Moře, víno a hory, aneb Krym jak ho neznáte

© Pixabay

Místo, které je často skloňováno v mediích a o kterém jsme toho hodně slyšeli a četli. Pravdou ale je, že málokdy si dokáže představit jak to v současné době na Krymu vypadá.

Já jsem se k návštěvě Krymu rozhodla ze dvou důvodů. Prvním, byla určitě zvědavost, co si vlastně pod tímto názvem představit. Druhým jednoduchost, protože vzhledem k tomu, že žiji v Rusku, tak je návštěva Krymu nejjednodušší a dalo by se říct i nejrychlejší cestou k moři, čehož využívá více a více Rusů. Dále si myslím, že člověk by měl cestovat a poznávat všechny kouty světa, které může. Proto, prosím, pod mou návštěvou nehledejte žádné politické či jiné podtexty. Můj život a práce je cestování, proto si myslím, že cestovat se musí bez předsudků.

Krym_1

Cesta z Moskvy

Let na Krym z Moskvy zabere něco okolo dvou hodin, a pokud máte ruské vízum, tak už žádné jiné povolení k návštěvě nepotřebujete. Rusko se tu hodně snaží rozvíjet turismus, aby do země proudilo co nejvíce lidi a tak se sem dostávaly peníze. Dalším plusem určitě je, že zpáteční letenka z Moskvy vychází okolo 6 tisíc korun.

Krym_2

První dojmy

Letiště je na Krymu jen jedno a to ve město Simferopol, které se nachází asi dvě hodiny jízdy od města Sevastopol, poblíž kterého jsem se taky na svou téměř deseti denní návštěvu ubytovala. Okolo Sevastopolu se nachází několik malých vesniček, které jsou přímo u moře, a proto jsou často vyhledávané turisty, kteří přijeli odpočívat a užívat si sluníčka a moře.

Krym_3

První pocity po příjezdu byly hodně smíšené, protože jsem se několikrát setkala se strachem místních, kteří nejsou vůbec zvyklí na přítomnost cizinců. Mají ještě z dřívějška, kdy patřil Krym mezi jedno z „uzavřených“ míst, strach o čemkoliv s kýmkoliv mluvit a tím spíše pokud jsem si chtěla něco vyfotit. Bude ještě asi dlouho trvat než si zvyknou, že turisté mohou jezdit z celého světa a budou na jejich návštěvy připraveni.

Nicméně to nic nemění na tom, že je Krym naprosto nádherné místo, které mně zcela okouzlilo. Na jednom místě se tu snoubí krásné čisté moře, nádherné hory a k tomu ještě výborné krymské víno. 

Krym_4

Moře, víno a hory

Moře mně tu opravdu překvapilo, protože jsem od Černého moře očekávala, jak bude zašpiněné, ale opak byl pravdou. Velmi příjemně mně překvapila i čistota samotných pláží a hlavně cena lehátka 100 rublů, což je nějakých 35 Kč na celý den. To se nedá srovnat s cenami nikde jinde.

Krym_5
Při návštěvě Krymu je hrozně těžké se rozhodnout, která místa navštívit, protože ostrov toho nabízí opravdu hodně. Já jsem jsem si nemohla nechat ujít město Inkerman, ve kterém se nachází nejznámější krymské vinařství nazvané stejně jako městečko. Exkurze spojená a ochutnávkou byla skvělým zpestřením pobytu a několik „butilek“ se mnou pak samozřejmě muselo i odjet domů, protože mi víno opravdu zachutnalo.

Krym_6

Samo město Sevastopol si taky nesmíte nechat ujít. Procházka po místní nábřežní ulici, kde najdete spoustu pouličních umělců a stánků se vším možným, má dokonalou atmosféru s nádhernými výhledy. Velmi příjemné je také spojení Sevastopolu s okolními vesničkami, které funguje po moři, takže si můžete za pár korun užít západ slunce na lodičce. 

Krym_7

Jalta je další z měst, kam rozhodně musí vyrazit každý. Krásné uličky plné všemožných krámků a výborné restaurace s čerstvými rybami a dalšími dary moře. Mně osobně ale ještě více nadchlo městečko Balaklava, kde máte navíc možnost užit si výstup na horu Svatého Jiljí, ze které je nádherný výhled na celou Balaklavu. Skvěle označené cesty a po výstupu na vás čeká koupání na pláži a projížďka na malé rybářské lodičce.

Zajímavým místem pro návštěvu je také městečko Bachčisaraj, kterému je přezdíváno krymský Istanbul. Budete si tu moci dát výborná turecká jídla a vydat se do skalního městečka, které se sice velikostí nedá srovnávat třeba s Kapadokií v Turecku, ale i tak jsou odsud nádherné výhledy a budete určitě nadšeni. 

Krym_8

Dalším co nadchne každého návštěvníka jsou určitě nádherné hory, které nabízejí nejen skvělá místa k aktivní dovolené, ale pokud zdoláte nějaký z vrcholů, tak se Vám nabízejí naprosto nádherné výhledy. To bylo asi to, co mně na Krymu nejvíce zaujalo. To že si své najdou jak milovníci koupání a odpočívání u moře, tak i ti kteří vyhledávají spíše aktivní dovolenou.

Krym_9

Návštěva Krymu ve mně zanechala pouze pozitivní vzpomínky a rozhodně se sem chci ještě vrátit, protože jsem za deset dní nestihla vidět zdaleka vše, co poloostrov nabízí. Všem rozhodně doporučuji se sem vyrazit podívat, protože budete určitě překvapení, jak je tu krásně. Jedinou nevýhodou je, že místní letiště zatím nepřijímá zahraniční lety, takže Vaše cesta sem vždy povede přes Rusko. To ale můžete brát i jako výhodu, protože můžete při té příležitosti navštívit i Moskvu, která toho má taky rozhodně hodně co nabídnout.

Krym_10

Autorka článku a fotografií – Lucie Vinterová - žije v Moskvě a spolu se svým přítelem Ondřejem založila web Jedeme do Ruska, kde nabízí všem možnost poznávat Rusko. Více o jejich činnosti se můžete dozvědět na webu, Facebooku nebo Instagramu. V současnosti plánují přednášky o svém životě v Rusku a o možnostech cestování. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika. 

Booking.com
Napsal:

Předchozí článek

TOP 10 destinací v Asii pro rok 2018

Další článek

Nejlepší cestování veřejnou dopravou v Evropě

Související články

Články

Reklama na stopování - Ukrajina za 4 dny

Parta kamarádů se rozhodla stopovat. Chtějí poznat něco nového a zažít nějaké dobrodružství. Proto padá volba na stopování. Je to nejjednodušší způsob, jak poznat fajn lidi a zjistit něco o jejich zvycích a kultuře, která se nemusí nutně měnit jen s hranicemi jiných států. Začátek cesty Mířím na ÚAN Florenc a v hlavě se mi honí spoustu myšlenek, většinou ne moc dobrých. Plán cesty je následující: za 4 dny prostopovat více jak 1600 kilometrů po žalostně udržovaných slovenských a ukrajinských cestách. To by samo o sobě nebylo tak špatné, ale počasí se netváří nadějně…

Články

Astana – hlavní město Kazachstánu

Dovedete si představit velké město uprostřed široširé pouště? Absurdní supermoderní město, jaké v Evropě nenajdeme? Navštivme kazašské hlavní město Astanu. Vyrostlo za zhruba dvacet let a udivuje své návštěvníky architektonickým rozmachem. Město rychlokvaška. Zkusme se oprostit od úvah, zda země bohatá na ropu neměla své bohatství užít jinak a investovat spíš do rozvoje průmyslu, infrastruktury a sociálního systému. Nemysleme na to, že město vzniklo – s trochou nadsázky - pro potěšení jednoho člověka. Pokud to dokážeme, pak určitě stojí za to Astanu vidět. Strávila jsem zde s kamarádkou při návštěvě Kazachstánu osmačtyřicet hodin a bylo na co koukat. Moderní architektura, typické prvky architektury sovětské a asijská ornamentalistika – to vše tvoří Astanu Trocha historie, bez které člověk netuší proč Před dvěma sty lety se po zdejší stepi proháněli pastevci koní. Klimatické podmínky na jaře a na podzim obdobné jako u nás. V létě však zde může…

Články

TOP 10 evropských destinací pro rok 2018

Cestovatelé a přispěvatelé z řad Lonely Planet prozkoumali snad každý čtvereční metr Evropy jen proto, aby vám nabídli výběr těch nejzajímavějších míst, na která se v letošním roce vypravit. Od regionů, které vyráží dech, přes malé, téměř neznámé ostrůvky, ze kterých jakoby zazníval přitažlivý hlas Sirén, až po v minulosti obnovená a zvolna se rozvíjející města - všechny tyto destinace doslova soupeří o zařazení na váš seznam cílů pro letošní rok. Zbývá tedy jediná otázka: Kam nejdřív? 1.…

Články

5 nejkrásnějších měst ve Slovinsku - od Lublaně po Bovec

Pokud středoevropské Slovinsko stále ještě nefiguruje na seznamu vašich cestovatelských plánů, možná brzy změníte názor. Ať už vsadíte na lyžování ve vysoko položených horských střediscích, na pěší turistiku v čarovné přírodě nebo na koupání v teplém moři, zaručeně neprohloupíte ani u jedné z variant. Přírodní krásy teď ale nechejme chvíli stranou, čeká nás totiž putování po nejkrásnějších slovinských městech. Slovinsko je v podstatě hned za rohem, tak proč se pro změnu nevydat na výlet právě sem? Z Prahy do Lublaně dojedete autem už za necelých 7 hodin. Slovinská města, která byste si měli ve své turistické brožurce vyznačit tučně, jsou Lublaň, Piran, Bled, Koper a Bovec. Úžasné je navštívit alespoň jedno…