Chcete zažít skutečně adrenalinové dobrodružství? Dali byste přednost odpočinku u moře? Nebo možná toužíte po kulturním zážitku z nějakého festivalu? Srpen je nejlepší dobou k cestování. Podívejte se tedy na naše doporučení, kam se letos v srpnu vydat, a začněte plánovat své další dobrodružství.
Nejlepší místa, kam v srpnu vyrazit za odpočinkem
Severovýchod Šrí Lanky
Proč teď? Surfujte nebo se jen povalujte na slunci na plážích Indického oceánu.
V srpnu nabízí severovýchod Šrí Lanky hned tři velké výhody: skvělé počasí, nízké ceny a vylidněné pláže. Na rozdíl od jihozápadu země, kde v tuto dobu prší, na severovýchodním pobřeží je modrá obloha, teplá voda a – zejména v zátoce Arugam – dobré vlny. Kvůli občanské válce byla tato oblast až donedávna z velké části uzavřená, a tak je vybavenost na pobřeží jen velmi malá – v místech, jako je Nilaveli, Uppuveli a Passekuda, si stále dokážete najít prázdné místo na písku. V srpnu je příjemné sucho i ve střední části země, což je dobré pro návštěvu skalní pevnosti Sígirija a duchovního centra Kandy, v němž každé léto propukají hlučné, pestrobarevné slavnosti Esala perahera s velkým procesím na počest Buddhova posvátného zubu, uchovávaného ve zdejším chrámu.
Kyklady, Řecko
Proč teď? Zaplavte si mezi neobyčejnými ostrovy.
Dobrá, nebudeme lhát: na tomto velkolepém středomořském souostroví v srpnu rozhodně nenajdete ticho a klid. Horké a slunečné počasí je příliš lákavé a oblíbené ostrovy jako Mykonos a snový Santorini praskají ve švech pod náporem turistů. Avšak menší ostrůvky – například Schoinousa, neobydlený ostrov Fidousa a Irakleia se skalnatým pobřežím – budou mnohem opuštěnější. Navíc existuje způsob, jak lidem uniknout: skočit do křišťálově čistého modrého moře. Zarezervujte si dovolenou s koupáním na širém moři a zaplavte si mezi zálivy, zátokami a plážemi – místo davů turistů tak uvidíte mořské jeskyně, skalní oblouky, vysoko se tyčící útesy a pestrobarevné ryby.
Nejlepší místa, kam v srpnu vyrazit za divoce žijícími zvířaty a přírodou
Švédsko
Proč teď? Kvůli volným toulkám přírodou a sběru lesních plodů.
Allemansrätt je úžasná věc. Tato „veřejná přístupnost krajiny“, zakotvená ve švédských zákonech, znamená, že má každý právo na volný pohyb v přírodě – můžete tedy navštívit jakoukoli pláž, zaplavat si v jakémkoli jezeře, zarybařit si kdekoli u pobřeží, postavit si stan na (téměř) jakémkoli pozemku a kdekoli sbírat lesní plody. A v zemi s tak nádhernou přírodou, jako je Švédsko, jsou možnosti téměř nekonečné – dokonce i v hlavní sezoně v srpnu je tu spousta místa pro každého. Srpen je také skvělý měsíc pro sběr hub a lesních plodů, jako jsou borůvky, maliny, brusinky a ostružiny morušky. Ale kam zamířit? Co třeba vyrazit na výlet na kajacích, spojený s tábořením ve volné přírodě, kolem ostrovů Stockholmského souostroví? Nebo se vydat na pěší túru po stezce Kungsleden (Královské stezce) v dalekém švédském Laponsku? Nebo sbírat lesní plody v národním parku Skuleskogen?
Ekvádor
Proč teď? Vyšplhejte na sopky, zanořte se do deštného pralesa a projděte si trhy.
Malý Ekvádor představuje to nejlepší z Jižní Ameriky zabalené do jednoho balíčku praktické velikosti. Nabízí koloniální architekturu ve městech Quito a Cuenca, incké pozůstatky v zachovalé pevnosti Ingapirca, domorodé trhy ve městech Otavalo, Saquisil a Zumbahua, velkolepé kuželovité sopky (včetně dokonalého stratovulkánu Cotopaxi) podél „Sopečné cesty“ a mimořádnou biodiverzitu v Amazonii, na Galapágách a v severních mlžných lesích. Vysoko položená území i deštné pralesy jsou v srpnu nejsušší, a tak je tento měsíc nejvhodnější dobou k poznávání kulturních zajímavostí, k výletům na sopky a ke sjíždění divokých řek na raftech. V Ekvádoru také najdete skutečně výhodné ceny ubytování.
Nejlepší místa, kam v srpnu vyrazit za kulturou
Svazijsko
Proč teď? Kvůli přírodě a kulturním slavnostem v malém africkém hlavním městě kultury.
Vnitrozemské Svazijsko (v roce 2018 došlo k přejmenování anglického názvu země Swaziland na Eswatini, ve svazijštině eSwatini) má přesně tak přitažlivou faunu, jak byste od divoké přírody v jižní Africe očekávali, a v srpnu vrcholí období sucha. Na území tohoto malého státu, které pokrývají křovinaté savany, náhorní plošina porostlá travinami a subtropické lesy, se nachází 17 chráněných oblastí plných zvířat – obzvlášť vzrušující jsou vycházky se strážcem parku v Královském národním parku Hlane. Největší dojem však ve vás pravděpodobně zanechají setkání s místními lidmi.
Svazijsko je jednou z posledních absolutních monarchií na světě. Má jedinečně zachované kulturní dědictví, jež se tím nejoslnivějším způsobem představuje během svazijských kulturních slavností Umhlanga Reed Dance (Obřad rákosového tance), který se obvykle koná koncem srpna (letos připadá na 4. září, a tak si svůj pobyt do té doby prodlužte). Při těchto obrovských slavnostech v Ludzidzini tančí před králem a královnou matkou až 40 000 veselých, pestře oblečených dívek v doprovodu válečníků s nehybnými tvářemi. Je to nepřekonatelná přehlídka tanečních kreací, zpěvu, radostného výskání, barev a zvuků.
Buenos Aires, Argentina
Proč teď? Naučte se tango v kolébce tohoto nejsvůdnějšího tance na světě.
Nikde jinde není město tak neoddělitelně spjaté s tancem. Tango je prostě tlukotem srdce Buenos Aires a zdá se, že vášeň argentinského hlavního města pro hudbu – kterou dokládají písně „krále tanga“ Carlose Gardela, stále se linoucí z mnoha oken – i pro tanec nikdy nepoleví. Chladný měsíc srpen není jen skvělou dobou k návštěvě Buenos Aires, pořádá se zde také každoroční Festival de Tango s vystoupeními a koncerty těch nejlepších mistrů tanga. Jindy si můžete užít taneční představení, jež jsou více či méně zaměřená na turisty (ale obvykle vysoké kvality), v rozmanitých klubech a divadlech nebo jednoduše sledovat tanečníky předvádějící tango každou neděli na Plaza Dorrego. Chcete-li však skutečně pocítit náladu tanga, absolvujte lekci v některé z tančíren, kterým se říká milonga, ve čtvrti San Telmo a poté můžete zdarma strávit večer s expertem Porteños a s vynikajícím argentinským červeným vínem.
Nejlepší místa, kam v srpnu vyrazit za jídlem a pitím
Singapur
Proč teď? Užívejte si zeleně a dobrého jídla.
V Singapuru můžete očekávat teplé počasí a lahodné jídlo po celý rok. Vzhledem k tomu, že se nachází prakticky na rovníku, má stále příjemně vysoké teploty, zatímco kulinářská scéna – počínaje restauracemi oceněnými michelinskou hvězdičkou a konče pouličními stánky – je vždy vynikající. Srpen, kdy již skončily místní školní prázdniny a jen vzácně prší, může být obzvlášť lákavý. V Singapuru se stále větší důraz klade na místní a udržitelné produkty a zvyšuje se obliba městské kultury pouličních prodejců a poctivého domácího jídla (laksa, hokkien mee z restovaných rýžových nudlí s masem a dary moře, smažené nudle kway teow). Tradiční scéně přidávají módní přitažlivost mladí podnikaví kuchaři, tzv. „hawkerpreneur“, a zvyšuje se také snaha vyřešit problém plýtvání jídlem. Singapur skutečně usiluje o zelenější budoucnost po všech stránkách, zavazuje se například, že do roku 2030 zdvojnásobí velikost přírodních parků a vysadí více než milion stromů.
Portland, Oregon
Proč teď? Můžete jíst a pít venku.
Severozápadní oblast Tichomoří je známá svým vlhkým, mlžným počasím. Nejlepší dobou k návštěvě je srpen, jeden z nejteplejších a nejsušších měsíců, ideální pro poznávání portlandské venkovní restaurační scény. V tuto roční dobu můžete prozkoumávat různé čtvrti, odpočívat na zahrádkách podniků a na náměstích, dopřávat si jídlo z food trucků, procházet farmářské trhy, popíjet v minipivovarech (ve městě jich je kolem sedmdesáti) a na koloběžce přejíždět mezi kavárnami s oceňovanými baristy. Skutečně, Portland má více pražíren a kaváren na hlavu než jakékoli jiné americké město – ke kávě se zde přistupuje stejně seriózně jako k vínu. K tomu nejlepšímu patří třeba proslulé pražírny Stumptown, studená káva (připravená několikahodinovou extrakcí ve studené vodě) s ledem v kavárně Courier a šálek kávy v podniku Bison, jediné kavárně ve městě, kterou vlastní domorodí Američané.
Nejlepší místa, kam v srpnu vyrazit za dobrodružstvím
Kavkaz, Gruzie a Arménie
Proč teď? Vydejte se na velkolepou trasu, jež je projektem udržitelného cestovního ruchu.
Až bude Transkavkazská stezka dokončena, bude velkolepá – skutečně monstrózní trasa dlouhá tři tisíce kilometrů, jež povede přes málo navštěvovaná pohoří Gruzie a Arménie, od Černého po Kaspické moře. Projekt, který byl zahájen v roce 2015, si klade za cíl chránit přírodu a kulturu Kavkazu vytvořením turistické trasy světové úrovně a rozvojem iniciativ udržitelného cestovního ruchu po cestě. Pěší turisté se budou moci vydat po staletých pastýřských cestách, navštívit kláštery a středověké vesnice, nocovat v rodinných penzionech, pochutnávat si na domácích jídlech a pozvednout nejednu sklenku skvělého místního vína. Zmapovány již byly stovky kilometrů, včetně severojižního přechodu celé Arménie přes vrcholy Aždahak a Chustup, jezera Arpi a Sevan, národní parky Dilidžan a Arevi a kaňony Dzoraget a Debed. Připraven je také úsek gruzínskou Horní Svanetií, kde až do července leží na vysoko položených horských průsmycích sníh.
Flindersovo pohoří, Jižní Austrálie
Proč teď? Kvůli příjemně chladnému počasí, vhodnému pro pěší turistiku.
Rozeklané Flindersovo pohoří (anglicky Flinders Ranges), připomínající zuby pily, je skutečně úctyhodné. Bylo vytvořeno před více než 600 miliony let a obsahuje jedny z nejstarších fosilií mnohobuněčných organismů na Zemi – jihoaustralský národní park Nilpena Ediacara, vyhlášený v roce 2021, je pravděpodobně nejbohatší a nejzachovalejší paleontologickou lokalitou na světě. Také lidská činnost zde byla zaznamenána již z doby před 49 000 lety, a jak se zdá, ke každé skále či skalnímu výchozu se vážou nějaké domorodé příběhy. Srpen je vhodnou dobou k naplánování vlastní vycházky po Flindersově pohoří: sice tu více prší, ale déšť naplňuje potoky a jezírka vodou, jež přitahuje volně žijící zvířata. Během chladnějších zimních dnů jsou zvířata také aktivnější – pěší turisté se tak mohou setkat s klokany žlutonohými, emu hnědými, klokany obrovskými a s hejny kakadu růžových. Náročný severní úsek Heysenovy stezky (Heysen Trail), jež začíná na jižním pobřeží a je dlouhá 1 200 kilometrů, prochází napříč regionem přes národní park Mount Remarkable, Aligátoří soutěsku (Alligator Gorge) a obrovský přírodní skalní amfiteátr Ikara (Wilpena Pound), připomínající sopečný kráter. Skutečně nádherná země pro pěší turistiku.
Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.