Kam se v lednu vydat za kulturou?

© Lonely Planet

Zatímco v některých částech světa znamená leden schoulení se do klubíčka v hlubokém zimním spánku při úniku před chladem, tak jinde - tam, kde vládne teplejší klima - se zrovna schyluje k významným kulturním událostem. Přichází ten nejlepší čas k návštěvě chrámů, zažití nejrůznějších festivalů nebo třeba další, netradiční, oslavě Vánoc. Na své si ale přijdou i milovníci zimy, třeba zrovna na místě jako je Vídeň, zahalená třpytem a půvabem bílé zimy v sezóně svých proslulých plesů.

Kultura v lednu_EthiopieDavy lidí se shromažďují u skalních chrámů ve městě Lalibela, Etiopie k oslavě ortodoxních Vánoc © J. Countess / Getty Images

Oslavte Vánoce a svátek Timkat uprostřed starobylých památek během období sucha v Etiopii

Etiopie má mnoho zvláštních specifik, ať jsou to různá náboženství v čele s Etiopskou ortodoxní církví, množství jazyků (83 + na 200 dialektů), krajová kuchyně, nebo vyhlášená káva. Oproti našemu najdete i v etiopském kalendáři několik zvláštností. Tak například, ač Nový rok se slaví 11. září, tak pravoslavné Vánoce spadají na 7. leden. Zástupy věřících Etiopské ortodoxní církve se scházejí ke společné oslavě Vánoc (také zvaných Leddet nebo Gena) ve městě Lalibela, mezi skalními chrámy s bohatou freskovou výzdobou, které byly vytesány v tvrdém skalním podloží ve 12. a 13. století. Ještě větší podívanou je potom Timkat, svátek oslavující křest Ježíše Krista. Nejvýznamnějším místem těchto oslav je hradní město Gonder ze 17. století, kde průvod kněžích a mnichů obřadně vynáší ze všech kostelů tzv. taboty – repliky Archy úmluvy – a míří s nimi k Lázním krále Fasilida. Tam probíhají kolem tabot modlitby po celou noc a na druhý den jsou taboty i věřící nově vysvěceni vodou, která se do lázní napouští jen jednou ročně, právě za tímto účelem.   

Daleko od rozradostněných zástupů se nachází další místa, kde je možné objevit zázraky Etiopie právě v lednu, suchém a chladném měsíci. Severně od Gonderu se rýsují obelisky starověkého královského města Aksum. Stezky v jeho okolí vedou na dohled ostrým hřbetům Simienských hor a je možné tu často zahlédnout menší tlupy opic dželada (příbuzné paviánům). Na jih od Gonderu potom leží jezero Tana, lemované středověkými kláštery.

 • Doporučení na cestu: Leťte do hlavního města Addis Ababa a odsud dále některou z vnitrostátních linek spojujících města Lalibela, Gonder, Aksum a Bahir Dar (při cestě k jezeru Tana). Na pobyt je vhodné si vyhradit aspoň 10 dní.
 • Co byste měli vědět: Svátek Timkat spadá každoročně na 19. ledna, pouze během etiopského přestupného roku je to až 20. ledna.
 • Ostatní měsíce: říjen – duben: převážně sucho; květen – září: deštivo

Kultura v lednu_SydneyPředstavení brazilské taneční skupiny před budovou Opery v Sydney © Torsten Blackwood / Getty Images

Užijte si kulturní nakopnutí během festivalu v Sydney

Ano, Sydney uprostřed léta je rozpálené, rušné a hlučné, ale také vzrušující a jednoduše úžasné. Leden přináší stovky různých akcí konaných v rámci populárního festivalu v Sydney, třítýdenního maratonu kulturních zážitků počínaje cirkusem, country, operou či filmem, přes taneční představení, umělecké výstavy, až po zábavné parodie či společenské programy pro celou rodinu.

Kromě bohatého programu a tradičních zajímavostí jako je budova Opery, most Harbour Bridge, nebo třeba pláže, stojí za průzkum i přírodní tvář Sydney a okolí. Vydejte se na procházku a objevujte pobřežní čtvrti z nové perspektivy (například na trase z Manly k mostu Spit Bridge), anebo zamiřte dál do národního parku Ku-ring-gai Chase National Park, za jeho svěžími lesy, aboriginskými skalními malbami a chladným mořským vánkem. Navštívit můžete také další z národních parků, Royal National Park, založený roku 1879 jako druhý na světě.    

 • Doporučení na cestu: Vychutnejte si několik dní kulturních a kulinářských zážitků ve městě, a pak vyražte objevovat okolní parky - Ku-ring-gai Chase National Park nabízí skvělé trasy pro pěší i cykloturistiku.
 • Co byste měli vědět: Pro využití veřejné dopravy, včetně trajektů, budete potřebovat kartu Opal Card. Pořídit i nabít minimální částkou 10 A$ můžete kartu v jakékoli samoobsluze po celém městě.
 • Ostatní měsíce: prosinec – únor:léto, horko, rušno; březen – duben: podzim, přibývá deště; květen – srpen: zima, chladněji, může být větší sucho, než v létě; září – listopad: jaro, sucho, teplo 

Kultura v lednu_BaganMnich vyhlíží k pagodám Baganu © Keren Su / Getty Images

Projeďte se po řece Irrawaddy a objevte chrámy Baganu pod žhavým sluncem

Myanmar je zcela bez pochyb nejvřelejší asijskou zemí. Ani ne tak podle rtuti teploměru, ale určitě podle vřelého přivítání, kterého se zde člověku dostane. Také široká paleta vjemů a dojmů, které myanmarské památky nabízejí, je víc než lákavá: poblikávající, zlatá Shwedagon Pagoda v bývalém hlavním městě Yangon; malované koňské povozy a chutné jahody horského města Pyin Oo Lwin; chrámy a originální rybáři pádlující nohama po klidné hladině jezera Inle. Perfektní „Cesta na sever“ v tomto případě nevede po asfaltu, ale po vodě: řeka Irrawaddy, klikatící se mezi Yangonem a bývalým královským městem Mandalay, dosahuje největšího průtoku právě v lednu. Naskočte na jeden ze starých výletních člunů a užijte si plavbu venkovskou krajinou, po vesničkách a starobylých místech, aby vás ale stejně nakonec nejvíc uchvátila obrovská planina Bagan, posetá tisíci prastarými stupami, pagodami a chrámy.

 • Doporučení na cestu: Yangon a Mandalay přijímají mezinárodní lety. Dvoutýdenní okruh proti směru hodinových ručiček vás potom zavede k unikátnímu zlatému chrámu Kyaiktiyo, balancujícímu na velkém balvanu, k jezeru Inle a horským etnikům žijícím v okolí města Kalaw, do příjemně chladivého města Pyin Oo Lwin, za dechberoucími chrámy a paláci královského Mandalay, a na závěr vám ukáže nádherný Bagan, než dospěje až k deltě Irrawaddy.
 • Co byste měli vědět: Do baganské památkové zóny je třeba zaplatit vstupné ve výši 25,000 kyatů (asi 22$), platné na 5 dní. 
 • Ostatní měsíce: říjen – duben: sucho (prosinec – únor: hlavní sezóna, chladněji); květen – září: deštivo, horko, nižší ceny 

Kultura v lednu_VídeňHosté ve víru valčíku na plese ve vídeňské Opeře © Sean Gallup / Getty Images 

Valčík v zimním půvabu proslulé vídeňské plesové sezóny

Rakouské hlavní město je okouzlující v každé roční době, svou směsí baroka a secese, imperiální vznešeností a neodolatelně přitažlivou tradicí příjemných kaváren. Ale abyste mohli obdivovat Vídeň v celé její blyštivé nádheře, navštivte ji během hlavní plesové sezóny na přelomu ledna a února, kdy přes 300 plesů baví smetánku ve fracích a večerních róbách, večer co večer. Ačkoli mnohé z nich nesou pojmenování jako Ples doktorů, Ples právníků, nebo Ples lovců, jsou většinou otevřené pro každého – jednoduše si kupte vstupenku (lépe už předem), oblékněte se vhodně pro společenskou událost a připravte se, že vás plesová atmosféra zkrátka strhne.

Samozřejmě, že město nežije jen společenskými večery - objevováním jeho každodenní umělecké tváře pod sněžnou pokrývkou můžete trávit celé dny, ať si vyberete paláce, kostely, nebo muzea. Rozhodně si nenechte ujít návštěvu císařského Hofburgu, Uměleckohistorického muzea, nebo působivých barokních zámečků Schőnbrunn a Belvedere. A Vídeň je také kulinářskou perličkou -  lákavé zákusky v kavárnách na každém rohu, nebo třeba mnoho barů a restaurací po celém městě nabízí vše, na co si jen vzpomenete.  

 • Doporučení na cestu: Přijet, objevovat, zatančit si valčík, jíst a pít!
 • Co byste měli vědět: Na většině plesů je vyžadován striktní dress code – oblek nebo smoking pro pány a večerní róby pro dámy. Naštěstí se společenský oděv dá na mnoha místech v případě potřeby zapůjčit.
 • Ostatní měsíce: rušné místo po celý rok; leden – únor: plesová sezóna; červen – srpen: léto, hlavní turistická sezóna

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Sedm dní v klášteře Hemis

Další článek

Japonské kimono u Naritasan templu

Související články

Články

Austrálie - země divokých tvorů I. část

Australská flóra a fauna jsou patrně těmi nejpodivnějšími živými organismy, se kterými se můžete na zemi setkat. Je to proto, že Austrálie byla po velmi dlouhou dobu zcela odloučena od vlivů ostatních kontinentů – minimálně po dobu 45 milionů let. Města jako Sydney nicméně zachovala mimořádné fragmenty původního přírodního prostředí, které jsou relativně snadno dostupné. (Dr. Tim Flannery) Zásadně odlišná Austrálie Existují dva skutečně zásadní faktory, které jsou důležité pro vysvětlení australské přírody, její půdu a klima. Oba jsou jedinečné. Na ostatních světadílech se v nedávné minulosti do tvorby nové půdy aktivně zapojovaly procesy, jakými jsou vulkanismus, formování pohoří…

Články

Neskutečný svět umění v Barceloně

To, že je Barcelona město protkané uměním jako žádné jiné, se odráží na budovách, v ulicích a v mnoha slavných galeriích. Když na chvíli pomineme Antoni Gaudího, je Barcelona z hlediska architektury jednou z největších gotických pokladnic Evropy a právě převážně z těchto skvostů čerpal Gaudí a modernisté konce 19. a počátku 20. století svou inspiraci, stará pravidla a techniky přizpůsobovali novému vnímání a stavbám. Vlastní cestou se vydala katalánská gotika. Střídměji než jinde se tu zacházelo s výzdobou, a co je nejtypičtější, katalánští stavitelé upřednostňovali šířku před výškou. K úchvatným ukázkám patří Saló del Tinell v Palau Reial, Drassanes (bývalá loděnice, kde je dnes Museu Marítim) a překrásný Església…

Články

Nejlepší místa kam vyrazit v lednu 2016

Leden je ideální čas, kdy si začít dělat cestovatelské plány na nadcházející rok – ale je to také báječný měsíc, kdy se pustit rovnou do akce. Nač také čekat, když už teď můžete nasávat vitamín D v Guatemale nebo na Filipínách, srkat ústřice v Jižní Karolíně, zdolat ojíněnou Velkou čínskou zeď nebo nasadit lyže a vyrazit na svah někde v Íránu? Zahajte rok 2016 ve velkém stylu a nechte si poradit od našich světaznalých cestovatelů. Vydejte se za sluncem do filipínského Cebu Každoroční festival Sinulog, který se koná ve městě Cebu City. Za sluncem, potápěním, plážemi a festivaly – nebo za tím vším dohromady – se v lednu vydejte do provincie Cebu. Počasí je tu touto dobou relativně chladné a suché (ovšem nic neslibujeme), ale…

Články

V Sydney jako doma

Žít v Austrálii jsem nikdy neplánovala. Nesnila jsem o písečných plážích ani o Opeře od dětství. Seběhlo se to všechno rychle a nečekaně. Původní plán podívat se do Brightonu mi kamarád zpřetrhal naprosto spontánním prohlášením: „Prosím tě, co v Anglii? Vždyť tam prší. Vydej se do Sydney. Navíc jsou tam hrozně v pohodě lidi.“ A tak jsem během pár týdnů měla letenku na druhý konec světa. Ikona Sydney - Dům opery od dánského architekta Jørna Utzona Úsměv, prosím Pohodoví lidé, kteří chodí bosky a nic moc neřeší – to není mýtus z průvodcovských knížek, ale čistý fakt. Pokud jste z Evropy a vystoupíte na letišti Kingsforda Smithe v Sydney, celníci i prodavači sendvičů se na vás budou…