Madagaskar jako země krále Jelimána - 1. část

© K. Kašáková

„Já tak rád trsám, trsám. Já tak rád trsám, trsám. Já tak rád trsám, trsám. Ty tak rád trsáš. My chceme? Trsat! Všem holkám z celého světa! Váš král Jelimán to říká na rovinu…“

Připomíná vám to něco? No, aby ne! Kdo by neznal krále Jelimána a jeho pověstné trsání?! Neexistuje snad známější animovaný film Madagaskar, který v roce 2005 proslavil i stejnojmenný ostrov ležící v Indickém oceánu.
Sen mnoha dětských i dospělých cestovatelů. Od afrického kontinentu je oddělen 400 km širokým Mosambickým průlivem a stále se vzdaluje jihovýchodním směrem, téměř o 2 cm za každý další rok. 

Madagaskar1_1

Díky dlouhodobé izolaci je ostrov, na kterém leží i právě stejnojmenný stát Madagaskar, jako takový, unikátní v mnoha směrech. Flóra a fauna z 90 % patří k endemickému původu. Jedná se o jeden z největších ostrovů světa, celkově čtvrtý v pořadí. A právě díky jeho velikosti se na každé jeho světové straně nachází odlišné klima. Největší šelmou ostrova je endemická Fosa madagaskarská. A král Jelimán? Pokud vám nebude stačit k zhlédnutí jeho výsost, pak můžete omrknout dalších 20 druhů lemurů po celém ostrově. Ochuzeni určitě nebudete. A nakonec, jako mě, vám nezbyde nic jiného než počítat na prstech, kolik druhů lemurů jste už vlastně viděli…

Madagaskar1_2

Paráda, co? Já si zamilovala Madagaskar od dob uvedení krále Jelimána do kin. A skutečnost? Ta předčila mé očekávání. Nadšení nebralo konce a moje srdce plesalo radostí. Nespoutaný, divoký charakter země, nepolíbený turismem, okořeněn čistou endemickou přírodou. Teď už stačí jen zavřít oči. Poslouchat vnitřní hlas svého srdce, který našeptává… Anebo raději si hned koupit letenku? 

Madagaskar1_3

Cesta na západ ostrova, směr Morondava

Ačkoli je něco málo před šestou ranní, stanovitě Taxi-Brousse v hlavní městě Antananarivo vypadá spíše jako velké mraveniště. Chaos na každém rohu a o chlup více lidí se tady těsní. Čeká mě dlouhá 12 h cesta za národním parkem Tsingy, ale o to více bude zajímavější na oční pohled. Cesta přes kopce nahoru a dolů je kostrbatá. Krajina se mění každým kilometrem. S každou přibývající hodinou jsem neposedná jako rozverné dítě a těším se, až se před námi v dáli zapadajícího slunce zjeví první silueta města Morondava. 

Madagaskar1_4

Slunce už více jak dvě hodinky spí a my jsme konečně v cíli. Unavená, ale šťastná. Natěšená na zítřejší 3denní výlet na Tsingy. V hotelu Batelage vyhledávám agenturu Madagascar Touring a čeká mě nepříjemné překvapení. Zástupce mi oznamuje, že zítřejší výlet je zrušen pro nedostatek turistů v oblasti. A mě se v tu chvíli hroutí svět. Ani na druhý pokus mi výlet na Tsingy nevychází. Poprvé jsem ho musela zrušit kvůli cestovatelské nevolnosti a zůstat pár dní navíc v hlavním městě na antibiotikách. Moje nálada je na bodu mrazu. Zástupce agentury mě utišuje, že ráno třeba ještě někoho seženou… Šance ale nulová. Sice důvod osudu neznám a je mi skrytý, proč mi Tsingy tento rok nejsou přány, ale alespoň mám další argument, se sem vrátit. Smířená s osudem se uvelebuji do plážového lehátka. Listuji v cestovním průvodci ve stínu palem a nechám popustit uzdu fantazii o náhradní plán…

Když mi místní průvodce Soni v podvečer nabídl pronájem soukromého auta na celý den, ani minutu jsem neváhala. Do mého výletu jsem zakomponovala, jak západ slunce na Allées des Baobabs, tak i východ. Západy slunce mám ráda nade vše. Jsou silné a energetické. Ale o chlup více žasnu právě nad východy slunce. Pro mě jsou znamením, že něco nového, magického přichází. Nový den, nový začátek, nový život...

Madagaskar1_5

Allées des Baobabs

Alej baobabů, která lemuje silnici mezi Morondavou a Belo-sur-Tsiribihina, se již na fotkách pyšní velkolepě. A to právem. Zdejší baobaby jsou přes 800 let staré a jsou dědictvím hustých tropických pralesů, které v této oblasti kdysi bývaly. Jejich výška přes 30 m a majestátnost tak dokreslují nádhernou nevídanou atmosféru o zdejší pohádkové krajině.

Je černá tma a nebe se pyšní tisícími zářících hvězd. Přemýšlím, která kráse je hezčí. Jestli ta na obloze nade mnou, anebo ta přede mnou, ve tmě ještě skrytá. Člověk by ani nevěřil, že bez sluníčka je na Madagaskaru v zimní období opravdu chladno. Po necelé hodině stepování venku se vrhám do útrob auta, se trochu ohřát. Sluníčko začíná na nás pomalu mrkat něco málo po šesté ranní a odhaluje nám podívanou, kvůli které tu natěšeně drkotám zuby již bezmála dvě hodiny. 

Madagaskar1_6

Když asi po 4 hodinách dávám své dočasné sbohem aleji baobabů, mnozí by řekli, že musím být nasycena do syta. Omyl. Sotva zůstává tahle úchvatná krása v povzdáli, mě je smutno. Už nyní se nesmírně těším, až se za pár hodin znovu setkáme u západu slunce. A tentokrát to budu konečné mé poslední sbohem. Poslední ohlédnutí. Poslední záblesk slunečních paprsků objímající vrcholky baobabů… 

Madagaskar1_7

Kirindy Forest

Čas kvapí a my frčíme dál. Tentokrát na schůzku s králem Jelimánem a jeho druhy do národního parku Kirindy Forest. Jedná se o soukromou rezervaci, která je vzdálena asi 50 km severovýchodně od města Morondava, na trase směrem právě do národního parku Tsingy.

První, kdo mě vítá v parku, je Fosa madagaskarská a ocasem mi naznačuje, že má nyní obědovou pauzu.  Takže selfíčko ze svého programu s ní škrtám. Správa parku nabízí jak denní, tak i noční exkurze do hlubin zdejších lesů. Poplatek za jednu exkurzi je 35 000 Ar plus poplatek za průvodce (10 000 Ar/den/2 h, 20 000 Ar/den/4 h, 20 000 Ar/noc/2 h, 40 000 Ar/noc/4 h). Park je domovem 8 druhů lemurů, kde si nejčastěji můžeme dát dostaveníčko s hnědými lemury a Sifakou malou. Na noční prohlídce lze pak dále zahlednout další 3-4 různé druhy. 

Madagaskar1_8

Můj průvodce byl velmi milý chlapík a cestou mě i zasvětil do různých druhů dřevin. Zdůraznil i, jak vypadá vzácné černé ebenové dřevo v surovém přírodním stavu. A na závěr denní procházky měl pro mě ještě jednu perličku. Ukázal mi ukrytého fešáka na protější větvi. Prý má také obědovou pauzu, anebo už siestu…

Madagaskar mě uchvátil, a to doslova. Jeho krása se vryla do mého srdce na trvalo. Zanechal ve mně nesmazatelnou stopu jeho chudobné krásy. Nezkrocený pocit. A já už se nemůžu dočkat, až se sem znova vrátím a výlet na Tsingy si do třetice zopakuji… 

Madagaskar1_9

Autorka článka a fotografií - KATE o sobě: Miluji cestování a ten pocit "cestovní vibrace". Baví mě inspirovat a ráda se nechávám inspirovat od vás. Snažím se na svět a především na život dívat přes růžové brýle. Někdy mi to jde, jindy je hůř. Každým dnem se učím neztrácet pozitivní směr a vstřebávat pozitivní vibrace. Žiju si svůj malý život na planetě Zemi v harmonii s Crohnovou nemocí. Pro vás a inspiraci, sdílím můj život s vášní pro cestování na blogu covertheroad.com.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Madagaskaru? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Madagascar.

Madagascar LP
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika. 

Booking.com
Napsal:

Předchozí článek

Příběh Lonely Planet

Další článek

Příběh Lonely Planet

Související články

Články

Bali - perla mezi ostrovy Indonésie

V září letošního roku jsme se rozhodli navštívit další destinaci jihovýchodní Asie, tentokrát v poslední době velmi oblíbené Bali. Nyní, s odstupem času zhruba dvou měsíců, vás seznámím s těmi nejsilnějšími dojmy, které ve mně tento kouzelný ostrov zanechal. Usnadní vám naplánovat si svůj výlet do téhle exotické destinace tak, abyste si ho maximálně užili. Bali je jednou z 33 provincií indonéského souostroví. Je nejzápadnějším ostrovem Malých Sund, ležícím mezi Jávou a Lombokem, které oddělují Indický oceán na jihozápadě a Tichý oceán na severovýchodě. Hlavní město je Denpasar na jihu ostrova se zhruba půl milionem obyvatel a nachází se zde i jediné mezinárodní…

Články

Safari v národní rezervaci Masai Mara v Keňi - I. část

Když na safari, tak do Keni. Alespoň tak jsem si to myslela, když jsem plánovala svoji první cestu za divokými zvířaty. Nikde nenajdete větší koncentraci zvířat než v Masai Maře v období velké migrace. Z Evropy je to nejbližší destinace tohoto typu. Problém je tu jediný: tyto informace si kromě vás přečtou v každém průvodci všichni turisté, kteří mají o návštěvu safari zájem. Rok od roku zde počet cestovatelů narůstá. Raději s cestovní kanceláří V průvodcích se také dočtete velmi důležitou informaci, že není radno vydávat se na safari na vlastní pěst. Pravděpodobnost, že najdete na místě kancelář nebo agenturu, která se o vás postará a pronajme vám bezpečné auto, je velmi nízká, i když je jich tu nepřeberné množství.…

Články

Jezerní safari v Keni II. část - Boghoria a Baringo

Keňa je většinou prezentovaná jako ráj pakoňů. Není divu, jejich velká migrace je turistickým lákadlem číslo jedna. V zemi se však nachází se také spousta jezer, kolem nichž jsou zřízeny rezervace a parky a kde si přijdou na své nejen ornitologové. Určitě stojí za to se k nim vypravit. Jezero Boghoria – domov milionů plameňáků Také v jezeře Boghoria je stejně jako v jezeře Nakuru voda slaná. Vyvěrá zde několik termálních pramenů. Některé jen tak bublají, z některých stoupají gejzíry vody nebo páry i několik metrů do výšky. Minerály, které zdejší voda obsahuje, poskytují živiny zeleným…

Články

Opravdoví nomádi na poušti Merzouga

Když jsem plánoval svůj cestovatelský výlet do Maroka, dal jsem za cíl jeden jediný zážitek. Jízdu na velbloudovi na poušti Sahara. Skutečnost, že se tam pravděpodobně setkáme se skutečnými nomády, ve mě vyvolávala neuvěřitelně nadšení. O nomádech se dnes mluví nejčastěji ve smyslu “digitálních nomádů”, tedy těch, kteří cestují a u toho pracují. Avšak původní nomádi, kočovníci v pravém slova smyslu, mě zde lákali nejvíce. Nomádství byla jejich volba životního stylu, kterou silně ovlivňovalo prostředí (typicky poušť, tundra nebo step), jež je zkrátka donutilo k pohybu. A poušť Merzouga nabízela toto své tajemství ke snadnému objevení. Do Maroka na poušť a ještě mnohem dál Nejdostupnější místo Sahary je zřejmě v Maroku a Egyptě. Maroko má ale tu výhodu, že zde najdete větší rozmanitost a ve chvíli, kdy vás nadále přestane lákat poušť, můžete se vypravit jinam, např. k pláži nebo rovnou do zasněžených hor v Atlasu. V Maroku nacházejí…