Místo, které je často skloňováno v mediích a o kterém jsme toho hodně slyšeli a četli. Pravdou ale je, že málokdy si dokáže představit jak to v současné době na Krymu vypadá.
Já jsem se k návštěvě Krymu rozhodla ze dvou důvodů. Prvním, byla určitě zvědavost, co si vlastně pod tímto názvem představit. Druhým jednoduchost, protože vzhledem k tomu, že žiji v Rusku, tak je návštěva Krymu nejjednodušší a dalo by se říct i nejrychlejší cestou k moři, čehož využívá více a více Rusů. Dále si myslím, že člověk by měl cestovat a poznávat všechny kouty světa, které může. Proto, prosím, pod mou návštěvou nehledejte žádné politické či jiné podtexty. Můj život a práce je cestování, proto si myslím, že cestovat se musí bez předsudků.
Cesta z Moskvy
Let na Krym z Moskvy zabere něco okolo dvou hodin, a pokud máte ruské vízum, tak už žádné jiné povolení k návštěvě nepotřebujete. Rusko se tu hodně snaží rozvíjet turismus, aby do země proudilo co nejvíce lidi a tak se sem dostávaly peníze. Dalším plusem určitě je, že zpáteční letenka z Moskvy vychází okolo 6 tisíc korun.
První dojmy
Letiště je na Krymu jen jedno a to ve město Simferopol, které se nachází asi dvě hodiny jízdy od města Sevastopol, poblíž kterého jsem se taky na svou téměř deseti denní návštěvu ubytovala. Okolo Sevastopolu se nachází několik malých vesniček, které jsou přímo u moře, a proto jsou často vyhledávané turisty, kteří přijeli odpočívat a užívat si sluníčka a moře.
První pocity po příjezdu byly hodně smíšené, protože jsem se několikrát setkala se strachem místních, kteří nejsou vůbec zvyklí na přítomnost cizinců. Mají ještě z dřívějška, kdy patřil Krym mezi jedno z „uzavřených“ míst, strach o čemkoliv s kýmkoliv mluvit a tím spíše pokud jsem si chtěla něco vyfotit. Bude ještě asi dlouho trvat než si zvyknou, že turisté mohou jezdit z celého světa a budou na jejich návštěvy připraveni.
Nicméně to nic nemění na tom, že je Krym naprosto nádherné místo, které mně zcela okouzlilo. Na jednom místě se tu snoubí krásné čisté moře, nádherné hory a k tomu ještě výborné krymské víno.
Moře, víno a hory
Moře mně tu opravdu překvapilo, protože jsem od Černého moře očekávala, jak bude zašpiněné, ale opak byl pravdou. Velmi příjemně mně překvapila i čistota samotných pláží a hlavně cena lehátka 100 rublů, což je nějakých 35 Kč na celý den. To se nedá srovnat s cenami nikde jinde.
Při návštěvě Krymu je hrozně těžké se rozhodnout, která místa navštívit, protože ostrov toho nabízí opravdu hodně. Já jsem jsem si nemohla nechat ujít město Inkerman, ve kterém se nachází nejznámější krymské vinařství nazvané stejně jako městečko. Exkurze spojená a ochutnávkou byla skvělým zpestřením pobytu a několik „butilek“ se mnou pak samozřejmě muselo i odjet domů, protože mi víno opravdu zachutnalo.
Jalta je další z měst, kam rozhodně musí vyrazit každý. Krásné uličky plné všemožných krámků a výborné restaurace s čerstvými rybami a dalšími dary moře. Mně osobně ale ještě více nadchlo městečko Balaklava, kde máte navíc možnost užit si výstup na horu Svatého Jiljí, ze které je nádherný výhled na celou Balaklavu. Skvěle označené cesty a po výstupu na vás čeká koupání na pláži a projížďka na malé rybářské lodičce.
Zajímavým místem pro návštěvu je také městečko Bachčisaraj, kterému je přezdíváno krymský Istanbul. Budete si tu moci dát výborná turecká jídla a vydat se do skalního městečka, které se sice velikostí nedá srovnávat třeba s Kapadokií v Turecku, ale i tak jsou odsud nádherné výhledy a budete určitě nadšeni.

Dalším co nadchne každého návštěvníka jsou určitě nádherné hory, které nabízejí nejen skvělá místa k aktivní dovolené, ale pokud zdoláte nějaký z vrcholů, tak se Vám nabízejí naprosto nádherné výhledy. To bylo asi to, co mně na Krymu nejvíce zaujalo. To že si své najdou jak milovníci koupání a odpočívání u moře, tak i ti kteří vyhledávají spíše aktivní dovolenou.
Návštěva Krymu ve mně zanechala pouze pozitivní vzpomínky a rozhodně se sem chci ještě vrátit, protože jsem za deset dní nestihla vidět zdaleka vše, co poloostrov nabízí. Všem rozhodně doporučuji se sem vyrazit podívat, protože budete určitě překvapení, jak je tu krásně. Jedinou nevýhodou je, že místní letiště zatím nepřijímá zahraniční lety, takže Vaše cesta sem vždy povede přes Rusko. To ale můžete brát i jako výhodu, protože můžete při té příležitosti navštívit i Moskvu, která toho má taky rozhodně hodně co nabídnout.
Autorka článku a fotografií – Lucie Vinterová - žije v Moskvě a spolu se svým přítelem Ondřejem založila web Jedeme do Ruska, kde nabízí všem možnost poznávat Rusko. Více o jejich činnosti se můžete dozvědět na webu, Facebooku nebo Instagramu. V současnosti plánují přednášky o svém životě v Rusku a o možnostech cestování.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.