V dubnu se po celém světě mění roční období, a tak je tento měsíc ideální dobou k objevování starověkých divů, podnikání vzrušujících dobrodružství i ochutnávání čerstvých místních produktů.

Popadněte proto svůj cestovní pas, sbalte si zavazadlo a vyrazte za jedinečným, neopakovatelným dobrodružstvím. Přinášíme vám průvodce po nejlepších destinacích, které můžete v dubnu navštívit.
1. Jezero Maggiore, Itálie
Nejlepší italská destinace v dubnu
Severní Itálie oplývá spoustou nádherných jezer: Komské, Gardské, Luganské, Iseo – každé z nich má své jedinečné kouzlo a všechna přitahují cestovatele již od dob Grand Tour. Na jejich březích si elita stavěla velkolepé vily a konkurenční výstavba vedla k vytvoření skutečně velkolepých krajin – formálních nebo klasických, květinových nebo zelených. Žádné z těchto sídel se však ani neblíží extravaganci svatebního dortu na ostrově lsola Bella (Krásném ostrově) na jezeře Maggiore, kde dal v 17. století hrabě Boromejský vytvořit pro svou manželku Isabellu zahradu rozloženou na deseti stupňovitých terasách o celkové výšce 37 metrů. Když přijedete v dubnu, těsně po jejím otevření na novou sezonu, ale dříve, než zesílí davy návštěvníků, budete moci v relativním klidu vstřebávat přemíru zdejší barokní krásy. Duben je skvělý měsíc k návštěvě oblasti jezera Maggiore obecně, protože se probouzejí nádherná města na jeho březích – Cannobio, Stresa a Verbania, kde můžete obdivovat bohaté botanické zahrady Villy Taranto, otevřené od dubna.
Tip pro plánování: Nejbližší mezinárodní letiště, milánská Malpensa, je od jezera Maggiore vzdálené hodinu cesty vlakem.

2. Irsko
Nejlepší pro cestování vlakem
Irsko rozhodně netrpí nedostatkem deště, duben je však překvapivě jedním z nejsušších měsíců. Zároveň přichází až po Dni svatého Patrika a před hlavní sezonou, všechny významné zajímavosti jsou již otevřené, ale stále je ještě relativně klid. Díky tomu duben představuje skvělý měsíc pro cestování vlakem – zelenou možnost pro zelený ostrov. Irské dráhy (Irish Rail) vás dopraví do mnoha klíčových destinací: z Dublinu se tratě paprskovitě rozbíhají k městům, jako je Sligo (kde pobýval básník William Butler Yeats), Galways s živými bary, pestrobarevné Killarney (s okolním národním parkem) a historický Cork. Cestou si můžete udělat spoustu menších zastávek – nebo si jednoduše užívat výhledu na svěží jarní irskou krajinu odvíjející se za oknem.
Tip pro plánování: Týdenní okružní jízda vlakem z Dublinu může zahrnovat Westport (v hrabství Mayo), Galway, Limerick, Killarney, Cork a Waterford, odkud se vrátíte do Dublinu. Můžete přidat Sligo (v dubnu jsou tu dobré podmínky pro surfování) nebo Belfast.

3. Peloponés, Řecko
Nejlepší pro místní jídlo a prohlídku ruin
Hornatý poloostrov Peloponés, tvořící nejjižnější část pevninského Řecka, kdysi býval spartským srdcem oblasti. Má bohatou historii, stejně jako fantasticky úrodnou půdu. Přijeďte tedy na jaře, kdy je mírné a slunečné počasí, a za příjemných teplot (průměrné maximum 21 °C) si prohlédněte ruiny starodávných měst – Olympie, Mykén, Epidauru – a dopřejte si hojnost jídla. Zdejší speciality zahrnují rozmanité lahůdky, od černých oliv Kalamata po lilek tsakoniki, od pečeného selete po vanilkový jedlový med z horské oblasti Menalon, který byl zařazen na seznam zboží s chráněným označením původu. A co je ještě lepší, cestovní ruch se zde více zaměřuje na komunitu než na masový trh. Gastronomické výpravy pořádané místními rodinami, penziony a taverny vám umožní skutečně poznat autentické chutě. Také víno je dobré: ochutnejte skvělá červená vína z vinařské oblasti Nemea a sladké bílé víno Malvasia z vinařství Monemvasia.

4. Filadelfie, USA
Nejlepší místo v USA pro rozkvetlé třešně
Filadelfie (anglicky Philadelphia), původní hlavní město USA, má bohatou historii. Právě zde si můžete prohlédnout Síň nezávislosti (Independence Hall, kde byla přijata Deklarace nezávislosti), Muzeum Benjamina Franklina a Zvon svobody (Liberty Bell). Je to však zároveň město s nádhernými venkovními prostory, které jsou pravděpodobně nejkrásnější na jaře, kdy jsou třešně v plném květu. K tomu nejlepšímu patří obrovský upravený park Fairmount o rozloze osm kilometrů čtverečních, který objímá břehy řeky Schuylkill, stejně jako japonské kulturní centrum Shofuso, jež každoročně pořádá sakurový festival, a Kelly Drive, lemovaná kvetoucími stromy. V parku také najdete cyklistické a turistické stezky, uznávanou zoologickou zahradu a světově proslulé Muzeum umění (s ikonickým schodištěm z filmu Rocky). Prohlídka města je báječná i díky příjemnému dubnovému počasí (s průměrnou nejvyšší teplotou kolem 19 °C) a malému množství turistů.
Tip pro plánování: Na prohlídku hlavních zajímavostí a venkovních prostor si vyhraďte alespoň tři dny. Z Filadelfie se vydejte vlakem do Washingtonu DC (1 hodina 45 minut), kde se také koná jarní festival rozkvetlých třešní.

5. New Hampshire, USA
Nejlepší pro vycházky a vodopády
Tento hezký stát v oblasti Nová Anglie se zbavuje zimy okouzlujícím způsobem: v dubnu začíná stoupat teplota (průměrně dosahuje až 21 °C), sníh mizí a příroda se rozzáří spoustou pestrobarevných květin. V dubnu také končí období výroby javorového sirupu, kdy se ze stromů vyčerpává poslední lahodná míza a cukrovarnické farmy jsou stále otevřené pro turisty, kterým nabízejí prohlídky, ochutnávky, projížďky na voze taženém koňmi a palačinky k snídani. Celá krajina ožívá. Tající sníh zásobuje více než stovku vodopádů v oblasti, od Arethusy, vysoké 43 metry, po vodopád v rokli Flume. Některé kaskády jsou vidět z malebných silnic – projeďte si Kancamagus Scenic Byway, procházející samým srdcem Bílých hor (White Mountains), nebo si užijte jiného pohledu na vodu z úchvatné okružní silnice kolem jezera Winnipesaukee. K jiným musíte dojít pěšky divokou přírodou; naplánujte si túru po státním parku Crawford Notch a za jediný den můžete spatřit až deset vodopádů.
Tip pro plánování: Železniční společnost Amtrak provozuje dvě vlakové linky (Downeaster, která zajišťuje spojení do Bostonu, a Vermonter, která jezdí do Washingtonu DC), jež zastavují ve velkých městech v New Hampshire.

6. Poloostrov Yucatán, Mexiko
Nejlepší pro pláže a ruiny
Yucatán oplývá spoustou rozmanitých zajímavostí. Zdejší pláže – překrásné karibské pobřeží s bílým pískem a palmami – jsou skutečně idylické. Stejně fantastické je i vnitrozemí s hustou džunglí slibující dobrodružství a s chladivými cenotes (zatopenými závrty krasového původu), jež se báječně hodí ke koupání. A dějiny Yucatánu jsou fascinující. Výrazné stopy zde zanechala mayská civilizace, která vzkvétala od roku 2000 př. n. l. až do 17. století. Mayové zde postavili některé ze svých nejpůsobivějších chrámů, od mocného mayského města Chichén Itzá po méně známý Uxmal, od dobře dochovaných pyramid Ek Balam po Tulum na vrcholku útesu, přímo u moře. Teplý, suchý duben nabízí dokonalé počasí k lenošení na pláži a teplé, klidné moře – skvělé pro vodní sporty a šnorchlování – a vzhledem k tomu, že končí hlavní turistická sezona, si můžete prohlédnout starověké památky s menšími davy lidí.
Tip pro plánování: Vyhněte se hotelům all inclusive v místech, jako je Cancún (ačkoli letiště letoviska je výhodným místem vstupu do země). Místo toho vyhledejte cestovní agentury zaměřené na místní komunitu a ubytování v soukromí, z nichž mají prospěch přímo domorodí Mayové, kde můžete spát v hamakách, jíst tradiční jídlo a navštívit cenote stranou vyšlapaných cest.

7. Dominika
Pro zážitky z divoké přírody
Dominika není stejná jako jiné karibské země. Černý písek, bujná džungle, pouze malé množství nablýskaných turistických středisek – to je tropický ráj, jak ho zamýšlela příroda, rustikální a autentický. Ostrov je skvělým místem pro pěší turistiku (což není v této oblasti obvyklé). Pravděpodobně ještě lepší je pro pozorování obrovských mořských tvorů: celoročně zde žije kolem 200 vorvaňů obrovských, dále sviňuchy a delfíni, zatímco v určitých měsících kolem ostrova proplouvají migrující keporkaci (od ledna do dubna) a připlouvají k němu hnízdit čtyři druhy mořských želv – kožatky velké, karety obecné, karety obrovské a karety pravé (od března do října).

8. Jižní Korea
Nejlepší pro kvetoucí sakury
Myslíte, že jsou kvetoucí sakury typické pouze pro Japonsko? Budete muset své mínění poopravit. Stejně oslnivou podívanou přináší s příchodem jara i Jižní Korea. V dubnu se v jejím hlavním městě Soul pořádá celá řada festivalů a dalších událostí spojených s květy; toulejte se pod pohádkovými kvetoucími stromy u jezera Seokčon (Seokchon), na ostrově Jeouido (Yeouido) a kolem paláce Čchangdokkung (Palác nejvyšší ctnosti; Changgyeonggung) z 15. století. Když už budete v Soulu, neměli byste opominout ani jeho neuvěřitelnou gastronomickou scénu. Dále na jih, nedaleko Pusanu (Busan), leží přístavní město Činhe (Jinhae), v němž se konají nejrozsáhlejší slavnosti kvetoucích třešní. V Kjongdžu (Gyeongju) se začátkem dubna pořádá každoroční maraton Třešňových květů. Toto bývalé hlavní město starověkého království Silla se honosí větším množstvím chrámů, hrobek, pagod a paláců než kterékoli jiné město v zemi.

9. Jordánsko
Nejlepší pro pěší turistiku a ruiny
Kompaktní Jordánsko nabízí naprosto vše. Starověké divy? Navštivte skalní město Petra, staré dva tisíce let, nebo křižácký hrad v Keraku. Zajímavé městské památky? Prohlédněte si římské památky v Džaraši (anglicky Jerash) nebo súky v Ammánu. Toužíte po úchvatné krajině? Vydejte se tábořit do nadpozemské pouště Vádí Ram (Wadi Rum; známé jako Měsíční údolí). Překvapivější je, že Jordánsko může být také plné zeleně – zejména v tomto období. V dubnu je nízká vlhkost vzduchu i malé množství srážek, teploty se pohybují kolem příjemných 20–23 °C, centrální údolí jsou po zimních deštích svěží a všude kvete luční kvítí. Zejména v Adžlúnské lesní rezervaci (Ajloun) kvetou jahody a skalní růže, zatímco v oázách v rezervaci Dana září květy oleandrů a štěbetají ptáci. Také si můžete prohlédnout rozlehlé naleziště Petra, aniž byste se zapotili.

10. Marrákeš a Atlas, Maroko
Nejlepší pro jídlo a pěší turistiku
Ach, Maroko na jaře: mandloně v plném květu a svěže zelené stráně. Teploty v nížině se pohybují kolem příjemných 25 °C – ideální pro toulky po městě – a počasí ve výše položených oblastech je o něco chladnější, příjemné pro pěší túry. Nejprve se vydejte do nádherného Marrákeše. Nechte se uchvátit zaklínači hadů, prodejci pomerančové šťávy a akrobaty na rozlehlém náměstí Džámi al-Faná (Djemaa el-Fna), kde to každý večer vypadá jako na festivalu; vyberte si koření, šátky a babouches (pantofle) na některém z medínských súků (tržišť) a obdivujte opojnou směsici zajímavostí, od nádherné islámské architektury přes židovskou čtvrť až po čtvrť Ville Nouvelle (Nové Město), plnou zeleně. Marrákeš je také skvělý pro zahnání hladu: dejte si tradiční tažiny či moderní marocké pouliční občerstvení, nebo se vydejte poznávat marockou kuchyni v restauračních zařízeních. Pak si odpočiňte od města v pohoří Atlas. Nejmohutnější marocké vrcholy, jako je nejvyšší hora Džebel Tubkal (Jebel Toubkal), vysoká 4 167 metrů, jsou v dostupné vzdálenosti a svahy jsou v tuto dobu zaplavené květinami. Vyrazte na pěší túru a ponořte se do berberské kultury (Amazigh).
Tip pro plánování: Svou návštěvu Marrákeše byste měli zahájit organizovanou prohlídkou města, která vám pomůže zorientovat se v nepřehledné medíně a získat tipy na nákupy/restaurace.

11. Wairarapa, Nový Zéland
Nejlepší pro milovníky vína
S příchodem sezony vinobraní, kdy je vinná réva připravena ke sklizni a svahy planou podzimními oranžovými odstíny, pozvedněte sklenku jako pravý obyvatel Wellingtonu. Vinařský region Wairarapa, vzdálený od hlavního města Nového Zélandu pouhou hodinu jízdy na severovýchod, má podobné podnebí jako Burgundsko a divokou, venkovskou atmosféru dosud neprobádané oblasti. Vydejte se do okouzlujícího starého města Martinborough, ležícího v samém srdci místní vinařské oblasti.
Ze zdejších rodinných vinic pochází Pinot Noir nejvyšší kvality. Vlastní restauraci tu má Luna, k menším producentům vína patří Nga Waka a Schubert. K dispozici jsou gurmánské výpravy a prohlídky oblasti zaměřené na vhodné párování jídla a vína, které kombinují návštěvy některých z více než dvaceti místních vinařství. Kromě ochutnávání zdejších vín lze popíjet i piva z místních řemeslných pivovarů a dopřát si obložený talíř prvotřídních sýrů. Můžete se také sami projet na kole mezi vinicemi – vinné sklípky jsou příhodně blízko a na kole snadno přejedete od jednoho k druhému.

12. Dubnový výlet snů: Podívejte se na lány tulipánů v Nizozemsku
Nizozemské město Lisse působí na jaře dojmem, jako by se na ně vylila celá paleta barev. Sedm milionů rozkvetlých tulipánů, narcisů a hyacintů v zahradě Keukenhof musíte vidět, abyste té kráse uvěřili. Pásy červených, růžových, šarlatových a slunečnicově žlutých květů se jako barevné stuhy táhnou k obzoru a vinou se kolem stromů v rozmarných vírech, jež útočí na všechny smysly. S vědomím, že tato úchvatná jarní podívaná na polích cibulovin a pěstěných zahradách jihozápadně od Amsterodamu trvá každoročně pouhých osm týdnů, působí ještě výjimečněji.
Přijeďte v dubnu a spojte největší zahradu cibulovin na světě s květinovým průvodem Bloemencorso v oblasti Bollenstreek v provincii Jižní Holandsko. Od písečných dun pláže Noordwijk na pobřeží Severního moře až po typické nizozemské město Haarlem se pohybuje průvod alegorických vozů ověnčených gigantickými pohádkovými postavami, zvířaty a dalšími sochami vytvořenými ze spousty květin. Užívejte si sladkou květinovou vůni a hledejte Královny noci – tyto vzácné, sametové, tmavě fialové tulipány jsou nejbližší květinou holandských šlechtitelů k černému tulipánu a v řeči květin symbolizují radost.
Tip pro plánování: K zahradám Keukenhof v Lisse se dostanete autobusem Keukenhof Express z amsterodamského letiště Schiphol nebo od stanice metra Europaplein ve městě.
Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.