Září je skvělá doba, kdy vyrazit na cestu. Báječná vedlejší turistická sezona nabízí prvotřídní podmínky pro poznávání široké škály známých destinací, jejich kultury, jídla a pití, pro odpočinek nebo jednoduše pro neuvěřitelnou cestu. A tak bez ohledu na to, zda chcete lenošit na liduprázdných středomořských písečných plážích, odvážit se na průzkumnou výpravu jihoamerickými deštnými pralesy, nebo objevovat neuvěřitelnou kulturu Střední Asie, v září si přijde na své skutečně každý cestovatel.
Nejlepší místa, kam v září vyrazit za odpočinkem
Isle Royale, Michigan, USA
Proč teď? Užijte si krásné dny ve skutečné divočině, daleko od lidí.
Ze všech národních parků na území 48 vzájemně sousedících států USA je Isle Royale v Michiganu nejméně navštěvovaný. Téměř půl roku bývá zcela uzavřený, a když se otevře, je přístupný pouze plovákovým letounem nebo menší lodí, jež nepřeváží automobily, a tak přitahuje výhradně ty cestovatele, kteří se chtějí ponořit do divoké přírody jen na člunu či kajaku nebo pěšky. Za trochu námahy však rozhodně stojí.
Park je bažinatou říší divů, zahrnující jeden velký lesnatý ostrov a kolem 450 menších ostrůvků, jež vystupují nad hladinu Hořejšího jezera (anglicky Lake Superior). Ostrov je zapsán na seznamu mezinárodních biosférických rezervací a obývají ho vydry, losi a vlci, volavky, jestřábi a potáplice. V září je tu menší ruch a méně nepříjemného hmyzu než v létě, ale stále ještě dostatečně teplo na pádlování, pěší túry a táboření v přírodě. Najdete zde 272 kilometrů stezek – zkušení turisté určitě zatouží po náročné trase Wonderland Trail, dlouhé 150 kilometrů. Kajakáři mohou prozkoumat vnitrozemská jezírka a zálivy podobné fjordům u východních břehů – skvělé několikadenní dobrodružství si užijete při plavbě ze zálivu Malone Bay k zátoce McCargoe Cove.
Pokud v září zatoužíte po velkém automobilovém výletě do přírody, neuvěřitelně krásná je i velká pětka národních parků v Utahu.
Jihozápad Turecka
Proč teď? Kvůli poslednímu záchvěvu léta.
Jak léto volně přechází do podzimu, co by mohlo být přitažlivější než poslední dávka teplých slunečních paprsků na lákavě pojmenovaném Tyrkysovém pobřeží? Turecké pobřeží Středozemního moře je nyní po skončení školních prázdnin mnohem klidnější, ale voda i vzduch jsou stále příjemně teplé a historické památky – z nichž mnohé vás spolehlivě odlákají od lenošení na lehátku – ještě pořád otevřené.
Záleží pouze na vašich preferencích, kam zamíříte. Plážové letovisko Ölüdeniz u laguny je nejlepší lokalitou pro paragliding. V Pataře zkombinujte zdánlivě nekonečné pásy zlatého písku s připomínkou Vánoc – právě zde se narodil svatý Mikuláš (který se stal inspirací pro vytvoření postavy Santa Clause). Nebo se vydejte do ospalé vesnice Çıralı, kde je chráněná oblast hnízdění mořských želv – od poloviny září zde můžete vidět líhnutí mláďat. Chcete-li všemu opravdu uniknout, vyberte si úsek pobřeží východně od města Alanya. Na toto někdejší útočiště pirátů dnes jezdí jen málo zahraničních turistů. Přímořské letovisko Kızkalesi má pravou tureckou atmosféru a překrásné pláže, jeskyně k prozkoumání a impozantní ostrovní hrad z 12. století, obklopený mořem.
Nejlepší místa, kam v září vyrazit za divokou zvěří a přírodou
Namibie
Proč teď? Kvůli pozorování divoce žijících zvířat.
Namibie, z velké části pokrytá pouštěmi, je nesmírně vyprahlá oblast, zejména v období nejpříjemnějším pro cestování. A tím nejvhodnějším obdobím je zde právě září – přinejmenším v případě, že jste se přijeli podívat na velká zvířata. Teploty jsou v tomto měsíci na vzestupu (takže časná rána na safari jsou již méně chladná), ale pravděpodobně už celé měsíce nezapršelo, takže je vegetace řídká a volně žijící zvířata se shromažďují u vodních zdrojů, kterých neustále ubývá. V těchto podmínkách se pozorování zvířat, od slonů po bércouny s dlouhým čenichem a od gepardů po vzácné nosorožce dvourohé, stává hračkou – zejména v oblastech plných divoké zvěře, jako je národní park Etosha (Etoša). Dokonce ani nepotřebujete průvodce: díky vynikající silniční síti v parku je safari vlastním autem snadné; stačí zaparkovat vedle napajedla a počkat, až zvířata dorazí.
Guyana
Proč teď? Obdivujte burácející vodopád a divoká zvířata deštného pralesa.
Guyana je výjimečná země, kde na lasturových písečných plážích hnízdí želvy, deštnými lesy se plíží jaguáři, v řekách dovádějí vydry obrovské a nad burácejícími vodopády se vznášejí obrovské harpyje pralesní. Stejně mimořádné je i její podnebí s několika obdobími dešťů, jež v různých dobách zasahují pobřeží a vnitrozemí. V září je na většině guyanského území období sucha po vydatných deštích, takže je cestování po silnici jednodušší a život celkově příjemnější, zatímco džungle má svou nejbujnější a nejsvěžejší podobu.
Největší turistickou atrakcí je vodopád Kaieteur, který se řítí v jediném, nepřerušovaném proudu z výšky 226 metrů do hlubokého kaňonu pokrytého deštnými lesy. Přidejte k tomu stezku pro pěší po visutých lávkách v korunách stromů a divokou zvěř v lese Iwokrama, ekologické chaty, nabízející setkání s domorodým etnikem Makushi, vydry v řece Rupununi a kovboje z rozlehlého ranče Dadanawa a dostanete úžasné dobrodružství, jež na vás čeká. Začněte tedy plánovat cestu, například pomocí průvodce po Guyaně od Amy Lynch, který najdete na stránkách Lonely Planet.
Nejlepší místa, kam v září vyrazit za kulturou
Dublin, Irsko
Proč teď? Prohlédněte si město při ústí řeky Liffey v nejpříjemnějším období.
V září, často nejslunečnějším měsíci, již Dublin opustily červencové a srpnové davy turistů a počet jeho návštěvníků se výrazně snižuje. Toto město nabízí mnoho zajímavostí pro mnoho lidí. Ano, najdete zde živé hospody (které si zaslouží podrobné prozkoumání), historické divy, humor i národní hrdost, ale Dublin je také kulturní velmoc, která se může pochlubit velkolepými galeriemi a muzei, především Knihovnou Chestera Beattyho (Chester Beatty Library) na Dublinském hradě, jednou z nejkrásnějších knihoven v Evropě. Během září se v irském hlavním městě navíc koná čtrnáctidenní festival Dublin Fringe, který zahrnuje stovky uměleckých představení.
Pohoří Altaj, Mongolsko
Proč teď? Poznejte dovednosti a životní styl tradičních lovců s orly.
V úchvatném pohoří Altaj přímo uprostřed asijské pevniny se sbíhají hranice čtyř zemí – právě zde se setkává Rusko, Čína, Kazachstán a Mongolsko. A mezi vrcholy na západě Mongolska udržují kazašští nomádi starodávnou tradici lovu s vycvičenými orly skalními – dědictví oslavované každoročně v září a v říjnu během festivalů ve městech Altaj, Ölgij a Sagsaj, při nichž orlí lovci, oblečení do tradičního oděvu, předvádějí své mistrovské umění lovu s impozantními dravci.
Toto příjemně chladné a suché období je také ideální pro zdolávání hor národního parku Altaj Tavan Bogd, pěší túry mezi vodopády, starodávnými petroglyfy a lesknoucími se jezery. Mimořádně autentické zážitky si odnesete z treku s velbloudy dvouhrbými nebo z projížďky na mongolských koních, spojené s noclehem v gers (jurtách), jež jsou již po několik tisíciletí tradičním obydlím kočovných kmenů. Během slavností předvádějí své umění lovu s orly desítky lovců oděných v kůži a barevně vyšívaném oděvu a s obrovskými čepicemi lemovanými kožešinou. Pořádají se také zápasy, soutěže v lukostřelbě, velbloudí závody a divoká tradiční hra, při níž se soupeřící jezdci na koních snaží zmocnit kozí kůže ležící na zemi.
Nejlepší místa, kam v září vyrazit za jídlem a pitím
Nové Skotsko, Kanada
Proč teď? Dopřejte si lahodné podzimní plody.
Začátek sezony rozmanitých lahodných plodů je ideální pro gurmánský výlet po Novém Skotsku (Nova Scotia), nejbáječnější z Pobřežních provincií Kanady. Nejprve vyhledejte šťavnaté mořské plody: ochutnejte hřebenatky z Bay of Fundy (kde stále můžete spatřit velryby trávící zde léto), dejte si humří rolku u pláže (vydejte se do Barringtonu, „hlavního kanadského města humrů“) a vysrkněte si jednu nebo dvě ústřice, třeba na festivalu ústřic Halifax Oyster Festival (který se koná koncem září).
Provincie je posetá malými rodinnými vinicemi, počínaje nejstarším zdejším rodinným vinařstvím Domaine de Grand Pré v údolí Annapolis (od června do září je otevřené denně) a konče vinařstvím Benjamin Bridge, jež produkuje uznávané šumivé víno v údolí Gaspereau. A nesmíte zapomenout ani na ovoce: tento měsíc přináší spousty kanadských borůvek a jablek, které si nacházejí cestu do lahodných koláčů po celé provincii. Náš výběr jedenácti nejlepších míst k návštěvě v Novém Skotsku najdete na stránkách Lonely Planet.
Burgundsko, Francie
Proč teď? Kvůli lahodnému vínu.
Nejproslulejší vinařskou oblastí Burgundska prochází Route des Grands Crus („cesta po významných vinicích“). Je dlouhá 60 kilometrů a vede z Dijonu a Beaune do Santenay. Tuto nanejvýš opojnou cestu lemuje 38 půvabných vesnic a téměř 1 250 climats – přesně vymezených vinic, z nichž každá má jedinečný terroir (půdu).
Nachází se zde nevelké, ale proslulé vinařství Domaine de la Romanée-Conti, odkud pocházejí nejdražší červená vína na světě. V září zde probíhá vinobraní. Vzhledem k průměrné teplotě 20 °C je příjemné vyrazit na pěší nebo cyklistické stezky, jež se vinou mezi vinařstvími, nebo se posadit venku na předzahrádce některé z kaváren a pochutnávat si na Côte de Nuits Pinot Noir nebo zlatavém Chardonnay. Ubytovat se můžete v překrásném městě Beaune, kde se nachází velkolepý Hôtel Dieu (dějiště každoroční významné aukce burgundských vín), četné domy obchodníků s vínem a vinné sklípky, stejně jako mnoho restaurací oceněných michelinskou hvězdičkou.
Nejlepší místa, kam v září vyrazit za dobrodružstvím
Rudé moře, Jordánsko
Proč teď? Ponořte se do lákavé vody.
Jak začíná dusné horko jordánského léta ustupovat, na pobřeží Rudého moře se skutečně rozproudí život. K nejlepším měsícům pro potápění patří právě září a říjen, kdy je teplota vzduchu vysoká, ale snesitelná a průzračně čistá voda, teplá kolem příjemných 26 °C, je plná života: můžete zde spatřit manty, murény, mořské koníky, želvy, perutýny a mnoho dalších pestrobarevných ryb – zaznamenáno zde bylo přes 510 druhů.
Podél pobřeží Akabského zálivu se nachází více než 30 potápěčských lokalit, z nichž většina leží blízko pobřeží a mnohé jsou vhodné i ke šnorchlování. Vybírat můžete ze široké škály lokalit, od mělkých korálových zahrad a širokých kaňonů po lodní vraky, jako je vrak nákladní lodi Cedar Pride, ležící v hloubce pouhých 7–25 metrů. V Akabě (Aqaba) a letoviscích podél pobřeží jsou k dispozici cenově výhodné kurzy potápění.
Nový Zéland
Proč teď? Užívejte si úchvatného výhledu z oken vlaku.
V jarním, svěže zeleném měsíci září, kdy jsou horské vrcholky dosud poprášené sněhem, ale v nížinách již dovádějí jehňata, si můžete užívat přírodních krás země, kterou Maorové nazývají Aotearoa. Navíc zde v tuto dobu bývá jen velmi málo turistů. Pokud se obáváte, že počasí může být stále ještě trochu chladné a nepředvídatelné, můžete se vydat na cestu vyhlídkovým vlakem Rail New Zealand – budete tak chráněni před nepřízní počasí a můžete v klidu pozorovat krajinu ubíhající za velkými okny.
Nejprve se svezte vlakem Northern Explorer, který jezdí z Aucklandu do Wellingtonu krajinou úrodných polí, sopek v národním parku Tongariro a po železniční spirále Raurimu Spiral, překonávající velký výškový rozdíl – působivém díle železničního inženýrství. Převezte se lodí na Jižní ostrov a pak si vyberte Coastal Pacific, který sleduje tichomořské pobřeží od Pictonu po elegantní Christchurch. Nakonec se vydejte vlakem TranzAlpine přes Canterburskou nížinu a Jižní Alpy (přes průsmyk Arthurs) a cestu zakončete v Greymouthu na východním pobřeží.
Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.