V dobách před Covidem vyrážely v létě do Evropy přes čtyři miliony Američanů. Ti by se možná příště místo cesty za Velkou louži mohli rozhlédnout, jaké alternativy v evropském stylu mají na vlastním dvorečku. A my se můžeme poučit také!

V současné době mohou občané ČR cestovat do USA bez omezení, vždy je však důležité získat aktuální informace – najdete je například na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR (www.mzv.cz).
Nikdo jistě nepochybuje o tom, že Spojené státy jsou velmi rozmanité. Ať jde o město, jež vystavěli evropští vládci, nebo krajinu, která nápadně připomíná Starý svět, při návštěvě těchto amerických destinací si budete připadat, jako byste dlouhou zaoceánskou cestu vůbec neabsolvovali a náhle se ocitli prakticky za humny.

1. Leavenworth, Washington – podobný německému Bavorsku
Pivo je bavorské. Hrázděné budovy jsou Bavorské. Dokonce i sezonní oslavy, jako je Oktoberfest, jsou bavorské. Jediné, co není v Leavenworthu ve státu Washington bavorské, je jeho poloha – jakkoli zasněžené vrcholy Kaskádového pohoří obklopující městečko nápadně připomínají bavorské německé Alpy.
Tato imitace je záměrná. V šedesátých letech 20. století se po dlouhém období hospodářské nejistoty Leavenworth rozhodl stát turistickým lákadlem. Nápovědu dala sama příroda a celá obec se podílela na přestavbě i výstavbě podle vzoru horských vesnic, jaké najdete u Mnichova. Plán vyšel. Dnes láká Leavenworth miliony návštěvníků, kteří chtějí ochutnat trochu kýčovitou porci německého života nebo hledají vhodnou základnu k průzkumům Wenatcheejského národního lesa.

2. Kalifornská dálnice na tichomořském pobřeží – podobná chorvatskému pobřeží v Dalmácii
Od lesů sekvojovců u Mendocina k sluncem laskaným pískům pod Los Angeles se kalifornská tichomořská dálnice – známá také jako Highway 1 – klikatí přes malé plážové obce a podél efektních útesů, jimž se vyrovnají pouze útesy na chorvatském pobřeží Dalmácie mezi Dubrovníkem a Splitem.
Tento mimořádný silniční výlet se odvíjí jako pohádka. Drsné pobřeží a turistické stezky Big Sur ustupují před obcí San Simeon, nad níž se z letního oceánského oparu jako přelud vynořuje Hearstův hrad. Sídlu ve středomořském historizujícím slohu se říká rovněž La Cuesta Encantada („Zakletý vrch“) a je ztělesněním iberské velkoleposti. Za další architekturou ve španělském duchu zamiřte na jih do staré misie Santa Barbara, což je památka z 18. století, vyvolávající představu starověké římské říše. Jakkoli jsou tyto architektonické památky vzrušující, nezapomeňte se dívat na cestu – nejlepší výhledy na tichomořské dálnici jsou ty z předního okénka.

3. Newport, Rhode Island – připomíná Francouzskou riviéru
Nejluxusnější letní útočiště na Rhode Islandu se pyšní takovou dávkou půvabů pozlaceného věku, že by i Ludvík XIV. mohl závidět. V padesátých letech 19. století si američtí obchodní magnáti začali v Newportu budovat honosné „letní chaty“, inspirované neoklasicistními sídly, italskými renesančními vilami a alžbětinskými panstvími, které bohatí stavitelé nepochybně žádostivě okukovali při svých cestách po Evropě. Dnes působí Bellevue Avenue – ulice, v níž si elita prázdninové domy postavila – jako americká odpověď na Versailles.
Starosvětský přepych však není jediná věc, nad kterou v Newportu užasnete. Tato destinace v Nové Anglii má na útesech přímořskou promenádu, připomínající Francouzskou riviéru, a tak velkou flotilu moderních jachet, že by zahanbila i Cannes. Není divu, že bohatí a slavní toto přímořské přístavní město nikdy neopustili − abyste se dostali někam, kde je to alespoň z poloviny tak přepychové, museli byste se vydat do Francie.

4. St. Augustine, Florida – podobný Španělsku
St. Augustine se honosí tím, že je nejstarším stále osídleným americkým městem založeným Evropany. Přímořské město, o jehož vznik se zasloužili španělští osadníci v roce 1565, stále nese pečeť císařského rodu. Ať už jde o španělskou novorenesanční architekturu pozlaceného věku pro železničního magnáta Henryho Flaglera, španělské koloniální stavby z počátku 18. století, nebo Castillo San Marcos – pevnost ze 17. století shlížející na oceán –, velká část St. Augustine vypadá jako historické centrum středomořské metropole. Zájemcům o cestování v čase nabízí Koloniální čtvrť poutavý pohled na život v bývalé španělské kolonii, doplněný o množství tematických ukázek, které by se neztratily ani v Disney Worldu.

5. Ouray, Colorado – podobné Švýcarsku
Pokud vám v Ouray nevyrazí dech nabídka outdoorových dobrodružství, jistě se to podaří zdejší nadmořské výšce (2 438 m), což je přesně důvod, proč město místní nazývají americkým Švýcarskem. Pohoří San Juan, které lemuje říční údolí, se tyčí k nebi stejně jako Matterhorn, voda z geotermálních pramenů Ouray Hot Springs je bohatá na minerály a léčivá stejně jako vody v okolí Svatého Mořice a díky sezonním aktivitám, jako je pěší turistika či lezení v ledu, tu schází jediná švýcarská ikona: Heidi, děvčátko z hor, pasoucí kozy na svazích.

6. Sonoma County, Kalifornie – podobné italskému Toskánsku
V Toskánsku vede cesta k srdci poutníků přes jejich chuťové buňky. Italský venkov, plný vinařství, trvale udržitelných farem a agroturistických základen, láká do krajiny zvlněných zelených kopců už celá staletí labužníky, kteří se nechávají opájet nejen zdejším mokem, ale také krásou.
Vinařské odvětví v severní Kalifornii je staré jen pár desítek let, ale okres Sonoma si pro své podobně bukolické okolí přizpůsobil to nejlepší z Toskánska. Díky více než 400 vinařství a stále rostoucímu počtu rodinných farem, které nabízejí prohlídky, kurzy a prázdninové pobyty, stačí Američanům za italskou chutí s americkou atmosférou dojet hodinu cesty na sever od San Francisca. Nezapomeňte navštívit první špičkové vinařství v oblasti, Buena Vista, kalifornskou historickou památku, založenou v roce 1857.

7. New Orleans, Louisiana – podobný Francii a Španělsku
Mezi 17. a počátkem 19. století ovládali nejznámější louisianské přístavní město střídavě francouzští a španělští vládci, což zanechalo v kulturním dědictví města nesmazatelnou stopu. Až se zakousnete do beignetek v nekryté tržnici v evropském duchu ve Francouzské čtvrti a budete obdivovat železné krajkoví balkonů, které zdobí zdejší typické domy a jsou inspirované španělskou architekturou, bude vám New Orleans možná připadat jako kopie zemí, které tuto oblast kolonizovaly první. Při bližším ohledání však není tak snadné město, jemuž se říká Big Easy, zařadit. Od epikurejských zvláštností, jako je jambalaya, po hudební styly, jako je jazz, je New Orleans kulturní tavicí tyglík s tolika cajunskými, kreolskými a indiánskými vlivy, že jeho živý duch působí jako země sama o sobě.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se New Yorku? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet New York.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.