Perla Murcie Mar Menor - slaná laguna na jihovýchodě Španělska léčí, osvěžuje a inspiruje

Shutterstock

Mar Menor znamená v překladu „Menší moře“ a je to je jedinečné přírodní území nacházející se v jihovýchodním Španělsku v regionu Murcia. Proč by měla zlákat k náštěvě i vás? Důvodů je spousta, ale tím hlavním jsou bahenní lázně a španělská pohoda.

 

Tato slaná laguna, oddělená od Středozemního moře úzkým pruhem země známým jako La Manga, je největším slaným jezerem v Evropě. Díky své mělké vodě a vysokému obsahu minerálů je Mar Menor oblíbené nejen mezi turisty, ale i mezi těmi, kdo hledají léčivé účinky mořské vody a bahenních zábalů.

Voda v laguně je obvykle o několik stupňů teplejší než ve Středozemním moři, což z ní činí ideální místo pro koupání po většinu roku. Pláže Mar Menor jsou známé svou klidnou atmosférou a pozvolným vstupem do vody, kromě relaxace nabízí oblast také širokou škálu vodních sportů, jako je windsurfing, kitesurfing a paddleboarding. Díky svým přírodním krásám a příznivému klimatu patří Mar Menor mezi nejnavštěvovanější destinace v Murcii.
Ochutnat, zažít, a hlavně poznat Murcii můžete nejlépe s našimi průvodci na zájezdech do La Mangy

Prehistorický život

Oblast laguny Mar Menor byla populární odpradávna, lidé využívali její přírodní bohatství a strategickou polohu. Jedním z mála dokladů o prehistorickém životě u Mar Menor a v jihovýchodním Španělsku vůbec je kamenný monument Menhir del Rame, který můžete vidět na západním břehu Mrtvého moře v obci Los Alcázares.

Tento menhir je vysoký přibližně 2 metry a pochází pravděpodobně z doby megalitu (cca 3000–2000 př. n. l.). Archeologové se domnívají, že mohl sloužit jako kultovní objekt, možná související s náboženskými rituály, astronomickými pozorováními nebo jako hraniční kámen vymezující území tehdejších osadníků. Nejstarší civilizace zde mohly provádět rituály související s přírodou a kosmologií. Menhir del Rame byl objeven a zdokumentován relativně nedávno a je chráněným archeologickým nalezištěm.

Unikátní výrobky a speciální omáčka

Féničané a později Řekové v oblasti kotvili se svými loděmi během obchodních cest po Středozemním moři. Přístupy do Mar Menor jim poskytovaly přirozený úkryt před bouřemi a bezpečné místo k opravám lodí. Hledali tu obchodní příležitosti a přírodní bohatství, obchodovali s místními osadníky, kupovali a prodávali sůl, ryby, keramiku, kovy (stříbro, cín), olivový olej a víno.

Ve starověku oblast ovládli Římané, kteří zde založili obchodní osady a využívali lagunu k rybolovu a těžbě soli. Římané byli také jedni z prvních, kteří si všimli léčivých účinků bahna a slané vody, jež využívali k lázeňským účelům.

Na jihu Mar Menor u pláže Honda se nachází archeologický areál El Castillico, který skrývá pozůstatky římské továrny na solení ryb a výrobu rybí omáčky garum, která byla z této oblasti velmi žádaná. Římané milovali své garum a vyráběli ho všude, kde bylo moře a dostatek mořských ryb. Toto fermentované rybí omáčkové dochucovadlo se cenilo zlatem. Bylo vyráběno fermentací ryb, např. ančoviček, makrel nebo tuňáků, smíchaných se solí a bylinkami.

Směs se nechávala zrát na slunci několik měsíců, dokud se nevytvořila silně aromatická tekutina, která byla poté přefiltrována a používána jako dochucovadlo nebo ingredience v mnoha pokrmech. Římané přidávali garum do omáček, polévek, dušených jídel i pečených pokrmů, podobně jako dnes sójová omáčka nebo rybí omáčka v asijské kuchyni.  Používal se jako koření místo soli.

Maurská historie místa

V 8. století oblast ovládli Maurové, kteří hráli v historii Mar Menor důležitou roli a zanechali zde výrazné kulturní a hospodářské dědictví. Maurové rozšířili sofistikované zavlažovací systémy, které umožňovaly pěstování oliv, mandlí, citrusů a zeleniny. Mnohé z těchto metod se používají dodnes. 

Maurové pokračovali v těžbě soli a zdokonalili techniky rybolovu a výroby solí v solných pánvích. Muslimští obchodníci tu měli důležité přístavy, trhy a také opevněná sídla a věže, které sloužily k obraně proti křesťanským nájezdům a pirátům. Mnoho místních názvů, jako Los Alcázares, Albujón nebo La Torre de Rame, má arabský původ a odkazuje na maurské osídlení.

Město Los Alcázares (jehož název pochází z arabského *Al-Ksar*, což znamená „pevnost“ nebo „palác“) bylo důležitým maurským centrem. Maurská aristokracie zde vybudovala lázně využívající minerálně bohatou vodu z Mar Menor. Zbytky těchto staveb, keramické zbytky a mince byly nalezeny v okolí dnešního města.

Ve 13. století byla oblast dobyta křesťanskými vojsky kastilského krále Alfonse X. během reconquisty. Maurové byli postupně vyhnáni nebo asimilováni, ale jejich architektura, zemědělské techniky a kulturní vliv přetrvaly až do moderní doby. Mar Menor bylo hojně využíváno místními rybáři, kteří zde nacházeli bohaté zásoby ryb a mušlí. Obchodníci z přístavních měst, jako byla Cartagena, sem přicházeli nakupovat sůl a další produkty.

Unikátní síla soli

Sůl se produkovala na různých místech okolo Mar Menor, ale velice známé, historické solné pánve Salinas de Marchamalo se nacházejí v jižní části Mar Menor, poblíž La Mangy del Mar Menor. Jedná se o významnou přírodní a ekologickou oblast, která má nejen historickou hodnotu díky těžbě soli, ale také vysoký ekologický význam jako útočiště pro mnoho druhů ptáků a dalších živočichů. 

Solné pánve tu budovali už Maurové, věhlasu získaly ve středověku a k jejich největšímu rozvoji došlo v 19. a 20. století, kdy se zde průmyslově těžila mořská sůl odpařováním vody. Tento proces probíhal tak, že mořská voda byla přiváděna do mělkých nádrží, kde se odpařovala díky slunci a větru, čímž se získávala čistá mořská sůl.

Těžba zde pokračovala až do konce 20. století, kdy byla většina solných pánví opuštěna. Dnes jsou Salinas de Marchamalo chráněnou oblastí a součástí přírodní rezervace. Jsou domovem vzácných druhů ptáků, které zde hnízdí nebo se zde zastavují během migrace.

Díky své přírodní hodnotě a léčivým vlastnostem chtělo tolik lidí u evropského Mrtvého moře Mar Menor žít, po staletí přitahovalo různé národy, uchvatitele, náboženství. Až doposud zůstává fascinujícím místem, které láká návštěvníky svou krásou, klidem a jedinečnou atmosférou. Tak pojeďte s námi!

Nalákal Vás článek CK Radynacestu k dalším cestám? Pak není nic jednoduššího, než si vybrat zájezd na radynacestu.cz, který vám bude sedět.

A navíc se slevou 1000 Kč na osobu speciálně pro Vás. Stačí v rezervaci uvést kód: LP25. 

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Radynacestu.cz

Předchozí článek

12 nejlepších zážitků z Wyomingu

Další článek

Nejlepší místa, která návštívit v dubnu 2025

Související články

Články

Ceuta a Melilla – španělské exklávy na severu Afriky

Pokud se vydáte poznávat krásy Maroka, rozhodně by vám na vašich cestách neměly uniknout ani dvě exklávy Ceuta a Melilla ležící na severu této africké země. Působí totiž trochu jako zjevení a dalo by se říct, že ač každý z nás pravděpodobně již byl ve Španělsku, tyto dva svobodné přístavy se přeci jen trochu vymykají všem zaběhnutým pravidlům. Být totiž na africkém kontinentu, ale přitom být na území Evropské unie, to se vám nikde jinde nepodaří. Pohled do historie Z historického hlediska mrzí ztráta těchto dvou území marocké království dodnes. Není divu, jak Ceuta, tak Melilla jsou po staletí důležitými středomořskými přístavy. Věděli to jak Kartaginci, tak Římané, tak Arabové. Ti všichni se zde v minulosti vystřídali. V případě Ceuty bylo…

Články

12 největších zážitků v Madridu - vychutnejte si španělskou metropoli naplno

Madrid je úchvatné město s bohatými dějinami, které se tu píší už téměř tisíc let. Madrid nabízí mnohé, od tradičních tapas barů po vzrušující představení flamenca © TravelCollection / Alamy Španělská metropole se svými architektonickými skvosty, světovou gastronomií, proslulými galeriemi, ba dokonce egyptským chrámem na vlastním území nabízí památky a zajímavosti, jež uspokojí…

Články

Kantábrie - objevte dosud málo navštěvované pobřeží severního Španělska

Maličká Kantábrie, krásně rozprostřená na severním pobřeží Pyrenejského poloostrova, nabízí naprosto odlišný pohled na Španělsko. Cizinci ji zatím moc neobjevili, španělští turisté je převyšují v poměru 4 ku 1, ovšem tento pohostinný, zelený region nabízí nespočet zajímavostí a nádhery na relativně malé ploše. Svěží kantábrijská krajina ukrývá jedny z nejzvláštnějších, pravěkých, jeskynních maleb světa, desítky úžasných a neobjevených pláží a jedno z nejkrásnějších, ale také nejvíce přehlížených pohoří Evropy, Picos de Europa. V centru toho všeho leží Santander, živoucí hlavní město Kantábrie. Městečko…

Články

Andalusie - perla jižního Španělska

Andalusie a její významná města zatím nepatří k nejnavštěvovanějších místům v Evropě. Nenechte se však uchvátit pouze španělskou metropolí, Madridem, nebo druhým záchytným bodem, Barcelonou. Využijte příhodné a pohodlné autobusové dopravy či krátkých letů mezi těmito perlami jižní Evropy, vyjdete se až na samotný jih a nebudete litovat. Centra Andalusie Granada, Sevilla, Córdoba a Cádiz jsou velmi významná města Andalusie. Cádiz se od nich mírně liší tím, že je na samotném pobřeží a dodá vám více toho pocitu, že jste opravdu na jihu a u moře. Córdoba je hrdá na svůj monument v podobě podivuhodně postavené mešito-katedrály. Po mnoho…