V Chorvatsku, proslulém úchvatným pobřežím, zůstávalo vnitrozemské hlavní město dlouhá léta mimo zájem turistů. Se zprovozněním nového letištního terminálu v březnu 2017 a s rozkvětem nových kulturních podniků, které vyzvedávají historické i přírodní půvaby města, však nastává čas objevovat záhřebské lahůdky.
Projděte se historickým Horním městem
Nejstarší záhřebskou čtvrtí je půvabné Horní město (Gornji grad) na dvou kopečkách, mezi nimiž kličkuje ulice Tkalčićeva (kdysi řeka). Oba kopce obklopují mohutné hradby z renesanční éry, postavené tak, aby odolaly turecké invazi, k níž nikdy nedošlo. Východní kopec, Kaptol, býval náboženským centrem starého města, které obklopovalo elegantní katedrálu. Západní Gradec oplývá množstvím pastelových barokních paláců, v nichž žila městská honorace.
Chcete-li přijet do Gradce stylově, nasedněte na miniaturní pozemní lanovku (s pouhými 66 metry je nejkratší na světě) v ulici Tomićeva. Dojedete na Strossmayerovu promenádu u úpatí věže Lotrščak, odkud je krásný výhled na Dolní město. Nejlepší dobou k návštěvě je poledne, kdy se z horního okna věže pálí z malého, ale velmi hlučného kanonu. V srdci Gradce stojí proti sobě na Náměstí svatého Marka chorvatský neoklasicistní parlament a barokní prezidentský palác. Půvabný kostel z 13. století uprostřed náměstí patří k největším ikonám města. Na jeho barevné střeše září znak Záhřebu a erb Chorvatska, Dalmácie a Slavonie.
Najděte útěchu v Muzeu rozpadlých vztahů
Je zvláštní vstoupit do muzea a nesetkat se s uměleckými díly či historickými artefakty, ale všedními věcmi: střevíčkem, toastovačem, gumovým pískajícím psíkem. V nekonečně fascinujícím Muzeu rozpadlých vztahů nabízí každý zdánlivě obyčejný předmět vhled do emocionálně zjitřené chvíle, kdy se rozplynuly něčí sny.
Nápaditý umělecký projekt dvou záhřebských výtvarníků, kteří se rozešli, nejdřív křižoval coby putovní výstava několik let po světě a v roce 2010 se stal nejneobvyklejším záhřebským muzeem. Zastoupeny jsou všechny typy vztahů od krátkodechých adolescentních románků po manželství a každý předmět doprovází anonymní příběh od jeho dárce – některé jsou hluboké, jiné banální, další humorné: „Jeho pes po sobě zanechal víc stop než on.“
Ochutnejte místní čerstvou produkci z tržnice
Tržnice Dolac je místo, kam chodí místní nakupovat čerstvou produkci. Nekrytá tržnice s ovocem a zeleninou je mimořádně malebná: katedrální věže tvoří dokonalé pozadí dlouhým řadám stánků s lákavou pestrobarevnou nabídkou citronů, paprik či ředkviček. Masný a mléčný trh (dole) a rybí trh (vedle) bzučí hlasy desítek babiček, které smlouvají o nejlepší možné ceny.
Kupte si ovoce či sladké zákusky a usaďte se v některé z kaváren kolem tržnice. Pokud si koupíte pití, není problém sníst si nákup na sluníčku a vychutnávat si živou atmosféru. Chcete-li poznat některé místní zemědělce a ochutnat jejich produkci, zjistěte, zda se během vašeho pobytu nekoná Mali Plac s Tavana. „Malý trh“ kdysi začínal jako neoficiální setkání místních biofarmářů na zakladatelově půdě, ale pak se z něj stala záhřebská instituce.
Chcete-li ochutnat lahodné a nápadité pokrmy připravené ze surovin nakoupených v tržnici Dolac, najděte si stůl Pod Gričkim Topom, což je půvabně neformální restaurace na okraji Horního města s nádherným výhledem na město.
Ve vedlejších uličkách si vychutnejte piva z minipivovoatů a nápadité koktejly
Chorvatská metropole ožívá večer, kdy se v jejích ulicích a náměstích rozproudí večírek pod širým nebem. Většina aktivity se koncentruje na pěší ulici Tkalčićeva, která venkovními stolky a živou atmosférou připomíná plážovou promenádu. Zažijete tu spoustu zábavy, ale pokud chcete poznat největší poklady záhřebské barové scény, musíte proniknout dál.
Pivaři budou ve svém živlu v podniku Craft Room (Opatovina 35), který stojí pouhou ulici nad Tkalčićevou a nabízí obrovský výběr kvalitních místních piv, za něž dáte od 2–3 EUR za půllitr. Chcete-li něco tradičnějšího, zamiřte do pivnice Pivnica Medvedgrad a v pěkném nádvoří si vychutnejte jeden z pěti druhů domácích piv.
Vinaři by měli vyhledat Bornstein – nejstarší prodejnu vína v Jugoslávii – a v její rázovité sklepní vinárně ochutnat něco z mimořádné nabídky chorvatských vín. Koktejl si poručte u talentovaných barmanů v elegantním Dežman Baru, kde si vychutnáte mimořádně vyvážené a promyšlené kreace.
Připojte se k celoročním oslavám
Je pravděpodobné, že ať navštívíte Záhřeb v kteroukoli roční dobu, ulice města budou žít některým z festivalů. Zvláště léto přetéká bujnými akcemi, které si obyvatelé města radostně užívají. K vrcholům patří Cest is D’Best počátkem června, kdy se do města sjedou stovky pouličních umělců, a červencový festival Courtyards (Dvorky), kdy se několik soukromých dvorů v Horním městě otevře veřejnosti, která si v nich může vychutnat koncerty a všeobecné veselí.
Na podzim a na jaře se pořádá řada filmových, divadelních, loutkářských a hudebních festivalů a každý rok přibývají další, jako například v březnu 2017 Festival světel. A s adventem se objevuje velké ledové kluziště pod širým nebem na Náměstí krále Tomislava, množství svátečních představení a vánoční trhy, které byly v posledních dvou letech hodnoceny jako nejlepší v Evropě.
Prchněte do městských hor, k jezeru či na svěží náměstí
Máte-li rádi outdoorové aktivity, je Záhřeb díky poloze na úpatí masivu Medvednica skvělým místem k návštěvě. O víkendech se místní s oblibou vydávají na 2–3hodinový výšlap lesnatou horou na sever od města a kochají se nádhernými výhledy z vrcholu na město. Pro návštěvníka není těžké je napodobit – dojeďte tramvají č. 14 na konečnou, přesedněte na tramvaj č. 15 a tunelem dojeďte opět na konečnou. Za chvilku už půjdete lesem a do kroku vám budou vyzpěvovat ptáci.
Pokud vás plazení po kopcích nebaví, Záhřeb má dostatek zelených prostor, které vyhoví všem chutím a zájmům. Záhřebské Dolní město je nádherně svěží díky sedmi navzájem propojeným náměstím a botanické zahradě, které tvoří „zelenou podkovu“, ideální místo, kde si za horkého letního dne udělat pauzu. Když udeří skutečné vedro, je příjemným místem k pobytu zářivé jezero Jarun jihozápadně od města. Ve vodě si užívají plavci a veslaři, vyznavači slunce, cyklisté a bruslaři si vychutnávají pláže a cestičky kolem jezera.
Pohleďte na město očima pouličních umělců
Skvělý způsob, jak se městu dostat pod kůži a pochopit jeho živou kreativitu, je pouliční umění. Nejznámějším pouličním záhřebským umělcem je Lonac, což znamená „hrnec“. Sprejem vytváří obrovské fotorealistické malby, pro něž nevyužívá městské zdi jen jako plochu, ale často jako součást kompozice, kdy se např. roura klimatizace stane potápěčským šnorchlem. Rovněž známá je OKO, jež v roce 2015 vytvořila velkou malbu na Muzeu současného umění. Vcelku logicky jsou významným motivem malířčiných děl oči, kromě toho maluje také černobílé postavy ve staromódních oděvech a se zvířecími hlavami, jakési duchovní strážce.
Dva další záhřebští pouliční výtvarníci, Bare a Modul, společně založili podnik Lapo Lapo Street Art Studio v centru Záhřebu a ze zanedbané oblasti v Horním městě vytvořili komunitně zaměřený Art Park. Budete-li mít oči na stopkách, spatříte během procházek Horním a Dolním městem díla těchto i řady dalších umělců, pokud vás však pouliční malířství zajímá opravdu hodně, zamiřte do Studentského centra jihozápadně od centra či do Branimirovy ulice na jihovýchodě. Na obou místech najdete desítky děl.
Zaujala Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace o Záhřebu a Chorvatsku? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Chorvatsko.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.