Nejlepší cestování veřejnou dopravou v Evropě

© Pixabay

Zapomeňte na drahé organizované prohlídky měst turistickými autobusy – raději využívejte tramvajovou, autobusovou a lodní veřejnou dopravu, která nabízí autentičtější (a levnější) poznávání města.

Tramvaj č. 28 – Lisabon, Portugalsko

Lisabon_tramvaj
K malebnému Lisabonu neodmyslitelně patří zářivě žluté tramvaje © Matt Munro / Lonely Planet

Naskočte do klasické žluté tramvaje, která s rachotem projíždí prudkými a úzkými lisabonskými ulicemi čtvrti Alfama. Upravené historické vozy (navržené ve třicátých letech minulého století), jež jezdí na lince 28, představují nejlepší způsob, jak si prohlédnout středověké uličky staré části města. Nevýhodou je, že bývají plné, a tak se vypravte brzy. Jednotlivé jízdenky 2,85 EUR, celodenní jízdenky 6 EUR. 

Autobus číslo 11 – Londýn, Anglie

Londýn_autobusy
Nejezděte turistickými autobusy, ale prohlédněte si anglické hlavní město jako místní © Brendan Kearns / EyeEm / Getty Images

Svezte se městským autobusem spolu s místními a podívejte se na metropoli jejich očima. Linka č. 11 jezdí z Fulhamu k železničnímu nádraží Liverpool Street přes Chelsea, Houses of Parliament, Trafalgar Square, St Paul’s Cathedral a Bank of England. Jednotlivé jízdenky 1,50 GBP, celodenní jízdenky 5 GBP.

Vaporetto – Benátky, Itálie

Benátky_Vaporetto
Vaporetto sice nemá takové kouzlo jako gondola, ale cena vás možná přesvědčí... © Matteo Colombo / Getty Images

Zvolíte-li dopravu veřejným „vodním autobusem“ vaporetto místo gondolou, budete se sice muset vzdát zpívajícího gondoliéra, ale ušetříte dost peněz a o pohled na Benátky z lodi nepřijdete. Jednotlivé jízdenky 7,50 EUR, celodenní jízdenky 20 EUR.

Tramvaj číslo dvě – Budapešť, Maďarsko

Budapešť_tramvaj
V Budapešti se svezte podél Dunaje tramvají číslo dvě © titoslack / Getty Images

Projeďte se tramvají podél Dunaje a užívejte si výhledu na věže a věžičky na hradním vrchu, židovský památník (dlouhá řada kovových bot na nábřeží) a grandiózní budovu Parlamentu. Jednotlivé jízdenky 350 HUF, celodenní jízdenky 1 650 HUF.

Loď přes Bosporskou úžinu – Istanbul, Turecko

Istanbul_loď
Přeplavte se přes Bosporskou úžinu mezi dvěma kontinenty © Roberto A Sanchez / Getty Images

Plavba mezi Evropou a Asií za méně než britskou libru? Přesně takovou možnost nabízejí lodě plující přes Bosporskou úžinu v Istanbulu, jež spojují obě části města ležící na různých kontinentech. Vydejte se na cestu při západu slunce, abyste viděli potemnělou siluetu města s vystupujícími minarety, rýsující se proti planoucí obloze. Jednotlivé jízdenky 4 TRY.

Bateau bus – Monte Carlo, Monaco 

Monako_jachty
A co když nemáte svou vlastní jachtu? Výhled z vody je stejný. © Alan Copson / Getty Images

Montecarloské elektrické převozní lodě nabízejí možnost užívat si okázalé atmosféry monackého přístavu. Sice to nejsou jachty za miliardu dolarů, ale poskytují stejný výhled. A za ušetřené peníze můžete zkusit štěstí v kasinu. Jednotlivé jízdenky 2 EUR. 

Kusttram – Belgie 

Belgie_tramvajProhlédněte si belgické pobřeží ze sedadla pobřežní tramvaje © Emilie CHAIX / Getty Images

„Pobřežní tramvaj“ jezdí po belgickém pobřeží Severního moře mezi obcemi De a Knokke-Heist. Trať je dlouhá 68 km, má 68 zastávek a umožňuje levnou dopravu na belgické pláže. Jednotlivé jízdenky 3 EUR, celodenní 5 EUR, týdenní 20 EUR.

Průkaz pro MHD – Ženeva, Švýcarsko

Ženeva_transport
Prohlédněte si město zdarma s Geneva Transport Card © Allan Baxter / Getty Images

Hezká, ale drahá Ženeva může cestovatele s omezeným rozpočtem pořádně potrápit. Aby zmírnilo rozčarování návštěvníků, nabízí město výhodný obchod: pokud se v Ženevě ubytujete, dostanete zdarma Geneva Transport Card, opravňující držitele k bezplatnému cestování autobusy, tramvajemi a vodními taxíky. Zdarma.

Lodní doprava přes Mersey – Liverpool, England

Mersey_loď
Přeplavte se přes řeku Mersey nejstarším přívozem v Evropě © Alasdair Thomson / Getty Images

Využijte služby nejstaršího přívozu v Evropě a vydejte se na desetiminutovou plavbu mezi stanicemi Seacombe a Pier Head. A jak se budou přibližovat věže Royal Liver Building, budete mít co dělat, abyste potlačili náhlou chuť zpívat... Po–Pá 7.20–9.40 a 17–18.40; jízdenky na jednu jízdu 2,50 GBP, zpáteční 3 GBP.

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Moře, víno a hory, aneb Krym jak ho neznáte

Další článek

Fototrip za nejhezčími kolumbijskými městy

Související články

Články

Trend regionálních mikrolihovarů

Už nemáte chuť na růžové víno? Neláká vás pivo z řemeslných minipivovarů? Není třeba se stresovat. Nejnovější módou jsou ochutnávky tvrdého alkoholu vyrobeného z místních surovin v regionálním mikrolihovaru. Počínaje oceňovanými giny v Austrálii, vyráběnými jen v omezeném množství, a konče rašelinnou jednodruhovou (single malt) whisky v severním Japonsku a experimentální vodkou v USA, nedá se popřít, že přichází doba malých řemeslných lihovarů. Box Distillery, Ådalen, Švédsko Malý lihovar Box Distillery (boxwhisky.se) stojí na kraji hustého lesa na břehu velkolepé řeky Ångermanälven v odlehlé oblasti na severu Švédska. Prostředí je skutečně malebné. Díky křišťálově čisté řece, v níž každou sekundu proteče 500 000 litrů studené horské vody,…

Články

Benátky levně

Navzdory pověsti hřiště pro světovou elitu jsou Benátky v řadě ohledů hřištěm překvapivě dostupným. Po krásném Velkém kanále (Canal Grande) se můžete projet levným vodním autobusem, za sklenku prosecca dáte v zastrčeném baru 1,50 EUR a řada typických benátských zážitků je naprosto zdarma. Výhodně do baziliky Za řadu nejvýznamnějších památek ve městě nedáte vůbec nic. Vstup do třpytivého interiéru baziliky svatého Marka (Basilica di San Marco) je zdarma. Tento architektonický skvost, postavený roku 828, je obložený drahocenným mramorem ze Sýrie, Egypta a Palestiny a je tu více než 8500…

Články

Objevujte každý den!

Je čas vyrazit na cestu!

Články

Cestování je jen pro bohaté?

Na cestování nemám peníze, kdybych měl víc peněz na cestování, škoda že cestování je moc drahé… Nejen takové výmluvy slyším často okolo sebe. Byly pravdivé možná před dvaceti lety, ne v dnešní době, kdy se dá cestovat na spousty míst skoro zdarma... Zde pár tipů o způsobech, jak levně cestovat po Evropě. K cestování potřebujeme nějaký ten dopravní prostředek, jestli nechcete projít celou Evropu pěšky Máme na výběr mezi vlaky, autobusy nebo letadly.  Ano, je možné využít i vlastní auto k cestování, tam je cena úplně jasná a neměnná (až na pohyblivou cenu pohonných hmot). Každý ale nemá vlastní auto,…