Jaké chuťové a kulinářské zážitky vám naservírují na Kubě?

©

Cítíte se kvůli slabému světlu a krátkosti zimních dnů vyčerpaní a potřebujete si odpočinout? Přeneste se na okamžik na slunnou Kubu a objevte kouzlo národních nápojů i specialit místní kuchyně. Je totiž známo, že dobré jídlo zlepšuje pošmournou náladu, pomáhá navazovat nová přátelství a v člověku rozpaluje oheň vášně a emocí. A co byste měli na tomto půvabném ostrově v Karibském moři ochutnat a spustit dolů do žaludku? Máme pro vás několik tipů, s nimiž se gastronomicky zaručeně nespálíte. Ale nezapomínejte, že ochutnat - to na Kubě znamená také vychutnat.

Kreolsko-kubánská kuchyně představuje pozoruhodnou směsici kulinářského umění a stylů z různých koutů světa. Asi nejvýraznější stopu tu ale zanechala kuchyně portugalská, španělská a indiánská. A i když Kuba zrovna nepatří k vyhledávaným gastronomickým rájům, pokud víte, kde a co máte hledat, rozhodně narazíte na řadu specialit, které hravě uspokojí i toho nejnáročnějšího labužníka.

Kuba_1

Kde se najíst?

Zájezd na Kubu pojměte jako objevování nového kulinářského světa a nebojte se trochu zaexperimentovat s chutěmi. Najíst se můžete jak v moderních restauracích, kam chodí místní smetánka, tak i na trzích či u pouličních stánků. Nabídka kubánských jídel sice nijak neomamuje pestrostí a ani jídla nejsou v chuti příliš výrazná, což je samozřejmě dáno omezeným kontaktem kuchařů s okolním světem a v minulosti také nedostatkem potřebných ingrediencí (např. koření), ale o svůj okamžik smyslového potěšení tady stejně nepřijdete.

I přes rostoucí repertoár skvělých a různorodých jídel se tu i nadále těší značné oblibě jednoduché pokrmy z rýže (arroz) a fazolí (frijoles). Jsou totiž cenově dostupné a navíc člověka rychle zasytí. Kupříkladu východní část Kuby je spojována s pokrmem zvaným congrí, v němž nesmí chybět černé fazole, rýže a pro Kubu tolik typické vepřové maso. 

Kuba_2

Státní veřejné restaurace, malé domácí restaurace i ubytování v soukromí

Ještě donedávna byly státní veřejné restaurace jediným místem, kde si mohli cestovatelé obstarat něco k snědku. Malé domácí restaurace (paladares) tu začaly vznikat až po roce 2010. Povolené sice byly už od roku 1995, ale jejich vysoké zdanění majitelé většinou neměli šanci ustát. Obecně platí, že kvalitou a nápaditostí jídla soukromé restaurace ty státem řízené vysoce převyšují. V domácky útulných restauracích si hosté z řad turistů a majetných Kubánců nejčastěji dopřávají tříchodové menu, které zapíjejí pivem, případně džusem.

Pokud zvolíte ubytování v soukromí (casa particular), můžete se těšit na vskutku autentický kulinářský zážitek. Vaše chuťové pohárky tu totiž budou po celou dobu rozmazlovat kreolské speciality přímo z kuchyně majitelů. Všechno je vždy čerstvé a zralé. Využít této jedinečné nabídky ale můžete i v případě, že jste ubytováni v hotelu. Většina majitelů ubytování v soukromí vám i tak moc ráda uvaří nějakou pochoutku. Je však potřeba se předem objednat.     

Kuba paladares

Bary a kavárny

Na dobré, rychlé a hlavně levné jídlo zajděte také do některé z kaváren s občerstvením. Místní jsou vždycky rádi, když si během dne najdou chvilku na krátké posezení s přáteli u silné a hodně slazené kávy (café cubano). Řídí se totiž heslem, že káva sbližuje. Návštěva kavárny je tak na Kubě téměř společenskou povinností. Přisedněte si k některému ze stolků a s nadšením pozorujte, jak se tu žije, lenoší, nadává na život, ubíjí čas… Některé kavárny nezavírají ani v noci a vy si tu tak můžete vypít poslední skleničku slavného koktejlu Cuba libre nebo sníst pozdně noční občerstvení.

Pekárny

Pokud se řídíte příslovím, že bez soli není sladko a bez chleba není syto, udělejte si zastávku také v některé z kubánských pekáren. Kubánský chléb je sladký a lze ho připodobnit k francouzským či italským chlebům. Má však o něco tenčí kůrku a uvnitř bývá vláčnější. S jistotou si smlsnete i na dezertu z listového těsta (pastelito), který se bohatě plní ovocem. Vyhlášené je například pastelito s ovocem sladko-kyselé chuti zvaným kvajáva (též guava). Nemáte-li zrovna chuť na sladké, vyzkoušejte slanou variantu se smaženým hovězím masem. 

Kuba_pastelito

Pouliční kuchyně a kiosky s rychlým občerstvením

Gurmánský koncert překvapivých kombinací chutí si zaručeně vychutnáte pod taktovkou pouličních kuchařů. Kdo chce zkusit něco nového, ať zapátrá, kde mu nabídnou tzv. cajitas. Jednoduchá krabička složená z papíru, kterou si můžete s sebou kamkoli odnést, ukrývá velkou porci salátu, hlízy juky (na Kubě jde o častou náhražku brambor), batáty, rýži s černými fazolemi (congrí) a různě upravené vepřové maso.  

Kuba_congrí

Trhy

Pokud s oblibou chodíte na trhy s ovocem a zeleninou, není důvod, proč by tomu mělo být na Kubě jinak. Jen si musíte dopředu zjistit, kdy se který trh koná. Taková Havana totiž organizuje zeleninový trh jen jednou týdně v sobotu. Nejčastěji tu místní nakupují zelená rajčata. Nečekají ale trpělivě doma, až jim dozrají. Už od dětství totiž bezpečně vědí, že ta zelená jsou mnohem chutnější.

Tou správnou vitaminovou bombou, která spolehlivě zažene únavu z vedra, je čerstvě připravený ovocný džus. Stejně dobře vás ale osvěží i podomácku vyráběná kola připravovaná ze sirupu a sodové vody. Populární je také mražená ovocná dřeň v papírovém kornoutu (granizado).    

Havana trh

Kubánská kuchyně od snídaně až po večeři

Snídaně

Kubánci obvykle snídají jen velmi lehce. Na stole se jim nejčastěji ocitají vajíčka a toasty. Vejce si rádi dávají míchaná, vařená nebo klidně i smažená, podávaná s opečeným chlebem. Chybět ráno nemůže ani oblíbené café co leche – espresso s mlékem půl na půl. Nároky na jednoduchou snídani výborně splňuje rovněž porce čerstvého ovoce.   

Svačina

Minimum času na přípravu a maximum chuti. To kubánské sendviče, jejichž hlavní složkou je vepřové maso marinované v chuťově výrazné omáčce mojo, splňují na jedničku. Omáčka mojo je v podstatě kyselá marináda z citrusových plodů, jako jsou pomeranče či limetky. Chuťové zkoušce doporučujeme podrobit pan con lechón – tradiční sendvič z kubánského chleba a vepřového masa s lahodnou cibulovou salsou.    

Kuba_3

Slanosti i sladkosti

Mezi tradiční masová jídla patří oblíbený pokrm z hovězího – vaca frita (smažené hovězí), dále chatino (vepřové se zeleninou), pollo asado (pečené kuře) i cerdo asado (vepřová pečeně). A jaký další pokrm kubánské kuchyně byste měli ochutnat? Je to dušené mleté hovězí v rajské omáčce podávané s bílou rýží, které si u místních objednáte pod názvem ropa vieja, což v překladu znamená „staré oblečení“. Název ale skutečně souvisí jen se vzhledem samotného masa, s přísadami to nemá vůbec co dělat. 

Kuba tres leches

Ze sladkého vypichujeme zákusek tres leches s plnou a přitom neodolatelně jemnou chutí. Když do nadýchaného piškotového těsta zaboříte vidličku a poprvé ochutnáte, pochopíte, proč na tomhle dezertu tolik ujíždějí malí i velcí. Mlsouni budou v extázi i z nepopsatelně dobrého vaječného pudinku v barvě karamelu. Slavný kreolský pudink (flan) připravují Kubánci také z dýně a kokosových ořechů. Ale to vše je stále jen pouhý střípek z pestré mozaiky kubánských sladkostí a slaností. Které z nich jsou ty „nej“, to už se musíte rozhodnout sami.

Kuba_4

Po vydatném jídle pak nezapomeňte zajít na něco dobrého k pití. Objednejte si buď lidovou pálenku aguardiente (doslova „ohnivou vodu“) nebo po vzoru Hemingwaye usrkávejte osvěžující mojito. Degustovat ale na Kubě můžete i některé méně známé koktejly, jejichž základem zpravidla bývá roční nebo tříletý kubánský rum.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Kuby? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Kuba. 

Kuba LP

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Adéla Vavřačová & Radynacestu.cz

Předchozí článek

Do Borgarnes po stopách ságy o Egillovi

Další článek

Nejzajímavější kulturní výlety pro rodiny s dětmi

Související články

Články

Tak trochu jiná Florida - sever

Věděli jste, že to nejkrásnější z Floridy se neukrývá na městských plážích Miami, ani na přeplněné, ale ikonické silnici spojující střed Miami s 200 kilometrů vzdáleným ostrovem Key West v Karibiku? Ne snad, že by Miami a Key West nestáli za to, ale pokud chcete uniknout davům z celého světa, které touží spolu s Disneym Worldem a Cape Canaveral, vidět právě tyto turistické atrakce, vydejte se na sever: za krásnou nedotčenou přírodou, kde pobíhají volně medvědi a na aligátora narazíte v téměř v každé…

Články

Mayská riviéra aneb dovolená v Karibiku v mexickém stylu

Mexiko je báječným místem pro odpočinek a v posledních letech se stává stále populárnější destinací i pro Evropany a Čechy všeobecně. Tato překrásná země totiž nabízí svým návštěvníkům vskutku nevšední zážitky. Pokud se rozhodnete Mexiko navštívit, čeká vás kultura a bohatá historie, vynikající mexická kuchyně, překrásná fauna i flóra a báječní lidé – a ještě mnohem víc. Odlehlé zátoky Mayské riviéry.   Nejvhodnější období je od listopadu do konce května, kdy se teploty přes den pohybují mezi 27–33 °C a přes noc málokdy klesnou pod 20 °C. Teplota vody je také velmi příjemná, okolo 24 °C. Letenky do Cancúnu se dají v průběhu roku sehnat za výhodné ceny. I díky tomu…

Články

Vyber si svůj pramen, aneb objevte krásy floridského vnitrozemí!

Pokud vás slunění nebaví a moře nudí, ale přece jen se vody nechcete v tom vedru vzdát, vydejte se na průzkum floridského vnitrozemí: za smaragdově a tyrkysově zbarvenými prameny, kde si můžete zašnorchlovat třeba s želvami, projet se pak po řece na půjčené kánoi, nebo nějakém nafukovadle. To celé pod laskavým dohledem zdejších rangerů, kteří dávají bedlivý pozor, aby krajina ani vy jste nepřišli k jakékoli úhoně. Vy se tak můžete s batůžkem projít po okolním lese a zakončit obvykle nenáročnou túru osvěžující koupelí ve smaragdové vodě, která má po celé Floridě obvykle teplotu kolem 21°C. Přírodních…

Články

Kubánské desatero očima české studentky

Výlet do jednoho z asi nejzajímavějších a nejodlišnějších míst, které jsem měla možnost navštívit – země, kde se nemožné možným stává – bych doporučila všem příznivcům divokého západu, bizarností i krás přírody a všeobklopující srdečnosti Kubánců. Ráda se podělím o zážitky a pár tipů, které by mohly pomoci lidem, kteří se na Kubu chystají a možná pár dalších přesvědčit k tomu, aby se také vydali na cestu. Začalo to v polovině května zprávou od kamarádky s textem „Levné letenky na Kubu – jedem, ne?” V ten moment jsem věděla, že si konečně splním svůj dlouholetý sen a poznámky typu: „To musíš vidět“ nebo „Jeď co nejdříve, ať zažiješ ještě tu starou Kubu“, nebudu jen slýchávat, ale budu moci začít říkat…