Motor britské kultury

©Whitworth Art Gallery/Shahid Khan/Shutterstock

Manchester – někdejší strojovna průmyslové revoluce – dnes hraje roli dynama britské kultury. Vláda vyčlenila 78 milionů liber na centrum umění The Factory, které se má stát jevištěm Manchesterského mezinárodního festivalu. Ve městě bylo zrenovováno a otevřeno mnoho nových uměleckých prostor, jako například galerie Whitworth, víceúčelové centrum umění HOME a Pantheon připomínající knihovna Central Library. Proměna tohoto kdysi industriálního města pokračuje mílovými kroky.

Tomuto městu nikdy nechyběly ambice a sebevědomí. Kdysi bývalo strojovnou průmyslové revoluce a v 21. století se proměnilo v dynamo kultury a umění. Britská vláda je v tom mocně podporuje: vyčlenila 78 milionů liber na vybudování The Factory, nového víceúčelového uměleckého prostoru, ve kterém bude divadlo s 2200 sedadly a kde se bude konat mezinárodní festival Manchester International Festival.
Manchester

V roce 2015 byla po renovaci za 15 milionů liber znovu otevřena jedna z nejvýznamnějších galerií umění v Británii, Whitworth. Po rekonstrukci se může pochlubit novou prosklenou promenádou a zahradou umění. O několik měsíců později bylo otevřeno HOME, centrum mnoha uměleckých forem s ambicemi nabízet nejlepší divadlo, filmy a vizuální umění v zemi. Druhá největší veřejná knihovna v Británii, Pantheon připomínající Central Library, byla znovu otevřena v roce 2014. Má se stát „obývacím pokojem města“, s mediálním salonkem British Film Institute Mediatheque, hudební knihovnou a moderní knihovnou pro děti.

Zábavu a umění spojuje nová tzv. „úniková místnost“ Breakout na Brazennose St, založená na hrách, jako je The Krypton Factor, kdy se účastníci snaží shromažďovat klíče a vodítka, aby unikli ze zamčeného pokoje. A 17 let poté, co byl Manchester dějištěm přelomového televizního seriálu o gay komunitě Queer as Folk Russella T. Daviese, se opět stává kulisou nejnovějšího Daviesova projektu, upřímného a velmi zábavného seriálu Cucumber.

Chcete přijít na kloub tomu, co nejvíc rozděluje obyvatele města? Zajděte na zápas na Old Trafford, domovský stadion jednoho z nejslavnějších fotbalových klubů světa, Manchester United, nebo na Etihad Stadium, kde hraje velmi úspěšný a dobře zafinancovaný klub Manchester City, který United pěkně šlape na paty.
Manchester Old Trafford

Naskočte do sobotního příměstského vlaku do jižního Manchesteru a ponořte se do rušného komunitního tržiště Levenshulme Market. Ocitnete se na tom nejlepším místě, kde nakoupit jídlo, řemeslné výrobky a spoustu dalšího lokálně vyráběného zboží (tržiště je otevřeno jen od března do prosince).

Dejte si do těla v nonstop otevřeném víceúčelovém centru Islington Mill v Salfordu, kde se můžete zapotit na lekci bikram jógy i na koncertu hardcore techna.

Nejbizarnější podívaná

Panoramatu severního Manchesteru dominuje ventilační věž hlavní městské věznice Strangeways Prison, která figuruje i v názvu alba skupiny The Smiths: Strangeways, Here We Come. Mnoho lidí ji mylně považuje za strážní věž, ale všem obyvatelům města jejích 71 m neustále připomíná, že se zločin nevyplácí.

Stravování na úrovni

Manchester nemá o luxusní restaurace nouzi, ale od roku 2013, kdy byl otevřen Manchester House, získala zdejší gastronomie také báječné lokální kouzlo. Šéfkuchař restaurace Aiden Byrne se nechal inspirovat molekulární kuchyní restaurací Blumenthal a El Bulli a vytváří dokonale připravené delikatesy. Mají veškerou sofistikovanost haute cuisine, ale nejsou tak drahé. Jídelna je zařízena v duchu nedbalé elegance industriálního designu, ale ještě oblíbenější je rušný klub ve 12. podlaží, kde si můžete dát koktejl nebo místní pivo a vychutnávat si úchvatný výhled na panorama Manchesteru.

Nejlepší nákupy

Manchester má lék na každou nákupní horečku: od butiků na South King St a supermódních obchodů ve Spinningfields až po lidové prodejny v Arndale Centre a hipsterské obchody Northern Quarter. Jedním z nejzajímavějších nově otevřených obchodů je Manchester Craft & Design Centre v přestavěném viktoriánském rybím tržišti na Oak St ve čtvrti Northern Quarter. Můžete si tu nakoupit šperky, keramiku, textil a oblečení od zhruba třiceti návrhářů, kteří působí přímo na místě.

Ubytování na úrovni

Great John Street Hotel. Elegantní designová nádhera? Ano. Hotelové slasti – povlečení z egyptské bavlny, luxusní toaletní potřeby, samostatně stojící vany a spousta high­tech elektroniky? Ano. Tento hotel v budově bývalé školy je malý, ale přepychový – za secesní halou na vás čekají fantastické ložnice, které jsou ukázkou vytříbeného stylu a luxusu. Kdyby jen škola dokázala zanechávat tak příjemné vzpomínky.

Manchester

Zaujal vás Manchester? Další informace, užitečné tipy a zkušenosti cestovatelů najdete v průvodci Lonely Planet Poznáváme Velká Británie. Vydejte se objevovat.

Best in Travel 2016

Přečtěte si více o destinacích nominovaných do Best in Travel 2016. Zajímá vás, kam za nejzajímavějšími výročími, kde hledat nejlepší místa pro dobrodružné poznávání přírody pro celou rodinu, na kterých železničních trasách vás čeká zajímavý zážitek v nočním vlaku, kde si objednáte nejlepší hamburgery nebo které stavby 20. století jsou považovány za nejikoničtější? Je v knize zastoupena i Česká republika? Všechny otázky vám zodpoví tato tištěná publikace. 

  • Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.
Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Odlehlý protipól olympijské horečky v Riu

Další článek

Poprvé v Jeruzalémě

Související články

Články

Georgetown představuje neotřelou uměleckou scénu a stylové ubytování

Georgetown, město zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, se v poslední době stává těžištěm moderní, umělecky laděné Malajsie. Mezi tradičními čínskými obchody tu dnes objevíte výtvory nekonvenčních pouličních umělců a na každém rohu vyrůstají nové výstavní prostory, kde se můžete setkávat s avantgardním uměním, filmy, hudbou a tancem. Přidejte k tomu pár butikových hotelů a máte recept na jednu z nejoriginálnějších a nejpestřejších uměleckých komunit v Asii. Ve městě Georgetown, které se nachází v malajsijském státě Penang, vyrůstá vskutku neobyčejná moderní umělecká scéna, která tvoří fascinující protiváhu spleti historických ulic zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO. Díky projektům, jako je festival Urban Xchange: Crossing Over, vzniklo na těchto…

Články

Odlehlý protipól olympijské horečky v Riu

Všechny zraky se upírají na Rio, kde se v roce 2016 budou konat letní olympijské hry, ale jen pár mil na západ od této metropole najdete panenský pás pobřeží, který tvoří smaragdové hory, poklidné ostrůvky a téměř opuštěné pláže. Brazilská Costa Verde („Zelené pobřeží“) je rájem všech milovníků přírody i adrenalinových závisláků. Vydejte se na túru do džunglí porostlých kopců, sjeďte na kajaku odlehlé fjordy nebo si nasaďte potápěčské brýle a šnorchl a ponořte se mezi hejna ryb, z nichž některé možná uvidíte ten večer na svém talíři. V roce 2016 navštíví většina lidí Brazílii kvůli letním olympijským hrám v Rio de Janeiru, ale když se od této proslulé metropole vydáte jen kousek na západ, objevíte ráj, který je mnohem méně známý. Costa Verde („Zelené pobřeží“) je pás nedotčeného pobřeží, tvořený smaragdovými vrcholky, tichými ostrovy,…

Články

Kupředu, Freo!

Lidé svobodného ducha přicházejí do západoaustralského přístavního města Fremantle ze široka daleka jako vlny přílivu a odlivu. Chtějí si užít zdejší hudební kluby, hipsterské bary, butikové hotely a minipivovary spolu se studenty univerzity Notre Dame, kteří „Freo“ pomáhají proměňovat. V roce 1987 se nacházelo ve stavu ekonomické stagnace, ale dnes je to rušné, umělecky laděné město plné alternativní kultury. Pod rozpáleným západoaustralským sluncem se vyhřívá přístavní město Fremantle, které má nevázanou námořnickou duši. Podobně jako Valparaíso v Chile nebo Littleton na Novém Zélandu má také „Freo“ historické centrum tvořené hustou změtí uliček s klasickými viktoriánskými a edwardiánskými domy, kterým se…

Články

Objevte nejzajímavější destinace roku 2016

Lonely Planet představuje kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, a je nám ctí vám vybrané destinace postupně představit. Best in Travel 2016 prezentuje 10 zemí, 10 regionů a 10 měst, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2016. Na 1. místě žebříčku zemí se umístila Botswana, následovaná Japonskem a USA. Kotor v Černé Hoře se umístil na 1. příčce mezi městy, a to před ekvádorským Quitem a irským Dublinem. Mezi první tři favority regionů, které Lonely Planet Best in Travel 2016 řadí mezi ty, které musíte v nadcházejícím roce…