Krakov - město s dračí legendou

©

Příjemné město v Polsku, ležící na řece Visle, ve kterém najdeš nejen čokoládovny, útulné kavárny, ale i historické památky. Navíc si na každém rohu můžeš dát obwarzanek. Nejen tohle je krásný Krakov. Město jsem navštívila na podzim, kdy v centru už naštěstí nenarazíš na davy turistů. Výlet jsem spojila i s prohlídkou Osvětimi, která je od Krakova vzdálena hodinu cesty polským vlakem.

Hlavní náměstí
Hlavní "velké" náměstí v Krakově v noci ©Barbora Fialová

Hlavní krakovské památky

Díky tomu, že jsou všechny nejvýznamnější historické památky v centru města a relativně blízko sebe, nebudeš potřebovat využívat místní mhd a všechna místa si v klidu projdeš pěšky. V centru se nachází spousty kostelů, stačí se toulat uličkami a vždy na nějakou památku narazíš.

Nejznámější krakovskou památkou je Královský hrad stojící na vrchu Wawel, který je zároveň nejstarší částí města a je odtud skvělý výhled na město a řeku Vislu. Hrad i katedrála jsou neuvěřitelně fotogenické stavby a jejich nejlepší fotky pořídíš přímo z nádvoří. Nevynechej procházku po nejnavštěvovanějším náměstí Královský rynek (Rynek Glówny), na kterém stojí Mariánský kostel, Radniční věž a tržnice Sukiennice. 

Krakovský hradKrakovský hrad na vrchu Wawel ©Barbora Fialová
 

Nejznámější jeskyně v Polsku

Pod wawelským vrchem se nachází dračí jáma. Nejznámější polská jeskyně ve vápencové skále, před kterou stojí socha draka, která v pravidelných intervalech chrlí do výšky oheň. K jeskyni se pojí stará legenda o drakovi, který utiskoval město. Přemohl ho až král Krak, který draka obelstil, přemohl a poté založil město Krakov. 

Polhled z WaweluPohled na řeku z Wawelu ©Barbora Fialová

Schindlerova továrna

Město se dostalo do většího povědomí díky filmu Schindlerův seznam, jehož děj se odehrává i v Krakově. Do teď můžeš navštívit továrnu Oscara Schindlera, která se nenachází přímo v centru, ale dojdeš k ní krátkou procházkou, která vede přes řeku. Továrna nyní funguje jako muzeum historie, do kterého se lidé chodí dívat především na stálou expozici věnovanou okupaci v letech 1939 - 1945.

Staré židovské město
Staré krámky židovského města ©Barbora Fialová

Stará židovská čtvrť

Mým nejmilejším místem je stará židovská čtvrť, která kdysi tvořila samostatné město. Památky v této čtvrti jsou na seznamu UNESCO. Je to odlišná část města s židovskými hřbitovy a synagogami. Ač se to nezdá, večer to tu žije a člověk neví, do které z mnoha restaurací, hospod a barů vyrazit dřív. Panuje tu jiná atmosféra, jakoby se tu zastavil čas...  možná je to způsobeno spletitými, křivolakými uličkami a malými obchůdky, které mají zvenku ještě původní staré nápisy. Povinností je navštívit také jeden z židovských hřbitovů. Ovšem pozor, muži nesmí zapomenout na pokrývku hlavy, která je u vstupu vždy striktně vyžadována! Vypůjčí ti jarmulku, které mají připravené u vchodu na hřbitov.

Židovský hřbitov
Židovský hřbitov v Krakově ©Barbora Fialová

Krakovské mlsání

Na snídani či odpolední kávu a dezert zajdi do krakovské sítě pekárno-kaváren s názvem Lajkonik. V centru je jich hned několik a člověk neví dřív jakou z dobrot ochutnat. V místních čokoládovnách ti budou oči přecházet z desítek čokoládových bonbónů všemožných chutí a tvarů, ze kterých si můžeš nechat sestavit třeba bonboniéru. Po celém centru města jsou roztroušené malé, pojízdné stánky, ve kterých prodávají obwarzanky, neboli preclíky. Hodí se jako rychlá svačinka při celodenním prozkoumávání krás Krakova.

Krakov doporučuji navštívit třeba na prodloužený víkend a spojit ho i s návštěvou Osvětimi. Na jeho nezapomenutelnou atmosféru často vzpomínám a samozřejmě nezapomenu ani na báječné snídaně v Lajkoniku. Jako třešničku na dortu nezapomeň na večerní procházku historickým centrem, kdy se město ponoří do tmy a ulice osvětlují staré lampy.

Malé náměstí
Mlsání na Malém náměstí ©Barbora Fialová

Autorka článku i fotografií - cestovatelka, fotografka a blogerka Barbora Fialová.
 

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace týkající se Krakova? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Krakov do kapsy. 


Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika. 

 

Napsal: Barbora Fialová

Předchozí článek

Rodopy - horské túry, krasové útvary i pestrá etnická směs - I. část

Další článek

Chorvatsko z paluby jachty

Související články

Články

Lotyšsko se dává do gala na své stříbrné výročí

Lotyšsku trvalo 25 let, než se zbavilo pozůstatků komunismu, ale dnes je tato pobaltská republika připravena v plném lesku oslavit stříbrné výročí. Země obnovuje prastaré tradice, opravuje rozpadající se hrady a panská sídla ukrytá v borových lesích a svou kdysi fádní kuchyni přeměňuje v moderní gastronomii v severském duchu. Okouzlující Riga, jejíž populace se stále rozrůstá, získala v roce 2014 titul Evropské hlavní město kultury, značně vylepšila infrastrukturu a přistoupila k celkové renovaci svých budov. Panoramatický pohled na hlavní město Riga.   Lotyšsko se dává do gala u příležitosti svého stříbrného výročí. Letos oslaví 25 let od chvíle, kdy odhodilo sovětské okovy, a po více než dvou desetiletích, během nichž se snažilo dohnat své evropské sousedy, má namířeno do čela pelotonu. A opravdu si…

Články

Vikinské Dánsko: po stopách dávných průzkumníků

Byli vikingové jen opilci nasávající medovinu a lotři plenící okolí, nebo civilizovaní řemeslníci, básníci a obchodníci? Nebo byli vášniví (a horké hlavy), jak se nás snaží přesvědčit nový televizní seriál na History Channel? Vaše předsudky ohledně vikingů se pravděpodobně změní při návštěvě Dánska, kde jejich éra ožívá prostřednictvím pohřebních míst, runových kamenů, osad a muzeí. Vikinská božstva, víra, ohromné schopnosti v navigaci, jejich zvyky, dlouhé lodě, propracované šperky, řezby a legendy – to vše tu najdete. A zapomeňte na přilbice s rohy – nenosili je. Dějiny v kostce Doba vikingů se datuje od roku 793 do 1066, kdy se skandinávští mořeplavci z Dánska, Norska a Švédska odvážovali podnikat po moři a řekách cestu do Evropy, aby zde obchodovali, útočili a dobývali. Vikingové byli známí a obávaní po celé severní Evropě, ale zkazky o jejich krvežíznivosti…

Články

20 nejlepších aktivit v Berlíně. A zadarmo.

Berlín je sice možná jedním z cenově nejvýhodnějších měst v Evropě, ale eura mají i v německé metropoli po několika dnech prohlídek muzeí a nočních návštěv klubů tendenci mizet. Naštěstí tu je spousta způsobů, jak si rozpočet ušetřit návštěvou několika skvělých bezplatných míst. Vyjeďte do kopule Reichstagu Reichstag je sídlem německého parlamentu, Bundestagu, a bezplatná jízda výtahem na jeho střešní terasu nabízí fantastické výhledy na celé město a pohled zblízka na moderní skleněnou kopuli, již navrhl Norman Foster a která se klene z historické budovy. Vyzvedněte si bezplatného…