Nejlepší místa, kam se vydat hned po prázdninách

©

Jistě, prázdniny jsou teprve v půlce, ale pokud chcete, můžete už začít plánovat, co budete dělat po nich. V září rozdivočelý teploměr spadne o pár stupínků níže a davy turistů se zvolna zmenší. A pro vás to může být kouzelné období, kdy vyrazit na cestu. Plánovat se přitom vyplatí už nyní, ať už kvůli letenkám či ubytování. Ale především kvůli zážitkům, které vás čekají.

Proto jsme pro vás sesbírali pár zajímavých tipů od expertů Lonely Planet. Kam vás zavedou?

Delta Okavanga

Delta řeky Okavango, Botswana

Okavango je neobvyklá řeka. Poté, co její tok zdolá stovky kilometrů mezi angolskými kopci a pak se téměř ztratí v poušti Kalahari, se rozleje do okouzlující delty nabízející parádní životní prostředí pro ta nejzajímavější africká zvířata. Sloni, lvi, leopardi, hyeny, divocí psi, spousta antilop – to vše najdete na bujných říčních březích. A navíc v hlubinách řeky hlídkují hroši a krokodýli, zatímco okolo létají stovky exotických ptačích druhů.

Šanghaj

Šanghaj, Čína

Oslavy podzimu patří k nejromantičtějším čínským svátkům. Číňané slaví s lucernami a sledují záři Měsíce. Letos se Šanghaj obleče do slavnostního 27. září a u toho byste neměli chybět. Pěkný výhled na celou tu slávu by mohl být z  Šanghajského světového finančního centra, kde mají vůbec nejvyšší vyhlídku na světě ve výšce 474 metrů.

Skvělým místem, kde můžete strávit slavnostní večer, je také nedaleká vesnice Zhujiajiao. Jako by se tu zastavil čas, staré město okolo vodních kanálů ozvláštňuje nesčetné množství červených luceren, jejichž světlo rozzáří vody pod kamennými mosty. Zastavte se v některé zdejší čajovně a užijte si tradiční slavnostní jídlo – měsíční koláčky, sladké pečivo plněné ochucenou pastou z červených fazolí.

La Rioja, Španělsko

La Rioja, Španělsko

Tady se rodí víno špičkové kvality a hodí se tu pozvednout číši (nebo rovnou tři), v níž se odráží nekonečné modré nebe i pásy zelených vinic. Pro milovníky vína je to vysněná destinace v každém ročním období, ovšem v září je období sklizně a víno je tu pak středobodem veškerého dění. Víno můžete ochutnat v Logroňu, které je centrem celé oblasti. Barů je tu spousta a ve všech mají k vínu i něco k zakousnutí.

A když už tu jste, měli byste kromě ochutnávání vína stihnout i nějaké ty památky – třeba katedrálu Santo Domingo v Logroňu, kláštery Suso a Yuso a spoustu zdejších hradů a kostelů. Právě přes vinařskou oblast vede i poutní cesta do Santiaga de Compostela a za návštěvu stojí i vesničky Villoslada de Cameros či Sajazarra.

Oktoberfest v Mnichově

Mnichov, Německo

A je to tu – preclíky, kožené kalhoty a pivo! Zamířit do Mnichova v září vypadá trochu jako klišé, ale pokud jste ještě nikdy nebyli na největší světové oslavě piva Oktoberfestu, neměli byste to letos propásnout. Bavorská metropole se každoročně mění v pivní ráj, v němž si chce užívat zhruba sedm milionů pivařů z celého světa. Celé to začalo v roce 1810 jako koňský závod, nyní trvá festival šestnáct dnů, začíná v polovině září a pokračuje až do prvního víkendu v říjnu. Připravte se na dlouhé fronty do obřích pivních stanů, ale jakmile to všechno vydržíte a dostanete se dovnitř, už si budete jen užívat. Popadněte tuplák a dopřejte si pořádný lok pěnivého moku. Ale není to jen pivo, co v tomto ročním období láká cestovatele do Mnichova – probíhají rovněž nejrůznější přehlídky, hudební i zemědělské show. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Napište nám, třeba příští článek bude ten váš.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

5 nejlepších pláží Albánské riviéry

Další článek

Havaj: jaký ostrov zvolit napoprvé

Související články

Články

Nejhorší cestovatelské rady na světě

Poučte se z chyb druhých prostudováním našeho výběru deseti klasických i novodobých příkladů opravdu špatných cestovatelských rad. „Neutrácejte peníze za balenou vodu! Piju vodu z kohoutku a je mi dobře,“ chlubil se jeden z hotelových hostů v Káthmandú. Viděli jsme ho znova až po třech dnech a vypadal, že je tak o 3 kila lehčí. „Před příjezdem na místo si nikdy nerezervuju pokoj. Je lepší nejdříve zajít do všech hostelů, pak se…

Články

Slovinsko: evropské outdoorové hřiště

Slovinsko nabízí mnohem více dobrodružných sportů, než by se vzhledem k jeho velikosti mohlo zdát. Jestli milujete aktivity pod širým nebem, je načase seznámit se s evropským outdoorovým hřištěm. Sever Slovinska opanovaly zdvihající se horská pásma nabízející spoustu výzev pro chodce a lyžaře. Na západě protékají čisté horské prameny, které sílí cestou dolů údolími až do vířících divokých peřejí ideálních pro rafting a relativně nový sport, kterým je kaňoning. Všude narazíte na krásné pěšiny…

Články

Nejlepší místa na světě, kde říct „ano“

Jakmile se rozhodnete strávit zbytek života s někým jedinečným, stojí před vámi rozhodnutí, které vám může připadat ještě důležitější. Kde se vyslovit? Našli jsme deset skvělých míst, kde to jde skoro samo. 1. Bagan, Myanmar (Barma) Východy slunce jsou obecně velice romantické, ale ty v Baganu jsou opravdu kouzelné. Bagan, od 9. do 13 století hlavní město království Pagan, byl kdysi místem 10 000 buddhistických klášterů, chrámů a pagod. Dnes je planina kolem Baganu stále poseta více než dvěma tisícovkami…