Něco takového jsme zažili všichni. Jste 500 mil od civilizace na treku v horách, když zahlédnete vzácného tvora nebo se vám otevře úžasný výhled. Vytáhnete digitální foťák, abyste udělali životní snímek, zmáčknete tlačítko „on“ a… nic. Vybitá baterie a nejbližší obchod je tři dny cesty odsud s karavanou jaků.
Je to čím dál větší problém současného cestování. Taháte s sebou všechny ty kabely, baterky, doplňky a zařízení, jedno vždycky přestane fungovat v tom nejnevhodnějším okamžiku. Ale každý problém má své řešení a následující seznam je tu od toho, aby vám pomohl. Některé nápady budou asi samozřejmé, ale stojí za to na ně pamatovat při přípravě na cestu.
1. problém: vybitá baterka ve fotoaparátu (nebo v mobilu)…… a jste kilometry daleko od obchodu.
Řešení: není třeba říkat, že je nutné nabíjet baterky do foťáků a mobilů, kdykoli je to možné, protože nikdy nevíte, kdy budete mít další možnost je dobít, zvláště když někde táboříte nebo cestujete v odlehlých oblastech. Nejlepší způsob, jak se vyhnete problému s vybitou baterkou, je mít s sebou rezervní. Nabitou rezervní baterii mějte v batohu zabalenou do fleecového obalu, jelikož chladné počasí ji může vybít, i když ji nepoužíváte.
Dalším technickým řešením, zvláště pro táborníky, je mít s sebou univerzální solární nabíječku. Na Festivalu Obzory nás zaujal Nomád od Goal Zero.
2. problém: plná paměťová karta…
… a pořád jste v terénu.
Řešení: jakmile zaplníte paměťovou kartu, potřebujete přetáhnout fotografie do počítače a uvolnit místo na kartě. Ale když jste uprostřed ničeho bez přístupu k počítači, jediný způsob, jak udělat potřebné místo na kartě, je vymazat jiné fotky – ne zrovna ideální situace.
Stejně jako u potíží s baterií, i tady je nejjednodušším řešením mít s sebou náhradní kartu, kterou můžete vyměnit, když je ta hlavní plná. Mít dvě karty má i další výhodu: pokud jste udělali nějaké citlivé fotografie a najednou přecházíte hranice, kde je pohraniční kontrola trochu víc šťouravá, prostě jen z fotoaparátu vytáhněte kartu s citlivými obrázky a vyměňte ji za náhradní kartu.
3. problém: nechali jste nabíječku k notebooku…
… v zásuvce v hotelovém pokoji, odhlásili se a odjeli z města.
Řešení: teď mluvím z vlastní zkušenosti. Cestoval jsem po západním Mongolsku. Když jsem balil, zapomněl jsem nabíječku v zásuvce a zjistil jsem to až po desetihodinové jízdě autobusem. Naštěstí jsem věděl o někom z toho posledního města, kdo měl jet mým směrem, takže jsem mu zavolal a on mi nabíječku přivezl další den.
Od tohoto zážitku vždycky, když se odhlašuji z hotelu, důkladně kontroluji pokoj, abych se ujistil, že jsem tam nic nenechal. Další rada: než odjedete, vždy si vezměte vizitku hotelu, abyste měli telefonní číslo pro případ, že zjistíte, že se vám něco nepovedlo. Můžete tam zavolat a domluvit se, že vám cennosti třeba uloží nebo pošlou za vámi.
4. problém: ztracené nebo zničené vybavení…
… ať je to hlavní přístroj nebo náhradní, kabel nebo nabíječka.
Řešení: ztratit nebo rozbít si vybavení na cestě není žádná legrace. Může se to stát kdekoli a kdykoli, takže nejlepší rada je prostě být opatrný na své věci. Někteří výrobci, jako třeba Lowepro, se specializují na ochranné cestovní brašny navrhnuté tak, aby chránily laptopy a fotoaparáty.
Další dobrá věc je uzavřít cestovní pojištění, které se vztahuje i na elektroniku. Pečlivě si přečtěte podmínky, abyste věděli, co je pojištěním kryto, a co už ne. Mějte u sebe seznam vybavení, abyste v případě nutnosti mohli pojišťovně nahlásit, co bylo zničeno nebo ztraceno. Při balení na cestu dejte veškerou elektroniku na hromadu a vyfotografujte to. To vám pomůže dokázat, co jste s sebou měli, v případě, že budete muset vyplnit policejní hlášení (i když ne všechny pojišťovny berou fotografii jako důkaz). Také si schovejte účtenky nebo jiný doklad, že jste vybavení koupili nebo jste majitelem.
5. problém: odlétáte za dvě hodiny, ale…
… nemůžete si vytisknout palubní lístek, protože v hotelu nejde elektřina.
Řešení: mnoha aerolinkám stačí, když ukážete palubní letenku staženou ve smartphonu. Je to dobrá záloha, pokud nemáte přístup k tiskárně. Nemáte-li smartphone, můžete si vyfotit obrazovku počítače (tzv. print screen).
Většina aerolinek je dnes schopna dohledat vaší rezervaci podle jména. Ale i tak je dobré mít napsané rezervační číslo vaší letenky. Pamatujte na to, že někteří dopravci (zejména Ryanair) se stále řídí předpisy 20. století a vyžadují vytisknutou letenku, a pokud ji nemáte, dostanete vysokou pokutu. Když si rezervujete let, pečlivě si pročtěte pravidla.
6. problém: vybitá baterie v GPS…
… a vy jste ztraceni na Sahaře.
Řešení: GPS je skvělý nástroj pro navigaci. Ale když se jí vybije baterie, je užitečná jen jako těžítko. Každý, kdo se vydává na pořádný trek a potřebuje navigaci, měl by mít také starý dobrý kompas (a vědět, jak se používá). Také si zabalte náhradní baterie – většina GPS jednotek stále funguje na staromódní baterie AA nebo AAA.
Kompas. Foto mikou07kougou. Creative Commons Attribution licence
7. problém: nemůžete se dostat k souborům nebo fotkám, protože…
… váš laptop ukradl makak.
Řešení: v tomto případě musíte být připraveni a zorganizovat si dokumenty a fotografie, protože ne vždy budete mít přístup ke svému počítači.
Jedním ze skvělých řešení je uložit soubory na nějaký cloudový server, jako je dropbox, kam můžete ukládat dokumenty a fotografie zdarma. Na nahrávání fotografií jsou dobré také Picasa a Flickr. Takže když váš počítač vypoví službu, vaše soubory jsou pořád v bezpečí a můžete si je stáhnout z jiného počítače. Důležité dokumenty nebo fotky si také můžete poslat e-mailem nebo je uložit na paměťovou kartu (i když tu také můžete ztratit).
8. problém: nejběžnější high-tech pohroma, kterou lidstvo zná…
… je když vám smartphone spadne do vody.
Řešení: technicky způsobilí občané objevili pár různých triků, když se snažili zachránit utopené telefony. Až telefon vylovíte, vypněte ho, otřete a na 24 hodin zahrabejte do nevařené rýže. Rýže absorbuje vlhkost z vnitřku telefonu. Taky můžete zkusit dát telefon do igelitového pytlíku se suchým ledem.
„Nešikové“ mezi námi by se měli více zaměřit na prevenci. Několik společností vyrábí nepromokavá pouzdra na iPhone/smartphony, třeba Lifeproof a Otterbox.
Máte také historku o tom, jak vám něco vypovědělo službu na cestě (a řešení)? Podělte se s dalšími cestovateli zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.