Krása, pivo a rozchody - sedm důvodů k návštěvě Záhřebu

©

V Chorvatsku, proslulém úchvatným pobřežím, zůstávalo vnitrozemské hlavní město dlouhá léta mimo zájem turistů. Se zprovozněním nového letištního terminálu v březnu 2017 a s rozkvětem nových kulturních podniků, které vyzvedávají historické i přírodní půvaby města, však nastává čas objevovat záhřebské lahůdky.

Projděte se historickým Horním městem

Nejstarší záhřebskou čtvrtí je půvabné Horní město (Gornji grad) na dvou kopečkách, mezi nimiž kličkuje ulice Tkalčićeva (kdysi řeka). Oba kopce obklopují mohutné hradby z renesanční éry, postavené tak, aby odolaly turecké invazi, k níž nikdy nedošlo. Východní kopec, Kaptol, býval náboženským centrem starého města, které obklopovalo elegantní katedrálu. Západní Gradec oplývá množstvím pastelových barokních paláců, v nichž žila městská honorace.

Záhřeb_1
Kostel sv. Marka patří k nejpůvabnějším stavbám v záhřebském Horním městě © Apexphotos / Getty Images
 

Chcete-li přijet do Gradce stylově, nasedněte na miniaturní pozemní lanovku (s pouhými 66 metry je nejkratší na světě) v ulici Tomićeva. Dojedete na Strossmayerovu promenádu u úpatí věže Lotrščak, odkud je krásný výhled na Dolní město. Nejlepší dobou k návštěvě je poledne, kdy se z horního okna věže pálí z malého, ale velmi hlučného kanonu. V srdci Gradce stojí proti sobě na Náměstí svatého Marka chorvatský neoklasicistní parlament a barokní prezidentský palác. Půvabný kostel z 13. století uprostřed náměstí patří k největším ikonám města. Na jeho barevné střeše září znak Záhřebu a erb Chorvatska, Dalmácie a Slavonie.

Najděte útěchu v Muzeu rozpadlých vztahů

Je zvláštní vstoupit do muzea a nesetkat se s uměleckými díly či historickými artefakty, ale všedními věcmi: střevíčkem, toastovačem, gumovým pískajícím psíkem. V nekonečně fascinujícím Muzeu rozpadlých vztahů nabízí každý zdánlivě obyčejný předmět vhled do emocionálně zjitřené chvíle, kdy se rozplynuly něčí sny.

Záhřeb_2
Památky na rozchod v Muzeu rozpadlých vztahů © Hrvoje Polan / Getty Images
 

Nápaditý umělecký projekt dvou záhřebských výtvarníků, kteří se rozešli, nejdřív křižoval coby putovní výstava několik let po světě a v roce 2010 se stal nejneobvyklejším záhřebským muzeem. Zastoupeny jsou všechny typy vztahů od krátkodechých adolescentních románků po manželství a každý předmět doprovází anonymní příběh od jeho dárce – některé jsou hluboké, jiné banální, další humorné: „Jeho pes po sobě zanechal víc stop než on.“

Ochutnejte místní čerstvou produkci z tržnice

Tržnice Dolac je místo, kam chodí místní nakupovat čerstvou produkci. Nekrytá tržnice s ovocem a zeleninou je mimořádně malebná: katedrální věže tvoří dokonalé pozadí dlouhým řadám stánků s lákavou pestrobarevnou nabídkou citronů, paprik či ředkviček. Masný a mléčný trh (dole) a rybí trh (vedle) bzučí hlasy desítek babiček, které smlouvají o nejlepší možné ceny.

Záhřeb_3
Tržnice Dolac © Sheldon Levis / Getty Images
 

Kupte si ovoce či sladké zákusky a usaďte se v některé z kaváren kolem tržnice. Pokud si koupíte pití, není problém sníst si nákup na sluníčku a vychutnávat si živou atmosféru. Chcete-li poznat některé místní zemědělce a ochutnat jejich produkci, zjistěte, zda se během vašeho pobytu nekoná Mali Plac s Tavana. „Malý trh“ kdysi začínal jako neoficiální setkání místních biofarmářů na zakladatelově půdě, ale pak se z něj stala záhřebská instituce.

Chcete-li ochutnat lahodné a nápadité pokrmy připravené ze surovin nakoupených v tržnici Dolac, najděte si stůl Pod Gričkim Topom, což je půvabně neformální restaurace na okraji Horního města s nádherným výhledem na město.

Ve vedlejších uličkách si vychutnejte piva z minipivovoatů a nápadité koktejly

Chorvatská metropole ožívá večer, kdy se v jejích ulicích a náměstích rozproudí večírek pod širým nebem. Většina aktivity se koncentruje na pěší ulici Tkalčićeva, která venkovními stolky a živou atmosférou připomíná plážovou promenádu. Zažijete tu spoustu zábavy, ale pokud chcete poznat největší poklady záhřebské barové scény, musíte proniknout dál.

Záhřeb_4
Tkalčićeva, epicentrum záhřebského nočního života © Trish Punch / Getty Images
 

Pivaři budou ve svém živlu v podniku Craft Room (Opatovina 35), který stojí pouhou ulici nad Tkalčićevou a nabízí obrovský výběr kvalitních místních piv, za něž dáte od 2–3 EUR za půllitr. Chcete-li něco tradičnějšího, zamiřte do pivnice Pivnica Medvedgrad a v pěkném nádvoří si vychutnejte jeden z pěti druhů domácích piv.

Vinaři by měli vyhledat Bornstein – nejstarší prodejnu vína v Jugoslávii – a v její rázovité sklepní vinárně ochutnat něco z mimořádné nabídky chorvatských vín. Koktejl si poručte u talentovaných barmanů v elegantním Dežman Baru, kde si vychutnáte mimořádně vyvážené a promyšlené kreace.

Připojte se k celoročním oslavám

Je pravděpodobné, že ať navštívíte Záhřeb v kteroukoli roční dobu, ulice města budou žít některým z festivalů. Zvláště léto přetéká bujnými akcemi, které si obyvatelé města radostně užívají. K vrcholům patří Cest is D’Best počátkem června, kdy se do města sjedou stovky pouličních umělců, a červencový festival Courtyards (Dvorky), kdy se několik soukromých dvorů v Horním městě otevře veřejnosti, která si v nich může vychutnat koncerty a všeobecné veselí.

Záhřeb_5
Jeden z velmi oceňovaných záhřebských vánočních trhů © IdealPhoto30 / Getty Images
 

Na podzim a na jaře se pořádá řada filmových, divadelních, loutkářských a hudebních festivalů a každý rok přibývají další, jako například v březnu 2017 Festival světel. A s adventem se objevuje velké ledové kluziště pod širým nebem na Náměstí krále Tomislava, množství svátečních představení a vánoční trhy, které byly v posledních dvou letech hodnoceny jako nejlepší v Evropě.

Prchněte do městských hor, k jezeru či na svěží náměstí

Máte-li rádi outdoorové aktivity, je Záhřeb díky poloze na úpatí masivu Medvednica skvělým místem k návštěvě. O víkendech se místní s oblibou vydávají na 2–3hodinový výšlap lesnatou horou na sever od města a kochají se nádhernými výhledy z vrcholu na město. Pro návštěvníka není těžké je napodobit – dojeďte tramvají č. 14 na konečnou, přesedněte na tramvaj č. 15 a tunelem dojeďte opět na konečnou. Za chvilku už půjdete lesem a do kroku vám budou vyzpěvovat ptáci.

Záhřeb_6
Jezero Jarun za slunného letního dne © iascic / Getty Images
 

Pokud vás plazení po kopcích nebaví, Záhřeb má dostatek zelených prostor, které vyhoví všem chutím a zájmům. Záhřebské Dolní město je nádherně svěží díky sedmi navzájem propojeným náměstím a botanické zahradě, které tvoří „zelenou podkovu“, ideální místo, kde si za horkého letního dne udělat pauzu. Když udeří skutečné vedro, je příjemným místem k pobytu zářivé jezero Jarun jihozápadně od města. Ve vodě si užívají plavci a veslaři, vyznavači slunce, cyklisté a bruslaři si vychutnávají pláže a cestičky kolem jezera.

Pohleďte na město očima pouličních umělců

Skvělý způsob, jak se městu dostat pod kůži a pochopit jeho živou kreativitu, je pouliční umění. Nejznámějším pouličním záhřebským umělcem je Lonac, což znamená „hrnec“. Sprejem vytváří obrovské fotorealistické malby, pro něž nevyužívá městské zdi jen jako plochu, ale často jako součást kompozice, kdy se např. roura klimatizace stane potápěčským šnorchlem. Rovněž známá je OKO, jež v roce 2015 vytvořila velkou malbu na Muzeu současného umění. Vcelku logicky jsou významným motivem malířčiných děl oči, kromě toho maluje také černobílé postavy ve staromódních oděvech a se zvířecími hlavami, jakési duchovní strážce.

Záhřeb_7
Malba OKO na Muzeu současného umění © xbrchx / Getty Images
 

Dva další záhřebští pouliční výtvarníci, Bare a Modul, společně založili podnik Lapo Lapo Street Art Studio v centru Záhřebu a ze zanedbané oblasti v Horním městě vytvořili komunitně zaměřený Art Park. Budete-li mít oči na stopkách, spatříte během procházek Horním a Dolním městem díla těchto i řady dalších umělců, pokud vás však pouliční malířství zajímá opravdu hodně, zamiřte do Studentského centra jihozápadně od centra či do Branimirovy ulice na jihovýchodě. Na obou místech najdete desítky děl.

Zaujala Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace o Záhřebu a Chorvatsku? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Chorvatsko. 

Chorvatsko LP
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Fototrip pod nejvyšší hory Kyrgyzstánu

Další článek

TOP video výběr 10 nejzajímavějších měst pro rok 2017

Související články

Články

TOP 10 evropských destinací, které byste měli navštívit v roce 2017

Evropa nabízí neuvěřitelné množství rozmanitých cestovatelských zážitků, a tak může být rozhodování, kam se vypravit, skutečně náročné. Naštěstí vám autoři průvodců Lonely Planet připravili seznam nejlepších míst, která byste si v roce 2017 měli zařadit do svých plánů. Záhřeb, Chorvatsko Návštěvníci Chorvatska obvykle zamíří přímo na pobřeží Jaderského moře užívat si radostí, které nabízí, ale za pozornost rozhodně stojí i vzkvétající chorvatské hlavní město, ležící ve vnitrozemí. Kosmopolitní a odvážný Záhřeb (Zagreb) vás upoutá svou opojnou směsicí brutalistické…

Články

TOP 10 nejzajímavějších zemí pro rok 2017

Stalo se již tradicí, že Lonely Planet vytipuje a představí kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, ale rádi vám vybrané destinace postupně představíme. Nejprve Best in Travel 2017 prezentuje 10 zemí, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2017. KANADA Druhá největší země na světě, posílená vlnou pozitivity, kterou spustil energický premiér Justin Trudeau, s dynamickými městy, jež vévodí světovým žebříčkům kvality života, a s pověstí vše zahrnující a dokonale kultivované země, oslaví v roce 2017 stopadesáté výročí získání nezávislosti v dobrém…

Články

Zakotvěte v Kotorském zálivu dřív, než jej zaplaví turisté

Kotor je úchvatný, ať se na něj díváte odkudkoli. Uvnitř městských hradeb posedávají místní u kavárenských stolečků nebo postávají ve frontách na teplý chléb v bludišti spletitých uliček a malebných náměstí. Za hradbami se rozprostírá horami obklopený záliv připomínající fjord, Boka Kotorská, která je jedním z nejnádhernějších míst Evropy. A nejlepší ze všeho je, že do tohoto středomořského ráje stále ještě nevtrhly výletní lodě plné turistů. Pospěšte si, než zvednou kotvy. Celkový pohled na Korotrský záliv   Kotor je ze všech stran obklopený efektními horskými štíty, takže je téměř nemožné se tu vyfotit, aniž by se někde na pozadí tyčilo pořádné skalisko. Nutno přiznat, že město nabízí ze všech úhlů dokonale pohlednicové záběry. Za jeho historickými hradbami se prostírá…

Články

Best in Travel 2017 video

Best in Travel 2017 postupně prezentuje 10 zemí, 10 měst, 10 regionů a 10 zajímavých míst, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2017.