Jdete po úzké cestičce – vlevo skála vysoká něco přes 300 metrů a vpravo propast hluboká více než jeden kilometr a vy jste někde zhruba uprostřed. Dá se odhadnout maximálně 100 až 200 metrů kam cesta povede. Tak takto nějak vypadá procházka po známém hiku s názvem Balcony walk kousek od nejvyšší hory Ománu Jebel Sham.
Pouště, pláže, tropy a hory na území o velikosti Německa
Než se cestičku opět vydáme, zastavíme se nejdřív u samotného Ománu, země, která u nás není moc známá. A je to škoda, jedná se totiž o naprostý skvost. Rozkládá se cca 150 kilometrů východně od nablýskané Dubaje a na rozdíl od ní zde nenajdete dechberoucí stavby typu Burdž Chalífa nebo hotelu ve tvaru plachetnice. Omán je především o přírodě a pohostinných lidech.
Na území, které je podobně velké jako Německo, jsou pouště s jedněmi z nejvyšších dun, nádherné pláže, kam chodí želvy klást vajíčka, oázy uprostřed vyprahlé krajiny a na jihu tu mají dokonce tropy. To je na jednu zemi celkem dobrý výčet, ke kterému bych ještě rád přidal hory na severu země. Ty mě asi zaujaly ze všeho nejvíce.

Pláž kousek od města Ras al Hadd.
Hory očividně zajímají i místní, ti v nich tráví veškeré volné chvíli. Chodí na treky nebo minimálně v nich kempují (místní národní sport) a při tom popíjí čaj. Bohužel jsem neměl dostatek času k dlouhým trekům, musel jsem si zvolit jenom jeden a tím byl trek Balcony walk hned vedle nejvyšší hory Ománu Jebel Sham.
Balcony walk je vlastně taková úzká cestička, která se kroutí nad kaňonem Nakhr Canyon. Nachází se asi 45-60 minut jízdy od města Al Hamra. Připravte se, že svůj vůz pěkně potrápíte, stoupání tu jsou strmá. Na různých fórech se dočtete, že je nutné disponovat vozem s pohonem všech kol. Osobně jsem ale viděl několik vozů s předním náhonem. Tak to asi nutnost není.


tak cestu zvládnete v pohodě s předokolkou.
Cesta končí u jezírka s jeskyní a vodopádem vysoko nad kaňonem
Trek Balcony walk není moc dlouhý a i když to ze začátku nevypadá, náročný také ne. Měří 10 kilometrů - 5 kilometrů jdete tam a pak 5 kilometrů tou samou cestou nazpátek. To ale vůbec nevadí, protože výhledy na hluboký kaňon se jen tak neokoukají.

Na jedné straně máte vysokou skálu a na druhé propast hlubokou až 1500 metrů.

Ale nemusíte se bát, vše se dá zvládnout úplně v pohodě.
Tak a teď se vrátíme na úvod. Psal jsem, že je cesta poměrně nepřehledná - vidíte cca 100 - 200 metrů kam půjdete, dál ne. Ale nebojte, není se kam ztratit. Uhnout se z cesty nedá, není kam. I když to vypadá, že trek končí opuštěnou vesničkou s terasovitými políčky hlouboku ve skalním masivu, tak to není pravda. Pokračuje dál až k jezírku s jeskyní, kam né všichni dojdou.
Mně se to naštěstí povedlo. Cestou jsem potkal místní, kteří cestu k jezírku znali. Sám bych si netroufl, relativně pohodlná cesta se těsně před samotným jezírkem změní v lehké horolezení. Každopádně sázka na místní se vyplatila. Nic podobného jsem v životě neviděl - jezírko s obrovskou jeskyní pod vodopádem, který ční nad hlubokým kaňonem. Krása.



Déšť se sluníčkem umí potrápit
Cesta směrem tam je jednoznačně jednodušší. Je z kopce. Cesta zpět je do kopce. Pokud jsem vás nalákal, chtěl bych vám dát jednu radu. Vyražte brzy ráno. Jednak budete na cestě skoro sami a tím pádem se nebudete muset probíjet skupinkami turistů a druhak - teploty jsou ráno relativně příjemné. Naopak teploty kolem poledne (byl jsem tam v listopadu) stoupaly vysoko nad 30 °C a jelikož jste defakto uprostřed obrovské skály, není se před sluníčkem kam schovat. V létě si tu teplotní výheň ani neumím představit.
A když už jsem u těch upozornění. Dejte si pozor i na déšť, který je v Ománu a především v horách extrémně nebezpečný. Neprší zde často, ale když začne, tak se dějí věci. Jelikož je země většinu doby vyprahlá, absolutně neabsorbuje vodu a to vyvolává bleskové povodně. Každý rok se několik desítek lidí utopí. Ptal jsem se místních a ti mi říkali, že když hodně prší, tak na Balcony walk padají kameny a objevují se vodopády. Tak pozor.


Koryto vyschlé řeky, které prý může být plné po pár minutách deště.
Dechberoucí výhled na kaňon Nakhr Canyon
Pokud si na trek netroufáte, tak i tak se k hoře Jebel Sham vyplatí vyrazit. Cesta se po místních kopcích po různu kroutí nahoru dolu a až se dokroutí k místu, kde je naprosto dechberoucí výhled na celý kaňon Nakhr Canyon. Stačí jenom vystoupit z auta, popojít pár metrů a je to. Nic fyzicky náročného a naopak něco, na co dlouho nezapomenete.

tak Balcony walk zvládnete i v obyčejných plátěných teniskách.

Silnice se vine kolem jeho okraje a právě odsuď jsou ty nejlepší výhledy.
Jak jsem psal, v Ománu jsem byl 9 dnů. Cestoval jsem po většinu času stopem. Navštívil jsem poušť, želví pláže a slavné wádí. Vše jsem sepsal společně s praktickými rady - jak vyřešit vízum, jak cestovat po Muscatu anebo jakého operátora si zvolit, do svého cestopisu nebo na článek 6 důvodů, proč dovolenou strávit v Ománu.
Autor článku a fotografií Honza Macháček kromě Ománu procestoval dalších 42 zemí světa, každý rok navštíví minimálně jednu poušť, přednáší na cestovatelských festivalech a před dvěma lety založil unikátní cestovatelský web Cestolet.cz. Kde během minuty najdete vše důležité (víza, bezpečnost, počasí a tipy, kam vyrazit), kteří sdílí své příběhy a tím pomáhají ostatním s plánováním jejich cesty. Jeho projekt Cestolet můžete sledovat i na Facebooku a Instagramu.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace o Ománu? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Oman.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.
Booking.com