Nejkratší měsíc v roce je také tím nejsladším – pokud víte, kam se vydat. Únor můžete strávit mezi hromadami pocukrovaných palačinek na ruském masopustu, usrkáváním koktejlů u modernistických bazénů v Palm Springs nebo u něčeho trochu méně sladkého, například na mentonském Fête du Citron (citronovém festivalu). Světaznalí cestovatelé z Lonely Planet mají laskominku pro každý mlsný jazýček.
Zalyžujte si před večeří v italských Dolomitech
Únor je hlavní evropskou lyžařskou sezonou. V této době je totiž nejvyšší šance na ideální sněhové podmínky (i když na počasí není nikdy spoleh!) z celého roku. Pohoří Dolomity v severní Itálii bylo díky výjimečné přírodní kráse strmých skalních stěn a rozeklaných vrcholků zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO a je dokonalou kulisou pro fantastickou dovolenou na lyžích.
V Dolomitech jsou dvě hlavní lyžařská střediska: Dolomiti Superski, největší středisko s 1200 km sjezdovek, které propojují dvanáct údolí, a Skirama Dolomiti v západním pohoří Brenta s 360 km sjezdovek, které šplhají až do výše 3000 m nad mořem. Jednou z nejproslulejších sjezdovek je Sella Ronda, na které mohou lyžaři strávit celý den kroužením kolem majestátního horského masivu Sella.
Dolomity nevynikají jen nádhernou přírodou a skvělými podmínkami pro lyžování – v této oblasti je také několik znamenitých restaurací oceněných michelinskou hvězdičkou, takže se po dni stráveném na svazích můžete odměnit vskutku stylovou večeří.
Zažijte v Moskvě ruský masopust
Hromady palačinek, saně tažené koňmi a bruslení – na Maslenici (Máslovém týdnu), která je ruskou obdobou masopustu či slavnosti Mardi Gras, si určitě užijete spoustu zábavy. Přestože se tyto slavnosti na konci února (poslední týden před Popeleční středou, kterou začíná období půstu) konají po celé zemi, nejvíce si je užijete v Moskvě – jen se na to dobře oblečte.
Rozloučení se zimou v ruském stylu je skvělým důvodem pro výlet do Moskvy, která prošla v posledních letech neuvěřitelnou proměnou. S novou tváří města se seznámíte v centrech designu a soudobého umění, jako jsou Red October, Vinzavod nebo Flakon. Sídlí v opuštěných továrnách a patří k nim galerie, butiky, kavárny a kluby. V restauracích jako Delicatessen, Lavka-Lavka nebo Ragout můžete ochutnat novou a módní „autorskou kuchyni“, která při přípravě jídel využívá neotřelé přísady a techniky.
Chcete-li však poznat nadčasovou tvář Moskvy, zajděte na povznášející balet do Velkého divadla (Bolšoj těatr) nebo se ohřejte v lázních Sanduny, nejstarších a nejluxusnějších ve městě.
Vychutnejte si retro kouzlo kalifornského Palm Springs
Milovníci architektury a zimního slunce by se měli v únoru vydat rovnou do Palm Springs. Nejenže si tu můžete užívat pohodu u bazénu při příjemných pouštních teplotách, ale kromě toho na vás čeká také objevování místní architektury během týdne modernismu, Modernism Week.
Ve 20. století, kdy se ve městě pravidelně objevovali zpěváci jako Dean Martin či Frank Sinatra i hollywoodské celebrity jako Marilyn Monroe a Clark Gable, se Palm Springs stalo hřištěm modernistických architektů, kteří tu pro slavné hosty stavěli domy a hotely. I když tento sloh z módy už dávno vyšel, mnoho lidí dnes opět objevuje jeho retro kouzlo. Během týdne modernismu se můžete zúčastnit mnoha prohlídek, besed, večírků a živých koncertů.
Když už budete ve městě, nenechte si ujít Palm Springs Art Museum, umělecké muzeum s překvapivě kvalitní sbírkou obrazů a soch, a také výlet do nedalekého pohoří San Jacinto otočnou kabinkovou lanovkou Aerial Tramway.
Užijte si kyselé obličeje ve francouzském Mentonu
I když teploty zrovna nelákají k dovádění ve Středozemním moři, azurově modrá obloha a jiskřivý únorový vzduch vás jistě povzbudí k objevování klidnější stránky Francouzské riviéry, kde v této době není tolik lidí.
Přivoňte si k citrononíkům v Mentonu.
Město Menton, kdysi známé hojností citronů, má specifické mikroklima s teplotami vyššími než v okolí, a přestože není tak nablýskané jako jeho slavní sousedé – Cannes, Nice a Monako – má co nabídnout. Strohé a futuristické Musée Jean Cocteau Collection Séverin Wunderman, které bylo nedávno otevřeno, vystavuje okolo 1500 děl tohoto umělce. Nádherné staré město je plné domů s pastelovými okenicemi a zdejší vzkvétající gastronomická scéna se může pochlubit dokonce i restaurací s michelinskou hvězdou.
V únoru se ve městě koná bizarní Fête du Citron (Svátek citronů) doprovázený sochami a alegorickými vozy vytvořenými z tisíců citronů a pomerančů, které projíždějí po nábřeží. Festival se koná od 13. února do 2. března.
Oslavte buddhistický Nový rok v západním Bhútánu
Únor je pro návštěvu Bhútánu nejvhodnější dobou. Zimní sněhy už jsou na ústupu, otevírají se turistické stezky a celá země je ve sváteční náladě v očekávání Nového roku tibetského buddhismu nazývaného Losar.
Losar je tradičně provázen lukostřeleckými soutěžemi, ochutnávkami podivuhodných delikates z hor a konzumací obrovského množství domácí pálenky ara z rýže nebo kukuřice. Západní Bhútán je epicentrem těchto oslav, které se den po dni přesouvají od města k městu a od vesnice k vesnici.
Město Punákha, kde se ve třicátých letech 17. století konaly vůbec první oslavy Losaru v Bhútánu, vás v těchto dnech jistě okouzlí svými památkami, chutí rozmanitých jídel a drnčením tětiv. Oslavy probíhají po celý měsíc v klášteře Punákha Dzong a jsou spojeny s legendárním tanečním festivalem tsechu a každoročním dromchoe, slavností na počest vítězství bhútánských válečníků nad nájezdníky z Tibetu.
Dalším významným dnem v kalendáři je 21. únor, kdy se narodil pátý král, Džigme Khesar Namgjal Wangčhuk, současný vládce Bhútánu. Tehdy se v hlavním městě Thimphu konají další nevázané oslavy.
- Která destinace bude ta vaše? Sdílejte své cestovní zážitky s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.