Národní parky na jihozápadě USA

©

Spojené státy nejsou známé pouze svými moderními velkoměsty, obdivované mohou být právě především pro své národní parky. Jedny z nejkrásnějších parků se nacházejí na hranici čtyř států – Kalifornie, Utah, Arizona a Nevada. A svou diversitou mohou nabídnout každému návštěvníkovi něco významného a nevšedního.

Grand Canyon
NP Grand Canyon


Představte si krajinu plnou překrásných luk, hájů a květin, lesů s voňavými obrovskými jehličnany obklopující hory a skály, které se tyčí až do nebes, ale také vyprahlé pouště a pláně, kde přežijí jenom ti nejpřizpůsobivější. Kaňony staré miliony let, krátery, nezvyklé barevné kamenné útvary, solná jezera, nejvyšší betonová přehrada na západní hemisféře, města duchů a nejstarší stromy na světě. Přesně takový je jihozápad USA. Leťte do Vegas, půjčte si tam auto a vydejte se na road trip, na který budete ještě léta vzpomínat.

Bryce Canyon
NP Bryce Canyon

Kaňony a hoodoos jsou chloubou jihozápadu USA

Kaňony neodmyslitelně patří k USA. A nejdelší z nich Grad Canyon, vytvořený řekou Colorado, není třeba dlouze představovat. Za nejkrásnější část parku se dá bez pochyb považovat North Rim na severu, který není tak hojně turisticky navštěvovaný. Milovníci přírody a kempování jistě uvítají možnost spaní zdarma s výhledem na Grand Canyon. Nezaostává ale ani Bryce canyon, který svými zvláštními útvary hoodoos okouzlí každého cestovatele a zláká jej na toulky do svého nekonečného barevného amfiteátru. Fascinují vás stolové hory z divokého západu? Navštivte Canyonlands  a nechte se okouzlit nekonečnými kaňony při západu i východu slunce. A chcete-li vidět obrovské pískovcové oblouky, přejeďte do vedlejšího Arches, kde je lze obdivovat. Ty nejimpozantnější jsou k vidění na stezce Devil’s Garden.

Canyonlands
NP Canyonlands


Arches
NP Arches

Vyprahlá údolí, solná jezera a nejstarší stromy na světě

Nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo v Severní Americe, to je Údolí smrti, Death Valley. Místo je velmi rozmanité, nacházejí se tu pouště, krajiny připomínající povrch Měsíce i Marsu střídající se s nekonečnými vyprahlými pláněmi, hornatými vrcholky vedoucími k solnému jezeru, které je většinu část roku zcela vyschlé. Zní to drsně a je to téměř k nevíře, že stačí popojet o několik set kilometrů dál a vše se náhle mění. Ve White Mountains nedaleko pohoří Sierra Nevada se nachází Ancient Bristlecone Pine Forest, který je domovem nejstarších stromů na světě. Stromy jsou starší než pyramidy v Gíze a jejich letokruhy jsou tak těsné, že každý centimetr značí desítky až stovky let.

Deadth Valley
NP Death Valley


Pine Forrest
NP Ancient Bristlecone Pine Forest

Mimo vyšlapané cesty v kalifornských parcích

Za největšími stromy na světě se do Národního parku Sequoia vydávají ročně davy turistů. Málokdo z nich ale pozná tu opravdovou, klidnou a neposkvrněnou část parku, která se nachází mimo hlavní turistické trasy a kterou si zamiloval i Walt Disney. To kouzelné místo je Mineral King. Při troše štěstí uvidíte sviště, jeleny, ale třeba i medvědy. Před spaním můžete počítat hvězdy na obloze a poslouchat zvuk vody v místním potoce. Jste-li velkými fanoušky přírody, zamilujete si  Yosemistký národní park. Ty nejúchvatnější výhledy a stezky najdete, pokud půjdete ve stopách Johna Muira, slavného zastánce a ochránce americké divočiny. Trek z louky Tuolumne až k jezeru Tenaya vás naprosto okouzlí a ukáže vám všechny krásy, které Yosemity skrývají.

Yosemity NP
Half Dome - NP Yosemity


Yosemity NP
Jezero Tenaya - NP Yosemity

Martina Libřická a Pavel Zrzavý jsou cestovatelé a dobrodruzi, kteří se vydali na cestu kolem světa. Více o návštěvě USA se dozvíte na jejich blogu Naše cesta kolem světa. Zajímají vás podrobnější informace týkající se Národních parků v USA? Přečtěte si náš článek Road trip a jihozápad USA.

SvisťSvišť v NP Sequoia

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Národních parků USA a Jihozápadu USA? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Národní parky USA - poznáváme. 

Národní parky USA LP
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Martina Libřická & Pavel Zrzavý

Předchozí článek

Což takhle cestovat Avií?

Další článek

Alagoas - kokosová oáza bez turistů

Související články

Články

Austrálie - útesy, lesy a domorodá kultura

Hodnota australského dolaru se v posledních letech snižuje, což je mimořádně výhodné pro cestovatele s omezeným rozpočtem. Díky kolísající měně a klesajícím cenám paliva by rok 2016 mohl být dokonalý pro výlety autem. Určitě si nebudete chtít nechat ujít zdejší největší zajímavosti, včetně Velkého korálového útesu a Tasmánské divočiny, které čelí stále větším environmentálním hrozbám. Seznamte se s nimi, dokud je čas.  Australská vinařství produkují kvalitní vína rozmanitých stylů   Nejste-li z Nového Zélandu nebo Papuy-Nové Guineje, je do Austrálie daleko odevšud. Dostat se sem obvykle obnáší čtyřiadvacetihodinovou cestu letadlem. Protože však rok 2016 má být rozhodující pro několik klíčových oblastí australské…

Články

Jak cestovat nalehko – rady od mistra v balení

Malé a lehké zavazadlo je nezbytností pro každého světoběžníka, který chce minimalizovat chaos spojený s cestováním. S malým batohem můžete stihnout japonský vlak, který odjíždí opravdu přesně. Můžete se vtěsnat do jediného autobusu (či na jeho střechu) jedoucího do další vesnice v Indii. Nebo, jak jsme se dozvěděli, umožní vám kompaktní zavazadla v situaci, kdy se snažíte vyplatit svého průvodce z vězení, nacpat šest objemných cestovatelů do maličké rybářské loďky, jež vás doveze k bungalovu na opuštěném ostrově právě včas, abyste mohli sledovat západ slunce. Součástí balení jsou samozřejmě hluboce osobní rozhodnutí. Každý má svoje vlastní představy o pohodlí a stylu. Avšak pokud se budete držet několika jednoduchých, praxí osvědčených zásad cestování nalehko, můžete ušetřit na velikosti a váze. Ne vždy to sice zachrání vaši cestu, ale rozhodně tím ulehčíte…

Články

10 důvodů, proč jet (znovu) do New Yorku

Město, které nikdy nespí, toho za poslední rok zvládlo opravdu hodně. V roce 2014 odhalilo muzeum 9/11 Memorial svou desetitisícovou sbírku artefaktů, byla dokončena poslední část High Line a poprvé od roku 1910 se návštěvníci Coney Islandu mohou projet na horské dráze. Děje se tu tolik fascinujících věcí, že dokonce i velryby se vracejí. Na konci května 2015 se na Dolním Manhattanu otevře vyhlídková plošina nejvyšší budovy na západní polokouli. Nikdo nepotřebuje záminky, aby si zamluvil let do New Yorku na tento rok – nicméně deset vám jich přinášíme. Vyhlídka One World Observatory Největší (nebo alespoň nejvyšší) událostí roku…

Články

Rodopy - horské túry, krasové útvary i pestrá etnická směs - I. část

Rila, Pirin, Rodopy. Možná si také ještě pamatujete z hodin zeměpisu výčet hlavních bulharských pohoří. Stejně seřadit by se nejspíše dala co do popularity a návštěvnosti, ale zatímco Rila a Pirin nabízejí především úžasné vysokohorské scenérie a dlouhé hřebenové túry, Rodopy vám naopak ukážou zázraky, které v krasové krajině vykouzlila Matka Příroda, a občas přispěl svou tvořivou činností i člověk. A nemusí vás to stát ani příliš energie. Pokud navíc zavítáte do východní části hor, zlehka vás ovane orientální atmosféra, díky etnickým Turkům, kteří tuto oblast obývají. Nejlepší dobou pro návštěvu hor jihovýchodní Evropy je pozdní léto, tak proč už nezačít plánovat svou letošní horskou dovolenou? Výhled na Plovdiv z archeologického parku Proč zrovna do Bulharska? Dá se říct, že Bulharsko se již trvale zabydlelo v nabídkách cestovních kanceláří i v hledáčku těch, co touží po exotické dovolené, která nezruinuje jejich rodinný rozpočet. Není divu, tato země má totiž pro nás Čechy hned několik…