Staré je znovu jako nové – v New Yorku a v Cuzcu, na pláži v Uruguayi, na benátském ostrově. Historické pamětihodnosti znovu ožívají v podobě moderních hotelů. Zatímco v interiérech dnes najdete futuristické vybavení od zasklených lázní po instagramové stanice, pestrobarevná minulost budov zůstává. Můžete se ubytovat v hotelu, kde spal Elton John, popíjet čaj v salonku ruského prince, vyjít na soukromý balkon španělského dobyvatele nebo se uvelebit u bazénu, kde bývala k vidění Judy Garlandová.
Sofitel Montevideo Casino Carrasco & Spa, Montevideo, Uruguay
Vznešeně proplujte honosnou vstupní halou „paláce na písku“ v Montevideu. Foto Bridget Gleeson / Lonely Planet
Hotel Carrasco byl ve 30. letech minulého století na vrcholu své blyštivé slávy. Tenkrát se mu přezdívalo palacio en la arena (palác na písku). Grandhotel, navržený francouzským a švýcarským architektem, se otevřel v roce 1921 na privilegovaném úseku uruguayského pobřeží – s výhledem na Rio de la Plata u silnice mezi přístavem Montevideo a mysem Punta del Este – a sloužil jako blyštivá vstupní brána pro bohaté Argentince. Na seznamu hostí se objevila i slovutná jména jako Albert Einstein a Federico García Lorca. Když přišla krize, byl hotel v roce 1997 zabedněn a budova byla více než deset let prázdná (místní mu říkali „spící obr“). Pozemky poté koupil Sofitel, hotel opravil do jeho původního lesku a znovu otevřel v roce 2013. Hotel stojí, co by kamenem dohodil od krásné pobřežní promenády La Rambla, a do historického centra Montevidea se dostanete taxíkem. Díky investici ve výši 75 milionů USD je sám o sobě soběstačnou destinací – palác na písku zůstává symbolem uruguayské pýchy.
Palacio del Inka, Cuzco, Peru
Zachumlejte se v peruánském paláci a sněte o Incké stezce. Foto Bridget Gleeson / Lonely Planet
Palác z 16. století v srdci historického Cuzca byl kdysi domovem španělského conquistadora Pizarra, ale historie hotelu sahá ještě dál do minulosti. Koloniální sídlo bylo kdysi vystavěno na pozůstatcích Acllahuasi, chrámu inckých slunečních panen. Kromě kamenných zdí inckého původu v přízemí najdete v budově dvě malebná nádvoří ve španělském stylu a balkon, ze kterého Pizzaro promlouval k lidu – ten je přístupný pouze těm šťastlivcům, kteří se ubytují v překrásném apartmá Inti. Palacio del Inka se znovu otevřel v roce 2013 jako součást Starwood’s Luxury Collection. Dnes je jeho součástí působivá umělecká sbírka a luxusní podzemní lázně ‒ klidné místo k aklimatizaci na nadmořskou výšku, než se vydáte dále k Machu Picchu.
Kopněte do sebe martini a kochejte se výhledem z Knickerbockeru. Foto Wikimedia Commons
Než se předčasně naplnil jeho osud na palubě Titaniku v roce 1912, stihl John Jacob Astor IV. otevřít v centru New Yorku dva pohádkově okázalé hotely: Astor a Knickerbocker. V Astoru byly honosné taneční sály a střešní zahrada, v Knickerbockeru byl soukromý vchod z městské podzemky, pobýval zde John D. Rockefeller a hotel figuroval v debutovém románu F. Scotta Fitzgeralda z roku 1920 Na prahu ráje. Za zmínku stojí i koktejl bar v Knickerbockeru, který původně krášlila proslulá desetimetrová nástěnná malba Old King Cole od Maxfielda Parrishe a kde bylo dle městské legendy vynalezeno martini. Částečně kvůli prohibici byl Knickerbocker ve 20. letech minulého století přestavěn na kanceláře – ale budova naštěstí přežila (na rozdíl od Astoru, který byl stržen roku 1968). Letos na podzim má být po renovaci za 115 milionů USD Knickerbocker Hotel znovu otevřen. Bude tu 330 moderních pokojů a střešní bar s výhledem na Times Square – ačkoli interiér je naprosto moderní, výjimečná fasáda ve slohu beaux arts bude i nadále připomínkou dávných časů.
SLS Las Vegas, Nevada, USA
Popadněte masku a doprovod pro VIP pobyt v SLS Las Vegas. Foto SLS Las Vegas
Znovuotevření prvotřídního lasvegaského letoviska a památky SLS Las Vegas bylo v létě 2014 jednou z nejočekávanějších událostí ve Městě hříchu. Letovisko v marockém stylu bylo pod názvem Sahara zprovozněno v roce 1952. Bylo centrem zábavy na Stripu, vystupovali tu umělci od Franka Sinatry a Judy Garlandové po Louise Primu a Lizu Minnelliovou, k VIP hostům patřili i Beatles. Hotel Sahara zavřel v roce 2011, ale jelikož SLS nalilo 415 milionů USD do důkladné renovace, vyhnul se integraci – osudu mnoha historických budov Las Vegas. S interiéry od Philippa Starcka nevypadá nový hotel úplně jako ten starý, krom pozoruhodné výjimky: okouzlujícího retro bazénu.
Four Seasons Hotel Lion Palace, Petrohrad, Rusko
Kde jinde psát básně než v paláci nesmrtelných Puškinových veršů? Foto Four Seasons Hotel Lion Palace
Tento neoklasicistní palác postavený v roce 1817 pro ruského prince A. J. Lobanova-Rostovského je již nesmrtelný díky literatuře. Puškin psal o bílých mramorových lvech – které vytesal Paolo Triscorni a vznešeně stojí na žulovém podstavci před majestátním portikem budovy – ve své poémě Měděný jezdec. V paláci sídlily vládní kanceláře, vojenská akademie, a dokonce i aeronautické muzeum, ale v roce 2009 budovu zakoupila společnost Four Season. Four Seasons Hotel Lion Palace otevřel koncem minulého roku, nabízí prosklené lázně a efektním pojetím výzdoby vzdává hold imperiálnímu Rusku. Pokoje a apartmá nabízejí výhledy na katedrálu sv. Izáka, budovu Admirality a Alexandrovskou zahradu.
MGallery LaGare Hotel Venezia, Benátky, Itálie
Spirituální sklony uspokojíte v bývalém klášteře na benátském ostrově Murano. Foto LaGare Hotel Venezia
Kostel, klášter, sklářská huť a luxusní hotel: to jsou postupné inkarnace hotelu LaGare Hotel Venezia na benátském slavném ostrově Murano, kde se vyrábělo sklo. Od roku 1351 byla budova po řadu staletí centrem katolické víry, ale koncem 19. století byla upravena pro typickou muranskou sklářskou výrobu. Bývalý klášter s atmosférou poklidu – a novějšími zdmi historické sklárny – byl ideálním místem pro první hotel na ostrově, Gare Hotel Venezia, který koupila společnost Accor a otevřela jej coby součást luxusního řetězce MGallery roku 2013. Z náměstí Piazza San Marco a krásných kanálů La Serenissima je to nezapomenutelná vyjížďka lodí.
1888 Hotel, Sydney, Austrálie
V hotelu 1888 není třeba potlačovat vaše instinkty ohledně sociálních sítí. Toto je samozvaný „Instagram hotel“. Foto 8hotels
Elegantní butikový hotel jen kousek pěšky od Darling Harbour a Sydney Fish Market má opravdu prostý původ. Budova z roku 1888 bývala kdysi továrnou na vlnu a tento kousek historie je viditelný v přiznaných cihlových zdech a starých trámech z blahovičníku. Veřejnosti byl hotel znovu otevřen minulý rok a spojuje úctu k minulosti s novátorskou vizí budoucnosti: v 1888 najdete nábytek vyrobený na zakázku a pracovní stoly z recyklovaného dřeva, v pokojích iPady s pobídkou k dokumentování svých zážitků. Udělejte nejlepší snímky antických oken, usmějte se do kamery v „Selfie prostoru“ haly nebo vyrazte ven na insta-procházku po okolí. Pak vyberte „Valencia“ nebo Lo-fi“ filtr a stiskněte „sdílet“ – prostě samozvaný Instagram hotel.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Napište nám, třeba příští článek bude ten váš.