Nejlepší místa, kam se podívat v únoru 2016

©

Nejkratší měsíc v roce je také tím nejsladším – pokud víte, kam se vydat. Únor můžete strávit mezi hromadami pocukrovaných palačinek na ruském masopustu, usrkáváním koktejlů u modernistických bazénů v Palm Springs nebo u něčeho trochu méně sladkého, například na mentonském Fête du Citron (citronovém festivalu). Světaznalí cestovatelé z Lonely Planet mají laskominku pro každý mlsný jazýček.

Zalyžujte si před večeří v italských Dolomitech

Italské Dolomity
Dolomity slibují nezapomenutelnou dovolenou na lyžích.


Únor je hlavní evropskou lyžařskou sezonou. V této době je totiž nejvyšší šance na ideální sněhové podmínky (i když na počasí není nikdy spoleh!) z celého roku. Pohoří Dolomity v severní Itálii bylo díky výjimečné přírodní kráse strmých skalních stěn a rozeklaných vrcholků zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO a je dokonalou kulisou pro fantastickou dovolenou na lyžích.

V Dolomitech jsou dvě hlavní lyžařská střediska: Dolomiti Superski, největší středisko s 1200 km sjezdovek, které propojují dvanáct údolí, a Skirama Dolomiti v západním pohoří Brenta s 360 km sjezdovek, které šplhají až do výše 3000 m nad mořem. Jednou z nejproslulejších sjezdovek je Sella Ronda, na které mohou lyžaři strávit celý den kroužením kolem majestátního horského masivu Sella.

Dolomity nevynikají jen nádhernou přírodou a skvělými podmínkami pro lyžování – v této oblasti je také několik znamenitých restaurací oceněných michelinskou hvězdičkou, takže se po dni stráveném na svazích můžete odměnit vskutku stylovou večeří.

Zažijte v Moskvě ruský masopust

Hromady palačinek, saně tažené koňmi a bruslení – na Maslenici (Máslovém týdnu), která je ruskou obdobou masopustu či slavnosti Mardi Gras, si určitě užijete spoustu zábavy. Přestože se tyto slavnosti na konci února (poslední týden před Popeleční středou, kterou začíná období půstu) konají po celé zemi, nejvíce si je užijete v Moskvě – jen se na to dobře oblečte.

Rozloučení se zimou v ruském stylu je skvělým důvodem pro výlet do Moskvy, která prošla v posledních letech neuvěřitelnou proměnou. S novou tváří města se seznámíte v centrech designu a soudobého umění, jako jsou Red October, Vinzavod nebo Flakon. Sídlí v opuštěných továrnách a patří k nim galerie, butiky, kavárny a kluby. V restauracích jako DelicatessenLavka-Lavka nebo Ragout můžete ochutnat novou a módní „autorskou kuchyni“, která při přípravě jídel využívá neotřelé přísady a techniky.

Moskva
Navštivte Chrám Vasila Blaženého na Rudém náměstí.

Chcete-li však poznat nadčasovou tvář Moskvy, zajděte na povznášející balet do Velkého divadla (Bolšoj těatr) nebo se ohřejte v lázních Sanduny, nejstarších a nejluxusnějších ve městě.

Vychutnejte si retro kouzlo kalifornského Palm Springs

Milovníci architektury a zimního slunce by se měli v únoru vydat rovnou do Palm Springs. Nejenže si tu můžete užívat pohodu u bazénu při příjemných pouštních teplotách, ale kromě toho na vás čeká také objevování místní architektury během týdne modernismu, Modernism Week.

Ve 20. století, kdy se ve městě pravidelně objevovali zpěváci jako Dean Martin či Frank Sinatra i hollywoodské celebrity jako Marilyn Monroe a Clark Gable, se Palm Springs stalo hřištěm modernistických architektů, kteří tu pro slavné hosty stavěli domy a hotely. I když tento sloh z módy už dávno vyšel, mnoho lidí dnes opět objevuje jeho retro kouzlo. Během týdne modernismu se můžete zúčastnit mnoha prohlídek, besed, večírků a živých koncertů.

Palm Springs
Zařiďte se po vzoru Marilyn Monroe a vychutnejte si retro atmosféru Palm Springs. 

Když už budete ve městě, nenechte si ujít Palm Springs Art Museum, umělecké muzeum s překvapivě kvalitní sbírkou obrazů a soch, a také výlet do nedalekého pohoří San Jacinto otočnou kabinkovou lanovkou Aerial Tramway.

Užijte si kyselé obličeje ve francouzském Mentonu

I když teploty zrovna nelákají k dovádění ve Středozemním moři, azurově modrá obloha a jiskřivý únorový vzduch vás jistě povzbudí k objevování klidnější stránky Francouzské riviéry, kde v této době není tolik lidí.

Citrony v MentonuPřivoňte si k citrononíkům v Mentonu.

Město Menton, kdysi známé hojností citronů, má specifické mikroklima s teplotami vyššími než v okolí, a přestože není tak nablýskané jako jeho slavní sousedé – Cannes, Nice a Monako – má co nabídnout. Strohé a futuristické Musée Jean Cocteau Collection Séverin Wunderman, které bylo nedávno otevřeno, vystavuje okolo 1500 děl tohoto umělce. Nádherné staré město je plné domů s pastelovými okenicemi a zdejší vzkvétající gastronomická scéna se může pochlubit dokonce i restaurací s michelinskou hvězdou.

V únoru se ve městě koná bizarní Fête du Citron (Svátek citronů) doprovázený sochami a alegorickými vozy vytvořenými z tisíců citronů a pomerančů, které projíždějí po nábřeží. Festival se koná od 13. února do 2. března.

Oslavte buddhistický Nový rok v západním Bhútánu

Chrám Punákha
Přivítejte buddhistický Nový rok ve městě Punákha, které je kolébkou tradičních bhútánských oslav. 

Únor je pro návštěvu Bhútánu nejvhodnější dobou. Zimní sněhy už jsou na ústupu, otevírají se turistické stezky a celá země je ve sváteční náladě v očekávání Nového roku tibetského buddhismu nazývaného Losar.

Losar je tradičně provázen lukostřeleckými soutěžemi, ochutnávkami podivuhodných delikates z hor a konzumací obrovského množství domácí pálenky ara z rýže nebo kukuřice. Západní Bhútán je epicentrem těchto oslav, které se den po dni přesouvají od města k městu a od vesnice k vesnici.

Město Punákha, kde se ve třicátých letech 17. století konaly vůbec první oslavy Losaru v Bhútánu, vás v těchto dnech jistě okouzlí svými památkami, chutí rozmanitých jídel a drnčením tětiv. Oslavy probíhají po celý měsíc v klášteře Punákha Dzong a jsou spojeny s legendárním tanečním festivalem tsechu a každoročním dromchoe, slavností na počest vítězství bhútánských válečníků nad nájezdníky z Tibetu.

Dalším významným dnem v kalendáři je 21. únor, kdy se narodil pátý král, Džigme Khesar Namgjal Wangčhuk, současný vládce Bhútánu. Tehdy se v hlavním městě Thimphu konají další nevázané oslavy.

 

 
Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Do Thajska musí každý a každý se tam rád vrací

Další článek

House-sitting aneb hlídání domu

Související články

Články

Na co dát pozor: skryté náklady levných letenek

Co se týče hledání nejlevnějších letů, jsou cestovatelé rozmazlováni širokou nabídkou. Díky levným dopravcům, nabízejícím stále více tras po celém světě, a webovým stránkám, jako jsou Jetradar, Skyscanner a Hipmunk, je jednodušší než kdy dříve porovnat ceny nabídek a zákazníci si zvykli na nižší ceny (a výše zmíněné jisté výhody pro cestující). Ale než zmáčknete tlačítko „koupit teď“, položte si pár jednoduchých otázek, abyste odhalili potenciální skryté náklady, které by vás mohly nepříjemně zaskočit. Jaká je reálná cena letu? Při hledání nejlevnější ceny snadno přehlédnete nebo zapomenete na reálnou cenu konkrétního letu. Zvažte některé zřejmé záludnosti: je levný i zpáteční let? Zahrnuje uvedená cena poplatky? Jak se rychle snažíte proklikat k cíli, ujistěte se, že jste si nezaškrtli služby, které…

Články

Příběh Lonely Planet

Staré otlučené auto, v kapse pár dolarů a touha po dobrodružství. To je vše, co zakladatelé Lonely Planet Tony a Maureen Wheelerovi potřebovali pro svůj životní výlet. Lonely Planet je knižním fenoménem, který od základů změnil způsob cestování na konci 20. století. Kdo za ním stojí? Přečtěte si příběh zakladatelů tohoto světově proslulého vydavatelství. Poznali se na lavičce v londýnském Regent’s Parku a o rok později se vzali. Na své svatební cestě se rozhodli vyzkoušet to, co za možné pokládal jen málokdo: po souši přejet Evropu a Asii směrem do Austrálie. Stálo je to několik měsíců a všechny peníze, které měli, ale zvládli to. Když vše skončilo,…

Články

Objevte nejzajímavější destinace roku 2016

Lonely Planet představuje kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, a je nám ctí vám vybrané destinace postupně představit. Best in Travel 2016 prezentuje 10 zemí, 10 regionů a 10 měst, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2016. Na 1. místě žebříčku zemí se umístila Botswana, následovaná Japonskem a USA. Kotor v Černé Hoře se umístil na 1. příčce mezi městy, a to před ekvádorským Quitem a irským Dublinem. Mezi první tři favority regionů, které Lonely Planet Best in Travel 2016 řadí mezi ty, které musíte v nadcházejícím roce…

Články

Nejlepší místa kam vyrazit v lednu 2016

Leden je ideální čas, kdy si začít dělat cestovatelské plány na nadcházející rok – ale je to také báječný měsíc, kdy se pustit rovnou do akce. Nač také čekat, když už teď můžete nasávat vitamín D v Guatemale nebo na Filipínách, srkat ústřice v Jižní Karolíně, zdolat ojíněnou Velkou čínskou zeď nebo nasadit lyže a vyrazit na svah někde v Íránu? Zahajte rok 2016 ve velkém stylu a nechte si poradit od našich světaznalých cestovatelů. Vydejte se za sluncem do filipínského Cebu Každoroční festival Sinulog, který se koná ve městě Cebu City. Za sluncem, potápěním, plážemi a festivaly – nebo za tím vším dohromady – se v lednu vydejte do provincie Cebu. Počasí je tu touto dobou relativně chladné a suché (ovšem nic neslibujeme), ale…