Jak jsem mrzla v Brazílii: proč je zima v São Paulu horší než v Praze

© Cumulus

Jsem ten typ člověka, který má rád teplo nebo klidně i takové to lepivé vedro…během ledna, když teplota u nás klesne k nule nebo pod ní, vidím se na pláži v Karibiku nebo aspoň v Záhřebu. Brazilské teplíčko jsem si rychle oblíbila.

Do São Paula jsem odletěla na konci prosince, tedy uprostřed léta. Žabky, tady pod slavnou značkou havaianas, jsem nesundala z nohou. Skoro každý den pár kapek příjemného horkého deště a děti ve školce jsme dvakrát denně mazaly opalovacím krémem.

Zima v Brazílii_1

U vás v Evropě je ale větší zima

Pro Brazilce je Evropa něco jako Antarktida a já jsem tedy "na zimu zvyklá". S podzimem přišly odpolední bouřky, které trvaly hodiny, ničily střechy a já jsem tak na kole cestou z práce párkrát skoro plavala. Děti nosí sandály nebo holinky, a když prší, nemůžou na hřiště, ale pořád je víceméně teplo.

A potom to přišlo. Děti dorazily v čepicích a rukavicích a já jsem jim je v dobré víře chtěla svléknout. Uvnitř se přece čepice nenosí. Jenže tady v Brazílii je to trochu jinak. Budovy jsou napůl otevřené a stavěné tak, aby větraly v létě. Ne všechny místnosti mají dveře a střechu. Takové to - uvnitř si všechno svléknu, aby mi pak venku nebyla zima - tady neplatí. Vevnitř je totiž stejná teplota, jako venku.

Zima v Brazílii_2

"U vás v Evropě je ale větší zima, ne?" ptají se mě kolegyně. No, v podstatě je, ale my máme topení a izolované zdi, takže uvnitř je teplo. Nevěřícný výraz. Už jsem pochopila, proč se Brazilci bojí cestovat do studenějších zemí, myslí si totiž, že zima vypadá tak, jako u nich. My ale přijdeme domů z práce a ze školy, sundáme si všechno oblečení, zapneme topení a rychlovarnou konvici a je nám víceméně krásně.

Zima v Brazílii_8

Proč to v zimě Brazilci nemají lehké

Trvalo to dva týdny. Bylo kolem pěti stupňů, což v Čechách není žádná tragédie. Tady ale nepohodlí číhalo všude. Sprcha je sice teplá, ale z kohoutků neteče teplá voda. Mytí nádobí jsem tak zvládla za poměrně kratší dobu, než obvykle, protože mi mrzly ruce. Z Čech jsem si zimní oblečení nepřivezla, protože jsem přece jela do tepla. Měla jsem pouze nepromokavou bundu, svetříky pro parádu a dvě slabé mikiny. Takže jsem si po týdnu brazilské zimy koupila rukavice na kolo, silnější bundu, čepici a tunel na krk.

Zima v Brazílii_3
Brazilci nejsou na teploty pod deset připravení o nic více, než já před cestou do Jižní Ameriky, a nevědí, jak se v případě nižších teplot chovat. To znamená, že mají okna dokořán, aby to ventilovalo. Jak zimní dny pokračovaly, na plyšáky převlečené za děti jsem si zvykla a čepice a šály se jim nesnažila odebrat. Ony totiž byly šťastné, že můžou zimní oblečení jednou do roka vytáhnout ze skříně. Taková hra na Eskymáky. Věšák na odložení bund a kabátů samozřejmě neexistuje, protože není žádoucí si je sundávat.

Brazilci milují ledovou vodu, a nepřestali ji pít, ani když přišla chřipková epidemie. Místo cukrově ovocného čaje, který servírovali ve školce nám, se tady podává vychlazený džus z čerstvého ovoce. Jediný teplý nápoj, který místní s radostí denně konzumují, je káva. O čaji s citronem a zázvorem nechtěli ani slyšet.

Zima v Brazílii_4

Zas tak špatné to nebylo

Některé věci spojené se zimou ale byly roztomilé. V Brazílii mi dost chybí kempování… A tak jsem se v těch studených nocích zahrabala do spacáku a představovala si, že jsem na Šumavě ve stanu. Spalo se mi krásně.

Co se týká kritizování všeho, včetně počasí, Brazilci jsou s námi na stejné vlně. Když je teplo, stěžují si, že se potí, a když je zima…však víme. V chladných dnech mě okouzlily brazilské polévky. Hladký krém je voňavý a drahý. Paulistanos si ale připlácejí rádi. Jeden z nejneuvěřitelnějších zážitků na mě čekal ve vyhlášené non-stop pekárně: fronta na polévku ve tři ráno. Zabalí vám ji s sebou, s křupavým pečivem a balíčkem strouhaného sýru. Každý den mají pět druhů. Fazolová, vývar, krémová zeleninová, ze sladkých brambor… litr polévky sice vyjde na 20 reálů, rozhodně ale stojí za to.

Zima v Brazílii_5

Ve školce jsme zorganizovali sbírku zimního oblečení pro potřebné a na hlavní třídě São Paula, slavné Avenidě Paulista, dobrovolníci roznesli misky polévek bezdomovcům. Tradiční zimní slavností vnitrozemí Brazílie je Festa junina, která se koná v červnu a nese s sebou spoustu jídla a pití, včetně nápoje Quentão, svařené slavné pálenky cachaça (z té se normálně vyrábí caipirinha) se skořicí a zázvorem. A nechybí ani Vinho quente, tedy svařené víno, které ale nemá všechny ty vůně a koření. Je to prostě, přesně podle názvu, teplé víno.

Zima v Brazílii_6
Zlatá česká zima

A tak jsem začala mít naši hezkou českou zimu docela ráda. Vzpomněla jsem si na Prahu, rozsvícenou vánoční výzdobou, svařák a grog, na zasněžené Krkonoše, teplo od krbu a předsezónní výprodej kabátů. V Brazílii jsou Vánoce uprostřed léta, což je dost vopruz, a sněhuláka si staví jedině z modelíny.

Zima v Brazílii_7

Autorka Lenka Rejfířová je cestovatelka a sběratelka zážitků. Mluví španělsky a portugalsky a nevěří na jeden domov. Miluje dobrovolničení, levné letenky, ubytování a chytrý luxus za hubičku. Na cestách peče perník a smaží bramboráky jako poděkování za nocleh nebo prohlídku města. Jejím snem je mít vlastní hostel a být k turistům fér. Můžete ji sledovat na Fb Lenka On the Road.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Brazílie? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Brazil. Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lenka Rejfířová

Předchozí článek

Benátky levně

Další článek

Peru Low Budget aneb jak procestovat Peru a nebýt gringo

Související články

Články

Mayská riviéra aneb dovolená v Karibiku v mexickém stylu

Mexiko je báječným místem pro odpočinek a v posledních letech se stává stále populárnější destinací i pro Evropany a Čechy všeobecně. Tato překrásná země totiž nabízí svým návštěvníkům vskutku nevšední zážitky. Pokud se rozhodnete Mexiko navštívit, čeká vás kultura a bohatá historie, vynikající mexická kuchyně, překrásná fauna i flóra a báječní lidé – a ještě mnohem víc. Odlehlé zátoky Mayské riviéry.   Nejvhodnější období je od listopadu do konce května, kdy se teploty přes den pohybují mezi 27–33 °C a přes noc málokdy klesnou pod 20 °C. Teplota vody je také velmi příjemná, okolo 24 °C. Letenky do Cancúnu se dají v průběhu roku sehnat za výhodné ceny. I díky tomu…

Články

Havaj dnes nabízí více než kdykoli předtím

Havajské pláže netřeba představovat, ale toto souostroví oslovuje také milovníky dobrého jídla, historie a dobrodružství. Hawaii Regional Cuisine, kulinářské hnutí, které vzniklo už v devadesátých letech, tu jede na plné obrátky. Ostrované se připravují na 75. výročí útoku na Pearl Harbor a sté výročí založení dvou nejvýznamnějších zajímavostí ostrovů – národních parků Haleakalā National Park a Hawai’i Volcanoes National Park. Tyto významné momenty v dějinách souostroví bude provázet řada zajímavých akcí a výstav. Zlaté písečné pláže, smaragdové vrcholky hor a uvolněná, pohodová atmosféra – Havaj je jako ráj na zemi. Dříve sem lidé jezdili hlavně kvůli opalování a surfování na báječných vlnách, ale dnes sem přijíždějí také za vynikajícím jídlem, historií a dobrodružstvím. Kulinářské hnutí Hawaii Regional Cuisine,…

Články

Incké památky v okolí Cuzca

Peru bylo kdysi domovem největší indiánské komunity na americkém kontinentu. Tito indiáni osidlovali horské oblasti Jižní Ameriky po několik dekád a založili Inckou říši. Jejich hlavním centrem se stalo město Cuzco na jihu And, kde lze dodnes obdivovat starodávné incké památky. Peruánský chlapec s jehňátkem ©Martina Libřická & Pavel Zrzavý   Peru je v poslední době velmi navštěvovanou zemí dostupnou pro turisty. Kromě historických památek a velkolepých staveb nabízí návštěvníkům i velmi zajímavý kulturní šok. Polovinu obyvatel Peru tvoří indiáni, nejčastěji se jedná o kmeny…

Články

Peru - země plná záhad a všech možných NEJ

Destinace Lima. Pokud tak koukáte po letenkách a cítíte, že by to chtělo zase něco nového poznat, další kontinent, další kultury, záhady a neobyčejnosti, pokud máte za sebou nějaký ten výlet do Asie, je čas na latinskou Ameriku. Kontinent, se kterým se lidem v hlavě spojí plno toho dobrého a nedobrého. Machu Picchu, drogy, Cobacabana, zemětřesení, příroda, bezpečnost. Zachovejte klid a klikněte na GO při kupování letenek do Peru. Peru je země plná kontrastů. Její historie a kultura je nesmírně bohatá. Navíc Peru je hrdě držitelem několika NEJ. Největší písečné duny na světě, nejvýše položené jezero, největší město, kam nevede silnice, nejhlubší kaňón na světě. A nevyřešených záhad zde také najdeme několik. Obrazce v Nasce, nikdo…