Madeira aneb jak se chodí kanálem

©

Madeira má mnoho přízvisek: ostrov věčného jara, květinový ostrov, ráj v Atlantiku a další. Největší půvab Madeiry však spočívá zřejmě v tom, že si pro vás vždy přichystá nějaké překvapení. Vytékající lávu a sopečné pumy hvízdající kolem hlavy už ale nečekejte. Madeira sice vyrostla z mořského dna díky sopečným výbuchům a výlevům lávy, avšak minimálně 6500 let tu panuje klid. Tedy určitě vulkanický klid.

Co to tu hoří?

Klid na Madeiře panoval celá tisíciletí. Občas došlo k sesuvu, občas k povodni, ale nikoho to moc nevzrušovalo. Není ani divu. Zvířata pravděpodobně žila v takové harmonii s okolní přírodou, že je takovéto události nevyvedly z míry. No a lidé? Ti na Madeiře vůbec nežili! Alespoň v patnáctém století, když k madeirským břehům připlul portugalský mořeplavec João Gonçalves Zarco, byl ostrov neobydlený.


Netrvalo dlouho, a na Madeiru začaly připlouvat první lodě s osadníky z Portugalska. Ti začali na ostrově zakládat požáry, nikoli však proto, aby se ohřáli (na Madeiře je dostatečné teplo), ale proto, aby vymýtili porost a získali zemědělskou půdu. Vypalování trvalo prý celých sedm let. Poté měli noví Madeiřané konečně prostor pro pole, na nichž pěstovali vše potřebné.

Jdu do lesa na borůvky

Původním (a nejtypičtějším) porostem Madeiry je třetihorní vavřínový prales. Jde o unikátní biotop, který se nachází na severní straně ostrova a od roku 1999 jej chrání UNESCO. Kromě označení vavřínový les se používají i jména jako laurisilva či madeirský prales. Není to náhoda, protože právě na Madeiře najdeme největší vavřínový prales na světě. Biotop původně hojný v celém Středomoří je dnes výsadou pouze několika ostrovů Makaronézie. Kromě Madeiry nalezneme vavřínový les v malé míře i na Azorách a Kanárských ostrovech.

Není ale les jako les. Pokud rádi chodíte na houby či borůvky do českého lesa a nebyli jste nikdy v deštném lese mírného pásu (kromě madeirského pralesa k nim patří například lesy na Novém Zélandu, Tasmánii či v části Patagonie), musíte se připravit na něco trochu jiného: zakroucené větve vřesovců, vavříny, krásné zelené koberce mechu a vše obrůstající lišejníky ‒ jako v pohádce. Nečekejte, že si madeirským lesem vyrazíte jen tak, kam se vám zachce. Porost je místy tak hustý, že by vám nepomohlo ani plazení. Hlavním problémem je však velmi strmý terén.


Leváda není mořská ryba ani sprosté slovo!

Když první osadníci připluli na Madeiru, zjistili, že severní svahy ostrova jsou příliš strmé a ani zdejší klima není vhodné pro intenzivní pěstování plodin a dlouhodobé osídlení. Usadili se tedy na straně jižní a pole zbudovali tam. Vzápětí však zjistili, že na jižní straně je občas dost sucho, a musí tedy pole zavlažovat uměle. Aby si ulehčili práci, začali stavět zavlažovací kanály – takzvané levadas. Ze začátku šlo hlavně o kratší levády na jižní straně ostrova, v 19. a především ve 20. století však došlo k rozsáhlému budování levád na severním pobřeží. Stavbou levád na strmých severních svazích a zbudováním řady tunelů získali Madeiřané přístup k obrovskému množství průzračné vody z deštěm syceného severu.

Aby mohli Madeiřané levády udržovat, zbudovali vedle samotného kanálu ještě pěšinky. Tyto pěšinky se už v 19. století staly oblíbeným místem výletů anglických aristokratů. V druhé polovině dvacátého století pak přibyli Francouzi, Němci a v neposlední řadě Češi. V jednadvacátém století tak může člověk prochodit téměř celou Madeiru po krásných hliněných cestičkách a až na výjimky téměř po rovině.

Je lepší chodit kanálem!

Na začátku jsme říkali, jak je Madeira schopná překvapit. A to kdekoliv! V hlavním městě Funchalu vás může překvapit například nádherný silvestrovský ohňostroj, květinové slavnosti nebo proutěné sáně sjíždějící strmými ulicemi města. V přírodě toho je snad ještě víc. Nádherné vodopády, rozkvetlé hortenzie, ptáčci zobající z ruky, ale také všechny rozmary počasí. Na deštivém severu vás může potrápit úmorné vedro a na nejsušším východním cípu ostrova můžete zažít průtrž mračen. Je potřeba být připravený na všechno.


Je možné chodit podél levád, když lije jako z konve a Madeira je ochromená povodní? Jak kde! Nejde totiž jen o samotný déšť, ale i s ním spojené sesuvy půdy a v nejstrmějších částech i stromové laviny. Sesuv může naprosto zablokovat cestičku nebo ji naopak strhnout do hlubiny a vám nezbude než se otočit a šlapat zpátky. Další věc, na kterou by člověk neměl zapomínat, jsou tunely. Cestička vede vedle kanálu obvykle i v tunelu a bývají na ní jen mělké louže, ale může se také stát, že voda stoupne natolik, že se vylije z levády a teče i po cestičce. Může vás spasit chůze po středové zídce, ale kvůli nízkým stropům většiny tunelů to není žádná výhra. V extrémních případech se může stát, že půjdete přikrčeni 120 cm vysokým tunelem a budete se brodit vodou po kolena. Nebo zjistíte, že na cestičku vytesanou ve svislé skále padá vodopád, který by vás svou silou srazil k zemi: můžete se buď otočit, nebo skočit přímo do levády (obvykle nejsou hlubší než půl metru) a za vodopádem projít kanálem.

Jen pro blázny a extremisty?

Je tedy chození na Madeiře jen pro zdatné trekkery, kteří milují přelézání padlých stromů a brouzdání ledovou vodou? Rozhodně ne! Madeira nabízí desítky a desítky výletů různé délky a náročnosti. Na své si přijdou jak zdatní sportovci, tak lidé toužící po lehkých procházkách bez převýšení a plazení se tunely. Ať patříte do jakékoli skupiny (nebo někam mezi), obujte turistické boty a nečekejte ani chvíli. Madeira rozhodně stojí za to!

Madeira

Zaujala vás Madeira natolik, že byste ji sami rádi poznali? Kupte letenky a vyražte s průvodcem Madeira do kapsy od Lonely Planet.

  • Autorem článku je Ondřej Brambus, dlouholetý průvodce CK Adventura. Více o zájezdech na Madeiru najdete na webových stránkách CK Adventura. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

 

 

Napsal: Ondřej Brambus

Předchozí článek

Mayská riviéra aneb dovolená v Karibiku v mexickém stylu

Další článek

Už 15 let vydáváme průvodce Lonely Planet v češtině

Související články

Články

Objevte nejzajímavější destinace roku 2016

Lonely Planet představuje kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, a je nám ctí vám vybrané destinace postupně představit. Best in Travel 2016 prezentuje 10 zemí, 10 regionů a 10 měst, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2016. Na 1. místě žebříčku zemí se umístila Botswana, následovaná Japonskem a USA. Kotor v Černé Hoře se umístil na 1. příčce mezi městy, a to před ekvádorským Quitem a irským Dublinem. Mezi první tři favority regionů, které Lonely Planet Best in Travel 2016 řadí mezi ty, které musíte v nadcházejícím roce…

Články

5 nejlepších pláží Albánské riviéry

Albánské divoké pobřeží ozvláštňují tradiční vesnice usídlené v izolovaných zátokách a zlaté pláže svírající tyrkysovou mořskou hladinu. Mnoho českých cestovatelů pořád na Albánii při svých letních plánech zapomíná, za plážovými zážitky míří spíše do Chorvatska, Itálie, Francie, Turecka nebo Řecka. Jenže malá balkánská země zvolna ožívá a nápad jet se válet na albánské pláže už nezní tak bláznivě jako dříve. I když v hospodě mezi přáteli s tím určitě trochu rozruchu vzbudíte... Albánská riviéra má navzdory změnám v posledních letech stále velké kouzlo. Okolo pobřeží sice přibyly hotely, restaurace a prázdninové domy, ale přesto se nebudete o místo na plážích přetlačovat s houfy zahraničních turistů. To spíše narazíte na rodinku z Tirany, která si sem přijela na jeden den dobít…

Články

Nejlepší pláže

Evropa je obdařena spoustou krásných pláží, které jsou jak vystřižené z románů, ale co je důležitější, nabízejí se v bezpočtu variant. Od písečných pláží a jiskřivých vod, které by se vyrovnaly Karibiku, po bouřemi tvarované hranice moře – jen málo míst nabízí milovníkům pláží tak úchvatný výběr. Ať už hledáte místo k surfování (nebo kde se to naučit), pláž, která vyhoví celé rodině, náladovou plážičku pro toulky o samotě nebo dokonalé místo, kde stačí jen rozprostřít ručník, najdete ho v našem výběru nejlepších evropských pláží roku 2015. 1. Jaz, Černá Hora Proč hledat jiné místo pro…

Články

Slovinsko: evropské outdoorové hřiště

Slovinsko nabízí mnohem více dobrodružných sportů, než by se vzhledem k jeho velikosti mohlo zdát. Jestli milujete aktivity pod širým nebem, je načase seznámit se s evropským outdoorovým hřištěm. Sever Slovinska opanovaly zdvihající se horská pásma nabízející spoustu výzev pro chodce a lyžaře. Na západě protékají čisté horské prameny, které sílí cestou dolů údolími až do vířících divokých peřejí ideálních pro rafting a relativně nový sport, kterým je kaňoning. Všude narazíte na krásné pěšiny…