Japonsko se letos možná nezařadí mezi nejvyhledávanější destinace, ale pro cestovatele, kteří chtějí zažít něco zcela neobyčejného, bude vždycky jednička. Žádné místo na světě nenaplňuje tak dokonale představu o „moderním, a přesto starobylém“. Tokio bude v roce 2020 pořadatelem letních olympijských her, a tak se ve městě horečně staví, nicméně venkovské Japonsko zůstává stále stejně klidné, elegantní a okouzlující jako jeho vznešené dřevěné chrámy.
Tokio bude v roce 2020 pořadatelem letních olympijských her. ©Luciano Mortula/Shutterstock.
Možná jste v Japonsku nikdy nebyli, ale jistě víte, že patří k nejvyhledávanějším turistickým destinacím. Zdejší města jsou dokonalými ódami na futurismus. Mezi skleněnými a kovovými mrakodrapy, které se koupou v neonových světlech, projíždějí závratnou rychlostí supermoderní vlaky. Poněkud nadpozemsky působí i venkovská krajina: jako by v sobě měla něco z každého světadílu, od vysokohorských vrcholků až po sluncem prozářená pobřeží. A na každém kroku budete potkávat překrásné dřevěné chrámy, které vám pokaždé připomenou, že pod dokonale nablýskaným povrchem se ukrývají hluboce zakořeněné tradice.
Japonsko sice nezískalo pořadatelství olympijských her v roce 2016, ale jeho žádost pro hry v Tokiu v roce 2020 byla úspěšná. V hlavním městě je olympijská horečka znát už teď. Díky propracovanému územnímu plánu tu vznikne zcela nová nákupní zóna, zbrusu nová olympijská vesnice a – což je nejzajímavější – starobylý rybí trh Cukidži (kde se každý den prodá zboží v hodnotě přes 20 milionů USD) se přesune do nablýskané nové budovy, která by se měla otevírat na konci tohoto roku. Po pěti letech od osudného zemětřesení a cunami v Tohoku pomalu opadá radioaktivní paranoia a vláda se stále snaží devalvovat japonský jen: k návštěvě země, která stejnou měrou uctívá modernitu i posvátnou historii, byste lepší dobu nenašli.
Rybí trh Cukidži. ©Curioso/Shutterstock.
Zážitky, které vám změní život
Jednou z nejproslulejších poutních stezek na světě (hned po španělském Caminu de Santiago) je japonská Kumano Kodo nedaleko Ósaky. Už více než tisíc let procházejí poutníci nejrůznějšího původu – od rolníků až po císaře – mezi svatyněmi ukrytými v tajuplných lesích až ke třem velkolepým chrámovým komplexům v Kumanu. Náročná pouť po stezkách, jež se paprskovitě rozbíhají poloostrovem Kii, je formou spirituálního pokání. Nejčastěji volenou stezkou – a také nejstarší – je Nakaheči, která začíná na západě a vede až k 30 km vzdáleným chrámům. UNESCO zapsalo tuto síť stezek na svůj Seznam v roce 2004 a od té doby se sem vydává stále více zahraničních návštěvníků.
Co zrovna letí
Zvířecí kavárny. Ano, na kočičích kavárnách není nic nového a už se rozšířily po celém světě, ale v Japonsku – zemi, která je prakticky vymyslela – dosáhly zvířecí kavárny nové úrovně: popíjejte mezi kozami, usrkávejte čaj vedle mořské želvy, udělejte si selfie se sovami a dejte si pár panáků s výhledem na tučňáky.
Víte, že…
- V Japonsku je přes 5,5 milionu prodejních automatů, ve kterých si můžete koupit všechno možné od deštníků a cigaret až po konzervovaný chléb nebo horké nudle.
- Japonská porodnost klesla natolik, že se dnes prodává více plenek pro dospělé než pro děti. Mimochodem – ty také dostanete v prodejních automatech.
- Odhaduje se, že na výrobu komiksů manga se v Japonsku spotřebuje více papíru než na toaletní papír. (Překvapení: obé se dá koupit v prodejních automatech.)
Nejbizarnější podívaná
Kavárna, kde si můžete pohladit sovu? Automat na konzervovaný chléb? Zubaři, kteří pomáhají svým pacientům zdůraznit křivé zuby? Jen si vyberte!