Spojené státy nejsou známé pouze svými moderními velkoměsty, obdivované mohou být právě především pro své národní parky. Jedny z nejkrásnějších parků se nacházejí na hranici čtyř států – Kalifornie, Utah, Arizona a Nevada. A svou diversitou mohou nabídnout každému návštěvníkovi něco významného a nevšedního.
Představte si krajinu plnou překrásných luk, hájů a květin, lesů s voňavými obrovskými jehličnany obklopující hory a skály, které se tyčí až do nebes, ale také vyprahlé pouště a pláně, kde přežijí jenom ti nejpřizpůsobivější. Kaňony staré miliony let, krátery, nezvyklé barevné kamenné útvary, solná jezera, nejvyšší betonová přehrada na západní hemisféře, města duchů a nejstarší stromy na světě. Přesně takový je jihozápad USA. Leťte do Vegas, půjčte si tam auto a vydejte se na road trip, na který budete ještě léta vzpomínat.
Kaňony a hoodoos jsou chloubou jihozápadu USA
Kaňony neodmyslitelně patří k USA. A nejdelší z nich Grad Canyon, vytvořený řekou Colorado, není třeba dlouze představovat. Za nejkrásnější část parku se dá bez pochyb považovat North Rim na severu, který není tak hojně turisticky navštěvovaný. Milovníci přírody a kempování jistě uvítají možnost spaní zdarma s výhledem na Grand Canyon. Nezaostává ale ani Bryce canyon, který svými zvláštními útvary hoodoos okouzlí každého cestovatele a zláká jej na toulky do svého nekonečného barevného amfiteátru. Fascinují vás stolové hory z divokého západu? Navštivte Canyonlands a nechte se okouzlit nekonečnými kaňony při západu i východu slunce. A chcete-li vidět obrovské pískovcové oblouky, přejeďte do vedlejšího Arches, kde je lze obdivovat. Ty nejimpozantnější jsou k vidění na stezce Devil’s Garden.
Vyprahlá údolí, solná jezera a nejstarší stromy na světě
Nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo v Severní Americe, to je Údolí smrti, Death Valley. Místo je velmi rozmanité, nacházejí se tu pouště, krajiny připomínající povrch Měsíce i Marsu střídající se s nekonečnými vyprahlými pláněmi, hornatými vrcholky vedoucími k solnému jezeru, které je většinu část roku zcela vyschlé. Zní to drsně a je to téměř k nevíře, že stačí popojet o několik set kilometrů dál a vše se náhle mění. Ve White Mountains nedaleko pohoří Sierra Nevada se nachází Ancient Bristlecone Pine Forest, který je domovem nejstarších stromů na světě. Stromy jsou starší než pyramidy v Gíze a jejich letokruhy jsou tak těsné, že každý centimetr značí desítky až stovky let.
Mimo vyšlapané cesty v kalifornských parcích
Za největšími stromy na světě se do Národního parku Sequoia vydávají ročně davy turistů. Málokdo z nich ale pozná tu opravdovou, klidnou a neposkvrněnou část parku, která se nachází mimo hlavní turistické trasy a kterou si zamiloval i Walt Disney. To kouzelné místo je Mineral King. Při troše štěstí uvidíte sviště, jeleny, ale třeba i medvědy. Před spaním můžete počítat hvězdy na obloze a poslouchat zvuk vody v místním potoce. Jste-li velkými fanoušky přírody, zamilujete si Yosemistký národní park. Ty nejúchvatnější výhledy a stezky najdete, pokud půjdete ve stopách Johna Muira, slavného zastánce a ochránce americké divočiny. Trek z louky Tuolumne až k jezeru Tenaya vás naprosto okouzlí a ukáže vám všechny krásy, které Yosemity skrývají.
Martina Libřická a Pavel Zrzavý jsou cestovatelé a dobrodruzi, kteří se vydali na cestu kolem světa. Více o návštěvě USA se dozvíte na jejich blogu Naše cesta kolem světa. Zajímají vás podrobnější informace týkající se Národních parků v USA? Přečtěte si náš článek Road trip a jihozápad USA.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.