Když se řekne Perú, většině z nás naskočí jen Machu Picchu a Inkové. Tato země toho ale nabízí mnohem, mnohem více. Strávili jsme tu bez pár dnů skoro 3 měsíce a ani to nestačilo k trochu detailnějšímu prozkoumání. O Machu Picchu zde tedy řeč nebude, ale dozvíte se o dalších zajímavostech, která tato země může nabídnout.
Víte například, že v Peru najdete druhý nejhlubší kaňon na světe, který je dvakrát hlubší než slavný Grand Kaňon? Nebo třeba třetí a čtvrtý nejvyšší vodopád světa? Nebo také horu z loga slavného studia Paramount? Ano je to tak. Země se přirozeně dělí na tzv. costa (pobřeží), sierra (hory) a selva (džungle). Zatímco kolem pobřeží se vine slavná Panamerická dálnice, to pravé Perú se skrývá ve vnitrozemí. Malé vesničky a města, ve kterých se mnohdy zastavil čas a lidé tu stále dřou na svých malých políčkách. Děti si hrají venku a téměř nikdo nevlastní počítač nebo tablet. Bez výjimky se v každém městě nachází tzv. mercado neboli tržnice, kde se levně najíte, koupíte rozličné ovoce, necháte se ostříhat nebo si necháte sešít děravé kalhoty.
Sestoupíte-li z hornatého vnitrozemí směrem k Brazilské hranici, čeká Vás teplotní šok. Ocitnete se v pravé džungli. Kolem silnice rostou banány a na tržištích se prodává ovoce, které ani neumíme pojmenovat. Jsou zde magické laguny a množství vodopádů, které lákají k osvěžení.
Ano, Peru je země mnoha tváří. S trochou nadsázky a rychlým strojem můžete ráno vstávat na pobřeží Pacifiku, odpoledne se projíždět mezi šesti tisícovými horami a večer usínat mezi banánovníky v džungli.
Mluvili jsme ale o zajímavých místech, že? Směle do toho, informace najdete u fotek!
Přesně takovéto silničky najdete v Perú. Překonávají mnoho údolí a řek a kolikrát se nám z nich až hlava zatočila. V autobuse bychom nejspíše už blinkali.
Město na vrcholu hory neboli Machu Picchu severu, to je Kuelap. V době své slávy tu na šesti kilometrech čtverečních žilo až tři sta tisíc lidí.
Čtvrtý nejvyšší vodopád na světě, Gocta. Voda padá z výšky úctyhodných 775 metrů.
Jezero Titicaca a plovoucí ostrovy Uros. My jim udělujeme zlatou medaili v soutěži „Nejkomerčnější místo Jižní Ameriky“.
Vyhlídka Cruz del Condor v druhém největším kaňonu světa. Kaňon Colca, je dvakrát hlubší než slavný Grand Kaňon v USA a je to jedno z nejlepších míst pro pozorování kondorů, kteří často létají jen pár metrů od nás.
Že jste v džungli, poznáte snadno, když místo brambor dostanete smažený banán.
Ano, i tohle je Perú. Laguna de los Milagros.
Zachtělo se vám osvěžení v parném letním dni? Není problém, stačí si popojet pár kilometrů za město k některému z vodopádů!
Slavnosti Pachamanka. Nazývá se tak způsob přípravy jídla v zemi, kdy se mezi rozžhavené kameny dá maso a zelenina. Celé se to přikryje a za hodinu je hotovo. Každá rodina má svůj vlastní recept a je to vážně bašta.
Národní park Huascarán. Jen my, naše motorky, divocí koně a hory v dáli.
Pohled na masiv Kordillery Blanca při západu slunce.
To je ona, hora Artesonraju, která se objeví pokaždé, když si pustíte film od společnosti Paramount.
Památník 15-ti československým horolezcům v NP Huascarán, jejichž tábor smetla při zemětřesení v roce 1970 lavina.
NP Huascarán je podle nás jedno z nejhezčích míst, které můžete v Perú a v celé jižní Americe navštívit.
Kromě tržiště najdete také v každém městě či vesnici kostel. Většinou se jedná o hezky udržované koloniální stavby.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.