Odlehlý protipól olympijské horečky v Riu

©

Všechny zraky se upírají na Rio, kde se v roce 2016 budou konat letní olympijské hry, ale jen pár mil na západ od této metropole najdete panenský pás pobřeží, který tvoří smaragdové hory, poklidné ostrůvky a téměř opuštěné pláže. Brazilská Costa Verde („Zelené pobřeží“) je rájem všech milovníků přírody i adrenalinových závisláků. Vydejte se na túru do džunglí porostlých kopců, sjeďte na kajaku odlehlé fjordy nebo si nasaďte potápěčské brýle a šnorchl a ponořte se mezi hejna ryb, z nichž některé možná uvidíte ten večer na svém talíři.

V roce 2016 navštíví většina lidí Brazílii kvůli letním olympijským hrám v Rio de Janeiru, ale když se od této proslulé metropole vydáte jen kousek na západ, objevíte ráj, který je mnohem méně známý. Costa Verde („Zelené pobřeží“) je pás nedotčeného pobřeží, tvořený smaragdovými vrcholky, tichými ostrovy, burácejícími vodopády a úchvatnými, téměř opuštěnými plážemi. Rio a São Paulo se vyhřívají na výsluní brazilské slávy, ale výlet na Costa Verde vás rozhodně nezklame. 

Rio de Janeiro

Úsek dálnice BR­101 mezi městy Rio a Santos prochází koridorem zeleného Mata Atlântica (portugalský výraz pro atlantický deštný les). Na pobřeží Costa Verde je to možná poslední zpevněná silnice, po které pojedete. Připravte se na to, že prošlapete boty, protože budete muset všude chodit pěšky – po dlážděných ulicích koloniálního města Paraty zapsaného na Seznam kulturního dědictví UNESCO nesmí jezdit žádná auta s výjimkou taxi. To samé platí pro městečko Vila do Abraão na břehu největšího ostrova v této oblasti, Ilha Grande. Jediná vozidla, která tu uvidíte, jsou jedno policejní auto, popelářský vůz a hasičská stříkačka.

Costa Verde

Costa Verde je rájem nedotčených přírodních krás. Zátoka Ilha Grande je poseta přibližně 365 většinou neobydlenými ostrůvky pod vládní ochranou. Ostrov Ilha Grande vděčí za svůj nedotčený stav tomu, že zde bývalo pirátské doupě, kolonie malomocných a nakonec věznice pro politické vězně a někteří z nejnebezpečnějších brazilských kriminálníků. Temná minulost ostrova dlouho odrazovala developery – naštěstí. Měli byste si sem raději pospíšit, než se vzpamatují.

Zážitky, které změní váš život

Sníte o opuštěné pláži na břehu oceánu? Costa Verde je dokonalé místo pro milovníky přírody stejně jako adrenalinové závisláky. Celé dny tu můžete trávit toulkami po divokých přírodních plážích nebo si vybrat nějakou z dobrodružných aktivit: vydejte se do rozeklaných hor porostlých bujnou džunglí, sjeďte na kajaku tropické fjordy nebo si nasaďte šnorchl či potápěčské vybavení a zaplavte si mezi tropickými rybami. Průzračné nefritové vody u Costa Verde jsou jako přenádherné přírodní akvárium.

Costa Verde

Paraty stojí na konci jedné z větví Estrada Real (Královské cesty), sítě stezek z koloniálních dob, které vedou ze států Minas Gerais a São do přístavních měst ve státě Rio de Janeiro. V 16., 17. a 18. století se zlato, diamanty a další vzácné nerosty objevené ve vnitrozemí přepravovaly po Estradě Real na pobřeží, odkud se odvážely do Portugalska. Dnes se po těchto cestách můžete vydat na pěší pouť nebo je projet na koni.

Costa Verde

Nasedněte do džípu a sjeďte paratyskou Zlatou cestu – stezku, po které se kdysi převáželo zlato z Minas Gerais. Cestou se můžete zastavit na ochutnávku třtinového rumu cachaça, který je hlavní přísadou brazilského národního koktejlu caipirinha. Cachaça vyráběná v Paraty patří k nejkvalitnějším v zemi. Jednou z nejlepších palíren je Maria Izabel, asi 10 km severně od města. V celonárodních degustačních soutěžích se umisťuje často velmi vysoko.

Místní specialita

Na Costa Verde ochutnáte vynikající plody moře – jedny z nejlahodnějších v Brazílii. Moqueca, dušený pokrm z ryb, se jí po celém pobřeží Brazílie. V této části země se do něj někdy přidávají také krevety nebo kalamáry. Moqueca se podává posypaná farofou (opraženou maniokovou moukou) a nejlépe ji spláchne caipirinha nebo džus z exotického ovoce, jako je třeba pitanga, cajá nebo cupuaçu.

Best in Travel 2016

Přečtěte si více o destinacích nominovaných do Best in Travel 2016. Zajímá vás, kam za nejzajímavějšími výročími, kde hledat nejlepší místa pro dobrodružné poznávání přírody pro celou rodinu, na kterých železničních trasách vás čeká zajímavý zážitek v nočním vlaku, kde si objednáte nejlepší hamburgery nebo které stavby 20. století jsou považovány za nejikoničtější? Je v knize zastoupena i Česká republika? Všechny otázky vám zodpoví tato tištěná publikace. 

  • Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.
Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Hřiště bohů

Další článek

Motor britské kultury

Související články

Články

Objevte nejzajímavější destinace roku 2016

Lonely Planet představuje kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, a je nám ctí vám vybrané destinace postupně představit. Best in Travel 2016 prezentuje 10 zemí, 10 regionů a 10 měst, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2016. Na 1. místě žebříčku zemí se umístila Botswana, následovaná Japonskem a USA. Kotor v Černé Hoře se umístil na 1. příčce mezi městy, a to před ekvádorským Quitem a irským Dublinem. Mezi první tři favority regionů, které Lonely Planet Best in Travel 2016 řadí mezi ty, které musíte v nadcházejícím roce…

Články

Kupředu, Freo!

Lidé svobodného ducha přicházejí do západoaustralského přístavního města Fremantle ze široka daleka jako vlny přílivu a odlivu. Chtějí si užít zdejší hudební kluby, hipsterské bary, butikové hotely a minipivovary spolu se studenty univerzity Notre Dame, kteří „Freo“ pomáhají proměňovat. V roce 1987 se nacházelo ve stavu ekonomické stagnace, ale dnes je to rušné, umělecky laděné město plné alternativní kultury. Pod rozpáleným západoaustralským sluncem se vyhřívá přístavní město Fremantle, které má nevázanou námořnickou duši. Podobně jako Valparaíso v Chile nebo Littleton na Novém Zélandu má také „Freo“ historické centrum tvořené hustou změtí uliček s klasickými viktoriánskými a edwardiánskými domy, kterým se…

Články

Havaj dnes nabízí více než kdykoli předtím

Havajské pláže netřeba představovat, ale toto souostroví oslovuje také milovníky dobrého jídla, historie a dobrodružství. Hawaii Regional Cuisine, kulinářské hnutí, které vzniklo už v devadesátých letech, tu jede na plné obrátky. Ostrované se připravují na 75. výročí útoku na Pearl Harbor a sté výročí založení dvou nejvýznamnějších zajímavostí ostrovů – národních parků Haleakalā National Park a Hawai’i Volcanoes National Park. Tyto významné momenty v dějinách souostroví bude provázet řada zajímavých akcí a výstav. Zlaté písečné pláže, smaragdové vrcholky hor a uvolněná, pohodová atmosféra – Havaj je jako ráj na zemi. Dříve sem lidé jezdili hlavně kvůli opalování a surfování na báječných vlnách, ale dnes sem přijíždějí také za vynikajícím jídlem, historií a dobrodružstvím. Kulinářské hnutí Hawaii Regional Cuisine,…

Články

Kolo Štěstěny

Quito, to je město malebných zákoutí, ze kterých na vás dýchá historie, i majestátních moderních budov, jež vás ohromí svou elegancí. Toto srdce Ekvádoru, zapsané na Seznamu UNESCO, se neustále rozrůstá, návštěvníky potěší zrenovované vlakové nádraží či nové letiště. Kromě unikátní architektury vás jistě potěší i možnost výletu k vulkánům lanovkou, dále můžete navštívit zdejší tenisové či golfové turnaje. A rozhodně byste neměli vynechat místo, kterým prochází rovník – v jedné chvilce se tak ocitnete zároveň na obou polokoulích! Ekvádorské město Quito, to je ráj plný protikladů, který vás okouzlí. Neustále se vyvíjí a rozrůstá díky financím z ropy, které proudí do města silou Amazonky. Nadchne vás zdejší unikátní architektura v jihoamerickém koloniálním stylu, zapsaná na Seznam UNESCO, a pokud bude i nadále dost peněz na její…