Pět zážitků, které zpestří dovolenou v Tunisku

©

Fascinující písčité pláže, příjemné teplé počasí a dostupnost z Evropy činí z Tuniska atraktivní dovolenkovou destinaci. Přímořská letoviska jsou rozeseta podél Středozemního moře, s členitým podbřežím dlouhým přes tisíc kilometrů. Příjemné a teplé počasí je tu navíc celý rok, s koupací sezonou od května do října.

Plážová pohoda rozhodně není to jediné, co může nejsevernější africká země nabídnout. Byl by to skoro hřích prosedět celou dovolenou jen na pláži. Nechte se zlákat jednou z následujících aktivit, které učiní váš pobyt v Tunisku nezapomenutelným:

Pláž Tunisko
Procházka starobylou medínou

V Tunisku najdete celou řadu okouzlujících městeček, vystavených okolo historické čtvrti neboli medíny.

Nejkrásnější a rovněž velmi autentickou medínou se pyšní Sousse, přístavní město zbudované Féničany v 11. století. Labyrint půvabných uliček ohraničují mohutné hradby s délkou 2,25 km a výškou 8 m. Neobvykle uvnitř opevnění se zachovala i čtvercová pevnost (ribat).Tato nejstarší památka v medině vznikla dokonce dřív, než město samotné (postavena 831). Její věž slouží ke svolávání věřících do sousední mešity, která nemá svůj minaret. Shora je nádherný výhled na celou medínu.

Kromě Sousse mediu můžete navštívit například v Monastiru, Hammametu, Sfaxu a hlavním městě Tunisu, které nabízí vůbec největší koncentraci památek.

Medina
Dobrodružný výlet do Sahary  

Fascinující písky největší pouště světa pokrývají zhruba třetinu Afriky, od západního pobřeží až k Rudému moři. S rozlohou 9000 km² je přibližně stejně velká jako USA.  Zasahuje celkem do jedenácti států včetně Tuniska.

Nejlepšími výchozími místy pro výlet na Saharu jsou Tozeur, Nefta a Djerba.  Zajímavou zastávkou v poušti je Matmata, berberské území poblíž Gabeského zálivu. Místní obyvatelé tu tradičně bydlí ve skalních obydlích vykutaných do země, takzvaných troglodytech.

V Matmatě se natáčel i první díl kultovního filmu Star Wars - Hvězdné války. Fanoušci mají možnost ubytování v pouštním hotelu, filmovém domově Luka Skywalkera.

Sahara

Po stopách punského Kartága

Tunisko je zemí s dlouhou a bohatou historií, což dokládá celá řada archeologických nalezišť. Magnetem pro návštěvníky jsou zejména ruiny antického města Kartága, které se nacházejí 15 kilometrů od Tunisu.

Historie Kartága se začala psát roku 814 před naším letopočtem, kdy se v oblasti usadili Féničané (vznik města je opředen celou řadu legend, podlé jedné z nich se o něj zasloužila královna Elissar). Význam této kolonie postupně sílil, až se stala centrem říše, jež ovládala většinu Středomoří. Punské Kartágo srovnali se zemí Římané, na místě později postavili římské město. Většina vykopávek pochází právě z této doby.

K nejzajímavějším památkám patří amfiteátr, muzeum, katedrála a lázně (třetí největší římské lázně na světě) a rozlehlé cypřišové zahrady.

Pevnost

Odpoledne mezi krokodýly

Tunisko se může pochlubit zajímavým unikátem: největší krokodýlí farmou ve Středozemí. Nachází se na Djerbě a mají tam 400 krokodýlů nilských na jednom místě.

Při procházce mezi jezírky opanované největším obojživelníkem světa se můžete cítit jako v hororovém filmu. Naštěstí zelené potvůrky většinu dne nehybně proleží, více akce je možné zažít během krmení, které probíhá třikrát týdny. Kromě dospělých samců je možné vidět i krokodýlí vajíčko a někdy chovatelé ukážou i mládě. 

Krokodýlí farma je součástí rozhlehlého Djerba Explore parku, kde najdete i světově proslulé Muzeum Lalla Hadrida (zachycující vývoj islámského umění) a skanzen řemesel Djerba Heritage.

Krokodýli
Čajový dýchánek v místní kavárně

Jednou z věcí, které se člověk může od Tunisanů naučit, je jejich klid. Na nic nespěchají a zbytečně se nenervují.  Ono všechno nakonec dobře dopadne. A opravdu, když se zastavíte v místní kavárně, zajistíte, že tady čas vlastně plyne úplně jinak. Mnohem pomaleji.

Objednat si můžete šálek aromatické kávy, nebo ještě lépe typický mátový čaj. Navzdory tomu, že se podává teplý, dokáže výtečně osvěžit.

Kavárna

Veronika Tomanová je blogerka o cestování. Navštívila 30 zemí, nebojí se cestovat sólo a jejím cílem je inspirovat ostatní, aby překonali hranice komfortní zóny.  Svoje cestovatelské tipy sdílí na blogu Veronika’s Adventure. Najdete ji na Facebooku

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Tuniska? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Africa. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Veronika Tomanová

Předchozí článek

Alagoas - kokosová oáza bez turistů

Další článek

V Sydney jako doma

Související články

Články

Zásady Lonely Planet ohledně peněz na cestách

Nejhorší cestovatelská noční můra. Chcete použít bankomat v nějaké odlehlé části světa, a on vám sežere kartu. Co dělat? Máte rezervovanou jízdenku do vlaku, který odjíždí v osm ráno, a banka otevírá v devět. Včera byla stávka a zítra je státní svátek. V kapse máte jen pár bankovek a ještě musíte zaplatit účet v hotelu. Sakra. Vždy můžete zkusit, jestli se nad cizincem někdo neslituje (jednou v Nepálu se nám podařilo dovolat se bankovnímu manažerovi domů a přesvědčit ho, aby vstal z postele a zachránil naši kartu), ale je dobré mít plán B, zvláště když jde o vaše těžce vydělané peníze na cestování. Základem je věnovat čas přípravě na nejhorší scénáře, než odjedete z domova – což je mnohem méně stresující než pak řešit problémy v cizí zemi. Poradíme vám, jak mít své peníze na cestách stále k dispozici a v bezpečí. Mějte hotovost Zlaté pravidlo o penězích na cestování zní: nikdy nemějte všechna vajíčka (peníze) v jednom košíku (tašce nebo peněžence). Pokud vás okradou nebo se vám ztratí věci, přijdete o všechno. Přestože plánujete využívat v zahraničí především platební kartu, mějte u sebe odpovídající hotovost…

Články

Báječná dobrodružství v zemi syrové krásy

Západní Island má všechno, co dělá tuto zemi jedinečnou – ledovce zahalené do mraků, rozeklaná lávová pole, burácející vodopády… a to vše jen dvě hodiny jízdy z Reykjavíku. A přesto zůstává tento region stále do značné míry mimo turistické radary. V roce 2016 se to možná trochu změní, protože nedávno byla pro veřejnost otevřena uměle vybudovaná ledová jeskyně Into the Glacier v ledovci Langjökull. Dá se očekávat, že v této aréně živlů brzy vyroste nová turistická infrastruktura. Přestože se Západní Island prostírá jen dvě hodiny jízdy od hlavního města Islandu (úhledného malého Reykjavíku), turisté jej většinou míjejí bez povšimnutí. Tento rozlehlý a rozmanitý region má to nejlepší z neobyčejné islandské přírody: ledovce zahalené do mraků, rozeklaná lávová pole protkaná gigantickými…

Články

Safari v národní rezervaci Masai Mara v Keňi - I. část

Když na safari, tak do Keni. Alespoň tak jsem si to myslela, když jsem plánovala svoji první cestu za divokými zvířaty. Nikde nenajdete větší koncentraci zvířat než v Masai Maře v období velké migrace. Z Evropy je to nejbližší destinace tohoto typu. Problém je tu jediný: tyto informace si kromě vás přečtou v každém průvodci všichni turisté, kteří mají o návštěvu safari zájem. Rok od roku zde počet cestovatelů narůstá. Raději s cestovní kanceláří V průvodcích se také dočtete velmi důležitou informaci, že není radno vydávat se na safari na vlastní pěst. Pravděpodobnost, že najdete na místě kancelář nebo agenturu, která se o vás postará a pronajme vám bezpečné auto, je velmi nízká, i když je jich tu nepřeberné množství.…

Články

Nejlepší místa na světě, kde ochutnat zvláštní lahůdky

Teď se můžeme přít o to, jakou největší bizarnost lze připravit k jídlu... 1. Ústřice Rocky Mountain, Montana, USA Mořské plody v Montaně? No, ne tak docela. Ústřice Rocky Mountain, kterým se říká také prérijní ústřice, telecí hranolky, kovbojský kaviár a „houpající se hovězí“, jsou ve skutečnosti smažená varlata mladých býčků. Jejich pojídání je tradicí mezi západními rančery,…