvěřitelná krása Islandu je známá po celém světě – všude, kam se podíváte, najdete s největší pravděpodobností nadpozemské výhledy. Island je zkrátka země ideální pro ekoterapii. Koně divoce běžící přes rezervaci Þórsmörk © erwannmartin35 / Getty Neuvěřitelná krása Islandu je známá po celém světě – všude, kam se podíváte, najdete s největší pravděpodobností nadpozemské výhledy. Island je zkrátka země ideální pro ekoterapii. Byl to téměř nadlidský úkol, ale vybrali jsme…

Články

Podruhé na Islandu

Byl to přesně rok, kdy jsem tuhle neuvěřitelně překrásnou zemi navštívila poprvé a věděla jsem, že to určitě není naposledy. Netušila jsem ale, že to bude hned za rok. Island na mě udělal takový dojem, že nebyl týden, kdy bych na něj nevzpomínala. Na to, jak místní žijí ve spojení s přírodou, na desítky vodopádů, na lávová pole, ledovce, ledovcové zátoky, roztomilé papuchalky, pobíhající islandské koně…je toho tolik! Krása Islandu se slovy těžko popisuje. Myslím, že Island se musí zažít. Laugavegur trek Jeden z nejkrásnějších treků světa, který člověka zavede do islandského vnitrozemí. Trvá 4 – 5 dní, podle toho, jak zdatní turisté jste. Trek vede od oceánu na sever. Přes průsmyk kolem sopky Eyjafjallajökull, kolem nejnovějších útvarů na zemi, kráterů Magni a Modi, pokračuje přes Thórův…

Články

Irské mýty, legendy a kde je dnes najdete

V mnoha ohledech je to zázrak, že se dnes můžeme dozvědět něco o neuvěřitelné a ucelené mytologii Irska. Příběhy této země byly sdíleny ústně po stovky let a byly zapisovány pouze středověkými mnichy, kteří často měnili děj, degradovali staré bohy na pouhé smrtelníky a někdy do příběhu vkládali křesťanský konec. Ironií však je, že bez mnichů by tyto pohanské legendy byly po staletích nadvlády křesťanství, dobývání a kolonizace ztraceny v celém svém rozsahu.  Máme proto štěstí, že, byť v pozměněné podobě, příběhy vůbec přežily. Irské bájesloví může působit podivně, vulgárně a poněkud matoucně, ale také magicky,…

Články

Za krásami západního pobřeží Irska

Irsko, to je překrásná země vyznačující se svou nespoutanou divokou přírodou, dramaticky vyhlížejícími útesy nad jejichž krásou se mnohdy tají dech, všudypřítomnými ovečkami povalujícími se na zeleném travnatém baldachýnu, přátelskými obyvateli milujícími hudbu, zpěv, zábavu a v neposlední řadě bohatou historií stejně tak dramatickou a nespoutanou jako je tento ostrov samotný. Propadnout kouzlu Irska je opravdu velmi snadné a již při první návštěvě se vám kouzlo zdejší kultury a krajiny, která kdysi bývala domovem keltů, vryjí hluboko pod kůži. Na ostrově naleznete nespočet krásných míst a jen stěží mohu posoudit, jaké z nich je tím nejkrásnějším. Provedu vás ale oblastí, která mě velmi učarovala a naprosto ohromila svou téměř nedotčenou a tolik osobitou krajinou. Je jím západní pobřeží Irska – perla, kterou byste při návštěvě smaragdového ostrova, jak se Irsku také jinak přezdívá, rozhodně neměli vynechat! Irsko již dlouhou dobu patřilo mezi země, které jsem toužila navštívit. A protože přání se plní a životní cesty jsou mnohdy nevyzpytatelné, právě Irsko se stalo mým domovem. V minulém roce jsem se rozhodla přestěhovat se sem za svým přítelem, kterého jsem potkala na své pěší pouti do Santiaga de Compostela.…