Je těžké se odtrhnout od nádherných jeruzalémských památek a působivého Starého města, ale další skvělá místa leží doslova za rohem a nabízí osvěžující únik z intenzivního ruchu města. Izrael i Palestinská území jsou plná lidí a jejich děl, historických skvostů i přírodních zajímavostí, a tak není nic snazšího, než si v Jeruzalémě zřídit základnu a odsud podnikat výpravy do okolních malebných vesniček, výšlapy za východem slunce, nebo plavby po Mrtvém moři a objevování Západního břehu Jordánu.

Ein Kerem a Abu Ghosh
Jen 30 minut z centra Jeruzaléma leží poklidná vesnice Ein Kerem, ideální pro lehký výšlap, prohlédnutí si místní historie a umělecké scény. Několik nádherných kostelů je rozeseto po městě, které je křesťany považováno za rodiště Jana Křtitele. Restaurace, kavárny a cukrárny v Ein Kerem jsou otevřené i v sobotu, což se hodí pro příjemný víkendový výlet, kdy podniky celého Západního Jeruzaléma zavírají na Šabat. Nevynechejte restauraci Karma Restaurant, která spojuje italskou a blízkovýchodní kuchyni a kde můžete ochutnat třeba vynikající smetanové těstoviny zapečené pod vrstvou měkkého chleba. Jednoduché odpolední, nebo klidně i celodenní pěší trasy na vás čekají na udržovaných stezkách přilehlého národního parku Ein Kerem.
Trochu dále na západ pak leží Abu Ghosh, další příjemná víska mezi kopci, kde vás zaujmou staré domy z osmanské éry, historické kostely, z nichž některé pocházejí z doby křižáckých výprav, a jeden z nejlepších hummusů v okolí. Abu Ghosh je arabská vesnice proslavená právě produkcí této cizrnové pomazánky. Máte tu spoustu možností, kde ji ochutnat, ale většina lidí se opakované vrací do Lebanese Restaurant a Abu Shukri (druhá se stejným jménem je ve starém centru Jeruzaléma), obojí na Kvish HaShalom.

Masada, Mrtvé moře a Ein Gedi
Toto je výlet, který si zaslouží brzké, opravdu hodně brzké vstávání, abyste si vychutnali každou chvíli. Masada je izolovaná skalní pevnost, kde byla Římany v roce 73, po dramatické, krvavé bitvě poražena poslední vzdorující židovská enkláva. Dnes je toto místo zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a stalo se populárním pro ty, kteří si chtějí trochu protáhnout nohy na drolících se stezkách a nasát kus historie. Po většinu roku je ideální denní dobou k návštěvě Masady brzké ráno, tak, abyste tu zastihli východ slunce (což znamená vyrazit z Jeruzaléma dlouho před rozedněním), a přes polední horko se už mohli zase někam schovat. Do kopců nad městem vedou různé cestičky, některé delší, ale mírnější, jiné přímé a prudké. Případně si výstup i sestup můžete zjednodušit lanovkou.
Masada je prodchnutá tradicemi, včetně jedné novější – výletníci se po výkonu rádi zchladí ve vodách Mrtvého moře nebo říček v Ein Gedi. Přírodní rezervace Ein Gedi, kde se nachází nejkouzelnější izraelské oázy, je místem, kde se můžete vykoupat pod některým z nádherných vodopádů, odpočinout si ve voňavé botanické zahradě, a když budete mít štěstí, zahlédnete divoké kozy nebo pouštní lišku.

Ein Gedi leží přímo u Mrtvého moře, místa s nejmenší nadmořskou výškou na světě, a je vmáčknuté mezi Izrael, Západní břeh a Jordán. Mořská voda je tu až 10x slanější než v oceánech (takže pozor, každá sebemenší odřenina bude pálit jako ďas), a proto i mnohem hustější, takže vás bude sama nadnášet a plavat si tu budete bez sebemenší námahy. Když si pak ze dna moře vyhrábnete trochu blátíčka, můžete jej použít jako přírodní peeling pleti.
V současné době Mrtvé moře postupně vysychá a zmenšuje se, a na mnoha místech, která bývala původně prázdnými plážemi, dnes stojí hotely nebo komunitní farmy kibbutzy, ve kterých můžete za drobný poplatek využít nejen lepšího přístupu k moři, ale také veškerých potřebných služeb jako restaurace, toalety, sprchy, a další. Populární alternativou může být pláž Ein Bokek, kde se žádný vstup neplatí, a navíc je střežena zkušenými plavčíky. Pokud si budete půjčovat auto a budete ho chtít trochu projet, vyrazte k Metsoke Dragot (Dračímu útesu), zaparkujte opodál, přejděte dálnici, a zahajte asi 20minutový sestup k pláži. Povede vás zápach síry z horkých pramenů, které jsou jen kousek od moře, a najdete zde pěkné, méně známé místo, kde si můžete užít Mrtvé moře téměř sami a úplně zadarmo.

Ramalláh
Neoficiální hlavní město Palestinského území je kopcovitý Ramalláh, centrum ekonomického a kulturního života regionu, podobně jako Tel Aviv na Západním břehu Jordánu. Turismus zde – na rozdíl od jiných palestinských měst, jako třeba Bethlehem – není příliš rozvinutý, ale právě v tom tkví kouzlo Ramalláhu. Je to živé město se zajímavými lidmi, jídlem a hudební scénou, takže zde máte možnost opravdu nahlédnout do každodenního života místních Palestinců.
Svůj pobyt zde můžete zahájit procházkou kolem náměstí Al Manara a rušné třídy Rukab. Pochutnejte si v některé z nově vzniklých kaváren jako např. Zamn, který je oblíbeným řetězcem palestinských restauraco-kaváren, nebo zamiřte do menší Beit Ardi, zastrčené domácké kavárny. Obě nabízejí širokou škálu čerstvých salátů či sendvičů všem, kteří se chtějí jen tak pohodlně usadit a pozorovat okolní ruch (a navíc zde vládnou ceny asi o třetinu nižší, než v Jeruzalémě). Pokud budete moci svou návštěvu konkrétně načasovat, vyberte si páteční odpoledne a populární restauraci Orjuwan, kde se právě v tuto dobu podává oběd formou bufetu a ve stylu „sněz, co můžeš“. Pro strávení horkého odpoledne je pak nejpříjemnější se schovat do některé z uměleckých galerií nebo muzeí, jako například nové muzeum Jásira Arafata.
Když slunce začne trochu klesat, Ramalláh ožije svým pověstným nočním životem. Mezi favority patří populární Snowbar, venkovní prostor s bazénem, který je přesně tím místem, kde chcete trávit horký palestinský večer, anebo Berlin, menší nálevna, kde se údajně odehrávají nejlepší afterparty v celém městě.

Náblus
Do Náblu většinou moc cizinců nemíří, ale i tak je hlavní atrakce města, historické kryté tržiště, neustále plné lidí – prodavačů a stánkařů, kteří se snaží vyšroubovat ceny co nejvýš, a také lidí, kteří jen tak zlehka vyrazili do ruchu tržnice, nebo se pozdravit se známými, jelikož toto místo je i perfektním orientačním bodem. Ceny jsou tu o hodně nižší než v Jeruzalémě, a dokonce i než v Ramalláhu, takže je to ideální příležitost pro všechny shopaholiky, aby se zásobili suvenýry, oblečením, nebo třeba čerstvým ovocem a zeleninou.
Kdo ale neochutnal pověstný kunafeh ve čtvrti Al Aqsa, sladké pečivo plněné tvarohovým krémem, ten jakoby v Náblu ani nebyl. Případně se zastavte v některém z obchůdků na vyzkoušení sezamové pasty tahini, nebo sladké chalvy. Pokud chcete jedinečný dárek pro ty, kdo na vás zatím čekají doma, zkuste qizha, koláč z tmavé tahini pasty (pasta z tmavého sezamu). Hned za hranicí města se pak rozkládají krásné kopečky, kde můžete navštívit osadu nábožensko-etnické skupiny Samaritánů na posvátné hoře Mt. Gezarim, římské ruiny v Sebastii, nebo biblické lokace jako například Jákobovu studnu.

Autem na Palestinská území
Pokud budete chtít cestovat na Palestinská území autem, můžete narazit na drobný problém – navigační aplikace zde nefungují tak dobře, jako v Izraeli. Přestože palestinští mobilní operátoři začali začátkem roku 2018 provozovat 3G síť, tak mobilní pokrytí izraelskými nebo zahraničními sítěmi je zde velmi omezené, jak si nejspíš všimnete v aplikacích Waze nebo Google Maps.
Pro řízení tak můžeme doporučit aplikaci maps.me, která má ohromnou databázi palestinských zajímavostí i podrobnou síť silnic a restaurací. Jen se připravte, že občas vás může zmást výslovnost jednotlivých názvů, a také odhad vzdáleností bývá menší, než jaká je pak skutečnost. Pokud používáte Waze, změňte nastavení na „include directions“ na Palestinských územích. Při půjčování auta si ověřte, zda se jeho pojištění vztahuje také na Západní břeh. Některé (ale ne všechny!) společnosti ve Východním Jeruzalému, jako třeba Dallah, to nabízejí.

© Jin Chu Ferrer / Getty Images
Vzdálenější tip: Petra, Jordánsko
Navzdory tomu, že technicky je to možné a mnoho cestovních agentur to opravdu nabízí, je jeden den na cestu přes hranice do jordánské Petry prostě málo, a je lepší si tento výlet naplánovat na více dní. Cesta samotná trvá dlouho a může se stát, že na hraničním přechodu strávíte i několik hodin. Takže pokud nemáte tolik volného času, věnujte ho raději zajímavostem Izraele, třeba několika významným chrámům na pahorcích známých už z biblických dob.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Izraele? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Izrael a palestinská území.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.