Lepší platýse nenajdete - 9 TOP rybích restaurací z celého světa

©

Archeologické nálezy naznačují, že lidé připravují a jedí ryby a mořské plody již nejméně 165 000 let, a dá se říci, že jsme v jejich úpravách dosáhli značné dokonalosti. Řada těch největších lahůdek pochází z oceánů, jezer a řek, od elegantních plátků sašimi v Japonsku po pečivo plněné humrem v Maine.

Podívejte se na seznam Lonely Planet, který uvádí nejlepší místa, kde si pochutnáte na rybách a darech moře, a poznejte některé z jedinečných místních kultur, jež je mají ve svém jídelníčku.

Nejlepší rybí speciality_1Kvůli sašimi v Cukidži si stojí za to přivstat © Patrick.Wong / Shutterstock

Sašimi za svítání na tokijském trhu Cukidži 

V životě je jen málo věcí, kvůli kterým stojí za to vstávat ve tři hodiny ráno. Jednou z nich je proslulá aukce tuňáků na vyhlášeném tokijském trhu Cukidži (Tsukiji)  – největším rybím trhu na světě. Dražitelé vyvolávají ceny a mávají rukama, téměř jako by tancovali, zatímco potenciální kupci vážně zkoumají zboží malými svítilnami.

Po aukci se vydejte k některému ze stánků v tržnici na klasické sašimi k snídani. Lesklé plátky tuňáka, klínky lososa barvy vycházejícího slunce, křehké krevety, slizké hromádky uni(ježovek) – na talířích jsou pravá umělecká díla.

Pro odborníky na mořské plody: Vystůjte hrdinně frontu na lahůdky v Daiwa Sushi, nejoblíbenějším suši baru na trhu.

Nejlepší rybí speciality_2
Proslulý newyorský Grand Central Oyster Bar © littlenySTOCK / Shutterstock

Ústřice na nádraží Grand Central Station, New York City

Jídlo na železničním nádraží zpravidla nebývá nejlepší, ale Grand Central Oyster Bar & Restaurant je jiný. Příslušníci všech vrstev společnosti zde pod nádherným klenutým stropem restaurace konzumují ústřice již sto let. Vyberte si z více než dvou set druhů ústřic, od sladkých, krémových oregonských ústřic Kumamotos po mořské ústřice ze zálivu Malpeques v kanadské provincii Ostrov prince Edwarda (Prince Edward Island).

Podávají se na ledu s kousky citronu, zaplní vám ústa chutí moře a povzbudí vás, abyste si dali koktejl Big Apple. Pak si objednejte martini a stejně jako ostatní si prohlédněte proslulý strop v Grand Concourse.

Pro odborníky na mořské plody: Během happy hour (Po–St 16.30–19, So 13–17) na sklonku odpoledne dostanete lahodné ústřice Blue Points z Long Island za pouhých 1,25 USD. 

Nejlepší rybí speciality_3Krab čínský (dříve krab vlnoklepetý) je v Šanghaji skutečnou lahůdkou © Orgrimmar / Getty Images

Pochutnejte si na krabovi čínském v Šanghaji 

Přijeďte do Šanghaje v říjnu, kdy celé město šílí po korýši velikosti pěsti, který se nazývá krab čínský (dříve krab vlnoklepetý; v angličtině „hairy crab“ neboli krab chlupatý). Ceněná jsou především jeho mazlavá, jasně oranžová vajíčka. Čínští krabi jsou k dispozici pouze dva měsíce v roce a restaurace na této pomíjivé pochoutce slušně vydělávají.

Někteří dávají přednost pevnější konzistenci vajíček (přibližně jako má žloutek v uvařeném vajíčku) krabích samiček, zatímco jiní mají raději krémovité mlíčí. Obojí má bohatou, máslovou chuť, jež se báječně hodí k vínuhuangjiu (chuang-ťiou), vyrobenému ze zkvašeného obilí, nebo k horkému zázvorovému čaji.

Pro odborníky na mořské plody: Nešetřete a pochutnejte si na bohatém krabím bufetu v restauraci Wáng Bǎohé Jiǔjiā, staré 250 let. 

Nejlepší rybí speciality_4Prohlédněte si čerstvé úlovky rybářů u stánků v přístavu Savíra (Essaouira) v Maroku © pixinoo / Shutterstock

Dejte si k obědu ty nejčerstvější ryby v Savíře (Essaouira)

Prakticky každý kout tohoto sluncem vyběleného, větrem bičovaného marockého pobřežního města láká k fotografování. A naprosto nepřekonatelný je malebný přístav, kde se modré rybářské čluny mírně pohupují na vlnách a řady stánků nabízejí lesknoucí se hromady krevet, mořanů, úhořů, sardinek a dalších mořských živočichů.

Vyberte si, na co máte chuť, a prodejci vám to připraví a donesou k vašemu piknikovému stolku. Pusťte se do grilovaných ryb, bohatě pokapaných citronovou šťávou, a šťávu vytřete kousky čerstvě upečeného chleba. Jen si jídlo napřed nezapomeňte vyfotografovat!

Pro odborníky na mořské plody: Při výběru ryb se rozhodně zeptejte na cenu předem. 

Nejlepší rybí speciality_5Bílé pečivo plněné humrem z Maine je úžasná pochoutka © f11photo / Shutterstock

Bílé pečivo s humrem v Maine

Klasické pečivo s humrovou náplní, kterým je proslulý stát Maine, je přitažlivá lahůdka. V té nejobyčejnější podobě (a troufáme si tvrdit, že nejlepší) ho tvoří kousky čerstvého humřího masa s majonézou, podávané na rozkrojené, opečené, máslem namazané bagetě.

Uprostřed léta můžete v Maine tuto lahůdku najít v restauracích, sezonních stáncích a v podnicích specializovaných na pochoutky z mořských plodů, tzv. seafood shacks, po celém pobřeží státu v délce 320 kilometrů. Tak proč si po tomto pobřeží neudělat výlet autem, spojený s ochutnávkami této pochoutky, podnikem Bob’s Clam Hut v jižním městě Kittery počínaje a restaurací Quoddy Bay Lobster v Eastportu nedaleko Kanady konče?

Pro odborníky na mořské plody: Nenechte si ujít pečivo s humří náplní v malém, oblíbeném podniku Red’s Eats u Route 1 ve Wiscassetu.

Nejlepší rybí speciality_6Nejprve se ponořte do ledové mořské vody, pak se vypoťte v sauně a vše završte talířem sleďů – užijte si dokonalý finský den © EricLatt / Getty Images

Ve Finsku si po saunování dejte tradiční finské jídlo

Sauna je ve Finsku prakticky národním náboženstvím. Přibližně 99 procent obyvatel této země pobývá v sauně nejméně jednou týdně. A co může být po saunování lepší než další finská tradice, tedy talíř nasolených sleďů?

Vydejte se do Allas Sea Pools v centru Helsinek, kde se můžete ponořit do ledové vody Baltského moře a pak se vypotit v elektrických saunách. Až se budete cítit dostatečně uvolnění a odpočatí, zajděte na sousední tržní náměstí Kauppatori a kupte si talíř sladkokyselých marinovaných sleďů, jež se jedí na hutném tmavém chlebu s hořčicí a koprem.

Pro odborníky na mořské plody: Zajděte na Kauppatori začátkem října, kdy se zde koná trh sleďů (Herring Fair), kde rybáři prodávají své čerstvé ryby již téměř tři sta let. 

Nejlepší rybí speciality_7
V Peru si stejně jako místní dejte toto oblíbené limské jídlo © jopstock / Getty Images

Ochutnejte báječné ceviche v Peru 

Pokrm ceviche, který tvoří kousky těch nejčerstvějších syrových ryb marinovaných v citronové šťávě a smíchaných s cibulí, se v Peru těší takové oblibě, že má dokonce svůj vlastní svátek (28. června je Národní den ceviche). Tato lahůdka má údajně svůj původ v jídle, jež počátkem 16. století přinesly do Peru maurské ženy, které cestovaly s dobyvateli, ale nikdo to neví jistě.

Co je však jisté, má vynikající chuť: je měkké, ostré a pálivé díky přidanému chilli. V Limě najdete cevicheriiprakticky na každém rohu. Pokrm se podává s tradičními přílohami, tedy s vařenou kukuřicí a sladkými brambory. Každý Limeño má svůj oblíbený podnik, a tak si jich několik nechte doporučit a vyberte si sami.

Pro odborníky na mořské plody: Nesmírně oblíbený je podnik El Verídico de Fidel v Miraflores naproti limskému fotbalovému stadionu.

Nejlepší rybí speciality_8
Úhoři v rosolu tvořili základ jídelníčku obyvatel londýnského East Endu © Monkey Business Images / Getty Images

Ochutnejte úhoře tvořící nedílnou součást dějin londýnského East Endu

Ve Velké Británii možná na sebe veškerou pozornost strhává proslulá ryba s hranolky (fish and chips), ale za ochutnávkou skutečně typického pokrmu britských dějin se vydejte do jedné z několika zachovaných tradičních londýnských prodejen „pie and mash“. Tady můžete ochutnat jídlo, jež londýnská dělnická třída konzumuje již stovky let: studeného úhoře v rosolu, který se podává s masovým pájem a bramborovou kaší. Temže kdysi bývala plná úhořů, a tak se stali základem jídelníčku těch, kteří si nemohli dovolit maso. Dnes zůstala v East Endu jen hrstka staletých prodejen, jež stále nabízejí úhoře – nasekané ve vlastním rosolu s trochou chilli octa – nostalgickým místním obyvatelům a zvědavým návštěvníkům.

Pro odborníky na mořské plody: Klasickým podnikem je M Manzez viktoriánského období, se starobylými kachlíky na stěnách a nabídkou psanou křídou na tabuli.

Nejlepší rybí speciality_9
Příprava mořských plodů © PJPhoto69 / Getty Images

Přidejte se na Bahamách k místním a dejte si smažené ryby a dary moře

K typickým bahamským zážitkům patří víkendové jídlo „fish fry“. V pátek odpoledne si v parcích a na dalších místech rozloží stánky prodejci této pochoutky, až do večera kolem sebe šíří vůni oleje a hudbu goombay a těší se obrovskému zájmu lidí. Ochutnejte „cracked conch“ – kousky masa tropických mořských měkkýšů, jež se obalí a smaží do zlatohněda; dále salát z mořských měkkýšů, což je pikantní směs marinovaných darů moře, rajčat a cibule; a křupavé smažené ryby. Jídlo zapijte místním pivem Kalik nebo „nebeskou šťávou“ („sky juice“), kterou tvoří gin s kokosovou vodou a trochou sladkého kondenzovaného mléka. Jen neodejděte ještě před začátkem tance!

Pro odborníky na mořské plody: Smažené ryby a mořské plody ze Smith’s Point ve Freeportu si oblíbili jak místní, tak turisté.

Nejlepší rybí speciality_10
Mořští mlži působí jako přírodní filtr, protože z oceánů odstraňují nebezpečné chemikálie © MintImages / Shutterstock

Naše tipy pro udržitelnou spotřebu ryb a mořských plodů:

  • Vyhledávejte produkty s certifikací MSC (Marine Stewardship Council) a ASC (Aquaculture Stewardship Council).
  • Vybírejte si produkty chycené pomocí prutů a udic.
  • V případě pochybností se zeptejte prodejce. Kvalitní prodejce by měl být schopen poskytnout informace o původu mořských živočichů a o způsobu jejich lovu.
  • Konzumace ryb z místních zdrojů redukuje uhlíkovou stopu z vývozu/dovozu.
  • Pokud vás zajímá, jaké ryby jíst a kterým se vyhnout, vynikajícím zdrojem je „Good Fish Guide“ od Marine Conservation Society.
  • Doporučuje se nejíst zejména tuňáka žlutoploutvého a modroploutvého, stejně jako tresky, žraloky a červenici atlantskou.

Vynikající možností pro milovníky darů moře jsou mušle, slávky a ústřice, jež rostly na lanech ponořených do moře. Skutečně totiž pomáhají čistit oceány, neboť z nich odstraňují nebezpečné chemické prvky jako uhlík, fosfor a dusík.

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Tři místa, kam na Bali raději nejezdit

Další článek

Vlakem napříč Čínou aneb nejvýše položenou železnicí z Lhasy až do Pekingu

Související články

Články

Krása, pivo a rozchody - sedm důvodů k návštěvě Záhřebu

V Chorvatsku, proslulém úchvatným pobřežím, zůstávalo vnitrozemské hlavní město dlouhá léta mimo zájem turistů. Se zprovozněním nového letištního terminálu v březnu 2017 a s rozkvětem nových kulturních podniků, které vyzvedávají historické i přírodní půvaby města, však nastává čas objevovat záhřebské lahůdky. Projděte se historickým Horním městem Nejstarší záhřebskou čtvrtí je půvabné Horní město (Gornji grad) na dvou kopečkách, mezi nimiž kličkuje ulice Tkalčićeva (kdysi řeka). Oba kopce obklopují mohutné hradby z renesanční éry, postavené tak, aby odolaly turecké invazi, k níž nikdy nedošlo. Východní…

Články

Údolí růží - objevte marocký svátek květin

Rozbřesk barví pohoří Atlas dočervena a sběračky růží z Hdidy se chystají do práce. V pantoflích a dželabách kráčejí po prašné cestě dolů k polím a zanedlouho mizí v listoví. Vydejte se do odlehlého údolí hluboko v pohoří Atlas na květinový festival, jenž nemá obdoby © Lottie Davies / Lonely Planet Nad stezkou se pohupují ovocné stromy obsypané fíky, datlemi a pomeranči. Z oranžové půdy vyráží ječmen a vojtěška, které zavodňují zavlažovací kanály vedle stezky. Převislé…

Články

Průzkum Srí Lanky prostřednictvím chuťových buněk

Miluji jídlo a veškeré aktivity spojené se stolováním. V jakémkoli průvodci nejprve nalistuji stránku s názvem Jídlo a pití, abych věděla, na co se můžu v dané destinaci těšit. Pokud vám nevadí ostrá jídla, rýži můžete jíst každý den a nejste na nic alergičtí, máte vyhráno a po gurmánské stránce si Srí Lanku jistě užijete. Podle mě jsou to totiž tři hlavní předpoklady, aby člověk nebyl závislý pouze na ovoci. Tedy pokud také upřednostňujete stravování v místních zapadlých podnicích namísto luxusních restaurací na pláži, kde bez problémů seženete evropská jídla. Je pravdou, že tento typ stravování s sebou nese úskalí v podobě jazykové bariéry a při objednávce pokrmů občas dojde k nedorozumění. Pokud jste však ranní ptáčata, můžete posnídat například v obležení místních dělníků, pro které budete středem pozornosti. Typická jednoduchá ovocná snídaně na Srí Lance   Rýže, kokos, chilli Nejčastějším pokrmem, který seženete kdekoli, je rice and curry. Jedná se o levné, jednoduché a předvídatelné jídlo. V klasickém rice and curry byste měli vždy nalézt maledivské ryby. Tuto zajímavou směs čehosi s chutí ryby jsem…

Články

Nové styly a chutě v srdci francouzského venkova

Auvergne vyvolává velmi opojný pocit závrati. Ledovcová údolí a sopečné vrchy připomínají spíše Island než srdce Francie, ale coby až příliš poklidný venkov byla oblast dlouho přehlížená. To se však mění, protože tu začali hledat útočiště francouzští turisté, unavení z přeplněných pláží. Na nový zájem zareagovalo Auvergne ambiciózními uměleckými projekty a nabídkou dobrodružství v divočině, aniž přitom ztratilo venkovské kouzlo. Díky pravidelnému festivalu Horizons narazíte na neočekávaných místech krásné krajiny na konceptuální umění: představte si přízračné plastiky zavěšené mezi stromy, obrovské leknínové listy či světélkující vlky. Do Auvergne tak míří milovníci umění a kromě nového objevují i staré poklady kraje, které…