Mostar - město, které postavilo most mezi Východem a Západem

Shutterstock

Město zasazené v malebné krajině vápencových hor a omývané ledovými vodami řeky Neretvy proslavil zejména jeho ikonický obloukový most.

V jižní části Bosny a Hercegoviny, na půli cesty mezi Sarajevem a chorvatským Dubrovníkem, leží historické město Mostar. Rozprostírá se na březích smaragdové řeky Neretvy a rozhodně nezapře svůj orientální původ. Právě díky osmanským Turkům se ke konci středověku z původně malé osady stalo významné obchodní a administrativní centrum regionu.

Ani Mostaru se však nevyhnuly běsy bosenské války a značná část jeho historického jádra byla v první půli devadesátých let zničena. Místní obyvatelé se ale svého domova nevzdali a s mezinárodní pomocí město přivedli zpět k životu.

Starý most

Dominantou Mostaru je Starý most (Stari most), kamenný obloukový most, který se elegantně klene nad řekou Neretvou a spojuje oba břehy města. Tento architektonický skvost, který byl původně postaven v 16. století na přání sultána Sulejmana Nádherného, stál na svém místě bezmála 430 let. Za tu dobu přestál řadu konfliktů, včetně vpádu nacistů. Ostřelování chorvatských sil během chorvatsko-bosňácké války už ale bohužel nevydržel a 9. listopadu 1993 se zřítil do řeky. K jeho slavnostnímu znovuotevření došlo v červenci roku 2004 a dnes je spolu s historickým centrem města zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Starý most je ukázkovým příkladem islámské architektury na Balkáně. Už ve středověku se stal symbolem tolerance mezi různými náboženskými a etnickými skupinami, které vedle sebe ve městě žily po celá staletí. Součástí mostu jsou dvě věže (Tara a Halebija) a strážcům, kteří z nich na most dohlíželi, se přezdívalo „mostari“. Odtud je také odvozen název města – Mostar.

Během teplých dnů můžete přímo na mostě potkat mladé muže v plavkách, kteří za úplatek skáčou do ledové Neretvy. Jsou to profesionální skokani, kteří se neohroženě vrhají z asi dvacetimetrové výšky (v závislosti na aktuální výšce hladiny řeky) do vody, jejíž teplota ani v létě nepřekročí 8 °C. Vy to ale raději nedělejte. Pokud byste měli nutkání koupání vyzkoušet, můžete si zaplavat kousek pod mostem.

Staré turecké město

Historické jádro města, které tvoří Staré turecké město (tzv. čaršija), vás přenese zpět v čase. Ocitnete se uprostřed jednoho velkého orientálního tržiště, na kterém seženete, co vás jen napadne: od rukodělných výrobků, jako jsou koberce, nádobí či šperky, přes koření a arabské speciality, po laciné kýče, o jejichž ceně se dá smlouvat. Také uvidíte řemeslníky přímo v akci.

Budete se proplétat klikatými uličkami z ochozených dlažebních kostek, na kterých to místy pěkně klouže. Nezapomeňte si proto přibalit pořádné boty. V ulicích narazíte na staré turecké lázně (hamam) nebo na Křivý most, který je takovým menším bráchou Starého mostu. Stojí tady také několik důležitých islámských chrámů. Mešita Cejvan Ćehaj je nejstarší ve městě, Koski Mehmed-Pašova mešita je mnohými považována za nejhezčí ve městě, a Karađoz-begova mešita patří k největším a nejvýznamnějším v celé zemi. Nelekněte se, až se z některého z minaretů ozve muezín, který svolává věřící k modlitbám.

Pokud se neradi tlačíte mezi davy turistů, vyrazte na průzkum po setmění, kdy se Staré město ukládá k spánku.

Symbióza různých kultur

V Mostaru se odedávna prolínaly různé kultury, etnika a náboženství. Vedle sebe tady stály (a z velké části stále stojí) mešity, kostely i synagogy, což svědčí o tom, že v regionu spolu po více než čtyři staletí žili Bosňáci (muslimové), římskokatoličtí Chorvaté, pravoslavní Srbové i sefardští Židé.

Směsice vlivů se promítla do místní architektury, gastronomie, umění i každodenního života. Když k tomu přidáte Rakousko-uherskou okupaci a období socialistické Jugoslávie, je jasné, že o zajímavý zážitek nemůže být nouze.

Neviditelná hranice stále visí ve vzduchu

Bosenská válka vypukla v roce 1992 (několik měsíců po rozpadu Jugoslávie) a trvala až do listopadu roku 1995. Zahynulo během ní přibližně 100 tisíc lidí a přes 2 miliony lidí bylo vysídleno. Až do války býval Mostar místem jednoty a harmonického soužití všech národnostních menšin. V roce 1993 ale vyeskalovalo náboženské napětí mezi Bosňáky a Chorvaty a přerostlo v samostatný konflikt, který se odehrál právě v Mostaru.

Město je dodnes rozdělené na chorvatskou a muslimskou část. Žádnou zeď ani ostnatý drát tady nenajdete, napětí mezi obyvateli je ale pořád dost citelné. Dokonce jsou zde segregované školy.
Na válku se zkrátka nezapomíná. Stejně jako v jiných částech Bosny a Hercegoviny narazíte na torza poničených budov, prostřílené fasády a opuštěné domy. V centru města stále stojí zpustošená Věž odstřelovačů (Sniper tower). Pokud byste se o válce chtěli dozvědět přímo od místních, můžete si zabookovat některou ze speciálních komentovaných prohlídek.

Bosenská káva

A pokud na vás náhodou padne splín, není nic lepšího, než zapadnout někam do kavárny a zlepšit si náladu tradiční bosenskou kávou. Díky lehce odlišnému způsobu přípravy má o něco hustější pěnu než káva turecká. Rozdíl je také v jejím servírování – zatímco v Turecku džezva na stůl nepatří a kávu dostanete rovnou v malém šálku, bosenskou kávu vám naservírují v džezvě, na kulatém kovovém podnose spolu s prázdným kalíškem, sklenkou vody, kostkovým cukrem a želatinovou cukrovinkou rahat lokum (známou také pod názvem Turkish delight). K tomu se dokonale hodí tradiční arabská baklava, nebo tufahija, což je jablko s ořechovou náplní vařené ve sladkém nálevu, dozdobené šlehačkou a čokoládou.

Mostra je zkrátka jedním z nejdůležitějších bodu, který na cestu za poznáním Bosny a Hercegoviny, zařadit. 


Nalákal Vás článek CK Radynacestu k dalším cestám? Pak není nic jednoduššího, než si vybrat zájezd na radynacestu.cz, který vám bude sedět.

A navíc se slevou 1000 Kč na osobu speciálně pro Vás. Stačí v rezervaci uvést kód: LP24. 

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

 

Napsal: Radynacestu.cz

Předchozí článek

Belize versus Kostarika - který ze středoamerických skvostů je pro vás ten pravý?

Další článek

Bláznivý, a tak přínosný nápad – Workcamp ve španělském Vilariňo de Conso

Související články

Články

5 nejkrásnějších měst ve Slovinsku - od Lublaně po Bovec

Pokud středoevropské Slovinsko stále ještě nefiguruje na seznamu vašich cestovatelských plánů, možná brzy změníte názor. Ať už vsadíte na lyžování ve vysoko položených horských střediscích, na pěší turistiku v čarovné přírodě nebo na koupání v teplém moři, zaručeně neprohloupíte ani u jedné z variant. Přírodní krásy teď ale nechejme chvíli stranou, čeká nás totiž putování po nejkrásnějších slovinských městech. Slovinsko je v podstatě hned za rohem, tak proč se pro změnu nevydat na výlet právě sem? Z Prahy do Lublaně dojedete autem už za necelých 7 hodin. Slovinská města, která byste si měli ve své turistické brožurce vyznačit tučně, jsou Lublaň, Piran, Bled, Koper a Bovec. Úžasné je navštívit alespoň jedno…

Články

Dovolenka v albánskom Drači

Drač je prímorské mesto a v súčasnosti sa stáva čoraz obľúbenejšou dovolenkovou destináciou nielen pre Albáncov, ale aj pre Talianov, Čechov a Slovákov. Ponúka priezračne čisté more, nekonečný výber kaviarní a pozostatky pamiatok z rímskej a byzantskej ríše. Porta Jugore, Kalase a Venetian Tower of Dürres Kamenná Porta Jugore bola hlavnou bránou do antického Drače a bola vybudovaná v 2. storočí. Okolo tejto brány sa tiahne pevnosť Kalase, ktorá tu stojí už od 4. storočia pred naším letopočtom. Súčasťou pevnosti je aj Venetian Tower of Dürres, ktorá už…

Články

Slovinsko: Itinerář pro skvělý roadtrip

Slovinsko v posledních letech objevuje čím dál víc cestovatelů. Proč byste měli taky a proč je tahle malá zemička v podstatě synonymem pro perfektní evropský roadtrip? Pojeďte to zjistit. Jednou z jeho největších výhod je, že je od České republiky kousek, takže se o cestě nemusíte ani moc rozhodovat, prostě nastartujete auto a za pár hodin jste tam. Druhý důvod je, že je to opravdu krásná země, která vám nabídne hory, jezera, hrady, jeskyně, ale i moře a krásná města. Navíc vás tu potěší…

Články

Gurmánské zážitky v Istrii, gastronomickém ráji Chorvatska

Region Istrie nabízí jedny z nejlepších gurmánských zážitků v Chorvatsku – od jídel z čerstvých mořských plodů přes lov lanýžů až po ochutnávky nejkvalitnějších extra panenských olivových olejů, vín a likérů. Istrijský poloostrov, ležící na severním konci chorvatského pobřeží, se dělí do dvou odlišných částí: Modrá Istrie s křišťálovým pobřežím a Zelená Istrie se svěží zelenou krajinou. Na svazích ležící Motovun je lemován vinicemi © Vera Kailova / Shutterstock Díky zvlněným kopcům a údolím,…