Nejlepší místa, kam se podívat v prosinci 2016

©

Prosinec: měsíc, kdy odložíte svůj cestovní pas a uvelebíte se u mísy cukroví? Nemusí to tak být. Stále ještě máte čas zažít v roce 2016 nějaké další dobrodružství, aniž byste se připravili o atmosféru tohoto období.

Ningaloo - AustrálieNavažte nová přátelství v Ningaloo v Západní Austrálii © Greg Snell

Seznamte se s místními v Ningaloo v Západní Austrálii

K útesu Ningaloo v Západní Austrálii se dostanete za dvě hodiny letadlem nebo za dva dny jízdy autem z Perthu na sever. Zdejší vody oplývají bohatým mořským životem, od žraloků obrovských přes paryby manta po tropické ryby všech barev a rozmanitých odstínů. Žijí zde také tři různé druhy mořských želv, kterých se tu líhne tolik, že jsou pro místní obyvatele stejně běžné, jako jsou v Londýně holubi na Trafalgar Square. Před začátkem prosince se karety obrovské, karety obecné a karety pravé páří podél útesu Ningaloo a poté vylezou na souš, aby nakladly vejce. Kladení vajec i líhnutí mláďat můžete pozorovat – a pokud byste se toužili dozvědět, vidět a udělat více, můžete se zapojit do ekologických projektů, jako je Ningaloo Turtle Program (ningalooturtles.org.au), zaměřený na sledování aktivity želv a na pomoc s udržováním a ochranou jejich kolonie.

Edinburgh
Edinburský vánoční trh, Princes Street Gardens © Travelpix Ltd / Getty Images

Pobavte se na slavnostech v Edinburghu

V létě se Edinburgh může pochlubit dlouhými dny a oslavami umění. Je však také městem útulných hospod, wynds (úzkých uliček) prostoupených osobitou atmosférou a ponurých příběhů: právě zde vyrůstali tvůrci Sherlocka Holmese a Jekylla a Hydea. Proto je skvělou dobou k návštěvě skotského hlavního města prosinec, kdy si zdejší zajímavosti, jako je Edinburský hrad či Royal Yacht Britannia, prohlédnete v mnohem větším klidu než v hlavní sezoně.

Sváteční atmosféra zde panuje celý měsíc – na otevřeném kluzišti v Princes Street Gardens můžete dělat piruety (nebo se nejistě potácet) ve stínu hradu a spolu se všemi návštěvníky města zavítat na nedaleké vánoční trhy. Avšak skutečně velkolepé oslavy zažijete v předvečer Nového roku. Při slavnostech Hogmanay zaplní 31. prosince Princes Street davy lidí, kteří se v družné atmosféře veselí a zahřívají alkoholem. Hlavní části silvestrovských oslav se však může zúčastnit pouze sto tisíc lidí, a tak si rezervujte vstupenku předem. K dalším událostem patří koncerty, taneční zábavy (ceilidh), ohňostroje a tradiční akce Loony Dook 1. ledna, kdy se stovky lidí s kuráží (nebo s kocovinou) vrhají do ledových vod zálivu Firth of Forth.

Bazilika - Mexiko
Bazilika Panny Marie Guadalupské v Mexiku © Alberto Loyo / Getty Images

Oslavte nejvýznamnější náboženské slavnosti v Mexiku

Pokud máte rádi velké a hlučné náboženské slavnosti, je Mexiko (Ciudad de México) tím pravým místem, kam byste se měli v polovině prosince vypravit. Svátek Panny Marie Guadalupské, patronky země, se slaví 12. prosince, kdy se miliony – skutečně miliony – lidí shromáždí u baziliky Panny Marie Guadalupské (Basílica de Guadalupe) na severu města.

Bazilika byla údajně postavena v místech, kde se jednomu místnímu muži zjevila Panna Marie. Stalo se to jen několik let po dobytí aztéckého města Španěly v roce 1521. Onen muž Juan Diego nakonec přesvědčil biskupa, že mluví pravdu, když mu ukázal svůj plášť, na kterém Panna Marie vytvořila svou podobiznu. Na místě byly postupně postaveny tři kostely. Ten poslední, který pochází ze sedmdesátých let minulého století, pojme až čtyřicet tisíc věřících. Oslavy probíhají již několik dnů před svátkem, a tak se můžete těšit na spoustu jídla, pití a hudby po celém hlavním městě.


Záhřeb - ChorvatskoZáhřeb: navštivte méně známé evropské město s vánočními trhy © xbrchx / Getty Images 

Vstupte do chorvatské říše divů

Chorvatské hlavní město Záhřeb (Zagreb) se rozvine do krásy v zimě, kdy nabízí nepřeberné množství sezonních akcí a radovánek, vánočními trhy počínaje a lyžařskými svahy konče. V období mezi 26. listopadem 2016 a 8. lednem 2017, kdy bude v plném proudu program Advent in Zagreb, zaplaví město sváteční atmosféra. Řadu náměstí v centru zaplní vánočně osvětlené tržní stánky, jež jsou dokonalým místem k popíjení svařeného vína, uždibování perníkového srdce a nakupování třpytivých vánočních ozdob a dárků.

Před katedrálou můžete zhlédnout hraný živý betlém a na různých náměstích, v nákupních centrech a pasážích se pořádají koncerty zdarma.

Chcete-li po vánočním hodování spálit nějaké kalorie, vydejte se do lyžařského střediska Sljeme (sljeme.hr), jež se nachází pouhých 20 minut jízdy autem od města. Svahy areálu jsou vhodné pro lyžaře všech úrovní i pro sáňkování dětí.

Dubai oslavyV prosinci máte v Dubaji každý den možnost slavit © Kami / Getty Images

Pobavte se v Dubaji

Během chladnější sezony mají cestovatelé v Dubaji bohatý výběr možností zábavy, jako jsou sportovní události, koncerty, zábava a oslavy. Významnou událostí na začátku měsíce je vlastenecký svátek 2. prosince, kdy Spojené arabské emiráty oslaví svůj 45. Národní den. Během tohoto státního svátku zde uvidíte ohňostroje, průvody a spoustu nadšeného mávání vlajkami.

V průběhu měsíce následuje jedna přitažlivá událost za druhou. Můžete po boku dubajské smetánky sledovat koňské dostihy Meydan Races, jež vám umožní nahlédnout do životního stylu báječně bohatých obyvatel SAE, zhlédnout film během Dubajského mezinárodního filmového festivalu, nasát sportovní atmosféru na třídenním turnaji sedmičkového ragby (Rugby Sevens) nebo utrácet na nákupním festivalu Dubai Shopping Festival.

A po všem tom vzrušení se každý, kdo naléhavě potřebuje dovolenou, může na několik dnů natáhnout na pláži. Konec konců, „chladnější“ období v Dubaji znamená příjemně teplé a nádherně slunečné počasí.

Lorne - VictoriaPřipojte se k davům návštěvníků Falls Music and Arts Festival v Lorne, Victoria © Cassandra Hannagan / Getty Images 

Oslavte australské léto v Lorne ve státě Victoria

Již od roku 1993 zaplavují milovníci festivalů malé přímořské městečko Lorne, kde se každým rokem koná Falls Music and Arts Festival (fallsfestival.com). Začíná koncem prosince a pokračuje i začátkem nového roku. Chcete-li si australské léto co nejvíce užít, spojte návštěvu festivalu s výletem po Great Ocean Road, sběrem malin, jahod, borůvek a dalších plodů na místních farmách a s Vánocemi na pláži.

Lorne v prosinci skutečně ožívá díky nekonečně slunečnému počasí, vzkvétající umělecké scéně a hojnosti nabídek ryb s hranolky u oceánu. Stačí zajet kousek od městečka kolem Apollo Bay a ocitnete se mezi divoce žijícími koaly, podřimujícími v korunách stromů. Nebo se můžete vypravit do vnitrozemí na některou z farem pro čerstvé maliny, jahody či borůvky. A protože se blíží Vánoce, zajděte na pláž se Santovou čepicí a plavkami v pravém australském stylu. Brzy po vánočních svátcích následuje Falls Festival, a tak se připravte na oslavy příchodu nového roku!

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Co umí jedině Švýcarsko aneb proč lyžovat právě tam? - I. část

Další článek

Jezerní safari v Keni II. část - Boghoria a Baringo

Související články

Články

Dubaj – město s extrémními „NEJ“

Pořád se o ní mluví a všichni ji chtějí vidět na vlastní oči. Jaká je Dubaj – arabská metropole se západním šmrncem? Jaké je velkoměsto na pobřeží Perského zálivu, které během posledních padesáti let takřka vyrostlo na poušti, a to do závratných výšek? Bezesporu je to město extrémních „nej“. Jaká to jsou? Pojďme si je představit. 1. Burj Khalifa– nejvyšší budova světa Dubajská Burj Khalifa je se svou výškou 828 m od roku 2008 nejvyšší budovou světa. Má celkem 163 nadzemních pater, nejvíce na světě. Chlubí se také nejvýše položeným obývaným patrem, nejvýše položenou vyhlídkovou terasou, restaurací, mešitou i nejrychlejšími…

Články

Zakotvěte v Kotorském zálivu dřív, než jej zaplaví turisté

Kotor je úchvatný, ať se na něj díváte odkudkoli. Uvnitř městských hradeb posedávají místní u kavárenských stolečků nebo postávají ve frontách na teplý chléb v bludišti spletitých uliček a malebných náměstí. Za hradbami se rozprostírá horami obklopený záliv připomínající fjord, Boka Kotorská, která je jedním z nejnádhernějších míst Evropy. A nejlepší ze všeho je, že do tohoto středomořského ráje stále ještě nevtrhly výletní lodě plné turistů. Pospěšte si, než zvednou kotvy. Celkový pohled na Korotrský záliv   Kotor je ze všech stran obklopený efektními horskými štíty, takže je téměř nemožné se tu vyfotit, aniž by se někde na pozadí tyčilo pořádné skalisko. Nutno přiznat, že město nabízí ze všech úhlů dokonale pohlednicové záběry. Za jeho historickými hradbami se prostírá…

Články

Mayská riviéra aneb dovolená v Karibiku v mexickém stylu

Mexiko je báječným místem pro odpočinek a v posledních letech se stává stále populárnější destinací i pro Evropany a Čechy všeobecně. Tato překrásná země totiž nabízí svým návštěvníkům vskutku nevšední zážitky. Pokud se rozhodnete Mexiko navštívit, čeká vás kultura a bohatá historie, vynikající mexická kuchyně, překrásná fauna i flóra a báječní lidé – a ještě mnohem víc. Odlehlé zátoky Mayské riviéry.   Nejvhodnější období je od listopadu do konce května, kdy se teploty přes den pohybují mezi 27–33 °C a přes noc málokdy klesnou pod 20 °C. Teplota vody je také velmi příjemná, okolo 24 °C. Letenky do Cancúnu se dají v průběhu roku sehnat za výhodné ceny. I díky tomu…

Články

Austrálie - útesy, lesy a domorodá kultura

Hodnota australského dolaru se v posledních letech snižuje, což je mimořádně výhodné pro cestovatele s omezeným rozpočtem. Díky kolísající měně a klesajícím cenám paliva by rok 2016 mohl být dokonalý pro výlety autem. Určitě si nebudete chtít nechat ujít zdejší největší zajímavosti, včetně Velkého korálového útesu a Tasmánské divočiny, které čelí stále větším environmentálním hrozbám. Seznamte se s nimi, dokud je čas.  Australská vinařství produkují kvalitní vína rozmanitých stylů   Nejste-li z Nového Zélandu nebo Papuy-Nové Guineje, je do Austrálie daleko odevšud. Dostat se sem obvykle obnáší čtyřiadvacetihodinovou cestu letadlem. Protože však rok 2016 má být rozhodující pro několik klíčových oblastí australské…