Kde jsou v Algarve nejlepší pláže

©

Pobřeží Algarve v jižním Portugalsku vypadá jako nekonečná řada nejlepších evropských pláží. Jsou tu opravdu atraktivní pásy písku, příjemné středomořské klima i skvělá atmosféra, a protože jste u Atlantiku, najdete tu vedle sebe dobré vlny a podmínky k vodním sportům, ale zároveň i klidnější části, které potěší zejména rodiny s dětmi mělkou vodou pro brouzdání. Vybírat zde můžete z více jak 150 pláží, my jsme ale tvrdě pracovali na průzkumu a předkládáme vám naše favority.

Praia da Marinha, Lagoa

Jižní pobřeží Algarve se pyšní několika plážemi s fotogenickými vápencovými skalními jehlami, jež vznikly erozí a zvětráváním. Díky jejich oranžovohnědému zbarvení jsou dokonalé pro ranní nebo večerní focení, kromě toho ale také nabízejí atraktivní kulisu pro odpočinek. My si oblíbili Marinhu, 8 km jihovýchodně od Lagoa, kde jsou útesy rozervány, a vytvářejí ostré vrcholy, trhliny a jeskyně. Není divu, že na vás tato pláž vykoukne z každého plakátu o Algarve, pravidelně se totiž řadí mezi nejlepší pláže Evropy. Zkuste sem dojít 5,6 km dlouhou procházkou kolem útesů z Praia Vale Centianes, kousek od Carvoeiro.

  • Nejlepší pro: fotografy, rodiny, pěší turisty
Praia da Marinha

Praia de Odeceixe, Odeceixe

Přijíždíte-li do Algarve od severu, první pláž, na kterou narazíte, patří k těm nejlepším v oblasti. Praia de Odeceixe je písečný výběžek v ústí řeky obklopené impozantními tmavými, rozervanými břidlicovými útesy. Je obzvláště vhodná pro rodiny – malé děti se mohou brouzdat na kraji u klidné řeky, větší děti mohou skotačit ve vlnách oceánu. Přímo na pláži je surfařská škola a možnosti stravování. Hezká vesnička Odeceixe je odsud půl hodiny chůze po kouzelné venkovské silničce. Vede tudy Rota Vicentina, dálková pěší trasa vedoucí přímo na jihozápadní cíp Portugalska. V blízkém okolí se dají podnikat skvělé jednodenní procházky.

  • Nejlepší pro: rodiny, geology, turisty
Praia AlgarveNekonečný prostor, i takové jsou některé pláže v Algavě

Ilha de Tavira, Tavira

Pro východní pobřeží Algarve jsou typická ústí řek a písečné ostrovy tvořící Parque Natural da Ria Formosa, významné životní prostředí pro ptactvo a mořské živočichy. Kousek od pobřeží vyčnívá z moře řada krásných ostrovních pláží. Ilha de Tavira, kam se snadno dostanete lodí z historického města Tavira, nabízí spoustu písečných míst k prozkoumání (je 11 km dlouhá). Najdete tu široké osamocené pásy pláží, pohřebiště kotev, nudistickou část, ptactvo, přátelské bary a pro malé děti brouzdaliště u laguny. Nechybí zde ani tábořiště nebo možnost prázdninových pronájmů, takže tu můžete i přespat a považovat ostrov za vlastní.

  • Nejlepší pro: táboření, pozorovatele ptáků, batolata
Plážové chatky na Ilha de Tavira, kde mohou návštěvníci kempovat. Foto Travel Ink - Gallo Images - Getty
Plážové chatky na Ilha de Tavira, kde mohou návštěvníci kempovat. Foto Travel Ink - Gallo Images - Getty

Praia da Falésia, Albufeira

Tento dlouhý písečný úsek, který se nachází 10 km východně od Albufeira, nabízí snad nejpůsobivější první pohled na pobřeží, když sestupujete od parkoviště na útesu. Pláž lemují úchvatné útesy různých odstínů okrové a bílé, počasím vymodelované do fascinujících tvarů a nahoře zakončené typickými piniemi. V létě se často oblast kolem parkoviště rychle zaplní (zvláště když příliv zaplaví většinu pláže), ale celý pás pláže je přes 3 km dlouhý, takže snadno najdete dostatek vlastního prostoru. Pláž je vhodná k procházkám, barva i tvar útesů se neustále mění a ve stržích a na skalách najdete překvapivou rozmanitost odolných pobřežních rostlin.

  • Nejlepší pro: běžce, malíře, botaniky
Barevné útesy na Praia da Falésia vytvářejí malebnou atmosféru pro vaše procházky. Foto Eloy Rodriguez-Moment Open-Getty
Barevné útesy na Praia da Falésia vytvářejí malebnou atmosféru pro vaše procházky. Foto Eloy Rodriguez-Moment Open-Getty

Meia Praia, Lagos

Podél živého surfařského městečka Lagos se v délce 4 km táhne přátelská, veselá pláž plná rodin, místních, baťůžkářů a dalších. Vždy se tu dá najít volný kus písku, kde se dá vyspat z kocoviny. Přímo na pláži můžete navštívit několik dobrých barů a restaurací, kde si lze užívat přes den, a pak se vrátit zpět a pokračovat v barech ve městě.

  • Nejlepší pro: milovníky večírků, rodiny, milovníky mořských plodů
Typická rekreační pláž, Algarve/ShutterstockTypická rekreační pláž v Algarve

Praia de Cacela Velha, blízko Manta Rota

Osamocená a krásná. Tak by se dala jednoduše popsat písečná pláž ve tvaru misky, jež je od pevniny oddělena ústím řeky. Dá se sem dojít pěšky několik kilometrů západně od pláže v Manta Rota, nebo si na cestu přes řeku můžete najmout loďku z Fábrica, kousek od Cacela Velha, vesničky jako z pohlednice. Je to zřejmě nejprázdnější místo ze všech pláží v Algarve, takže tu je spousta místa na rozjímání o nekonečnosti, procházky po chodníčcích a zkoumání ekosystému písečných dun nebo plavání ve vodě, která je díky mírnému sklonu relativně teplá. V létě tu najdete poklidnou LGBT scénu.

  • Nejlepší pro: vyznavače plavání bez plavek, filosofy, romantiky
Algarve praia
Romantická pláž, Algarve

Praia da Arrifana, Aljezur

Na západě Algarve leží 10 km od města Aljezur plážArrifana – lákavá zátoka obklopená útesy, která svým tvarem připomíná nehet.  Malebnost tohoto místa dokreslují skalní jehlany kousek od pobřeží nebo malý tradiční rybářský přístav. Pláž je velice oblíbená mezi surfaři všech úrovní, v okolí najdete několik surfařských škol. Zlom u pláže je dobrý, ale je tu i pravostranný útesový zlom, nabízející jedny z nejlepších podmínek pro surfování v Algarve, když jsou velké vlny. U pláže se nalézá malá, velice oblíbená restaurace, další hospůdky lze navštívit nahoře na útesech kousek od zříceniny pevnosti, odkud se divákovi otevírá dechberoucí výhled. Dá se tu i pěkně potápět.

  • Nejlepší pro: surfaře, potápěče, rybáře


Praia da Amoreira, Aljezur

Nejhezčí pláž v oblasti Aljezur. Rozkládá se na severní straně velice fotogenického ústí řeky Ribeira de Aljezur a je chráněná divokými dunami. Tato pláž je ideální pro plážové nadšence, každý den nabízí jiný pohled. Často se tu vytvářejí slušné vlny, kromě restaurace s barem tu však nenarazíte na žádné další vybavení. Pláž je 9 km severozápadně od Aljezuru, můžete se k ní vydat i od jižního konce (kousek od Praia do Monte Clérigo), pokud vám nevadí, že se trochu namočíte při brodění řeky. Břeh řeky je vhodný pro brouzdání a sledování ptactva, budete-li potichu, můžete zahlédnout dokonce i vydru.  

  • Nejlepší pro: pozorování divokých zvířat
Praia da Amoreira lemovaná divokými dunami, kde se ukrývají místní divoká zvířátka. Foto Sabine Lubenow - AWL Images - Getty
Praia da Amoreira lemovaná divokými dunami, kde se ukrývají místní divoká zvířátka. Foto Sabine Lubenow - AWL Images - Getty

Praia de Vale Figueira, Carrapateira

Jednou z nejodlehlejších pláží na západním pobřeží je tento dlouhý, široký a kouzelný pás nejbělejšího písku nadpozemské krásy, chráněný vrstevnatými útesy zastřenými sprškou vody z oceánu. Leží 15 km severozápadně od Carrapateira a vede k němu hrbolatá, částečně zpevněná silnice, na jejímž konci nenajdete žádné vybavení. Pláž je obrácená k západu a je tu poměrně dobrý zlom, zvláště když fouká vítr od jihovýchodu. Je to jedna z těch opuštěných romantických pláží, kde člověku působí radost i procházka, když je zrovna horší počasí.

  • Nejlepší pro: surfaře, milence, samotáře
Praia do Amado Beach/Shutterstock
Praia do Amado Beach/Shutterstock

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace týkající se Algarve? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Portugalsko.  

Portugal LP

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo i třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Andy Symington

Předchozí článek

Objevujte každý den!

Další článek

Únik před moderním životem na moldavském venkově

Související články

Články

Chutě a vůně ulic světa

V ruce máte letenku a stojíte na přeplněném, uspěchaném a neomylně čistém letišti. Cestujete daleko, dál, než většina sousedů a vašich známých kdy byla. A už teď víte, že kromě nádherných výhledů, nevšedních zážitků a často i nápisů v pro vás nesrozumitelném písmu bude ve vaší dovolené z velké části dominovat jídlo. Protože ochutnávání exotického jídla je prostě zážitek a k cestování patří. „Street food neboli jídlo z ulice je vlastně kulinářské mistrovství. Je to taková malá reality show – kuchař má v ,přímém přenosu‘, za přihlížení diváků, kteří jsou zároveň platícími zákazníky, a v reálném čase vykouzlit skvělý oběd nebo večeři,“ vysvětlovala mi nedávno jedna slečna na Street Food Festivalu…

Články

Na co dát pozor: skryté náklady levných letenek

Co se týče hledání nejlevnějších letů, jsou cestovatelé rozmazlováni širokou nabídkou. Díky levným dopravcům, nabízejícím stále více tras po celém světě, a webovým stránkám, jako jsou Jetradar, Skyscanner a Hipmunk, je jednodušší než kdy dříve porovnat ceny nabídek a zákazníci si zvykli na nižší ceny (a výše zmíněné jisté výhody pro cestující). Ale než zmáčknete tlačítko „koupit teď“, položte si pár jednoduchých otázek, abyste odhalili potenciální skryté náklady, které by vás mohly nepříjemně zaskočit. Jaká je reálná cena letu? Při hledání nejlevnější ceny snadno přehlédnete nebo zapomenete na reálnou cenu konkrétního letu. Zvažte některé zřejmé záludnosti: je levný i zpáteční let? Zahrnuje uvedená cena poplatky? Jak se rychle snažíte proklikat k cíli, ujistěte se, že jste si nezaškrtli služby, které…

Články

10 tipů, jak si užít hostel naplno

Ubytování v hostelech může být díky spoustě nových známých z celého světa zábavné, zároveň ale vyžaduje spoustu kompromisů – musíte se poprat třeba s kakofonií chrápání, občasnými intimnostmi či nepříjemným zápachem. Máme pro vás pár ověřených tipů, jak na to, abyste se s hostely na svých cestách popasovali co nejlépe. 1. Sprchy Představte si, že stojíte v chodbičce a už dobrých dvacet minut čekáte na šanci osprchovat se v jedné ze dvou sprch v celém hostelu. Za vás se nahrne dalších pár lidí a ještě prodlouží frontu, chlapíkovi před vámi dojde trpělivost a bouchá na dveře jedné ze sprch. Po celé věčnosti se jedny…

Články

Nejlepší pláže

Evropa je obdařena spoustou krásných pláží, které jsou jak vystřižené z románů, ale co je důležitější, nabízejí se v bezpočtu variant. Od písečných pláží a jiskřivých vod, které by se vyrovnaly Karibiku, po bouřemi tvarované hranice moře – jen málo míst nabízí milovníkům pláží tak úchvatný výběr. Ať už hledáte místo k surfování (nebo kde se to naučit), pláž, která vyhoví celé rodině, náladovou plážičku pro toulky o samotě nebo dokonalé místo, kde stačí jen rozprostřít ručník, najdete ho v našem výběru nejlepších evropských pláží roku 2015. 1. Jaz, Černá Hora Proč hledat jiné místo pro…